BUITENLANÜSCIIE BERIGTEN. I'KI! TELEGRAAF, dan hadden ze moeten worden teruggeboekt. Geinige Bolevmans daaren tegen houdt vol dat dit slechts was een genieten in rekening-courant, maar daarentegen debiteerden beschuldigden zich voor andere bedragen. Genoten hebben zij dus niets anders dan hetgeen zij naar huis namen. Hierover wordt een levendig debat gevoerd, waarin beide zijden haar standpunt vol houden. Bolermans zegt dat de firma en de Afrikaansche één financieel beheer uitmaakten. Wat de een te koit kwam vulde de andere aan. Hij blijft er bij dal Kerdijk per jaar ƒ31000 a ƒ32000 had, Pincoffs iels meer. Heden werd het getuigenverhoor voortgezet op een punt waar het gisleren was gestaakt, namelijk bjj het debat tusschen getuigen Schalkwijk en Boter- mans eenerzijds en deskundige Vermeulen anderzijds, terwijl ook de beschul digde, die thans met zijn geleide van rijksveldwachters op de estrade had plaats genomen, nu en dan zich in het gesprek mengde. Alleen waren thans èn vragen èn antwoorden pertinenter. Get. Schalkwjjk gaf nader inlichtingen omtrent de correspondentie en de wijze van factureering. Hij achtte het we! mogelijk dat verschillende goederen, b v. een aantal onbruik bare geweren naar de kust waren gezonden om de uitzendingen grooter te maken, zonder dat Kerdijk er iets van wist. Door get. Botcrmans worden nadere inlichtingen gegeven omtrent de hoofden in de boeken. In de Afri kaansche hadden Kerdijk en Pincoffs niet ieder een afzonderlijk hoofdmaar een gezamenlijk hoofd; in de boeken van de firma K. en P. hadden beiden een afzonderlijk hoold. In dat hoofd werden zij gecrediteerd voor al het geen waarop zij aanspraak hadden; tantièmes, dividenden. Een der raadsheeren zegt dat in het rapport staat dat beide heeren in dien tijd ƒ1,183,644 hebben genoten, terwijl get. Botermans heeft verklaard dat zij per jaar 60 mille genoten of 6 ton in 10 jaar. Wat is nu met de andere 5 ton voorgevallen Getuige Botermans zegt dat naar zijne beschouwing die som in de kas is gebleven en op de vraag of dit dan kan opwegen tegen de posten die zij voor hunne rekening hebben genomen, antwoordt getuige Botermans dat die posten in rekening zijn geboekt op firma K. enP.niet op hun hoofd. Als zij een post van 80000 voor hunne rekening namen werd dit op hun credit gebragt, terwijl op hun debet stond wat zij te goed hadden.| Vervolgens vangt het verhoor ven den deskundige Huygens aan, die ver zekert dat de boekhouders moeten geweien hebben de valschheid der boe kingen. en dal de directeuren de innige overtuiging moeten hebben bezeten dal commissarissen nooit een oog in de boeken sloegen. Het rapport wordt hierop voorgelezen. Op de vragen des verdedigers verklaart getuige Botermans nog, dat de privé-betalingen voor Kerdijk uitgingen van het kantoor. De contribution werden aan het kantoor betaald en van daar gingen bedragen van ƒ500 a ƒ600 naar mevr. Kerdijk, als deze behoefte had. Nooit heeit getuige waar genomen dat Kerdijk ooit spel lief had, wel dat hij daarvan een groote vijand was. Hiermede is het verhoor der getuigen a charge afgeloopen en dat der ge tuigen a décharge aangevangen. EMGËLA1VD. LONDEN25 Februarij. De regering heeft eene naauwkeurige opgave van de te Kabul plaats gehad hebbende execution openbaar gemaakt. Ter dood gebragt werden; wegens schending van de lijken van vermoorde leden en beambten der Brit- sche ambassade, 4 personen; wegens diefstal van aan het gezantschap toe- behoorende zaken, 4 personen; wegens het overtreden van het verbod, om wapenen te mogen dragen binnen een rayon van 5 mijlen rondom het kamp, 6 personen; wegens het aanvallen van escortes lol bevrijding van gevangenen, 4 personen; wegens moord gepleegd op Britsche soldaten be- hoorende tot den legertrein, deelneming aan den aanval op het gezantschap, opruijing lot opstand en het verraderlijk slagten van gekwetste soldaten, 59. In het geheel werden 87 personen ter dood gebragt en 76 vrijgesproken. FKAAKK IJ H. In den senaat is de beraadslaging over het voorstel van den heer Ferry op het hooger onderwijs voortgezet. De heer Pelletan hield eene rede, waarin hij de Jezuïten aanviel. Deze Iaatsten werden echter in bescher ming genomen door den heer Voisins-Lavernière, gematigd republikein. "Het Te Ileum der volken" is het opschrift van een stuk in de Mol d'Ordre. waarin de koningsmoord verdedigd wordt. De koningsmoord, wordt gezegd, is slechts de individuele verontwaardiging, gelijk een triom ferende opstand een koningsmoord op groote schaal is. Het blad ergert zich ook over den gelukwenscli. dien de president der republiek aan den keizer van Rusland heelt gezonden, en brengt in herinnering, dat Czaar Nikolaas het "Te Deum" heeft bijgewoond, dat na den staatsgreep van 2 December in de Notre Dame ter ecre der vermoorde republiek gezongen werd, en dat Alexander II, na den afstand van den Elzas en Lotharingen, zich heeft laten vertegenwoordigen bij de dankzeggingdie te Berlijn des wege ten hemel werd gezonden. Laten w(j, zegt verder dat blad, niet tusschenbeide komen in deze worsteling tusschen een keizer en tachtig mil- lioen menschenen herinner u, president Grévy I en gjj president Gam- betta gij die ook al zoo luchthartiglijk de Te Deums gaat bijwonen ter eere van den voorbijgaanden triomf, door den Czaar op het Russische volk behaald, herinnert u.dal uwe pluimstrijkende kerkmuziek een onvaderlandsch, ourepublikeinsch antwoord is op de handelingen van den Czaar en van zijn vader. Wij, voor ons, zonen der revolutie en der koningsverjagerswij antwoorden met de verheerlijking der martelaren en helden, die hun land hebben bevrijd of trachten te bevrijden, van Harmodius af tot SolowicfTtoe, Orsini niet te vergeten. Ecu jongmenschaangesteld bij de ambulante postdienst tusschen Parijs en Lyon, verdween na zijne tweede reis. Eenige dagen later bleek, dal 27 aangeteekende brieven waren zoek geraakt en bijna te gelijk ontving de directeur een briefje uit Barcelona, waarin de geviugte beambte kennis gaf, dat hij bedoelde brieven gestolen had en de politie tartte hem op het spoor te komen. De gestolen sommen worden op ongeveer 150,000 of 203,000 fr. geschat. Te Roubaix ging dezer dagen eene jonge dame uil eene bovenkamer eene streng wol halen, lung zich dien om den hals, glipte op den trap uit en viel. De streng bleef aan een knop van de leuning haken en zoo bleef het meisje hangen. Toen haar vader, over haar wegblijven ongerust, naar haar ging zien, vond hij haar reeds dood. Uit Carcassonne wordt gemeld dat een rijke boer, in de gemeente Saissac, in een vlaag van woedenden waanzin zijne vrouw en twee kinde ren met een bijl heeft omgebragt. Een uur daarna stortte hij heete tranen en zeide hij zich niets te herinneren. Uit Madrid meldt men dat het hof van appel het vonnis van de regt- bank, waarbij Otero ter dood veroordeeld is, heeft bevestigd. DlllTfICSILANO. Men gelooft nog altijd dat het in het plan van Bismarck ligt het tabaksmonopolie in te voeren. Aan de Köln. Zeit. schrijft men: In de vorige zitting van den rijksdag meende men het monopolie te hebben be graven en ook de tabaksfabrikanten hoopten dat zij, na de aanzienlijke verhooging der tabaksbelasting, verder met rust zouden worden gelaten. Intusschen maakt de rijkskanselier er thans volstrekt geen geheim van, dat er nog veel, zeer veel geld moet worden verkregen, eer men tot eene vermindering van directe belastingen kan komen. De tegenwoordige belas tingen zijn maar even voldoende om het gat te stoppen; wil men het eigenlijke doel bereiken, dan moet er eerst nog eene "groote" belasting zijn. Daarmede kan hij niet anders dan een labaksmonopolie bedoelen. Aan de stad Montreux, in het kanton Waadland, heeft de heer Gal- lofré, te Lyon vroeger woonachtig en aldaar onlangs overleden, eene som van 100,000 fr. vermaakt uit dankbare herinnering aan het gastvrije ont haal, hetwelk hij aldaar zoo menigwerf had genoten. De heer Gallofré had namelijk gedurende eene reeks van jaren de gewoonte te Montreux een gedeelte van den zomer door te brengen. RUSLAND. Voor dc slagtofTers der ontploffing en hunne achtergebleven betrek kingen wordt veel gedaan. Donderdag II. was in een oogwenk 3000 roebel in de kooplieden-club gecollecteerd; op de beurs werd dien dag voor 50000 roebel geteekend, terwijl de Golos en de Nowoje ff'remja inteekenljjsten openden, waarop alleen in het bureau van de Golos Donderdag reeds voor 2000 roebel ingeschreven was. Men heeft zich afgevraagd, hoe het mogelijk is, dat het paleis niet da gelijks in alle hoeken doorzocht werd nadat de politie reeds zoovele waar schuwingen ontvangen had. Als eene der redenen wordt opgegevendat het winterpaleis aan het regtstreeksche toezigt der politie onttrokken was, daar het een afzonderlijken commandant heeft. Deze was lot dusver een bejaard generaal, Delsalles genaamd, die thans is ontslagen. Uit St. Petersburg meldt men aan het lierl. TageblattOver aansla gen der nihilisten loopen er de zonderlingste geruchten in de stad. Zatur- dag heette het dat de persoon, die de geheime drukkerij in YVassili Ostrow aan de politie verried, door dolksteken vermoord zou zijn. Toen was dit gerucht zeer zeker valsch. Maar thans wordt het op nieuw verspreid, en thans met zeer geloofwaardige bijzonderheden. Ook heet het dat de keizer den 20en 's avonds in zijn slaapsalon een brief gevonden heelt, inhoudende dat hij zich niet moest voorstellen op den dag van het jubilaeum (2 Maart) de zilveren kroon op het hoold te zullen kunnen zetten, wel echter dat St. Petersburg den avond van dien dag eene illuminatie zou aanschouwen, als de residentie nog geen tweede gezien had. Onder de bevolking heerscht dientengevolge ernstige vrees voor brandstichtingen. Volgens bcriglen uit de Poolsche aan den Weichsel gelegen provin ciën, is de toestand aldaar zeer ongunstig en bestaat er groote vrees voor hongersnood. De graanoogst was overal slecht en zelfs de aardappel kon het gemis aan brood niet aanvullen, daar deze veldvrucht op vele plaatsen bedorven is. In sommige dorpen voeden zich de boeren met beetwortelen, wat in gewone tjjden slechts aan het vee gegeven wordt. ST. PETERSBURG, 25 February. (Part. tel. IV. R. C.) Gourko heeft ontslag gekregen en is benoemd tot president van het nieuwe comité van veiligheid, niet absolute magt. De portier van het huis, waar een tweede drukkerij is ontdekt, is vermoord. ST. PETERSBURG, 25 Februarij. liet Journ. de St. Pét. bespreekt het artikel der i\d. Mllg. Zeil. van eergisteren. Ouder verklaring dat het ver toog van laatstgenoemd orgaan slechts hypothesen bevat, herinnert het Journal aan hetgeen een Duitsch officier in eene bekende brochure zegt, en dat ook nog op dit oogenblik ten volle met de waarheid overeenstemt: "dat er geen enkel wezenlijk belang bestaat, waardoor de wederzijdsche vriendschappelijke betrekkingen ernstig in gevaar kunnen komen." BRUSSEL. 25 Februarij. De kamer van afgevaardigden heeft de con ventie betreffende het kanaal van Terneuzen aangenomen inel 83 tegen 6 stemmen. PARIJS. 25 Februarij. Naar men verzekert, heeft de Russische gezant heden aan onze regering de stukken ter hand gesteld, die de identiteit en de schuld van Hartmann bewijzen. ST. PETERSBURG, 24 Februarij. Een particulier telegram uit Tiilis, van heden, meldt dat, ondanks de hevige koude, Perzië zeer druk bezig is troepen te concentreren. St. PETERSBURG, 26 Februarij. De betrekking van gouverneur-generaal is opgeheven. Zij wordt vervangen door een hoofd-commissie, wier voor zitter graaf I.oris Melikoff zal zijn, en die tot laak heeft aan de revolutio naire woelingen een einde te maken. ST. PETERSBURG, 26 Februarij. Omtrent den aanslag zijn talrijke vaische beriglen verspreid. Geen lid van de keizerlijke familie betrok een ander vertrek. In het paleis hadden gecne inhechtenisnemingen plaats. Geen officier is verdwenen, liet dynamiet is allerwaarschijnlijkst uu en dan binnengebragt door een zoogenaamden schrijnwerker, dien men uu veronderstelfeen werktuigkundige te zijn. Nadat hij zijne helpers had weggezon den, maakte hij de laatste toebereidselen, slak de lont aan en verwijderde zich, zonder dat hij tol nu toe gevonden is. De nog in hechtenis zich be vindende schrijnwerkers blijven verdacht. Arreslatiën op groote schaal had den er over het algemeen niet plaats. AHADKDl E-NI KL «V». PROMOTIE AAN DE LE1DSG1IE UNIVERSITEIT. Den 26,,tn Februarij de heer G. H. Fuhri Snelhlage, geb. te Overschie, in de reglswetenschap, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Dc uitoefening ran de oppervoogdij van den staat door den a ut on rechter.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3