STUKADOORS, LEESBIBLIOTHEEK PFR TELEGRAAF. Wed. FISCHER C". II O O 4* L O O X. EEN EN TWINTIGSTE VERVOLG (N®. 6085—6295) HOLLANDSCHE, FRA!\SCHE. ENGELSCHE EN H00GDEITSCHE Met de Tijdschriften: op dit oogenblik ten stelligste tegen le verklaren. De minister betoogde dat men in dit opzigt geheel vrij moest blijven en wilde zich dan ook voor de toekomst op geenerlei wijze binden. Zoolang echter de amnestie als een oppositie-middel tegen de regering gebruikt werd, zou zij zeker niet toegeven en de voorvechters van den maatregel doen dus op deze wijze aan de zaak geen voordeel. Als zij de amnestie werkelijk wilden, behoor den zij zich naauw bij de regering aan te sluiten, opdat Frankrijk onder een sterk bewind volledig tot rust en welvaart komt en eerst dan zal het oogenblik aanbreken om het groote werk der amnestie te voltooijen. Nadat de heer Madier Moutjau het voorstel nog verdedigd had, werd het met 313 tegen 115 stemmen verworpen. Bij den senaat is het ontwerp op de zamenslelling van den hoogen raad van onderwijs bij de tweede lezing in behandeling gekomen. De heer Batbie heeft een amendement voorgesteld, strekkende om in deu raad toe te laten: drie leden van den raad van state, twee leden van het hof van cassatie en leden der geestelijkheid. De heer Fonrnier stelde voor elk der drie para grafen afzonderlijk in stemming te brengen. Dienovereenkomstig werd be sloten De eerste paragraaf werd verworpen met 137 stemmen legen 135, de tweede met 142 tegen 135 en de derde met 145 tegen 133. Te Narbonne, alwaar eene verkiezing moet plaats hebben ter vervanging van het onlangs overleden kamerlid Bonnetwordt als candidaat genoemd Ernile Digeou, indertijd het hoofd der commune aldaar en een dergenen, die amnestie ontvangen hebben. Hij is geproclameerd als //republikcinsch- radicaal-socialistisch" candidaat. DUITiCIILAND. De Nd. Allg. Ztg. geeft een antwoord aan de Fransche bladendie het voorslef tot vergrooting van het Duitsche leger in een oorlogszuchtigen geest opvatten. Het blad merkt op, dat de Fransche militaire begrooting, in 1870 naauwelijks 500 millioen, thans ruim 900 millioen bedraagt, en ook in Rusland eene aanzienlijke verhooging der legerkosten heeft plaats gegrepen. Tegenover de monarchaal-gezinde Fransche bladen, doet hel blad uitkomen dat, naar de taal dier partij te oordeelen, het zoo goed als zeker is. dat zjj onmiddellijk van hare oplreding van het gezag gebruik zou maken om Frankrijk in een oorlog te wikkelen daarbij volkomen de Napoleontische politiek volgende. Bij dit gevaar en ondanks zijne begeerte om den vrede te handhaven, moet Duitschland, in het belang zijner vei ligheid, het voorbeeld volgen, dat zijn naburen het gegeven hebben, door de verbazende wapeningen der laatste jaren. Het Duitsche leger is een leger van verdediging en niet van aanval. RUSLAND. De Russische dagbladen zien in hetgeen dc Engelsche ministers in het parlement gezegd hebben omtrent brievendie te Kabul zouden gevonden zijn en die de blijken droegen van Russische kuiperijen, alleen eene poging om eene afleiding te zoeken voor de in Afganistan begane misslagen, die voor het Engelsclie publiek niet onopgemerkt blijven. De Engelsche regering, zegt een dezer bladen heeft de aandacht van het parlement van hare politieke fouten willen afleiden door te gewagen van geheime plannen van Rusland tegen Indië. Dit is even belagchelijk, alsof de Russische diplomatie thans documenten liet drukken, waarin gewaagd wordt van pogingen van Enge land om een opstand in den Kaukasus te verwekkenof om zich een mili tairen weg naar Tasjkent te bannen. Het is niet moeijelijk dergelijke berigten van de plaatselijke agenten van het gouvernement te verkrijgen. Doch aau wicn is het onbekend, dat vóór het Berlijnsche congres de mogelijkheid, en meer dan dat de bepaalde waarschijnlijkheid bestond van een vredebreuk tusschen Rusland en Engeland, en dat beide partijen zeer natuurlijk hare maatregelen namen. Generaal Roberts maakt zich belagchelijk, indien hij ten bewijze van de intime betrekking tusschen Rusland en Afganistan, zich beroept op de voorliefde der Afganen voor Russische modes, en even dwaas is de geheimzinnigheid van Stanhope omtrent eene vermeende Russische briefwisseling, terwijl de geheele wereld weeet, dat de Emir iudertijd een Russisch gezantschap te Kabul ontvangen heeft. In den nacht van 5 Februarij brak te Moskou in de werkplaatsen van den MoskouBrest spoorweg een hevige brand uit, die 24 uren geduurd heeft. Ondanks alle aangewende pogingen kon men het vuur niet meester worden. De schade wordt begroot op 300,000 roebels. In het gouvernement Koslowvoornamelijk in de stad Tambow, heeft zich eene ziekte vertoond, welker karakter tot dusverre onbekend is, en die eenen doodelijken afloop heeft. Voornamelijk zijn het de kinderen die door haar aangetast worden. De eerste verschijnselen zijn huiveringen en hoofdpijn; daarop volgt eene verhooging der temperatuur; zware transpi ratie, ijlen, en eindelijk de dood.. De geheele loop der ziekte duurt naau welijks eenige uren. 's GRAVENHAGE14 Februarij. De zaakgelastigde te Bucharest heeft aan de Rumeensche regering mededeeling gedaan van de erkenning der on afhankelijkheid van Rumenië door Nederland. LONDEN, 13 Frbruarij. In het hoogerhuis heeft lord Granville ophelde ring gevraagd omtrent he utwoord, door lord Beaccnsfleld gisteren gege ven, en wel of hij wilde rennen geven, dat ten aanzien van Herat aan l'erziè nog geen concessie gedaan is, of wel dat eene concessie in strijd zou zijn met de staatkunde der regering. Beaconsfield antwoordde, dat wat het slot der tot liem gerigte interpellatie belrelt, het slechts tot mis verstand aanleiding zou kunnen gevenindien hij verder ging dan zijne reeds gisteren geuite stellige verklaring, dat de regering Perzië niet van zijne verpligting ontslagen heeft om Herat niet te bezetten. LONDEN, 13 Februarij. In het Lagerhuis heeft de heer Wheelhousevoor gesteld, eene commissie te benoemen met opdragt om de handelbetrekkingen van Engeland met het buitenland aan een naauwkeurig onderzoek te onder werpen. De secretaris van buitenlandsche zaken, mr. Bourke, bestreed het voorstel en zeide, dat de regering steeds het beginsel van vrijen handel blijft toegedaan. Het voorstel werd daarop met 75 tegen 6 stemmen ver worpen. BERLIJN, 13 Februarij. In den rijksdag is graal Arnim-Boytzenburg (Duitsche rijkspartij) met 154 van de 244 geldige stemmen tot voorzitter gekozen. Benningsen (nationaal-liberaal) verkreeg 89 stemmen. Voorts werd Frankenstein (centrum) met 164 stemmen (92 stembriefjes waren blanco) tot eersten vice-presidenten Hoelder (nationaal-liberaal) met 149 van de 231 stemmen (82 stembrieijes waren blanco) tot tweeden vice-president gekozen. BERLIJN, 13 Februarij. In eene avondzitting heeft de'kamer van afge vaardigden in tweede lezing de nog overgebleven hoofdstukken der begroo ting algedaan. Het aandeel van Pruissen in de bijdrage voor het rijk is in de begrooting op 43 641,753 m. vastgesteld. De begrooting voor 1880/81 sluit in ontvang en uitgaaf met 798,985,580 m. ST. PETERSBURG, 12 Februarij. De benoeming van generaal Skobeleff tot opperbevelhebber der Tckken-expedilie wordt gezegd een gevolg te zijn van een door hem ontworpen en aangedrongen plan van veldtogt, zonder Mervzoo als het laatste door generaal Kaufmann was voorgesteld tol ver nieling van de stad en uitroeijing der zoogenaamde roovers. Generaal Skobeleff daarentegen acht dit noodeloos. en wenscht verwikkelingen met Engeland te vermijden. Zijne aanstelling herlevendigt de hoop van speciale oorlogscorrespondenten, daar generaal Tersukasofl blijkbaar hun vijandig gezind was. ALEXANDR1E, 12 Februarij. De Indische retourtrein, met de post en passagiers van Suez herwaarts, geraakte in geweldige botsing met een goederentrein op dezellde lijn nabij Tanta, ten 2 uren 's nachts. De Euro- pesche machinist werd gedood, machine en rijtuigen omvergeworpen en ver brijzeld, maar geen enkel passagier gekwetst. Allen konden met specialen trein hunne reis vervolgen. AH DEMIE-KIEITW S. PROMOTIEN AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den Februarij de heer C. J. FraiQois, geb. te 'silage, in de regts- wetenschap, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Over scheids mannen. Denzelfden dag de heer K. Kuiper, geb. te Zaandam, in de klassieke let teren, na openbare verdediging van zijn akademisch proefschrift: Comtnen- tatio de vita /Mciae. ADVEKTK1M I K i\. OUDEN RIJN ÏO, Cailsbadei-Zout eu Üfarieubarier-Zoiit IS STEEDS VOORHANDEN. Door ziekte der tegenwoordige Keukenmeid wordt ten spoedigste gevraagd eene KOODHITLP-KEEKEKNIEID, voorzien van goede getuigen. Zich aan te melden voor 8 uren 'savonds, Breêstraat N°. 117. als geschikie werklieden en bekwaam voor hun vak, kunnen, tegen ruime verdiensten, werk verkrijgen bij A. VAK VLIJMEN, Mr. Stuka door, Stille Veerkade 35, te 's Hage. In den Boekhandel van de Frma GEBROEDERS VAK DER HOEK is verschenen, a ÏO Cents, het DER Het abonnement voor een jaar7.©O. zes maanden3.75. drie S.OO. eene maand<>.75. Het abonnement voor een jaarO.O©. zes maanden5.©©. De Tijdschriften afzonderlijk voor een jaar 5.00. De Tijdschriften voor 1880 zijn: Europa, Leeskabinet, Gids, Nederland, Tijdspiegel, Wetenschappelijke BladenBanier, Omnibus, Humoris tisch Album, Eigen haard, The Graphic, Monde illustréGartenlaube Veber Land und Meer, Revue des deux Mondes. De complete Catalogus N0s. 1—6295 0.50.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 6