LEIDSCHE COURANT, WOENSDAG 3 MAART. ST A DS-BERICHT EN. BLNNENLANDSCIIE BEBIGTEN. 1883. 53 De Courant verschijnt dagelijks, Zon- cn Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85, franco p. p. 2.35. Ilet Versing afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, builen de expeditiekostenAfzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 11, 2dt alinea der Verordening van 4 Mei 1872, op de open bare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- cn minvermogenden Gemeenteblad N° 10) Doen Ie weten, dal de inschrijving van nieuwe leerlingen aan de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den Ist"1 lot en met den 13den Maart e. k. in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandcwijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het Plantsoenin de Van- der-Werfstraat en aan de lvorte Mare, des voormiddags van half negen tot negen uren en des namiddags van half twee tot twee uren, behalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. De Gemeente Leiden wordt voor de leerlingen der openbare scholen voor minvermogenden in drie wijken verdeeld. Tot de wijk voor de openbare school n°. 1 voor minvermogenden behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten oosten en zuiden ligt van de lijn: KaiserstraatRapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsleeg, Ketelboetersteeg Korte Korenbrugsteeg, Nieuwe Rijn tot de Utrechlsche brug. Tot. de wijk voor de openbare school n°. 2 voor minvermogenden behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt en ten oosten ligt van de lijn: Nieuwe Rijn, Vischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare. Oude Vest en Oostdwarsgracht. Tol de wijk voor de openbare school n°. 3 voor minvermogenden behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten noorden cn wes ten ligt van de lijn: Kaiserstraat, Rapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg Ketelboetersteeg, Korte Korenbrugsteeg, Nieuwe Rijn, Vischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Leerlingen uit Zoeterwoude behooren bij n°. 1 voor minvermogenden;leer lingen uit Oegstgeest en Leiderdorp bij n°. 3 voor minvermogenden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRAN DELER, Burgemeester. Leiden, 26 Februari 1880. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien het adres van de Geur'. Van Wijk en C°, fabrikanten, wonende alhier, houdende verzoek om naast den bestaanden stoomketel, een reserve stoomketel te plaatsen in het perceel aan de Hoogewoerd n". 145; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Dinsdag den 16d,n Maart aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders vernoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 2 Maart 1880. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doel te weten dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 1"'° Maart 11 invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht, over het 3e kwartaal, dienst 1879/80, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 2 Maart 1880. V. d. BRANDELER. LEIDEN, 2 Maart. Aan de welwillendheid van het bestuur van //Doclrina" hadden Leidens ingezetenen gisteren een genotvollen avond te danken. De dames Josephine en Jeanne de Grootpensionnaires van Z. M. den koning en reeds gunstig bekend door haar optreden bij de vereeniging "Het Nederlandsch tooneel", gaven in de concertzaal eene soirée déclamatoire. Hoewel er op hetzelfde tijdstip eene voorstelling in den schouwburg gegeven werd en de groote zaal over het algemeen ruimte genoeg aanbiedt, was het toch zóó vol, dat men zich gelukkig mogt rekenen op niet al te verren afstand een plaatsje maglig te worden. De voorgedragen stukken kan men in twee soorten ver- deelen: het epische of verhalende en het dramatische genre. Tot de eerste soort behoorden het bekende dichtstuk van Jan van Beers "Hel Kerkpor taal" en «La Marchande de Journaux", gedicht van Coppée, beide voorge dragen door Josephine de Groot, en "La Veillce". gedicht van denzelfden, door Jeanne de Groot ten geltoore gebragt. "liet Kerkportaal" zullen zeker velen met ons wel eens in rederijkerskamers hebben hooren voordragen en in vergelijking daarmede de opmerking gemaakt hebben dat, hoe schoon het reciet ook wezen mogt, het nog zou gewonnen hebben, wanneer mej. de Groot minder snel gesproken had. De drie afdeelingenwaaruit het gedicht bestaat, zouden daardoor beter in het licht gelreden zijn. Allerliefst was de voordragt van het aandoenlijke en tevens humoristische gedicht "La Marchande de Journaux" en niet minder lof verdiende hare zuster Jeanne voor de declamatie van het treilende verhaal "La Veillée". De ware kracht der dames de Groot is echter, naar onze meening, gelegen in het dramati sche genre. Als eene tragédienne, die zeer veel voor de toekomst belooft en die zich niet alleen door groote zeggingskracht, maar ook door uitmun tende poses onderscheidt, speelde mej. Jos. de Groot met hare zuster het moeijelijke 4de en 5dc tooneel uit de vierde aele van Racine's "Bajazet". Naar waarheid stelde zij Roxane's woede voor bij het ontvangen van den noodlottigcn brief, waaruil haar de liefde van hare mededingster Atalide voor Bajazet blijkt. Ook hel tafereel uit Mosenlhal's "Deborah", waarmede de soirée besloten werd vertoonde ons in vollen glans hare begaafdheid als looneelkunstcnares; zeker zullen weinigen haar in het karakter der onge lukkige Jodin overtreffen. Haar inderdaad schoone mimiek was vrij van gemaaktheid en de geheele scène werd met diep gevoel voorgedragen. Ook mej. Jeanne de Groot gaf in de monoloog van Jeanne d'Arc, die zij niet alleen met gevoel, maar levens met de grootste gemakkelijkheid van gesti culatie voordroeg, de duidelijkste bewijzen dat ook haar eene roemvolle carrière als tooneelkunstenares te wachten staat. Gedurende de maand Februarij 1880 zjjn in de Leidsche volkskeu ken afgeleverd: 2237 portiën warme spijs, 305 portiën vleesch, 63 portiën spek, totaal 2605 portiën. In eene woning nabij den Zoeterwoudschen weg, even buiten de stad, ontstond heden namiddag brand in een schoorsteen die spoedig een zeer ernstig aanzien kreeg. De met hulp der geburen aangewende pogingen tot blusschen werden echter met een gelukkig gevolg bekroond. - Bij kon. besluit van 23 Februarij is bepaald dat de ligting der militie van het jaar 1880 11000 man bedraagt, waarvan 600 voor de dienst ter zee bestemd worden. Het aandeel van de provincie Zuidhoiland is vastge steld op 2074 man. De Staatscourant bevat een staat van militaire nalatenschappen, af komstig van onderofficieren en verdere manschappen der landmagt in Ned. Indië, die opgevraagd en ontvangen kunnen woiden bjj het ministerie van koloniën in Nederland. De uiikeering eener nalatenschap zal, wanneer sedert het openvallen daarvan geen drie jaren zijn verloopen, niet eerder geschieden, dan nadat van het Indisch bestuur berigt zal zijn ontvangen, dat zich nader geen schuldeischers bij de betrokken weeskamers hebben aangemeld. Op dien staat komen voor de nalatenschappen van Z. J. Pruyn ad 3.60, F. van der Lely ad ƒ6.07, Th. Opdam ad 14.78 en M. C. van Vliet ad ƒ8.39, van welke personen Leiden als geboorteplaats wordt opge geven. Voorts komen daarop nog voor de nalatenschappen van P. Demmenie, geb. te Alkemade. ad ƒ3.47, en van J. M. Kosten, geb. te Voorschoten, ad ƒ0 14. In het tijdperk van 25 Januarij tol 21 Februarij zijn, bljjkens by het ministerie van binnenl. zaken ingekomen ambtsberigtendoor longziekte 8 runderen, in Zuidhoiland, aangetast. In het vorige tijdperk van vier we ken waren 4 runderen door die ziekte aangetast. Naar Het Fad. verneemt is de heer A. Pruys van der Hoeven door den gouverneur-generaal als regeringscommissaris naar Aljeh gezonden. Generaal van der lleyden blijft voorloopig in Atjehomdat in overleg met hem de maatregelen zullen worden beraamd voor dc organisatie en pacifi- eatie van dat gewest. De koninkiyke goedkeuring niet verkregen zijnde op het besluit der algemeene vergadering van deelhebbers der Nederl. handelmaatschappij, dd. 29 December 11., tot wijziging van het 39e harer artikelen van overeen komst, zal door commissarissen van die maatschappy, in een tegen 30 Maart eerstkomende uilgeschreven algemeene vergadering, worden voorge steld, te besluiten het tegenwoordig art. 39 te doen vervallen en daarvoor in de plaats te stellen een artikel van den volgenden inhoud: "De leden der directie genieten als vast jaarlyksch traclement: de president ƒ20000, ieder directeur 16000, de secretaris 8000, en bovendien de bij art. 65 vermelde uiikeering".

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1