wijl volgens hunne opgave hel kanon voor ecne waarde van 7000 aan metaal had. Er werd eene overeenkomst gesloten, waarbij o. a. bepaald werd, dat de fabrikanten, zoo het kanon niet binnen een jaar verkocht werd, vorderen konden dat het hun franco aan hunne fabriek in Duitsch- land terugbezorgd werd. Nadat het zeven jaar lang bij den agent der Rolterdamsche vereeniging in Japan gelegen had zonder verkocht te zijn, zond deze het naar China, waar men het voor slechts 223 verkocht. Door dit bedrag waren juist de kosten gedekt van het vervoer naar China en de fabriekanten ontvingen nu het aangename berigt dat hun derhalve niets kon worden uitgekeerd. Hier mede namen zij geen genoegen en dagvaardden de vereeniging tot betaling der opgegeven lacluurswaarde, of althans naar de opgegeven waarde van het metaal. Deze vordering werd door de Rolterdamsche regtbank ontzegd, die met de gein timeerde van oordeel was dal door de fabriekanten geen limile gesteld was en de vereeniging derhalve bevoegd was het kanon voor eiken prijs te verkoopen. Tegen dit vonnis kwam men in liooger beroep, hetwelk namens de Duitsche fabriekanten bij pleidooi werd toegelicht door den advocaat nr. A. M. van Stipriaan Luiscius eu bestreden door den advo caat mr. W. Thorbecke. liet gcregtshof alhier heeft heden de beide personen uit Strijen, die jl. Donderdag teregt stonden ter zake van moedwillige brandstichting en medepligtigheidaan het hun ten laste gelegde schuldig verklaard en met aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeeld, C. v. d. S tot vijf en J. 15 tot drie jaren correctionele gevangenisstraf. Op de begraafplaats Eik en Duinen werd heden met den mceslen een voud hel stoffelijk overschot van den kunstschilder Jan Weissenbruch graf waarts gedragen. De lijkbaar, waarop een tweetal kransen als hulde aan den ontslapen kunstenaar waren neêrgelegd, werd gevolgd door een breeden stoet van kunslbeoefenarenleden van Pulchri Studio cn tal van vrienden. Door Pulchri's voorzitter, den heer Artz, werd aan de geopende groeve Weissenbruch herdacht als een der oprigters van dat schilderkundig genoot schap. Voorts werden Weissenbach's persoon en gaven met diep gevoel geschetst door een der sieraden van de llaagsche schilderschool, David Bles, die hem van de jeugd af gekend had. Ook nog een ander kunstenaar van naam de heer Bosboomgevoelde zich gedrongen een woord lot afschicd te spreken. Met weemoed scheidden daarna de aanwezigen van 's kunste naars graf. IJUITKNLA.NDSCUtë IiHIGTE Kit (iELAN O. LONDEN, 18 Fcbruarij. De lud sche Pioneerhet officieel orgaan der Britsch-lndische rege ring, gee l em overzigl van den inhoud der te Kabul gevondene Russische correspondentie. De stukken, zegt het blad, bevatten een volledig plan tot bezetting van Noord-Iudie, wederzijdschc toezeggingen van hulp en waar borgen voor gemaakte veroveringen, liet blad voegt er bij, dat met deze overeenkomst in verband staat het feit, dat zoo kolossaal veel ammunitie te Kabul is gevonden. De correspondent van de Daily Mews te Lahore meldt, dat men al daar gelooft, dat Afganistan in cenige deelen zal gesplitst worden, onder het bestuur van Afgaansche hoofden, terwijl op de voornaamste militaire punten Engelsche garnizoenen zullen blijven die gedeeltelijk door de Afga- hen zouden bekostigd worden. De voorzitster der vrouwenverga leringdie onlangs te Manchester is gehouden, met het doel het stemregt voor vrouwen te verwervenheeft lord Beaconsfield een afschrift van het ter vergadering opgestelde verzoek schrift gezonden, en hem verzocht eene deputatie van dames te ontvangen, die het hem zeiven wilden aanbieden. Door den minister is geantwoord, dat hij wegens dringende bezigheden de dames onmogelijk kon ontvangen, maar dat hij van elke schriftelijke mededeeling, die zij hem mogten doen, gaarne zal kennis nemen. Volgens berigten uit de Kaapstad van 27 Jan. heeft generaal Wolseley een onderhoud met den heer Pretorius gehad, dat echter niet tot een re sultaat geleid had. De heer Pretorius had geweigerd een zetel in den Transvaalschen uitvoerenden raad aan te nemen. De wetgevende raad van Natal heeft geweigerd gelden toe te slaan voor een Britschen resident in j Zululand. Er was evenwel een voorstel ingediend, de strekking hebbende om deze zaak nog eens in overweging te nemen. FKANHRIJIL De Monileur heeft gewezen op hetgeen de ultra-republikeinsche bla den zich veroorloven te schrijven over de personen, die medegewerkt hebben tot het verwerpen van het amnestie voorstel. Naar aanleiding daarvan schrijft thans de P'ere Duchêne: /'De reactie wordt bang. Men vraagt waar wij heengaan Wel, wij zijn op weg naar de sociale revolutie! Dit is klaar als een klontje. O gij onnoozele halzen, verbeeldt gij u dan, dat eene democratie zich voldaan zal verklaren omdat Gambctta zich in een rijtuig laat rondrijden, in vergulde loges zit cn er een rijk betaalden kok op nahoudtomdat Ferry eenige armzalige Jezuïlen wegjaagt en Cazot ecnige weldoorvoede procureurs afzet. Onder eene republiek moet elk bur ger zijn deel hebben aan het koningschap, zooals de dichter zegt. Het millioenenhoofdig volk staat daar cn duet zijn eisch. Dat is niet meer dan billijk. Wat doet het er toe, of de "bourgeois" van den Monileur bang worden". Te Parijs is Maandag avond door de politie een jeugdige Rus in ver zekerde bewaring genomen, op het oogenblik dat hij met vier andere per sonen uit een logement in de Champs Elysées kwam. De personen, die den Rus vergezelden, verdedigden hem, doch hel gelukte den politiedienaren den Rus goed en wel naar de prefectuur van politie te brengen. Het signa lement van den Rus, die beschuldigd wordt van een aanslag tegen helleven van den Czaar, was voor eenige dagen uit Rusland naar Parijs gezonden. Zaturdag 11. is te Parijs in de rue de Sèvres, tegenover het magazijn i "Bon Marché", een van de drukste punten der stad, tusschen elf en twaalf ure des voormiddags, op eene winkelierster, Guillol, een moordaanslag gepleegd. Het geld in de winkelladen was geroofd. De vrouw bevindt zich in deerniswaardigen toestand. Den dag daarna heeft een jongmensch, des namiddags te drie ure, een zeventigjarig grijsaard, Person, in de Tu- rijnslraat met een groot keukenmes zware verwondingen toegebragt onder voorwendsel van hem eene rekening aan te bieden. De moordenaar is gevat. De groote menagerie van Bidel, die voorstellingen geelt te Calais, is Zondag-avond tijdens de voorstelling, terwijl er een aanzienlijk publiek aan wezig was, ingestort. Het dak viel in, het gaslicht ging uit; toeschouwers van den tweeden rang. die, ondanks de waarschuwing van den directeur, zich te ver voorover hadden gebogen, zijn naar beneden getuimeld, bijna tegen de hokken der dieren. Er was een oogenblik van verschrikkelijke opschudding te midden der angstkreten, het klagend gesteun der gewonden en liet gehuil der wilde beesten. Een dezer dieren heeft met een slag van zijn klaauw den schedel eener vrouw, die tegen zijn kooi geslingerd was, erg gehavend. Men gelooft niet dat er verder iemand doodelijk gekwetst is, maar het aantal gewouden is groot. De angst was in het begin zeer groot, dewijl men niet wist ol de kooijen der wilde beesten waren openge sprongen en of deze vreeselijke dieren zich op het publiek in of builen de tent zouden werpen. DCITSCI1L1ND. De staats-secretaris Scholz heeft in den rijksdag een overzigt gegeven van den financiëlcn toesiand. Deze is in den loop van het jaar aanmerke lijk verbeterd. De gezamenlijke meerdere ontvangsten bedragen ongeveer 28 millioen, welk cijfer, na aftrek der mindere ontvangsten (belasting op beetwortelsuikerbrandewijn cn bier), tot op ongeveer 20 millioen wordt verminderd. Het tekort van het vorige jaar zal door de batige saldo's van het tegenwoordige jaar kunnen worden gedekt. Op de tegenwoordige be grooting is berekend 11 millioen meer voor gewone, 5 millioen meer voor buitengewone uitgaven en 14 millioen minder in ontvangst. Tegenover dit bedrag van 30 millioen staat een totaal van slechts 22% millioen aan meer dere ontvangstenzoodal de omslag over de bondsstaten voor hunne bij dragen aan 's rijks kas gezamenlijk met 7% millioen moet worden verhoogd. Voorts deelde de staats-secretaris mede, dat er tot nog toe niet gerekend is op ecne verdere uitvoering der munthervo; niing. De verkoop van zilver is geschorst. Ecne verandering van den wettelijken muuistandaard is niet in overweging of in bewerking genomen. De zaak staat nog geheel en al zooals de rijks-kanselier haar in Junij heeft omschreven. In officicuse organen der regering wordt ten aanzien van de veelbe sproken belasting op de aankondigingen het volgende gelezen Sommige dag bladen blijven steeds beweren, dat bij den rijksdag behalve de reeds bekende belastiugontwerpen, eene voordragt op de invoering eener belasting op de advertentiën zal worden ingediend. Ten stelligste mag de mededeeling wor den herhaald, dat in de betrokken kringen niets bekend is, waaruit zou kunnen blijken, dat de indiening van dergelijke voordragt wordt beoogd. Hel bevel over het pantser-eskader is dit jaar opgedragen aan den ka pitein ter zee von Wickede. Deze benoeming heeft eniig opzien gebaard; niet omdat men zijne bekwaamheden in twijfel trekt, doch omdat vóór hem behalve den chef van het Oostzee-stalionadmiraal Kinderling, die het es kader het vorig jaar kommandeerdecn de kapitein ter zee Maclean, die als kommandant van de Prins Jdelbert afwezig is, nog voor deze benoe ming in aanmerking hadden moeten komen admiraal Berger, chef van het Noordzce-station en twee oudere zeekapiteins. De Japansche afdeeliug voor de internationale visscherjj-teiitoonstelling in Berlijn is reeds grooteudeels te Hamburg aangekomen. Zij is verpakt in 40 groote kisten en zal na afloop der tentoonstelling niet weder naar Japan teruggezondendoch aan de Pruissische regering ten geschenke ge geven worden, om daarvan voor museums en bibliotheekcn gebruik te ma ken. De tentoonstellings-commissie heeft besloten eene inrigting op het ter rein te plaatsen, waarin een deskundige zich met hel rooken van verschen visch zal bezig houdenom die gerookt aan de bezoekers der tentoonstel ling te verkoopen. Ter eere van den heer Petermann, die zooveel aan de uitbreiding der aardrijkskundige wetenschappen heeft gedaan, is dezer dagen te Gotha, op zijn graf, een gedenkteeken geplaatst. Uit Hanover wordt gemeld, dat uit de bij Holle, onder leiding van den heer Sintenis door de maatschappij voor petroleum-exploitatie in Duitsch- land aangelegde boorgaten, onder sterke drukking een voortdurend overloo- pende petroleumbron van groote hoeveelheid is voor den dag gekomen. De ondernomen boringen schjjnen dus gelukkig te slagen. Onder de arbeiders van hel mijnwerk Scharley, in Silezie, is bij de uitbetaling van het loon oproer uitgebroken. Het gebouw, waarin de mijn werkers bijeenkomen, is verwoest, de papieren der administratie zijn ver nield en de beambten mishandeld, terwijl de kas der loongeldeninhoudende een bedrag van 20000 mark, is leeggeplunderd. Tot herstel der rust is de militaire magt te hulp geroepen Vele werklieden zijn in hechtenis genomen. De tXeue freie Presse meldt, dat hare zetterij sedert eenige dagen door 8 electrisehe lampen verlicht is, welke van ée'ne machine den electri- schen stroom ontvangen. De lampen, de machine en de gelteele aanleg zijn uit de fabriek van Siemens llalske. De verlichting, voor zoover daarover na eenige dagen ervaring reeds geoordeeld kon worden, voldoet in alle op- zigten uitnemend. RUSLAND. In de Transkaukasische provinciën moet de nood zeer groot zijn. De mislukking van den oogst in dit jaar heeft cr een hongersnood veroorzaakt,

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2