Woensdag U. (25 Februarij) werden door den niinister van binnen- landsche zaken in bijzonder gehoor ontvangen de heeren mr. H. L. A. Obreen en H. C. Zwart, respectivelijk lid van het hoofdbestuur en algemeen secre taris penningmeester der Nederl. maatschappij voor tuinbouw en plantkunde (de voorzitter, de heer Visser van Hazerswoude, was door ongesteldheid verhinderd), ter aanbieding van een adres, namens het hoofdbestuur der genoemde maatschappijwaarin op nieuw de wenschelijkheid betoogd wordt der oprigting eener rijks-tuinbouwschool en de wensch werd uitgesproken, dat die oprigting, nu de rijks-landbouwschool kan gezegd worden gereed te zijn, door de regering krachtig mag worden bevorderd. Deze deputatie moet van 's ministers zijde onmiskenbare blijken van ingenomenheid en belangstelling ontvangen hebben. (Sieb.) Het stoomschip Prinses Marie, van Amsterdam naar Batavia, is op 29 Februarij van Napels vertrokken. Door wijlen den heer J. O. Meijer is een legaat van ƒ4200 besproken aan de diaconie der Herst. Evang. Lttthersche gemeente te Amsterdamen door wijlen mej. J. Smits is aan de r. k. kerk te Asten ƒ3400 gelegateerd. Te Vianen is eergisteren brand ontstaan ten huize van den droogist S. De groote hoeveelheid brandbare sloffen, waaronder petroleum, pek, olie, teer, touwwerk, enz., wakkerde de vlammen zeer aan. Het geheele huis is uitgebrand. Door de justitie te Amsterdam zijn deskundigen benoemd, ten einde den geestestoestand van Knuif, den dader van den moord ten huize van den heer Oorver Hooft, te onderzoeken. Te Arnhem heeft Zondag avond eene bleekersmciddie met eenige anderen was uitgegaan, zooveel sterken drank genuttigd, dat zij in den drank is gestikt. Te Kolderveen had Vrijdag jl. een aandoenlijke plegligheid plaats. Het stofïeljjk overschot van twee bejaarde echtelieden werd tegelijk ter aarde besteld. Beiden, twee dagen na elkander geboren, zijn ook twee dagen na elkander overleden. De man, die de oudste was, overleed Zondag en zijn vrouw Dingsdag. Zij hadden den ouderdom van 82 jaar bereikt. De oudste ingezetene van Avereest, de wed. de Man, die als marke tentster, onder Napoleon, den togt naar Rusland medemaakte, vierde dezer dagen haar 93'" verjaardag. Na een door de justitie ingesteld onderzoek te Wijngaarden zijn aldaar zekere v. d. H. en zijne stiefdochter in hechtenis genomen, als verdacht van kindermoord en medepligtigheid daaraan. Te Groningen is gisteren nacht het logement //het Sterrebosch"aan den Heereweg. geheel afgebrand. Met veel moeite slaagde men er in, de belendende perceelen. ofschoon reeds door het vuur aangetast, te behouden voor algeheelc vernieling. Van den inboedel werd niets gered. Thans is gedrukt het wetsontwerp tot heffing eener renlebelasting, door de regering toegezegd. In de memorie van toelichting wordt eerst aangedrongen de opportuniteit van de voordragt. De minister van financiën zegt daarin o. a.: De nood zakelijkheid om 'srijks middelen duurzaam, en wel zoo spoedig mogelijk, voor de opbrengst eener nieuwe belasting te versterken, de wenschelijkheid om tot object dier belasting te kiezen de inkomsten uit het zoogenaamde kapitaal in portefeuille, zijn van weerskanten erkend. Alleen het voor den minister onoverkomelijk bezwaar tegen den grondslag der in het vorige jaar aan de tweede kamer der staten-generaal voorgestelde efleclen-belas- ting was oorzaak dat niet alreeds aan dien eisch voldaan is. Hij heeft het daarom zijn pligt geacht, zich Ie beijveren, dat een nieuw voorstel op anderen grondslag zóó spoedig de kamer konde bereiken, dat het in den loop dezer zitting afgedaan en. bij goedkeuring, lot wet verheven kon wor den. Ilij heeft gemeend, iets te mogen en te moeten doen, onafhankelijk van andere wctsvoordraglen lol verbetering van het belastingstelseldie bij zijn departement in behandeling zijn, maar uit den aard der zaak niet vóór het volgende jaar in werking zullen kunnen treden, om het mogelijk te makendat reeds in dit jaar 1880 de renlebelasting hare bijdrage tol de inkomsten der schatkist zou kunnen aanbrengen. Daarna geeft de minister op de motieven tot het heffen eener renlebelas ting. In de rlaats van den grondslag, voor de heffing eener belasting op het kapitaal in portefeuille door zjjn ambtsvoorganger gekozen, heeft de minister gemeend te moeten stellen het beginsel eener partiële inkomsten belasting, naar den maatstaf van de werkelijk genoten iukomsten uit alle kapitalen, die voor ingezetenen zijn aangelegd anders dan in gebouwde of ongebouwde eigendommen of in ondernemingen van handel en nijverheid. Uitgaande van het gronddenkbeeld, dat die inkomsten thans in de eerste plaats tot het leveren van bijdragen aan 's rijks middelen dienen te worden aangesproken, is hij er op bedacht geweest, dit te doen op zoodanige wijzeli dat van alle inkomsten van dezen aard een vast percentage worde geheven eti de belasting, de genoten inkomsten als op den voet volgend, de grootst mogelijke zekerheid bereike. De minister neemt aan dat het bedrag ook dezer heffing van jaar tot jnar ten gevolge van maatschappelijke omstandigheden en feiten veranderlijk zal zijn; zij zal echter aan dc draagkracht der bevolking evenredig zijn. *De opbrengst der rentebelaslinggeheven naar den thans voorgestelden grondslag, zal gelijken tred honden met de klimmende of afnemende wel vaart der ingezetenen en met den omvang en dc rentabiliteit der voor hen bi zelen kapitalen." De belasting bedraagt 2 ten honderd van de belastbare som. ter bepaling waarvan het zuiver inkomen gerangschikt wordt in eene der klassen van acht in de wet opgenomen tabellen Tabel I beval het zuiver inkomen van 50 tot 1000, tabel II van ƒ1000 tot ƒ4000, label III van ƒ4000 lot ƒ10000, tabel IV van ƒ10000 tot ƒ24000, tabel V van 24000 tot ƒ50000, tabel VI van 50000 tot 80000, label Vil van ƒ80000 tot ƒ140.000 en tabel VIII van ƒ140 000 en hooger. De wet zal zijn toepasselijk op alle ingezetenen des rijks, op 1 January van het belastingjaar binnen het rijk in Europa wonende, onverschillig hoelang zijn verblijf heeft geduurd. Met ingezetenen worden gelijkgesteld: zedelijke ligchamen, stichtingen, vereenigingenmaatschappijen en vennoot schappen, onverschillig ol zij regtens of feitelijk bestaan. Van de belasting is vrijgesteld hij, wiens gezamenlijke inkomsten, onver schillig waaruit verworven, in het vorig jaar niet meer bedragen hebben dan ƒ600. Hebben deze gezamenlijke inkomsten meer dan ƒ600, doch niet meer dan ƒ1000 bedragen, dan wordt de belasting met de helft verminderd. De aangifte kan onder gesloten omslag worden ingediend. De controleur is bevoegd èlken aangever in den loop van het dienstjaar schriftelijk op te roepen om zijne aangifte te beëedigen of deugdelijk te verklaren. De inwerkingtreding der wet wordt voorgesteld met 1 Julij 1880zullende voor dat jaar ook slechts de helft der belasting verschuldigd zijn. Het ontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting strekt om den bij de behandeling van die begrooting verminderden post: '/onder houd van historische monumenten" wederom te verhoogen met ƒ75650. In de bijlage van de memorie van toelichting is de gedetailleerde vermelding opgenomen van ieder gedenkteeken en van het subsidie, hetwelk ten behoeve daarvan over 1880 zal worden verleend. 'sGRAVENHAGE, 2 Maart. Door Z. M. is graaf Mouraview, laatstelijk 1' secretaris bij het Russi sche gezantschap alhier, benoemd tot ridder der orde van den Nederland- schen Leeuw. Door Z. M. is de zilveren medaille, ingesteld bij kon. besluit van 5 Mei 1877, toegekend aan de hh. dr. S. Bormans, rijksarchivaris te Namen, en P. C. Pabst, luit. ter zee le kl.te 's Gravenhage; als blijk van waar dering hunner belangstelling in 'srijks wetenschappelijke verzamelingen, door schenkingen betoond. Op non-activiteit worden gesteld: de luitt. ter zee 2' kl. R. C. A. L. Jansen van Aflerden, W. A. Cambier, jhr. G. S. Boreel en J. M. Noorduyn, de officier van gezondheid 3* kl. W. N. de Graaf en de officier van admi nistratie 3® kl. 11. J. Knottenbelt, allen dienende aan boord van den ram- mnnitor Haai-, de luitt. ter zee 2' kl R. C. van der Meulen, J. M. Steers en H. G. J. Wolterbeek, de officier van gezondheid 2® kl. II. G. C. Heringa en de officier van administratie 3» kl. F. Lensing, allen dienende aanboord van den rammonitor Panter-, de luit. ter zee 2® kl. J. A. Kloek, dienende aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis, die vervangen wordt door den luit. ter zee 2® kl. P. C. W. Vaudeville. Voorts wordt de luit. Ier zee 1« kl. A. F. J. Frackers overgeplaatst in de rol van het wachtschip te Amsterdam. De bemoeijingen van de barones van Zuylen van Nijevelt. echtgenoote van den Nederl. gezant te Parijs, in liet belang der algemeene verloting, worden, dank zij vooral ook de ijvervolle medewerking van den kanselier en vice-consul aldaar, den heer M. J. 11. van Lier, bij voortduring met den besten uitslag bekroond. Zoo ontving zij door tusschenkomsl van den heer Ch. Arnauld37, Rue d'Enghien, eene zeer fraaije collectie van de groote Eristallerie Baccarat, bestaande in een paar groote vazen van lichtblaauw kristal, twee coupes, twee paar kleine vazen en een rose geschilderde cachepot, terwijl het aantal door haar reeds geplaatste loten zeer aanzien lijk mag worden genoemd. Door de firma Landré en Glinderman, eigenaren der kon. magazijnen van werktuigen te Amsterdam, werd als prijs bij de hoofdcommissie ingezonden een wasch-mangel en wring-machine; een prachtige groep in pleister werd uit Cuyk en St. Agatha ontvangen; een vis-a-vis-stoel van den heer J. C. Smit te Arnhem; een microphore en een beweegbaar photographie-album van den heer M. M. Couvée; een fraaije thermometer van den heer J. Polil, alhier. Het hoofd-comité tot oprigting van een standbeeld voor Spinoza heeft zich tol den gemeenteraad gewend met het verzoek om het standbeeld le mogen plaatsen op de thans gedempte Paveljoensgracht, waaraan vroeger die woning van den wijsgeer gelegen was. De residentie is verrijkt met een Malakkastraat, aangelegd in het ge deelte der stad hetwelk de herinnering draagt aan onze O. I. bezittingen. Gisteren avond omstreeks 11 ure werd in het noordwestelijk gedeelte der stad te midden van een geweldize stortbui een windhoos waargenomen, die de huizen op hunne grondvesten deed dreunen. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. BELGIË. De Etoile Beige heeft uit eene goede bron vernomen, dat de bisschop pen in hunne vergadering te Mechelen ingevolge adviezen uit Rome hebben besloten: dat het geheele episcopaat zal deelnemen aan de nationale feest viering; dat de leerlingen van alle scholen, zonder onderscheid, tot de eer ste communie zullen worden toegelaten en dat aan de patroons instructiën zullen worden gezonden om het geven van godsdienst-onderwijs gemakkeljjk te maken. ENGELAN». LONDEN, 1 Maart. Men heeft hier het berigt ontvangen, dat de brik Strathnairn uit Dundee, die 6 February uit Londen naar Melbourne vertrok, op 13 Febr. ter hoogte van Quassant tegen de Liverpoolsche boot Edith Hough stiet en onmiddellijk met man en muis zonk. Er waren 16 personen aan boord. De president der Vereenigde Staten heeft het wetsontwerp bekrachtigd, waarbij de minister van marine gemagtig wordt een slaalsvaartuig aan te wijzen tol het overbrengen van levensmiddelen voor de noodlijdenden in Ierland. De minister heeft bekend gemaakt, dat hij gereed is om bijdragen te ontvangen, en last gegeven om de Constellation uit te rusten.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2