buiten landsciië ber1gte.n. per telegraaf. tot lid en algemeen secretaris, mr. C. Asser, rcgler in de arrond.-regtbank te'sGravenhage; 6°. aan de commissie als secretarissen toe te voegen: mr. j G. J. Ph. graaf Scliimmelpenninck, substituut-griffier bij de arrond.-regtbank te Amsterdam; mr. W. J. Wintgens, advocaat en adjunct-commies bij het dep. van oorlog te 'sGravenhage; mr. J. W. S. A. Versteeg, advocaat en procureur te 's Gravenhage. Beide besluiten, in de Staatscourant opgenomen, worden voorafgegaan door rapporten van den minister van justitie aan den koning. De raad van toezigt op de spoorwegdienstenin ervaring gekomen zijndedat bij aanvragen van reizigers en afzenders of geadresseerden van goederen naar de op de stations der verschillende spoorwegen lot inschrij ving van klagten voorhanden boeken, bij de spoorwegbeambten het streven ■bestaat om de aanvragers te bewegen van hun voornemen af te zien en, in plaats der inschrijving eener klagt, zich regtstreeks te wenden tot bestuur ders der spoorwegondernemingen, op welke reclames in sommige gevallen eerst na geruimen tijd of op onvoldoende wijze antwoord wordt ontvangen; dat vrij algemeen de dwaling heerscht, dal klagten, in de genoemde boe ken ingeschreven, zonder gevolg blijven, alsmede dat daarop geen toezigt wordt gehoudenzoodat op grond dier opvatting de voorkeur wordt ge schonken aan regtstreeksche inzending bij bestuurders der spoorwegonder nemingen; dat hierdoor verschillende tekortkomingen in de uitoefening van de spoorwegdienst en onvoldoende of vertraagde behandeling van reclames aan de kennisneming van bet regeringstoezigt worden onttrokkenheeft belanghebbenden uitgenoodigd tot inschrijving zooveel mogelijk der klagten in de daarvoor be.-temde boeken, welke ten allen tijde op ieder station aanwezig zijn, op eerste aanvrage aan ieder, die ze ter inschrijving eener klagt verlangt, door den stationschef moeten worden verstrekt, en op wier inhoud, ook wat betreft de afdoening der klagten, ingevolge de be staande voorschriften voortdurend en regelmatig van regeringswege wordt acht gegeven. U. K. H. prinses Sophia der Nederlanden, groothertogin van Saksen- Weimarheeft aan directeuren der Nederl. maatschappij ter bevordering van nijverheid kennis gegeven, dat het eere lidmaatschap van den raad van bestuur over het museum van kunstnijverheid op het pavilloen te Haarlem door haar met genoegen wordt aanvaard, en zij eene bijdrage van 1000 voor de uit breiding dier instelling heeft beschikbaar gesteld. -- Het Christelijk nationaal zendingsfeest wordt op 7 Julij aanst. op Boekenrode bij Haarlem gehouden. De justitie te Dordrecht heeft zich Zaturdag 11. naar 'sGravendeel be geven om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van den aldaar in den vroegen morgen van 13 Febr. plaats gehad hebbenden brand. Tc Amsterdam wordt een dienstmeisje verdacht het kind, waarvan zjj heimelijk in hare dienst was bevallen, om het leven te hebben gebragt. In de week van 22—28 Februarij zijn Ie Amsterdam 33 personen aan mazelen overleden. Van de antwoorden, ingekomen op de prijsvraag der spaarbank te Nij megen voor het bonwen van woningen voor handwerkslieden, beambten en dergelijken builen de ilertogsteegpoortwelke voor hoogstens /200 a/ 225 'sjaars verhuurd kunnen worden, zijn bekroond: met den eersten prijs van ƒ200 de heer J. Mol te Hengelo, en met den tweeden prijs van 100 de heer van der Kloes, gemeente architect te Dordrecht, terwijl van nog twee autwo rden. voor de toekenning van een premie, de namen der onlwerpers zullen worden afgewacht. Uit Andcl meldt men, dat thans alle uiterwaarden, aan beide zijden der Maas, onder water staan. Aan den dijk te Pouderoijen is een verzak king ontstaan. Uit Oldenzaal wordt gemeld, dat eergisteren ochtend te half elf aldaar een vreemdeling, waarschijnlijk een Pruissisch deserteur, voorloopig in het huis van arrest werd gevangen gezet, om 's namiddags over de grenzen te worden gebragt. Toen men om half twaalf in het vertrek kwam, om hem de plaats van geboorte te vragen, bevond men dat hij door ophanging een einde aan zijn leven had gemaakt. liet geregtshof te 's Herlogenbosch heeft den veldwachter der gemeente Oud- en Nieuw-Gastel vrijgesproken van het hem ten laste gelegde feit, namelijk het in den avond van 17 Augustus jl., zonder wettigen grond, moedwillig lussen van drie revolverschoten in de rigting van eenige perso nen. van welke twee in de borst zijn getroffen en een dezer terstond daarop is overleden. In de vorige week heeft de politie te Tilburg een nachtwaker op eene fabriek aldaar cp heelerdaad betrapt, terwijl hij diefstal van steenkolen pleegde ten nadeele van zijnen patroon. Woensdag II toen de voormiddag-sneltrein uit Bielefeld naauwelijks Güterslnh was voorbijgekomen, werden er op den postwaggon drie schoten gelost. Een der drie in den waggon» aanwezige beambten kreeg twee kogels in den linker schouder. Men schijnt nog niet te weten of men aan een ongelukdan wel aan opzet heeft te denken. sGRAVENHAGE. 1 Maart. In de zitting van de tweede kamer van lieden zijn aangenomen ver schillende w ets-ontwerpenwaaronder dat betredende het verleenen van ver gunning aan vreemdelingen om onder bepaalde voorwaarden de geneeskunst in haren gelieelen omvang aan boord van Nederlandsche schepen uit teoele- nen (een amendement hierop van den heer Rombachlot uitstrekking der vergunning tot de oorlogsschepen is verw orpen) en dat tot bekrachtiging van een magtiging tot de uitgifte van erfpacht van gronden voor de Leidsche duinwater-maatschappij aan de gemeente Leiden. Ingekomen is de voordrag! tot helling eener rente-belasting. Aanstaanden Vrijdag behandeling van het adres van den kapitein jhr. Van der Spiesel. Blijkens eene mcdedeeling van den voorzitter zal hel onderzoek van het ont werp strafwetboek vermoedelijk in het laatst dezer week afloopen en zullen voor het paaschreces nog eenige ontwerpen, thans in staat van wijzen, o. a. het voorstel betrekkelijk de openbare middelen van vervoer, de handels- en fabriekswerken, en het voorstel Kerkwijk kunnen worden behandeld. [/'er telegraaf.) Aangeboden ontwerp heffing renlebelasling. Er bestaat noodzakelijkheid 's rijks middelen duurzaam en wel zoo spoedig mogelijk door opbrengst der nieuwe belasting te versterken. Het verlangen is dat de voordrag! nog in den loop dezer zitting worde afgedaan. Zij is onafhan kelijk van andere voordraglen tot herziening van het belastingstelsel, die bij hel depar.emeiil iu behandeling zijn. Men wenscht dat de rentebelasting reeds di jaar bijdrage tot inkomsten der schatkist zon kunnen aanbrengen. De minister heelt het beginsel aangenomen eener partiële inkomsten-belasting naar den maatstaf van werkelijk genoten inkomsten uit alle kapitalen, die door ingezetenen zijn aangelegd anders dan'in gebouwde of ongebouwde eigendommen of in ondernemingen van handel en nijverheid. Van alle inkomsten van dezen aard zal een vaste percentage worden geheven. De belasting zal bedragen 2 ten honderd van de belastbare som. Voor 1880 slechts 1 ten honderd. ENGELAND. LONDEN, 29 Februarij. De Civil and Mil. Gaz. verzekert, dat Engeland de volgende verdee ling van Afganistan zou voorstellenHerat met inbegrip van Geistan wordt aan Perzië afgestaan; zuidelijk Afganistan vormt, met Candahar tot hoofd stad, een afzonderlijken staat onder protectoraat van Engeland; oostelijk Afganistan vormt, met Kabul tot hoofdstad, een anderen staat, mede on der protectoraat van Engeland; Engeland behoudt de Kurcm-, Khost- en Khyber-vallerjen met inbegrip van Djellalabad en begunstigt de vorming van Merv tot een afzonderlijken staat, onder garantie van Engeland, Perzië en Rusland. Het lagerhuis heeft, na eene beraadslaging welke drie dagen gedHurd heeft, het voorstel goedgekeurd van sir Northcote tot wijziging van het reglement der kamer, ten einde het stelselmatig belemmeren van de afdoe ning van zaken, waaraan vooral de leische leden zich schuldig maakten, tegen te gaan. Alle amendementen werden verworpen, nadat de regering die bestreden had. -- Nabij Bradford reden onlangs twee mannen op eene slede 100 pond nitro-glycerinein tien kruiken, toen de slede op den hobbeligen weg om sloeg en de vloeistof ontplofte. Een der mannen, die het paard bestuurde, werd in de lucht geslingerd en viel een eind verder, ontzettend verminkt, levenloos neder. De ander was, zoodra hij bemerkte dat de slede omsloeg, plat op zjjn buik gaan liggen. Hij werd, wel bezeerd, maar toch nog levend, teruggevonden in den vijf voel diepen kuil, door de ontploffing in den grond gemaakt. Van drie huizendie op eenigen afstand van de plaats des onheils stonden, werden muren, vensters en daken vernield, waarbij verscheidene personen ernstige wonden bekwamen. FRANHR1JK. De minister van binnenlandsche zaken heeft besloten, al de ambtena ren van zjjn departement, die 60 jaar bereikt hebben en 30 dienstjaren tellen, te pensioneren. Dit zou vooral vele Bonapartisten treflen. De stukken in de zaak van llartmann zijn door den minister in han den gesteld van de regterlijke autoriteiten. De republikeinsche dagbladen deelen het volgende adres van Victor Hugo aan de regering mede: "Gij zijt een eerlijk gouvernement. Gij kunt llart mann niet uitleveren. De wet verheft zich tusschen u en hem. En boven de wet staat het regt. Het despotisme en het nihilisme zijn de beide mon sterachtige verschijnselen van hetzelfde feit, dat tot het domein der staat kunde behoort. De uitleveringswetten hebben geen vat op de staatkundige feiten. Die wetten worden door alle natiën nageleefd. Ook Frankrijk zal ze nakomen. Gij zult dien man niet uitleveren DUIT3C HL A ND. Het tijdelijk verlaten door prins llohenlohe van zjjnen gezantschaps- post te Parijs heeft hier eenig opzien verwekt, meer nog te Parjjs. De zaak is echter, naar men verneemt, niet van gewigt. Als opvolger van den overleden heer von Biilow in het vice-ministerschap van buitenlandsche zaken is graaf Hatzfeld genoemdthans nog ambassadeur te Konslantino- pel, die echter eerst over een half jaar zijne nieuwe betrekking zou kun nen aanvaarden. Prins Hohenlohe zou tot aan de komst van graaf Hatzfeld den genoemden post waarnemen, dien prins Bismarck niet zoolang aan ambtenaren van lageren rang wil overlaten, té minder nu hij zelf door ongesteldheid verhinderd is iu den rijksdag te verschijnen. Zijn vertrek uit Parijs wordt, met het oog op de vriendschappelijke betrekkingen der beide landen, ongaarne gezien. Naar gemeld wordt is te Diedenhoven in hechtenis genomen zekere graaf Kwiatkowsky, een Rus uil Kiew. Hij had aldaar onder verdachte omstan digheden enkele dagen doorgebraet en alle inlichting omtrent zijn persoon geweigerd; toen hij daaromtrent bij gedane aanvraag met een revolver had gedreigd, werd hij met geweld in hechtenis genomen. De politie heeft door getuigen kunnen constateren, dat hij heeft verklaard, te hebben deel genomen aan den aanslag te Moskou op den Gzaar en bij zijne terugkomst in Rusland een nieuwen aanslag te willen wagen, waaraan de Gzaar wel niet zou ontkomen. De Bozener Zeit. meldt uit een goede bron, dat het kasteel Stametz. bij Meran, in Tyrol, voorloopig voor den lijd van drie maanden, aan den keizer aller Russen is verhuurden dat verscheidene bedienden der hofhou ding reeds op het kasteel zijn aangekomen. De keizer en zijne gemalin zouden zich reeds vroeg in hel voorjaar aldaar vestigen. Bij de Poolsche bevolking in de provincie Posen maken een groot aan tal personen, niet enkel boeren, maar ook handwerkslieden en andere inge zetenen iu kleine stedenzich gereed om tegen het voorjaar naar Amerika te verhuizen. Alleen uit het stadje Powidz vertrekken alsdan dertig gezin nen naar Chicago. Men verwacht dat de doorboring van den St. Gothard op den 2<,,I, Maart zal voltooid zijn. RUSLAND. H De correspondent van de iV. 11. C. meldt dat er te St. Petersburg hon- "derden nihilistische proclamaties zijn verspreid, waarin de werklieden der katoenfabriekeu worden aangespoord minder werk en meer loon te vragen, en waarin verder wordt gezegd dat de Czaar door slechte raadgevers om geven is, zoodat strenge maatregelen noodig zullen zijn. In het paleis te St. Petersburg is een onderzoek ingesteld, waarvan het gevolg is geweest dat alle woningen in de sousterrains zijn ontruimd. Meer dan 600 personen zijn uit het paleis verwijderd. Onder anderen heeft men bij deze gelegenheid ontdekt, dat ondergeschikte ambtenaren, die al daar eene woning van 3 of 4 vertrekken hadden, eenige daarvan of zeis gedeelten van kamers aan lieden verhuurdendie hoegenaamd niets in het paleis te doen hadden. Zoodanige personen zijn er omstreeks 140 ge vonden. ST. PETEI1SBURG 29 Februarij. (IV. R. C.) Het nihilistisch comité'heeft aan het Finsche regiment eeue som van zes duizend roebels gezonden, ten voordeele der Finsche soldatendie gekwetst zijn hg de ontploffing in het keizerlijk winterpaleis.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2