uuitenlandsc11e beiiigte.n. per telegraaf. geslagen, door de leening van een millioen den spoorweg naar Delagoa- baai dadelijk aan te leggen. Onder de boeren zou dit een gunsligen indruk hebben gemaakt. De overeenkomst |iusschen den staat en Z. K. H. prins Frederik, hou dende regeling der afdoening van schuldvorderingen, tot goedkeuring waar van dezer dagen een wets-ontwerp is ingediend, beoogt: 1». den staat te ontheffen van zijne verpligting tot uitkeeriug eener som van ƒ37053.50, welke som de staat reeds in 1850 aan Z. JL H. had moeten voldoen voor de overgave aan den staat van eene partij heidegronden, en die thans door Z. K. II. wordt toegevoegd aan de domeingoederen door de belegging er van op hel Grootboek 2% pCt. N. S. onder liet hooldDomeinen; 2". Z. K. H. te ontslaan van de verpligting lot betaling van ƒ80000, die Z. li. H. schul dig zal zijn, wanneer de staat de gebouwen, die voor de kon. mil. akade- mie te Breda gebruikt worden, niet langer tot dat einde in gebruik ver langt te houden, terwijl de staat er evenzeer van afziet die som terug te vorderen van 's prinsen erfgenamenwanneer de goederenomschreven in de wet van 25 Mei 1816 (Slbl. n°. 25), na llü. overlijden bij den slaat tcrugkeeren. 'sGRAVENHAGE, 23 Februarij. Door Z. M. zijn de hh. W. L. Loth, tweede commies bij de administratie van financiën in de kolonie Suriname, M. Rozenboom, schout bij de politie op Java, W. Luyke, zendeling-leeraar in de residentie Amboina, en A. Fijt, militair ambtenaar 2C kl te Batavia, benoemd tot broeder der orde vandeu Nederl. Leeuw. De heer J. van den Berg, kanselier bij Zr. M'. gezantschap te Berlijn, is in dezelfde hoedanigheid overgeplaatst naar Londen, en de heer F. W. M. Sicherer, thans adjunct-commies bij het dep. van builenl. zaken, is benoemd tot kanselier te Berlijn. De hh. jhr. mr. B. A. Klerck en M. J. Kok, laatstgenoemde thans eerste klerk bij hel dep. van buitenl. zaken, zijn benoemd lot adjunct-com mies bij dat departement. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Dezer dagen heelt de Internuntius Monsignor Panici namens Paus Leo XIII aan den minister van builenlandsche zaken ter hand gesteld eene som van 2000 fr.welke bet Z. II. behaagd heelt te schenken tot leniging van den nood der door de overstroomingen geteisterde onderdanen van den koning. Deze gelden zijn op last van Z. M., door den minister van builenl. zaken toegezonden aan mr. R. J. graaf Scbimmelpenninck van Nyenhuis, als voor zitter der commissie van de verloting ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood. Graaf Schimmelpenninck heeft van de ontvangst dezer gelden berigt gezonden aan den burgemeester van Amsterdam, als voorzit ter der algemeene commissie voor den watersnood, aan welke zij door den thesaurier der verlotings-commissie met eene andere storting zullen worden overgemaakt. De behandeling van de zaak PincofïsKerdijk heeft heden voor den hoogen rajd der Nederlanden een aanvang genomen. Nadat de voorzitter mr. Gockinga de teregtzitting had geopend, werd de beschuldigde Kerdijk binnengeleid door twee rijks-veldwachters. Op nieuw werd door 's raads eersten deurwaarder de beschuldigde Pincofïs buiten de zaal uilgeroepen en toen het bleek dat hij niet aanwezig was, werd door den procureur-gene raal gerequireerd dat Lodcwijk Pincofïs, daar alle wettelijke formaliteiten waren in acht eeuomen, wederspanning zou worden verklaard aan de wet, met veroordeeling in alle boeten en aanplakking van het arrest aan den hoofdingang van het gebouw. De zitting werd nu geschorst om den hoogen raad de gelegenheid te geven in raadkamer te vergaderen. Na de herope ning sprak de voorzitter het arrest uit, waarbij overeenkomstig het requisi toir Lodewijk Pincofïs wederspannig wordt verklaard aan de wet. Nadat de beschuldigde llenri Kerdijk naam, woonplaats en ouderdom heeft opgegeven en de voorzitter hem vermaand heeft oplettend aan te hoo- ren de behandeling zijner zaak. wordt door den subst.-griffier mr. Ermerins bet arrest van teregtslelling en de acte van beschuldiging voorgelezen. Deze voorlezing duurde meer dan een uur. Alsnu werd de lijst van getuigen overgelegd, zijnde 12 a charge, als. de heerende Brnynwijnhandelaar te 's Gravenhage; W. A. Virnly Ver- brugge: A. Miiders, wijnhandelaar; van der Hoop, oud-notaris; M. Mees, kassier en makelaar: Schalkwijk, makelaar; Driebeek, advocaat; H. Tros- tnrlï', procureur; H. G. Botermans, A. J. Tillemans, M. H. Huygens en C. W. Vermeulen, allen te Rotterdam, en 5 a décharge: E. H. Rensburg, J. Besselaar, A A. P. Jung, dr. J. van der Hoeven en Ed. Jacobson. Hel getuigenverhoor is heden niet afgeloopen, maar wordt morgen voort gezet. BELGIE. Dezer dagen slagtte een inwoner van Bouvignes een! varken. Zijn dochtertje van zes jaren stond er met ecnige andere kinderen bij toe Ie zien. «Marie", riep een van deze, "Straks is het uwe beurt en zult gij ook geslagt en gebraden worden". Het kind, ten uiterste beangst, liep zoo hard zij kon weg en de deur eener openstaande woning inwaar zij het hoofd in den schoot eener oude vrouw verborg. Toen men haar ophief was zij doodsbleek en nagenoeg bewusteloos. Zij is niet weder bjjgekomen en blies den volgenden ochtend den adem uit. ENGELAND. LONDEN, 22 Februarij. In het hoogerhuis heeft de hertog van Argyll de politiek der regering ten opzigte van Afganistan gelaakt en voorgesteld, dat de te Kabul gevon den Russische correspondentie aan het huis zou worden medegedeeld. De regering weigerde aan dit verzoek te voldoen en lord Cranbrook verdedigde hare handelwijze. Lord Beaconsfield betoogde, dal de tijd was gekomen om te beslissen, wie de groole poorten van Indië zou bezitten. Engeland had besloten, die zelf te bezitten; het had dit doel bereikt en er was niets gebeurd, dat Engeland noopte zijne staatkunde te veranderen. De regering was besloten haar voort Ie zetten. In den gemeenteraad van de City is het voorstel gedaan den Czaar gelnk te wenschen met zijne redding uit het gevaar, zijne ontsnapping aan de hand van moordenaars, doch met 72 tegen 42 stemmen werd het voor stel verworpen. Het bleek daarbij dat de tegenstemmers weigerden uit haal en vrees voor Rusland. Hier had men nu. zegt de Spectator, conservaliven, die een moordaanslag vergoelijken, omdat hij tegen een souverein was ge- rigt; hier had men kapitalisten, die half sympathiseren met een geheim ge nootschap, dal openlijk den oorlog aan het kapitaal verklaard heeft. FRANKRIJK. Een aantal senatoren, afgevaardigden en leden van den Parijschen gemeenteraad, ultra-republikeinen, hebben eene bijeenkomst gehouden ten einde eene commissie te benoemen voor het organiseren eener inschrijving tot het oprigten van een standbeeld voor Ledru-Rollin. Tot leden der com missie zijn o.a. benoemd: Victor Hugo, voorzitter, Louis Blanc, Albert, Spuller en Floquct. De inhechtenisneming van den Rus te Parijs, verdaeht van den moord aanslag te Moskou, kan voor de regering nog tot velemoeijelijkhedenleiden. Eenige radicale afgevaardigden hebben den minister de Freycinet onder het oog gebragt, dat de gevangen genomen nihilist niet als misdadiger mag uitgeleverd worden, daar hij als een staatkundig uitgewekene moet be schouwd worden. De heer de Freycinet heeft deze heeren verwezen naar zjjn ambtgenoot voor justitie. De heer Hervé, hoofdredacteur van den Soleil, heeft in dit blad het denkbeeld geopperdom aan den keizer van Rusland een adres van geluk- wensching aan te bieden, geteekend door alle Fransche dagbladen, onder voorgang van Emile de Girardin, als oudsten journalist te Parijs. De Figaro, hoewel de bedoeling van Hervé goedkeurende, meent dat de kreet van verontwaardiging, dien alle dagbladen hebben doen hooren, zoodra zij de tijding ontvingen van den moordaanslag, het beste adres is dat men den Czaar kan toezenden. 1 De klot d'Ordre is^een van de weinige bladen, die niet met verontwaar diging spreken over het gebeurde te St. Petersbnrg. De mise en scène, zegt dat blad, had iels grootseh. Die vloer, onder de voelen zeiven van den Czaar ondermijnd, die zaal, welke onverhoeds instort onder het geweld der ontploffing, die grond, met dooden en gekwetsten bezaaid, terwijl de Sou verein, op wien het alleen is toegelegd, nogmaals aan den dood ontkomt, dat alles schjjnt tot eene too'verwereld te behooren, en het kan niet missen, of het zal op de verbeelding der Russische boeren een diepen indruk maken. Wie zal, bij deze reusachtige worsteling tusschen de autocratie, weigerende den constitutionelen weg te bewandelen, en het nihilisme, wie zal over winnen? Onzes inziens kan de uitslag niet twijfelachtig wezen en zal het laatste woord niet aan den keizer blijven. Intusschen behoorden aanslagen als deze den keizer en zijnen ministers de oogen te openen. Ongelukkig staat het te vreezen, dat zij tot eene tegenovergestelde uitkomst zullen leiden. Het is dus geoorloofd te meenendat deze vijfde of zesde poging niet de laatste wezen zal. Het zou ons verwonderen, zoo deze voorspelling beschaamd werd. DDIT8CHLAND. Door de tweede kamer in Beijeren is vroeger de toelage voor het eeuwfeest der Würzburger universiteit geweigerd, door de eerste kamer werd die daarentegen toegestaan. Toen dientengevolge het voorstel thans weder bij de tweede kamer in stemming werd gebragt, werd hel met 76 tegen 75 stemmen op nieuw verworpen. RVILAND. In eene correspondentie uit St. Petersburg aan de IV. K. C. wordt het volgende gemeld: De phantasie der lieden heeft hier een ruim veld, en aan de andere zijde onthoudt de bevoegde overheid zich van alle mededee- ling en hult zich in een geheimzinnig duister. Ook durft men haar naau- welijks met eene vraag naderen, uit vrees dadettjk als verdacht ingerekend te worden. De telegraaf weigert het overbrengen der berigten en onder werpt alle telegrammen aan een scherpe censuur. Dit geschiedt echter niet ronduit, integendeel, men neemt uw telegram en nw geld bedaard in ont vangst en gjj zijt in de meening dat alles in orde is. Geenszins: heeft de censuur eene aanmerkingzoo onderdrukt zij uw berigt of schrapt er een zin uit en gij komt dit nooit te weten, zoo gij niet extra den volgenden dag gaat vragen of uwe telegram geëxpedieerd is. Het keizerlijk paleis, dat eene groote oppervlakte beslaat en waarin 4 a 5000 personen huisvesting vinden, is gebouwd op gewelfde kelders, die door een menigte lieden bewoond zijn, aan de dienst in het paleis ver bonden. Men vindt daar bijna alle handwerken vertegenwoordigd. Aan de linkerzijde, die eenen regten hoek met de Newa vormt, bevindt zich aan het eene uiteinde het kabinet des keizers, met ttilzigt op de rivier, aan het andere dat der keizerin. Deze vertrekken zijn door eene rij van zalen verbonden, waarvan de middelste en grootste de familie-eetzaal des keizers is. Vlak daaronder bevindt zich onder een hoog gewelf de hoofd wacht en daaronder eene kelderwoning, evenzeer gewelfd, die door zooge naamde "Stoliarniks" schrijnwerkers, belast met reparatiën in het paleis, bewoond was In deze kelderwoning bevond zich een oude haarddie niet meer in gebruiK was. en daarin hadden de misdadigers 143 pond dynamiet geplaats. liet gewelf tusschen de kelderwoning en de hoofdwacht werd letterljjk verbrijzeld; de buitenmuur werd gescheurd en het plafond van de hoofdwacht viel naar beneden zoodat men op drie plaatsen door groote gaten van beneden in de eetzaal zien kon. De ontploffing heeft plaats ge had door middel eener electrische batterij. Naar men aan het Wcener Tageblatt meldt heeft de nieuwe moordaan slag wel de diepste ontsteltenis, doch geen groote verwondering gebaard in St. Petersbnrg, omdat de Czaar gedurende de laatste weken eiken morgen op zijn tafel een brief heeft vinden liggen in een groot enveloppe met zwarte randen. In eiken brief werd dezelfde bedreiging herhaald, dat hij den 25stm verjaardag van zjjn troonsbeklimming niet zou beleven, tenzij hjj het stelsel van dwingelandij, waaronder Rusland zucht, afschafte, en de ketenen losmaakte, welke nu het Russische volk in het ligchaam snijden. Ofschoon er te St. Petersburg talrijke inhechtenisnemingen hebben plaats gehad, is men er toch niet in geslaagd de aanleggers van den aan slag op den keizer te ontdekken. KONSTANTINOPEL21 Februarij. Grieksche roovers hebben bij Salonica den Engelschen kolonel Synge en zijne vrouw weggevoerd en eene aanzien lijke som als losgeld geëischt. De kolonel heeft aan den Engelschen consul te Salonica een brief geschreven, met verzoek te zorgen, dat er geen troe pen naar de roovers afgezonden worden, daar anders zijn leven gevaar zou loopen. De Engelsche gezant Ie Konstantinopel heeft aan eene kanonneer boot last gegeven naar Salonica te stevenen. De kolonel Synge werd in het midden der maand Januarij door den Engelschen gezant naar Salonica ge- zouden, om onderstand te verleenen aan de uitgewekenen uit Rumelië. MADRID, 21 Februarij. De politie heeft de hand gelegd op negentien der i roovers. die den spoortrein van Andaluzië hebben aangehouden. De twintigste wordt nog gezocht. LONDEN. 23 Februarij. Aan de Times wordt uit Kubul geseind: "Ge neraal Roberts heeft Mustaufi tlabidullah, minister van financiën onder Sjir

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2