LEIDSCHE VII KA NT. X0-. -10, i.m DINGSDAG 24 FEBRUARIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, met hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, 'sjaars, luiten de expeditie!ostcn. Afzonderlijke nommers der Courant De prijs der Advertenliën is van 1—4 ST A DS-BERICHT EN De prijs der Courant is per vierendeel jaat s 1.50, franco p. p. f2. franco p. p. f 2.35. liet Verslag afzonderlijk is virkrijglaar voor 2.50 zijn verkrijgbaar voor 5 cents. regels 1.iedere regel ineer 25 cents. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 26 Februari 1880, des namiddags te haljdrie uren. 1». Verzoek van Jhr. J. W. P. Diert van Melissant, ter bekoming van grond. (16, 21 en 31) 2°. Idem als voren van de Commissie voor de R. K. begraafplaats. (16 en 22) 3». Voordracht betrekkelijk de aanstelling van een adjunct slads-genees- en heelkundige. (19 en 20) 4°. Verzoek van Mr. C. C. N. Krom, om ontslag als leeraar aan de Hoogere Burgerschool. (24) 5°. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1879. van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. (25) 6° Verzoek van W. II. llasselhach, om ontslag als hulponderwijzer aan de school n°. 2 voor minvermogenden. (26) 7". Idem van J. D. Kiek, om eene brug te leggen. (27) 8°. Idem van Gebrs. Van Wijk en Co, om een spoelvlot te leggen. (30) 9°. Idem van de firma Crans en Co., betrekkelijk den aanleg van een stoom tram van Katwijk naar Leiden. (28) BINNEN LA N L)S< ÏÏlË BEKI GTE N LEIDEN, 23 Februarij. Door de politie is gisteren alhier aangehouden de controleur der Leid- sche tramway-maalschappij P. Q.die even als zijne vrouw wordt verdacht reeds gediend hebbende abonnementskaarten op nieuw tegen verminderden prijs te hebben verkocht. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de laagste prijzen /2000, ƒ440 en ƒ205; de hoogste ƒ20.00, ƒ4.00 en /2.00. Men meldt ons: De zuid-westelijke storm van de vorige week heeft de visschersvloot te Katwijk uit zee gejaagd, zoodat zij op den wal staat. Ten gevolge daarvan kan deze week weinig of geen versche visch verwacht worden. De barometer is sedert Zaturdag 10 mm. gerezen en staal nu 761 mm. Gisteren werd, volgens weerkundige waarnemingen aan het stads waterkantoor te Amsterdam, verwacht ZW.-VV. wind, ofschoon hij lang vóór den middag door het noorden was gegaau naar het noordoosten. Met eene dalende temperatuur kon de wind, die daarvoor jtiislen koers genomen heeft, nu wel eenigen tijd uit die streek gaan waaijen met veel meer dan matige koelte. Aan de golf van Finland toch wees dezer dagen de thermometer gemiddeld nog 20» Celsius, dat is 4° onder nul Fahr.aan. Binnen enkele dagen, meldt bet Fad., kan nu liet vvcls-onlwerp lol heffing eener rentebelasling bij de tweede kamer verwacht worden. Naar wij vernemen, heeft de raad van state een gunstig advies uilgebragt. Wordt de voordragt niet meer gewijzigd, dan zal twee procent van de werkelijk genoten rente worden gelieven. Inkomsten beneden ƒ600 zullen echter ge heel. inkomsten beneden ƒ1000 gedeeltelijk vrij worden gesteld. Hel be ginsel van eigen aangifte met klassen wordt ook in dit ontwerp gehuldigd. Wordt iemand echter voor den kantonregter geroepen om zijn aangifie te beëedigen, dan zal hij een specifieke opgave moeien doen van zijn redege vende waarden. Van de rente van hypothecaire schuldvorderingen zal wel moeten worden betaald, niet daarentegen van de dividenden van aaudeelcn in naamlooze vennootschappen. In het algemeen zullen zijdie voor hun nijverheid renlegevende waarden noodig hebben, voor de waarden, welke .zjj in de uitoefening van hun bedrijf gebruiken, niet behoeven te betalen. liet stoomschip Drenthe, van Rotterdam naar Batavia, is op 21 Febr. van Aden vertrokken. De Prins van Oranje, mede op weg naar Batavia, is op 26 Febr. van Port-Saïd vertrokken. De Koning der Nederlanden is op 21 Febr. te Batavia aangekomen. -- Te Amsterdam werd in de vorige week, op aanwijzing van een bak kersknecht, eene vrouw aangehouden, die voor een paar maanden ergens met een valsch dubbeltje betaalde. Bij nader onderzoek door de politie ingesteld is gebleken, dal zij bij een aantal neringdoenden op gelijke wijze met dergelijke dubbeltjes had betaald en vond men een soortgelijk munt stukje in baar bezit. Zij beleed al aanstonds die muntstukjes van haar man te hebben ontvangen, die ze op zijne kamer in de Oude Looijerstraat ver vaardigd had. Bij dezen persoon werd huiszoeking gedaan en de politie vond er de vormen waarin hij die dubbeltjes vervaardigde. Hij bekende zijn misdrijf. In de kon. Ned. stoomdrukkerij in de Warmoesslraat te Amsterdam beeft een drukker, zekere U., ten gevolge van een twist, den machinist twee messteken toegebragt. De dader is in hechtenis genomen. Vrijdag avond barstte er, bij een hevigen wind, brand uit in den windmolen «De gekroonde schoen" te Westzaan, toebehoorende aan de lilt. Schoen en Zn. te Zaandam. In weinig minder dan een uur was de molen geheel verbrand. 1Door wijlen mevr. de wed. van Bern, geb. van Goor Hinloopen. over leden te Zeist, is aan de Maatschappij van weldadigheid vermaakt 1 certifi caat, groot ƒ1000, Russische leening 1864, vrij van successieregten. Terwijl te Deventer de politie alle pogingen aanwendde om het meisje, wier dood kind, in het stroo eener bedstede verborgen, gevonden werd, op te sporen, is haar lijk uit een der grachten opgehaald. Volgens de Groninger bladen is het berigt omtrent het aanhouden van een kruidenier aldaar, wegens hel gebruiken van uitgeholde gewiglen, van allen grond ontbloot. Eene belangrijke strafzaak werd door hetgeregtshof te's llertogenbosch in zijne zittingen van Donderdag en Vrijdag behandeld. In de maand Augus tus jl. verspreidde zich hel gerucht, dat de veldwachter der gemeente Oud- Gastel (bij Rosendaal) J. van de Ltiylgaarden in den avond door drie per sonen was aangevallen, en dat hij bij die gelegenheid gebruik had gemaakt van zijn revolver, een der aanvallers onmiddellijk bad doodgeschoten en een ander zwaar had gewond. Het onderzoek dat door de justitie onmid dellijk werd ingesteld, was intusschen voor den veldwachter zeer ongun stig, zoo zelfs, dat hij heden voor het hof leregt stond, beschuldigd van manslag en moedwillige verwonding, een en ander in de uitoefening zijner bediening, zonder wettigen grond, gepleegd. In deze zaak werden 21 ge tuigen gehoord, allen door liet openb. min. opgeroepen. Beschuldigde ver klaarde, dat hij in den avond van 17 Augustus jl., des avonds ten 10 ure op surveillance zijnde, onverwacht werd vast gegrepen, op den grond ge worpen, gesleurd en getrapt, zonder dat hij kan zeggen, wie die personen en met hoevelen zij waren; dat, toen bij, na eene hevige worsteling, op de been kon komen, hij naar zijn zak-revolver gegrepen en daarmede drie schoten in het wilde gelost heeftwaarna hij op de vlugt ging. Deze verklaring stemde niet overeen met de getuigenis, die door verschillende personen werd afgelegd. De advocaat-generaal, jhr. mr. Serraris, betoogde in zijn requisitoir, dat het wettig en overtuigend bewijs van de schuld van den beklaagde was bewezen en eischte voor hem eene cellulaire gevangenisstral voor den tijd van twee jaren. Als verdediger trad op mr. J. H. van Mens, advocaat te Breda. Te Sittard heeft op den eersten dag der loting voor de nat. militie eene lievige vechtpartij tusschen de lotelingen met dorsclivlegels plaats ge had; twee hunner, inwoners van het dorp Beek, moesten per rjjtuig naar huis vervoerd worden. In het Limburgsche dorp Meersen heeft Zaturdag het volgende plaats gehad lil eene slecht befaamde uitspanning, bij zekeren Pluymackers, in de drie «-Pistolen", het gewone logies voor reizende ketellappers en bede laars, stapten drie ambulante mandemakers uit Gladbach af, twee mannen en een jongen. Aldaar is een twist ontstaan, waarin de twee oudere Duitschcrs betrokken waren. In een oogenblik lag de oudste der vreemde lingen met een verpletterd hoofd op den vloer; hij was terstond dood. Dit had in den vooravond plaats. Hel schijnt, dat de knuppel of knods, waarmede de doodslag is gepleegd, door den waard is binnengebragt. Of bij er ook den doodelijken slag mede heeft toegebragt, is nog onzeker, in ieder geval is hij door de mare'chaussées in arrest genomen en naar Maas tricht gebragt. De landgenoot van den verslagene vertrok onmiddellijk met den jongen, maar werd te Weert achterhaald; hij lag in een soort reiswagen, die veelal dienst deed voor nacbtlogies; hij heeft bij zijne aan houding den veldwachter boven het oog een beet gegevenook hij is naar Maastricht overgebragt. Volgens regtslreeksche berigten uit Znid-Afrika, door het llbl. ontvan gen, is den heer Pretorius, ofschoon beschuldigd van hoog verraad, door generaal Wolselcy bet lidmaatschap van den uitvoerenden raad in Transvaal aangeboden; maar hij heeft geweigerd, doch schijnt de rol van bemiddelaar tusschen het bewind en de boeren te willen vervullen. Generaal Wolselcy, tot opperbevelhebber in Indië benoemd, zal eerlang Afrika verlaten; gene raal Clifford zou hem opvolgen. Wolselcy zou de rijksregering hebben voor-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1