Aan de orde was verder het verzoek van de firma Crans en O., om con cessie en rente-garantie voor een stoomtram van Katwijk naar Leiden. Hier over had eene langdurige discussie plaats, waarvan wij hier slechts enkele punten opnemen. De heer Cock zag zich genoodzaakt tegen de voor drag! te stemmen. Het subsidiëren van dergelijke ondernemingen was, zijns inziens, alleen te verdedigen, wanneer het gebiedend gevorderd werd door handel en nijverheid. Dit was hier het geval niet. Men had een straat weg en een grintweg, aan elkander verbonden, ett daarnaast een schoonen waterweg. Handel en nijverheid maken meest gebruik van den waterweg. Gebrtk aan communicatie was er niet; 16 a 20 maal daags was daartoe gelegenheid. Het zou dus voornamelijk zijn ten gerieve van passagiers, want men scheen geen zin meer te hebben in de stoombootjes; maar ter bevor dering van het doen van uitstapjes mogt men de penningen der gemeente niet gebruiken, dit was in strijd met de beginselen der gemeentewetgeving. Bijaldien de voordragt werd aangenomen, hoopte hij dat men zorgen zou dat de locomotiven niet verder kwamen dan het station, De heer Verster was in hoofdzaak dezelfde meening toegedaan, liet ge volg zou, zijns inziens, zijn, dat de stoombootjes langzamerhand verdwenen, en deze waren door de ondernemers uit eigen middelen in de vaart gebragt, terwijl voor deze onderneming rentegarantie werd gevraagd. De heer van Iterson was van meening dat, bijaldien de neringdoenden er voordeel in zagen, de bootjes wel zouden blijven bestaan. De voorstel lingen van den heer Cock achtte hij overdreven, want men zag de voor deden niet. lu het personen-vervoer scheen de lieer Cock weinig belang te stellen en voor personen was de tijd veel waard. De hoofdzaak was: bestaat er behoefte aan eene betere en snellere communicatie met Katwijk, en dat was niet twijfelachtig. De heer van der Lilli was van meening dat handel en nijverheid zeer zeker door deze onderneming zouden gebaat worden. Maar ook andere elementen kwamen hier in aanmerking. Zou men zich niet gaan vestigen in eene plaats waar men zoodigt bij de zee is? Bevordert men den bloei der gemeente Katwijkdan zal dit terugwerken op den bloei van Leiden. De vraag was of de voordeden niet te duur zouden verkregen worden door dat subsidie, llij geloofde het niet, en ook zou, zijns inziens, het gelieele subsidie niet noodig zijn, hoogstens ƒ1000. De I eer Le Poole geloofde dat de voorstanders meer overdreven dan de tegenstanders. Met de boo'jes was er 20 maal per dag communicatie, maar hel schoen niet le voldoen, zelfs een stem uit Katwijk had gesproken van //middeleeuwsche stoombooten." Men zou op die wijze misbruik ma ken van onze smalle rijkswegen, groote bezwaren in het leven roepen voor de veiligheid van voertuigen en het beslaande in den grond boren. De heer Donner verklaarde er zich tegen. Hij geloofde niet dat de stad er door zou zijn gebaat, llij had achting voor het advies van de kamer van kcophandel, maar hoe zou de handel gebaat worden door eea stoomtram Als badplaats zou men alt yd nog aan Scheveningen de voorkeur geven. Voor hel volk was het uit een financiëel en zedelijk oogpunt niet aan te bevelen. Een en ander gaf ruime stol tot re- en dupliek Na het sluiten der alge- meene beraadslaging werden de onderdeden der voordragt in behandeling gebragt en met eenige wijzigingen aangenomen. Een voorstel van den heer Juta. dat de stoomtram zou rijden van Katwijk tot aan het gemeenschap pelijk station bij Leiden, werd met 13 tegen 6 stemmen verworpen. Ten slotte werd de gebeele voordragt aangenomen met 14 tegen 5 stemmen. Door den minister van binnen!, zaken is tot biblothecaris van de bibliotheek der rijks-universiteit alhier benoemd de heer dr. W. N. du Bieu, conservator bij die instelling, aan wicn reeds voorloopig het beheer was opgedragen. Heden morgen, ongeveer 9& lire, is er brand ontstaan in de Win- tersteeg, in eene achterkamer van de wed. C.en wel doordien cr op eene brandende kagchel kleeden le droogen lagen, welke in vlam zijn geraakt. Door een voorbijganger is de brand gebluscht. -- De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Door de geneeskundige slaats-commissie te Amsterdam zijn tot arts bevorderd de bh. 11. Boom, med. doctorandus, en G. Heilbron, en is het getuigschrift voor het 1"' gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan den heer F. II. Rinsemamed. doctorandus. Bij kon. besluit van 25 Jan. II. zijn goedgekeurd de statuten der Veree- niging tot bevordering van lager Christelijk schoolonderwijs tc Nienwveen. Volgens officiële opgave zijn gedurende het jaar 1819 voor de eerste maal Nederlandsch-Indiscbe zeebrieven uitgereikt aan 32 schepen, inhott- dende 9349 tonnen, waarvan 3 in Nederland, 14 in Ned. lndië en 15 elders zijn gebouwd. In 1878 bedroeg het aantal dier schepen 24, inhoudende 7850 tonnen. Door den gemeenteraad van Dordrecht is benoemd tot geneesheer aan het geneeskundig geslicht voor krankzinnigen aldaar de heer dr. S. A. van der Chijs, tweede geneesheer aan het krankzinnigen-gesticht te Zutphen. Naar men uit Brake! meldt heeft men de pas begonnen werkzaamhe den tot het digtmaken der doorbraak in den Vleugeldijk, wegens hel was sen der rivier, weder moeten staken. Dientengevolge stroomt het water onbeteugeld de polders van Brakel. Pouderoijen en Zuilichcm beneden den Meidijk binnen, zoodat het gansche polderdistrict wederom van dijk tot dijk blank staat. Te Middelstum vermist men sedert Zaturdag jl. een particulieren bode van die plaats op Groningen. Men vermoedt, dat hij naar het buitenland is vertrokken met eene aanzienlijke som gelds, die hij van eenige wissels, die hem waren toevertrouwd, geïncasseerd had. Zijn huisgezin laat hij on verzorgd achter. Men schrijft uit 's Hertogenbosch aan de IV. R. C.: De kade van de Ilemelrijksche uiterwaard onder (tijen is bezweken. Deze kade scheidde de rivier van het nieuw aangelegd gedeelte dijk, en het water van de Maas staal derhalve thans onmiddellijk tegen den nieuwen dijk. Dingsdag was die dijk over de volle lengte tot op eene hoogte van 7.50 meter, op som mige punten tot op 7.75 meter gebragt. Het water stond toen aan de Teeffelsche sluis 7 meter. Bij den aanleg van den nieuwen dijk is eene groote hoeveelheid hout gebruikt, hetgeen voor dadelijke hulp zeer doelma tig is, doch niet bestand legen eene langdurige hooge waterkeering. Te Maastricht is de rivier intusschen vallende; dit geeft gegronde hoop, dat te Oijen spoedig val zal worden waargenomen. Zoolang dit echter niet het geval is, blijft de toestand zeer zorgwekkend; de gevolgen eener tweede overstrooming in Noordbrabant zouden niet te overzien zijn. Aan het station te Venlo had dezer dagen een bremser de onvoorzig. tigheid op een reeds in beweging zijnden trein te springen. Hij struikelde en kwetste zijn been zoodanig, dat het moest afgezet worden. 'sGRAVENHAGE26 Februarij. Door Z. M. is benoemd tot vice-president der arrond.-regtbank te's Her- logenbosch jhr. mr. F. X. Verhcyenthans regler in die regtbank. Tot ontvanger der registratie zijn benoemd te Beetsterzwaag J. 6, Meinesz, thans in dezelfde betrekking te Gennep; te Gennep J. M. van AValsem, thans surnumerair der registratie. Tot commies der posterijen 4e kl. zijn benoemd II. B. Nieuwenhuis en A. G. Boekwijtthans surnumerair der posterijen. De kapitein-luit. ter zee W. J. Adams is, ter zake van in en door de dienst ontstane ligchaamsgebreken, op pensioen gesteld; voorts zijn bevor derd: tot kapitein-luit. ter zee, de luit. ter zee 1' kl. J. H Commijs, en tot luit. ter zee le kl., de luit. ter zee 2e kl. W. G. van Nes. In de zitting van de tweede kamer van heden is de beer Nijst beëedigd. Ingekomen is de conventie omtrent het Kanaal van ter Neuzen. Op eene interpellatie van de heer Schimmelpenninck van der Oye antwoordde de regering dat tegeu de concessie-verlenging voor het droogmaken van den Ilorstermeer-Polder bij de defensie bezwaren bestonden. Op het verzoek van den heer Kerkwijk legde de lieer van Lijnden de correspondentie met den heer Blocbausen over omtrent de diplomatieke vertegenwoordiging van Luxemburg, welke Luxemburg beschouwt als een integrerend deel der con ventie, hetgeen de heer van Lijnden echter ontkende. Maandag zijn eenige kleine wetten aan de orde. Het huldeblijk van het leger is gisteren ochtend aan Z. M. den ko ning aangeboden door den ontwerper, tevens lid der commissie, den majoor ingenieur Gijsberti Hodenpjjl. Het monument was opgesteld aan de achter zijde van de groote vestibule van het koninklijk paleis. Bij de voortzetting van het getuigen-verhoor in de zaak PincofFs Iverdijk voor den hoogen raad, op gisteren, werd gehoord A. J. Tillemans, gewezen boekhouder bij de Afrikaansche. Hij erkent den bekenden brief door Kerdijk aan den hoofdagent geschreven. Dat er onregelmatigheden zijn bedreven is hem bekend. De eerste, die getuige boekte, was een post van ƒ40000, waarvan de boeking hem door Pincofls door bemiddeling van Botcrmans was opgedragen. Getuige maakte de concept-balansen op en gaf ze aan de heeren, waarna door Pincoffs er wijzigingen in werden gemaakt, en getuige de nieuwe balans opmaakte. Pincoffs gaf aan Botermans last en getuige voerde dien last uit. Getuige bragt in December posten op het grootboek om dit met de balans te doen kloppen en herstelde de posten door terugboeking in Januarij. Van Pincoffs of Kerdijk direct kreeg hij geen last, maar indirect door Botermans. Dat er willekeurige verhooging of opdrijving van de cijfers van den hoofdagent geschiedde, wist hij. liet juiste bedrag herinnert hij zich niet meer. De prijs der kustgocdcren werd hier met circa 100 a 120 pCt. opgevoerd. Getuige kan niet ja of neen zeggen op de vraag of Kerdijk met de over nemingen en overboekingen bekend was. Geinige is nooit bij de bespreking tegenwoordig geweest en bij de bepaling der dividenden. Rij de balansen werden geen journaal of grootboek overgelegd, alleen staten, en die duidden de cijfers aan na de wijzigingen daarin op last van Pincofls gebragt. Getuige deelt ook mede dat hij en Botermans bezwaar maakten tegen het voortgaan op dien weg en die boekingen zijn alleen voortgezet na de schriftelijke decharge door Pincofls geschreven tijdens deze met Kerdijk en Botermans in de kamer waren. Het inkomen van K. en P. blijkt uit de boeken, hij stelt het op 30 mille voor ieder 'sjaars, het werd niet seregeld uitgekeerdmaar in den loop van het jaar door beschuldigden uit de kas genomen; of het cijfer, iu de statuten bepaald, is bereikt, weet hij niet. Ook deze g'tuige verklaart dat Botermans de Tetiers, tusschen dc cijfers in van sommise stalen, heelt geschreven, en dat 1< llerschrift aangeeft de verhooging die de sommen hebben ondergaan. Dc post van lilt0 December is de eerste valsche post. Op de vraag, door advocaat van Gigch gedaan, of getuige zicli niet weet te herinneren Kerdijk's houding tijdens het verleenen van de schriftelijke décharge, antwoordt getuige ontkennend, en blijft dit volhouden, ofschoon èn de advocaat èn dc voorzitter hem voorlezen zijn in de instructie afge legde verklaringdat Kerdijk toen zal met zijn hoofd in de hand. Geinige zegt nu, dat als hjj dit verklaard heelt, zijn zwager Botermans hel hem heeft gezegd. Zelf weel hij het niet. Wel weet getuige dal als Kerdijk een balans ontving hij bedrukt het hoofd schudde. liet slot der zitting leverde eenige incidenten op. Bij het verhoor van Vermeulen, chef-boekhouder der bijbank van de Ned. bank le Rotterdam, werden eenige stalen besproken van de hand van Kerdijk en die naar ge- tuige's oordeel liet verschil opleverden tusschen rekening-courant en groot boek. O. a. stond er op uitgedrukt het in 1874 uitgekeerde dividend van 7 pCt. Getuige Botermans, hierover gehoord, kan dat cijfer niet in verband brengen met de posten, die cr boven staan. Bescli. Kerdijk zeil ziel ook wel dat het zijn schrift is, maar kan er niet uit opmaken wat het betee- kent. llij was gewoon de a sclirijving op de schepen, nadat de balans door commissarissen was vastgesteld, te verdeelen naar liet totaalcijfer door com missarissen vastgesteld. En het gebeurde vaak dat Pincofls, die een eigen aardige werkwijze had en met tal van papieren in de hand, een sigaar in den mond op een fauteuil zat met de beenen over elkander, zeide: kom Henri leeken dit eens op. tel eens op. Maar hij wist bepaald niet dat het betrekking had op balans. Als hij dit geschreven heeft dan moet het zijn gedicteerd. Eene andere vraag rijst nopens hetgeen directeuren genoten hebben. De deskundige Vermeulen verklaarde dat door directeuren 591 000 genoten was, ouulat die som van de Afrikaansche op de boeken van R. en P. was overgebragt. Wanneer de bedoeling niet was geweest die som te genieten,

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2