{'.IJVOEGSELbehoorcn.de tot de Leidscke Courant van Maandag d6 February d880IP. 39. vangene maken. Pe planten kunnen dus nog iets meer doen dan eenvoudig aan drie onzer zintuigen voldoening geven. Zij stemmen ons tot nadenken. Wanneer men, wat men bij de laagst ontwikkelde diersoorten waarneemt, combineert met wat men bij de meest ontwikkelde plantsoorten ziet. is er bij beiden iets op te merken, wat zich niet uit bloot mechanische oorzaken verklaren laat. Met tal van voorbeelden, aan het dieren- en plantenrijk ontleend, lichtte spreker deze stelling toe. Hij wees er daarbij op, hoe vele vragen op het gebied van het plantenrijk tot hiertoe nog onbeant woord bleven, maar tevens hoe dit geen hinderpaal moest zijn om het onderzoek naar het "hoe en waarom?" met onverdroten ijver voort te zetten. "Wie het meerdere niet wil, zal nimmer het mindere magtig worden". Deze stelling werd door spreker met voorbeelden uit zijne veeljarige ondervin ding, en de herhaalde proefnemingen door vele geleerden genomen, toege licht. Tot dit laatste behoorde de mededeeling hoe door vele proeven met chloroform op planten eu zaden genomen, deze, zoolang zij aan de wer king er van waren blootgesteld, hunne natuurlijke functiën verloren, om, zoodra die kunstmatige tqestand ophield, die weder te hernemen. Deed hij daarbij uitkomen, hoe, op veel dat nog verborgen bleef, ook hier de we tenschap een straal van licht heeft geworpen, eene daarbij gevoegde mede deeling uit sprekers eigene ondervinding stelde zijne hoorders in staat op te merken, hoe eene schjjnbaar onbeduidende proefneming voor de ervaring rijp in gevolgen kan zijn. Versch geplukte appelen onder een glazen stolp, voor een deel met chloroform gevuld, geplaatst, hadden bem toch doen zien dat zij in dien toestand frisch en gaaf bleven als waren zjj pas geplukt. Over de sexueele gemeenschap der bloemen en planten, de wijze waarop die bij verschillende soorten geschiedde en de middelen, die zij tol hare be vruchting aanwenden, deed hij voorts belangrijke mededeelingen. Kon hij daarhjj den uitroep niet bedwingen: hoe het mogelijk was dat er nog zijn, l die in dat alles eene Hoogere magt ontkennen, en alles alléén aan natuur wetten toeschrijven! en, hoe zij, die hierin aan de werking eener Hoogere magt vasthielden, voor //niet verlicht genoeg" werden uitgekreten, hij toonde verder aan hoe de wetenschap, met Linnaeus aan het hoofd, vele geheimen, ook op dat gebied, had ontsluijerd, en hoe vooral aan dien ge leerde de eer toekomt hieromtrent een vast systeem aan het licht te heb ben grbragt, dat, hoezeer ook in den loop der tjjden gewijzigd en aange vuld, nog het rigtsnoer was ook der hedendaagsche botanici. Met eenige merkwaardige mededeelingen omtrent personen, die zich omtrent den hortus onzer hoogeschool verdienstelijk hadden gemaakt, besloot spreker dit eerste gedeelte zijner voordragt. Van de pauze maakte de voorzitter der aid., mr. H. L. A. Obreen, ge bruik, om den spreker, die verleden jaar zulk eene belangrijke voordragt over "de Roos" had gehoudenen die bij de jongste rozen-tentoonstelling be wezen had, tevens zulk een uitstekend rozen kweeker te zjjn, de certificaten der bekrooning, die hem daarbjj ten deel vielen en tot heden voor hem be waard waren, met eene hartelijke toespraak te overhandigen. Na de pauze betoogde de spreker dat, wanneer sommigen misschien mog- teu meenen, dat hjj zich, óók wat de benaming der planten betrof, wat veel op wetenschappelijk gebied had bewogendit verwjjt zoo het soms bjj enkelen zijner hoorders gerezen was weersproken werd door de om standigheid wat er wel van den plantcnhandel worden zouzoo iedere natie er zijne eigene benaming aan zou willen geven? Het zou tot eindelooze verwarring leiden 1 Met vele soms koddige voorbeeldenaan sprekers rijke erva ring ontleend, werd dit gestaafd. Hjj wekte dus vooral de kweekers op, zich die wetenschappelijke benamingen goed eigen te maken. De lange winter avonden waren daartoe uitnemend geschikt, en zouden bovendien menigeen voor verveling behoeden. Vestigde hij ten slotte nog eenmaal het oog op de planten, hij deed dit vooral, omdat men zich aan het schooue er van nimmer kan verzadigen, lloe hjj er over dacht, meende hjj duideljjk te maken door de aanhaling van eenige regelen uit een der gedichten van Janus Secundus: "Kusjes" getiteld, dat hem in zjjne jeugd onweerstaanbaar had geboeid, maar dat hij nu, nu er sedert eene halve eeuw en meer over heen was gegaan, niet beter kon vertolkendan door deze ontboezeming: "1000, 10000 bloemenjazoovelen als er sterren aan het firmament en zandkor rels aan den oever zijnzou ik willen plukken oat ze a3n mijn hart te drukken Eene welverdiende toejuiching viel den spreker na dit slot ten deel. SGRAVENHAGE, 14 Februarij. Door Z. M. zjjn benoemd in de orde van den Nederlaudsche Leeuw: tot commandeur, de divisie-generaal S. II. Carteret-Frécourtkommandant van het 2' Fransche arméecorps; tot ridder, de kapitein P. Davy de Cha- vigné, van het 3' reg. //chasseurs a cheval', mede van het Fransche leger. Tot inspecteur der registratie 3e kl. voor de ambulante dienst is be noemd de heer D. C. II. Smits, thans ontvanger te Noordwjjk. Aan den Oost-Indischen ambtenaar F. A. J. Fransenlaatstelijk letter zetter le kl. bij 's lands drukkerij te Batavia, thans met verlof hier te lande, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 'stands dienst. Door den minister van binncnlandsche zaken is bepaald, dat de com missie, voor 1880 belast met het afnemen van het examen B, volgens art. 60, en C, volgens artt 6165, der wet van 2 Mei 1863, zal zitting houden te Delft. Voorts zijn benoemd: tot lid en voorzitter dier commissie,' d'. J. Bosscha, directeur der polytechnische school te Delft; tot leden, dr. G. F. W. Baehr, F. J. van den Berg, d'. A. C. Oudemans, F. Gugel, N. II. Henket. E. Steuerwaldm'. B. H. Pekelharing, dr. H. Behrens, Ch. M. Schols, II. A. Ravenek, hoogleeraren aan de polytechnische school te Delft; A. Le Comte, leeraar aan die instelling: dr. B. J. Tideman, hoofdingenieur le Amsterdam; A. J. H. Beeloo, hoofdingenieur der marine te 'sGravenhage; J. van der Vegt, hoofdingenieur van den waterstaat in Zuidholland te 'sGravenhage; J. Lcyds, eerstaanwezend ingenieur der staatsspoorwegen te Rotterdam; C. Muyskeuvoorzitter der maatschappij lot bevordering der bouwkunst te Amsterdam;'E. van der Eist, ingenieur der mijnen le Kerk- rade; J. C. I) M. de Roos, inspecteur voor het stoomwezen der spoorweg diensten te 's Gravenhage; dr. W. F. koppeschaar, directeur der h. burger school te 'sGravenhage, en J. Menalda van Schouwenburg, leeraar aan de h. burgerschool te Rotterdam. Van nog altijd klimmende belangstelling getuigen de vele even fraaijc, als kostbare prijsvoorwerpenwelke bij de hoofdcommissie voor de algemeene verloting, ten voordeele van waternoodlijdenden te houden, bij voortduring worden ingezonden. Bijzonder trokken de aandacht een pendule en candc- labres van mr. H. graaf van Hogendorp, een klein orgel van de heeren Kaisler en van Paasschen te 's Hage en eene schilderij van en door J. II. van Hove. Tot hiertoe zijn 500 sub-commissiën gevestigd. Te Scheveningen is uit zee bjj de strandvonderij nog aangebragt een aantal van ruim tachtig vaten petroleum. HU I m\ LA NDSCIIK HKH HiTK BELGIE. Aan boord van de Zeeland van de //Red Star Line" is bij hare aan komst voor Antwerpen het kanon gesprongen, waaruil het schol gelost werd, hetwelk steeds bij aaukomst en vertrek der stoomschepen »an deze lijn afgevuurd wordt. Drie man der equipage werden dientengevolge gewond; een hunner werd vieeselijk verminktterwijl een tweede een verbrijzelden schouder en de derde slechts een onbeduidende hoofdwond bekwam. ENGELANn. LONDEN, 13 Februarij. De bekende oorlogscorrespondent dr. RusseH heelt in de Daily Tele- graaph weinig vleijende mededeelingen gedaan omtrent de Engelsche troepen in Zuid-Afrika. Volgens hem zijn het meest baldadige lieden of muiters. De soldaten, meldt hij, komen telkens in verzet legen hun officieren, in den oorlog werden ze nu en dan door schrik bevangen en dan openden ze een hevig geweer- en kanonvuur, legen de bevelen in om een geheel denk- beeldigen vijand te bestrijden. Overal waar ik kwamzegt hijhoorde ik berigten van buitensporigheden, door de soldaten begaan, en van gebrek aan krjjgslucht. De officieren moeten de soldaten behandelen als ontslagen tuchthuisboeven, om ze te verhinderen de sleden en dorpen binnen te gaan zonder verlofpas. Te Utrecht was een bevelhebber, die pas van de koningin het Victoria-kruis ontvangen heeft wegens betoonden heldenmoed, bijna gesteenigd door zijn eigen soldaten. Aldaar zag ik een grooten winkel met gebroken vensters en deuren. Het gebouw was geplunderd en vernield door de soldaten. Een der hótels was volgens de regelen belegerd en be rend. De kolonel van een der regimenten liet eene groole hoeveelheid sler- ken drank in het veld brengen, om de manschappen daarheen te lokken en hen zich te laten bedrinken ver van de stad. De levensvoorraad enz. van den staf van generaal VVolseley werd zelfs niet gespaard, maar gesto len, en in het eigen kamp van den opperbevelhebber dronken de soldaten openlijk zjjn wijn op. Te Pretoria ontmoette dr. Rossell een Engelschman, een der voornaamste kooplieden van Zuid-Afrika, met zijn vrouw. De wijze, waarop volgens hun getuigenis de Britsche troepen in Heidelberg hadden huisgehouden, vervulde hem met verontwaardiging. Er was geen winkel in de stad, die niet geplunderd en vervolgens vernield was. De soldaten hadden alles in de stad gestolen, tot de kerkklok toe! Te Mid delburg hadden de soldaten in de straat den voornaamsten hotelhouder aan gevallen; hadden hem tegen den grond geslagen en hem 12 souvereinen ontstolen. Een der hoofdofficieren verklaarde aan dr. Russell, dat hij, in dien hij deed wat hij behoorde te doen, over geen enkelen man zon kun nen beschikkenwant de eene helft zijner manschappen zou dan de andere helft in de gevangenis moeten bewaken. De Times meent uit de houding van de oppositie in het parlement te mogen opmaken dat zij zich zwak gevoelt en geen krachtigen aanval tegen de regering zal durven ondernemen. Betreffende de aardbeving, die op Cuba heeft plaats gehad, worden de volgende bijzonderheden medegedeeld: Op 25 Januarij, des morgens om 5 uur, werd een ligte schok en kort daarna een zeer krachtige gevoeld te Vuelta Abajo en te Habana. Denzelfden nacht werden op verschillends plaatsen van het binnenland drie hevige schokken gevoeld. Het middelpunt der aardbeving was San Christobal, een plaatsje van 100 inwoners, 75 mijlen van Habana en 17 mijlen van de baai van Majana op de Zuidkust gelegen, waar zjj drie dagen te voren het hevigst gevoeld werd. Bijna ge- heél werd deze stad vernield. Het raadhuis is ingestort, het telegraafbureau vernield, de kerk is overal beschadigd, zoodat zij dreigt ineen te vallen. In de muren der gevangenis kwamen overal scheurenwaarvan de gevange nen gebruik trachtten te maken om le ontsnappen, wat de wachters wilden beletten, zoodat het tot een gevecht kwam. Een gevangene werd doodge schoten en veertien anderen werden zoodanig door het neervallende puin gewond, dat zjj niet konden ontkomen, maar naar het hospitaal zjjn ge- bragt. Groóte gaten zjjn in den grond geslagenwaaruit zwaveldampen opstegen. FRANKRIJK, Bjj de behandeling in de kamer van afgevaardigden van het voórstel van Louis Blanc betreflende het verleenen van amnestie heeft de heer Pericr, namens de commissie, het voorstel bestreden. Nadat liet door den heet Proust, een van Gambetta's warmste vrienden, verdedigd was, nam de minister-president de Freycinet het woord, om er zich namens de regering

Leydse Courant | 1880 | | pagina 5