LEIDSCHE COURANT. DONDERDAG 26 FEBRUARIJ. STA DS-BERICHTEN. im 1\'°. 4*. [)r Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franro p. p. f 2. met liet Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p. p. f2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ,2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is tan 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1' alinea, der wet van 2 Joui 1875 Staatsblad N". 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan W. Hoogenstraaten ex o. tot het doen plaatsen van een tweeden stoomketel in hunne fabriek van verduurzaamde levensmiddelen, gelegen tusschen de Kerk- en Barbarastegen alhier. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. n. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 23 Februari 1880. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te neten dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zjjn ter hand gesteld de op den 24""" Februari jl. invorderbaar verklaarde kohieren van de |iersoneele belasting, houdende aanslagen voor een voljaar en een halfjaar beide dienst 1879/80, en dat een ieder verplicht is zjjn aanslag op den bjj de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 25 Februari 1880. V. d. BRANDELER. BliNNKNLANDSCHE BKUIGTEN. LEIDEN. 25 February. Gisteren avond werd in het locaal der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen de jaarlijksche vergadering gehouden der Leidsche Vleeschmaat- scliappij, ter behandeling der punten bjj art. 24 der statuten voorgeschreven. Uit liet door den secretaris, namens het bestuur, uitgebragt verslagbleek o. a. het volgende; liet getal leden bedroeg op 1 Jan. 1879 178. in den loop des jaars waren 16 ingezetenen als lid toegetreden, terwijl er 13, wegens vertrek als om andere reden hadden bedankt. Op 1 Jan. dezes jaars telde de maatschappij dus 181 leden. Op 29 Sept. jl. werden 10 aandeelen a pari uitgeloot. liet bedrijf kapitaal bedroeg p. m. ƒ3700. waarmede de volgende cijfers werden verkregen. De kas ontving aan contanten 89693 12. Aan inkoop van runderen en kalveren is besleed 70247 13, aan accijnsen is betaald 6017.30. Geslagt zijn 248 koeijen, te zamen wegende aan vleesch en vet 84591 kilo; 157 kalveren, te zamen wegende aan vleesch 12081 kilo, tu 1 varken (voor de worst) wegende 117 kilo. Te zamen 406 stuks vee of 96789 kilo. Daarvan werd verkocht en was op 31 Dec. 1879 voorhanden 949C8 kilo, alzoo een verlies aan gewigt van 1801 kilo of ongeveer 2 pet. In den loop van het jaar was benaderd eeue koe en waren drie koeijen door den rijks-veearts afgekeurd wegens parelziekte (pokken), die onmiddel lijk uit het slagthuis verwijderd zijn en waarvan er eene onder toezigt der politie begraven is. Een en ander gaf ongeveer 50 ve-rlies Verder werd in hel verslag meer uitvoerig s il gestaan hij de oorzaken die er toe geleid hebben dat de financiële uitkomsten minder gunstig wa rm dan men had mogen verwachten en hij de moeijelijkheden waarmede men in het afgeloopen jaar had te kampen;! tevens werd het doel, dat men hij de oprigting der maatschappij had voor oogen gehadnogmaals duidelijk in hel licht gesteld. Als leden van het bestuur moesten aftreden de bh. Jaeger, Schoenmakers en Cheriex. De beide laatsgeuoeniden werden herkozen en in plaats van den heer Jaeger, die wegens menigvuldige bezigheden verzocht niet in aan merking te komen werd gekozen de heer van der Horst. De rekening over het afgeloopen boekjaar werd, op advies der commissie met de opneming belast, goedgekeurd. De voorzitter sprak daarbij een woord van lof omtrent den administrateur Köhler, die al liet mogelijke deed om den bloei der maatschappij te bevorderen. Als leden der commissie voor het opnemen der rekening van het loopendc jaar werden benoemd de hh. Jentink, van Bemmelen en van der Heide, en als hunne plaatsvervangers de hh. de Laat de Kanter, van Eek en Stey- gerwalt. Voor hel sluiten der vergadering bragl de liter KollT den voorzitter, den heer Jaeger, dank voor de vele zorgen door lieui gedurende vijfjaren aan de maatschappij besteed, waarbij de aanwezigen door hunne toejuiching zich aansloten. In de volgende week zal. blijkens hierachter voorkomende aankotuli ging, de boekhandelaar J. W. van Leeuwen alhier eene verkooping houden van boeken, handschriften, plaatwerken, staalgravuren enz. Deze boekver zameling bevat voornamelijk werken over godgeleerdheid en aanverwante vakken en regtsgelcerdheid, voorts werken over geschiedenis en letterkunde en een aantal curieuse handschriften. Wij vestigen er de aandacht op, daar men bjj het inzien van den catalogus menig niet onbelangrijk werk in deze verzameling zal aantreden. Na in zijne «Penkrassen" het wapen des konings en des rijks ter sprake gebragt en op de verbastering daarvan gewezen te hebben, heeft de heer J. A. de Bergh dat onderwerp nog eens opzettelijk in behandeling ge nomen en de uitkomst zijner onderzoekingen medegedeeld in een geschrift, dat voor eenige dagen het licht zag, onder den titel; «Het wapen des Ko nings en des Rijks thans gevoerdis in strijd met de wet". De schrjjver handelt achtereenvolgens over het wapen van Oranje, dat van Nassau, dat van Oranje-Nassau, het Rjjkswapenhet Koninklijk wapen (met bijvoeging van eene nieuwe teekening van dat wapen) en het wapen van 11. M. de ko ningin Emma van Waldeck-Pyrmont. Aan het slot van het boekje, dat alleszins lezenswaardig mag genoemd worden, wordt nog gesproken over de tentoonstelling, onder het beschermheerschap van Z. M. den koning iu dit jaar te houden, van voorwerpen betrekking hebbende op het stamhuis Oranje- Nassau ju bel bjjzonder en op de wapen-, geslacht- en zegelkunde in het algemeen. Naar men mededeelt, werd de aanbieding van hel geschrift aan Z. K. II. Alexander der Nederlanden, prins van Oranje, mei een vleijend sehrijven beantwoord, en viel den schrijver van de zijde van Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden gelijke eer te beurt. De minister van oorlog heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat met 1». September e. k. aan de kon. militaire akademie te Breda een leeraar in de wiskunde en het ljjnteckenen kan worden geplaatst, op een iraciemenl van ƒ2000 'sjaars, dat tot ƒ2800 'sjaars kan worden verhoogd. Adspiranten naar gemelde betrekking moeten zich, ouder overlegging van de noodige stukken, vóór ultimo Maart tot den luit.-kolonel, gouverneur van genoemde akademie vervoegen. -* Te Delft had zekere M. IL, koopman in parapluie's, wonende te Amers foort, eergisteren met zijn bijzit tjjdeijjk intrek genomen in een slaapstede. Nadat des avonds tusschen hen een woordentwist had plaats gehad, verliet de vrouw voor eenige oogenblikken het logement. Terugkomende werd zij in den gang door den man opgewacht, die baar eenige slagen toebragt en tegen den grond wierp. Op het hulpgeschrei der vrouw snelden eenige huisgenoolen toe, die spoedig een einde aan de worsteling maakten en de vrouw in de zoogenaamde /'eetkamer" bragtendaar zijnde bleek het dat zjj door middel van een scherp werktuig aan den hals was verwond, ter wijl men, na eenig zoeken, een in twee stokken gebroken mes, toebehoo- rende aan M. IL, in den gang op den grond vond liggen. M. H., die kort daarna werd aangehouden, is naar 's Hage overgebragt ter beschikking van de justitie. Voor het geregtshof te Amsterdam is gisteren behandeld de bekende zaak van Willem Joosten, beschuldigd van diefstal en van manslag gepleegd op den veldwachter A. van der Lijke. onder Bloemendaal. Er werden 25 getuigen in deze zaak gehoord, waaronder de weduwe van den verslagene. die met twee kindertjes, allen in rouwgewaad, ter teregtzitting verscheen. Het openb. min. meende dat het maatschappelijk belang bier een zeer zware straf vorderde. Het getoonde berouw mogt niet in aanmerking komen. Het eischte eene tuchthuisstraf van 25 jaren. De heer mr. Haas trad als verdediger op en concludeerde tot het opleggen van eene veel mindere straf. De uitspraak is bepaald op 2 Maart. Het geregtshof te Amsterdam heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van de gebroeders Lavertu. Het hof heeft de schuld van de drie beschul digden aan inbraak ten huize van den heer Geerling wettig en overtuigend hewezeu verklaard en hen ieder veroordeeld tol eene tuchthuisstraf van 10 jaren. Op het terrein der afgebrande suikerraffinaderij op de Lauriergracht te Amsterdam is thans onder het puin het verkoolde lijk gevonden van den tw eeden werkmandie sinds den brand werd vermist. Mevr. de wed. Albrecht-Engelmande bekende actrice te Amsterdam, is het slagtoffer geworden van een stouten diefstal. Toen zij Vrijdag jl. een koffer liet openen, die Donderdag nacht in den stadsschouwburg ge staan hadeu zich door haar huishoudster het gouddoosje liet aangeven vond zij daarin de verschillende étuis, alle netjes toegebonden met linten, gelijk zij gewoon was, doch alle ledig. Kostbare kleinodiën, als oorbel len, broche, armbanden, gouden ketens, een gouden snuifdoos van wijlen haar echtgenoot enz., alles was gestolen. De waarde van deze bijouteriën wordt op ruim ƒ1000 geschat. Uit Zwartsluis is gevankelijk naar Zwolle overgebragt een persoon verdachL van brandstichting bij Gebr. Bakker te Zwartsluis. 'sGRAVENHAGE25 Februarij. Tot lijdelijk beambte hij de kon. bibliotheek is benoemd de heer J. IL D Kautzmann; voorts zijn benoemd: lot commies-chartermeester bij het oud-provinciaal archief in Gelderland de heer mr. J. J. S. baron Sioel, thans tijdelijk ambtenaar bij dat archief; en tot commies-chartermeester bij de oude rijksarchiven iu Utrecht de lieer mr. F. A. L. ri 'der van Rappard, thans tijdelijk ambtenaar bij die archiven. Aait den met verlof hier te lande aanwezigen kapitein der infanterie

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1