PER TELEGRAAF. en de dagbladen bevatten daaromtrent treurige bijzonderheden. In een klein dorp, Umri genaamd, verkocht een boer zijne beide kinderen, een knaap van zeven en een meisje van zes jarenvoor 20 pud graan. Niet slechts in het Transkaukasischc gebied, maar ook in de aangrenzende Perzische en Tnrksche provinciën is de hongersnood uitgebroken, zoodal van dien kant ook volstrekt geene hulp te wachten staat. In het zuid-westelijke gedeelte van Transkaukasië, nl. de provincie I.orie, ligt de sneeuw verscheidene voeten hoog, hetgeen nog nooit voorgekomen is. Een pud tarwe kost al daar 4 roebels. In Rucha heeft men 150,000 roebels bijeengebragt, ten einde graan te koopen, en het onder de behoeftigen te verdeelen, doch dit is volstrekt ontoereikend. In Tiflis is eene regerings-commissie ingesteld, be last met het nemen van maatregelen ter bestrijding van den nooden de stadhouder van den Kaukasus heelt een buitengewoon crediet van 1 millioen roebels aangevraagd. Het vervoer van levensmiddelen is echter door den slechten toestand der wegen en de buitengewoon groote hoeveelheid sneeuw uiterst moeijeljjk. OOST-INDIK BATAVIA, 8 Januarij. Sedert de invoering der nieuwe belastingen in Ncd.-Indië zijn zooveel stukken ter algemeene secretarie ingekomendat de meeste ambtenaren bij de afdeeling B, alwaar zaken over comptabiliteit en agrarische aangelegen heden behandeld worden, met werk overladen zijn. In den nacht van den 10dcn op den llde0 zijn uit de boei te Meester Cornelis drie veroordeelden, onder welke één ter dood, uitgebroken en ontsnapt. l)e eenige oorzaak van dit feit is gelegen in den bouwvalligen en onvoldoenden staat dezer gevangenis. Op de lijn, in aanleg van Sidho-ardjo naar Modjokerto. heeft ter hoogte der halte Toelangan een ongeluk plaats gehad. De werktrein de railleerde, doordat de wissel, waarbij geen wachter geplaatst was, in ge breke bleef te werkenten gevolge waarvan vijf inlandsche werklieden werden gewond, onder deze drie zeer bedenkelijk; twee waggons werden verbrijzeld en een zwaar beschadigd. De mandoor der droogdok maatschappij, Simien genaamd, is door de politie aangehouden, omdat hij ƒ800 zoek heeft gemaakt. Hij beweerde het geld onderweg verloren te hebben. Zijne aanbieding om het te vergoe den pleit niet voor zijn onschuld, want een inlander vergoedt niet ligt achthonderd gulden. Het water van de Solo rivier was den 4d"1 dezer ten gevolge van de regens zoo gezwollen, dat die rivier builen hare oevers trad. Het bleef den geheelen dag door wassenen de weg van Soerakarta naar Kedong Koppi .was voor een gedeelte onder water, zelfs bereikte het op sommige plaatsen eene hoogte van 4 vielzoodat de gemeenschap voor de bewoners dier buurten met de stad algesneden was. Vele kampongs stonden onder; de bewoners zochten in hooger gelegen gedeelten eene loevlugt, welke toe stand nog verergerde, daar het water des middernachts eene hoogte be reikte, als in de laatste 5 jaren niet gezien is. Er waren huizen, waarvan de daken geheel onzigtbaar waren. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den resident der Oostkust van Sumatra J. Facs; aan den controleur le kl. bij het binnenl. bestuur op de bezittingen builen Java en Madura G. A. VVilken; aan het lid in den raad van justitie te Samarang mr. VV. Vincent. Ontslagen: eervol, de adsist.-resident van Koelo-ardjo (Hagelen) J. J. de Graal; de algem. ontvanger van 's lands kas te Padang J. J. Overdijk; de verificateur 4e kl. bij de n- en uiivoerregien en accijnsen Th. N. Muller; de adsist.-resident van Soemcdang (Preanger-Regentsch.) P. I*. du Cloux. Benoemd: tot resident van Sumatra's Oostkustde adsist.-resident van Deli L. de Scheemaker; tot 3'° commies op het resid.-kantoor te Samarang, de le klerk A. van der Zee; in de resid. Preanger-Regentsch., tot adsist.-resi dent van Soemedang, de adsist.-resident van Soekapoera Kollot E. Ketjen; tot adsist.-resident van Soekapoera Kollot, de ambtenaar op wachtgeld W. Linn; lot controleur 1' kl. bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura, J. J. NacfT; tot algem. ontvanger van 's lands kas te Pa dang, de algem. ontvanger van 's lands kas te Malang G. van Heeteren. Geplaatst: als 3' hulponderw. aan de openb. lagere school te Makassar, de herben, onderw. 3e kl. Th. A. den Daas; als hulponderw. aan de openb. lagere school te Japarade ben. onderw. 3e kl. G. Valk. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den officier van gezondh. le kl. J W. Th. E. Sikkes; aan den l"1 luit. der cav. A. R. J. G. Betzhold; zes maanden verlof naar Europa, aan den ritm. der cav., adjud. van den gonv.-generaal E. J. Roukens. Ontslagen: op verzoek, eervol, de luit.-kolonel der inf. F. B. A. Grooss; de kaptt. der inf. P. J. Gaberel en G. van Bjjleveld; de 2' luit. der cav. G. G. van Gor- lium. en onder toekenning van den tilul. rang van dirig. officier van ge zondh. 2' kl., de officier van gezondh. le kl. D. J. Visscher. ST. PETERSBURG, 18 Februarij. Het onderzoek ter zake van de ontploffing der onder het paleis aangelegde mijn is in gang. Onder de zaal der hoofd wacht, waar de ontploffing plaats had, waren drie lieden aan het werk; één dezer is gevlugt. Het plein voor het winterpaleis is opgevuld met per sonen, die den keizer hunne hulde wilden brengen. In alle kerken is eene dankzegging ten hemel gezonden voor de redding der keizerlijke familie. De stad is feestelijk met vlaggen getooid. Het toevaldat de keiz. familie later dan gewoonlijk in de eetzaal kwam, was daaraan toe te schrijven, dal de keizer den prins van Hessen was gaan ontvangen. MADRID, 18 February. In de Gaceta wordt de wet ter afschaffing van de slavernij op Cuba afgekondigd. Volgens officiële telegrammen zijn vier bandieten van de troep, die den spoortrein van Andalusië aanvielen, gevat, alsmede de aanvoerder. Zij heb ben hunne misdaad bekend. In vele plaatsen, te Leon, Zamora, Alcala, hebben overslroomingen plaats gehad. Een gedeelte van den spoorweg in Asturië en Gallicië staat onder water. De Cantabrische zee is zeer onstuimig; 150 koopvaardijschepen wor den te Bilbao teruggehouden. ST.-PETERSBURG, 18 Februarij. (K. Z.) Als waarschgniyk wordt aan genomen, dat dynamiet gebruikt is om de ontploffing te bewerken, maar zonder het aanleggen van een mijngang, want dit is bij het winterpaleis onmogelijk. Men vermoedt dat het dynamiet door een Thomas-uurwerk te vroeg ontplofte; vijf minuten later zou de keizerlijke familie in de eetzaal verschenen zyn. De vloer der zaal is beschadigd, maar niet erg, zoodat, indien de keizerlijke familie zich daar bevonden had, de misdaad toch niet gelukt ware. De gewonden zijn naar het hospitaal der Paulow-kazerne gebragt. De bladen mogen niets anders mededeelen dan hetgeen de Rege- ring.thode heeft berigt. ST.-PETERSBURG, 19 Februarij. De Golos is van meening dat, ten einde het onderzoek naar het treurige voorval in het winterpaleis niet te hinderen, met het bekend maken van bijzonderheden moet gewacht worden tot na afloop van dat onderzoek. Eerst dan is iets zekers en waars te vermelden. Het blad wijst op de trouwe pligtsbelrachting der soldaten van hetFinland- sche regiment der garde, die, ofschoon gewond, den post niet wilden ver laten voor zij volgens de orders werden afgelost. Aan het bureau van den Golos zgn door particulieren veel giften ten behoeve van de gewonde sol daten ontvangen. St.-PETERSBURG19 Februarij. De gouverneur-generaal Gurko heelt de volgende dagorder tot de troepen gerigt: Gisteren namiddag te 7 uren is onder het verblijl der hoofdwacht in het winterpaleis door middel van een belangrijke lading dynamiet eene ontploffing te weeg gebragt. Onbeschaamde misdadigers hadden blijkbaar een helsch plan gesmeed tegen den geheiligden persoon des keizers, aangezien het uur van het middageten was gekozen en de aanslag op de vernietiging van de eetzaal des keizers was gerigt. «God heeft het leven des gezalfden gered en ons andermaal groote genade bewezen. Haasten wij ons om in warme en eenparige gebeden den Heer daarvoor dank te zeggen." INGEZGNDEN. JEAN CHARLES VAN DER WOERD was instrumentmaker, woonde vroeger tyd op het Rapenburg en eindigde eergisterenop hoogen ouderdomzyn werkzaam leven in het Pieter Lori- dans-hof. De overledene was in zijne eenvoudige werkkamer een kunste naar in zijn vak en een vindingrijk man. Wat hij opvatte deed hij goed en het was hem uit zijne scherpe gelaatstrekken aan te zien dat hij, bij eenen Imogen graad van werkkracht, niet spoedig voor eenige moeijelijk- hcid terugdeinsde. Of hij de teekenkunst had geleerd is mij onbekend, maar de menigte wapens en naamcijlers, die hij, hetzy naar teekening of opgaaf, zooals op cachetten, gegraveerd heeft, waren, met of zonder beeld werk, zeer fijn, onberispelijk gesneden. Van der Woerd was in zijn beste jaren de eenige in Leiden, die het graveren in koper of ander metaal ver stond, hel graafijzer verdienstelijk beoefende. Nu bijna iedereen het leeke- ncn leert, heeft niemand, voor zoover mij hekend is, hem opgevolgd. Die in Leiden op dat gebied iets wil uitgevoerd hebben, moet zich thans ver genoegen elders gereed le komen. Daarbijof er fraaijer, scherper en uitvoeriger werk is te verkrijgen is nog iu het geheel niet heslist. ondanks de menigte «altisten." In zijne laatste levensjaren begon het oog, waarvan veel in spanning vereischt was, te verzwakken, daarom echter de hand nog niet; kunstmin bij zijnen onderzoekenden geest begaf hem nooit. Dat deze weinige woorden mogen gedoogd worden als eene kleine hulde aan de nagedachtenis van een bekwaam mensch. 19 February 1880. A. J. K. AHADENIE-NIEUW S. PROMOTIE AAN DE LEIDSCIIE UNIVERSITEIT. Den 19d,n Februarij de heer N. A. J Voorhoeve, geb. te Rotterdam, in de geneeskunde, na verdediging van zijn akadcmisch proefschrift: Over het ontstaan der zoogenaamde fibrine cylinders. OPGAVE VAN BRIEVEN, welke in de eerste helft der maand January door het postkantoor te Leiden zijn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij geadresseerd waren op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: A. v. d. Zee, D. van Dissel, vrouw de Vries, allen te Amsterdam; mej. Bosjen, te Bergen-op-Zoor.i; W. M. van der Slijp, te Delft; J. J. C. van Rijk, te Gorinchem; Jan Versteeg, te Giessendam; A. van der Kleyn, te Gouda; Berlee, 11. Karfon, wed. A. Croyenburg, allen te 'sGra- venhage; O. A. Essauchier, te Harderwijk; W. de Kier. 11. Aalbcrs, beiden le Kralingen; J. Visser, le Langeudijk; T. lierdeikamp, te Loosduinen; mevr. llermers, te Oegstgeest; M. Kuipers, le Oud Bergeudaal; 11. J. Scliolle, Hoed, C. Klamer. II. Sirag, D. '1'. Zandvoort. allen te Rotterdam; A. van Leuven, te Rijswijk; mej. M. Dijkma, te Schiedam; A. Schuur, te Soelcr- meer, A. Benningshofte SpieringervveaG. Duilemans, te Soetcrwoude; D. Zuiderhoek, te Spijkenisse. A. H. Perl, te Valkenburg; L. Bregt, te 'tVeld; I. Westerhoren, te Voorhout; Braudes, F. Tak, beiden le Voorscho len; dames Sillevoldt, te Wassenaar; Kwast, te Zevenhoven; I. S. Kerpel, wed. Egbert Kuyers, beiden niet vermeld. Brief kaarten: C. Uilenhoed, M. C. Cornelissenmej. E. Koek, M. van Leeuwen, Cramer, mej. C. Bulers, mej. C. Staay, A. v. Kranenburg, allen te Amsterdam; W. J. N. de Koek, P. Knaapen, J. B. Knipping, allen te Rotterdam; A. Deters, te Rijpweteriug.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3