lkibscie courant. 188!). DINGS DAG 10 FEBRUARIJ. V. 34. STADS-BERICHTEN. BINNEN LAN DSCIIE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.83, fri 'sjaars, Luiten de expeditie lost en. Afzonderlijke nommers der Courant zi De prijs der Advertentiën is van 1—4 r< Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 12Februari 1880, des namiddags te drie uren. 1*. Benoeming van een onderwijzer 2d' klasse aan de Jongensschool der l"e klasse. (13) 2°. Verzoek van L. G. Le Poole, ter bekoming van gemeentegrond. (14 en 20) 3". Idem van J. Korswagen, om verhooging van jaarwedde als onderwijzer 2de klasse. (15 en 20) 4\ Idem van S. P. Van der Hoogt, om ontslag ais hulponderwijzer aan de school n°. 3 voor minvermogenden. (17) 5". Voordracht tot het verleer.en van afschrijving en restitutie van plaat selijke directe belasting, dienst 1879. (18) 6". Tweede suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1879. LEIDEN. 9 Februarij. De dies natalis onzer hoogeschool, die gisteren inviel, werd heden weder in opgewekte stemming gevierd. Waren gisteren reeds van verschil lende gebouwen de vlaggen uitgestoken, heden zag men die allerwege wapperen. Des namiddags ten 2 ure hield de rector magnificus, de hoogleeraar 11. Kern, in het groot auditorium der hoogeschool eene redevoering, ten onder werp hebbende: "Begin en voortgang der Oostersche studiën in Europa". Die rede werd door een talrijk gehoor roet belangstelling gevolgd. Z. E. de minister van justitie, de heer m'. Modderman, woonde deze plegtigheid bij en was vergezeld van den gezant van Frankrijk te 's Uage en diens secre taris. De akademische jongelingschap bragt aan haren voormaligen leer meester bij zijn binnentreden eene warme ovatie. Ook nu werd des namiddags door hh. studentengrootendeels gecostu- meerd, een «rijjool" gehouden, die in de hoofdstraten eene groote menigte menschcn op de been bragt en vrij wat levendigheid wekte. IIH. professoren vereenigen zich aan een diner in het hotel Verhaaff, aan welk diner, naar wij vernemen, ook de minister van justitie en deFransche gezant en zijn secretaris deelnemen. Heden-avond wordt door hh. studenten aldaar eene serenade gebragt. Bij de heden gehouden aanbesteding van hel aantrekken van een ge deelte van het Raamland langs den straatweg buiten de Utrechtsche brug bij den Roomburger polder, is de gunning aangehouden. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, lOen 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen /43 00, 21 50 ƒ4 60 en ƒ2 30; de laagste ƒ43.00. /21 50. ƒ4.30 en 2.15. Door het bestuur der alhier bestaande onderofiicicren-verecniging is aan den burgemeester dezer gemeente ter hand gesteld een bedrag van 451.97%, zijnde de opbrengst van de uitvoering in den schouwburg, ge geven ten behoeve van de algemeene armen van Leiden Men gaf daarbij het verlangen le kennen dat deze som inogt dienen voor eene extra* bedeeling. De heer dr. H. G. Hagen, pred. bij de Ned. herv. gemeente alhier, maakte gisteren morgen by de godsdienstoefening aan de gemeente bekend dat hij voor het beroep van de Remonstrantsche gemeente te Gouda had bedankt. De gemeente gaf hare ingenomenheid over dat besluit te kennen door bij hel einde der godsdienstoefening de zegenbede uit le brengen ver vat in Psalm 134 vs 3. De voor heden avond aangekondigde voorstelling in den Schouwburg kon geen voortgang hebben wegens ongesteldheid van mevr. Egencr van Dam. Die voorstelling zal nu op Maandag 16 dezer plaats hebben. Op Vrijdag 27 Febr. aanst. zal door de hoofd-administralie van het koloniaal werfdepot te Harderwijk, ten burele van den kapitein-kwartier meester, bij inschrijving, in het openbaar worden aanbesteed de levering, gedurende het jaar 1880. van de bij het corps bcnoodigde lakens en voorwer pen van kleeding en uitrusting. In het bestek der op 26 Februarij a. s aan het departement van ma rine te houden aanbesteding van een jjzeren kustlicbltoren voor Ameland, komt de bepaling voor dat de toren moet gemaakt worden in eene fabriek 'te prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f2. nco p. p. f 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.60 verkrijgbaar voor 5 cents. Is 1.— iedere regel meer 25 cents. in Nederland. De minister van marine heeft tevens bekend gemaakt dat inschrijvingen door builenlandsche fabrikanten niet worden aangenomen. By kon. besluit van 7 Febr. jl. is 'skonings commissaris in Noord brabant gemagligd tot bijeenroeping van de staten dier provincie, in bui tengewone vergadeiing, op Dingsdag 17 Februarij e. k., om daarin te be handelen: een voorstel tot aanbieding eener provinciale bijdrage aan het rijk in de kosten van verbetering van den waterstaatstoestand in het noord oostelijk gedeelte van Noordbrabant; een ontwerpbesluit tot oprigting van een tijdelijk waterschap tot bepaling der aan het rijk aan le bieden bjjdrage in de kosten der werken tot verbetering van den waterstaatstoestand in het noordoostelijk gedeelte van Noordbrabant; een in de najaarsvergadering van 1879 genomen besluit lot aanvulling van bet provinciaal reglement van politie op het gebruik van, en het vervoer over de openbare wegen in die provincie; voorstellen van gedeputeerde staten tot voorziening in de kosten van herstel van provinciale wegen en bruggen, die door de jongste water ramp hebben geleden. Nopens een voor logementhouders zeer gevaarlijk sujet verneemt men het volgende: Fritz Groetzner, Pruis van geboorte, zich noemende baron Groetzner de Bautzen, dezelfde die verleden zomer, als huisknecht, bij eene onzer eerste familiën in dienst was, werd verdacht gehouden van dief stal en om die reden uit de dienst weggezonden. Daar hij zich als vreem deling zonder middel van bestaan bevondwerd hem de keuze gelaten naar welk land hij verlangde te worden verwijderd. Hij koos Engeland; maar dat land schijnt hem voor de uitoefening van zijn bedrijl niet zeer geschikt J° zijn voorgekomen, althans het duurde slechts zeer kort, of Fritz Groetz ner was weldra hier. Toen werd hy naar de grenzen aan de zjjdc van België gebragt. Aan ons land scheen Groetzner evenwel de voorkeur tot verblijf te geven. Hij keerde naar Nederland terug en landde te Deventer. Daar ter stede werd hij kellner in het hotel "de Keizer". De Deventersche politie had echter volstrekt geen zin in zijne aanwezig heid, en deed hem naar de grenzen van zijn geboorteland uitzetten. In No vember wist hij te Arnhem te komen en nam aldaar zijn intrek in het lo gement de Arend, van den logementhouder Gijsberti, bij wien hy een schuld maakte van ƒ300. Te Arnhem deed hij allerlei uitspattingen, reed veel te paard en deed zich in de restauratie aan alles wat lekker was te goed. Hij vertrok eensklapsna echter nog eerst een poging te hebben aangewend om den logementhouder van Bellevue met een valsch effect van ƒ500 op te ligten. Van Arnhem begaf hij zich naar Kleef, nam zijn intrek in een voor naam hotel en bestal des nachts den eigenaar voor een aanzienlijke som gelds. Bij de permanente commissie van het weldadigheidsfonds te Amsterdam is door tusschenkomst van den opperrabbijn, dr. J. H. Dunner, ingekomen van N. N. een gift vnn 1000. Onder voorgeven te zijn aannemer van den provincialen weg van de Meern naar Oudewater, gaf zekere M. uit Utrecht aan 2 personen onder Montfoort schriftelijke bewijzen, verschillend onderteekenddat zjj tegen betaling vau 6 en 7% gulden van hem, aannemer, verlof kregen, om den grasdijk langs den prov. weg met schapen te beweiden. Van een dier bei den kreeg hij het geld, maar de andere werd in tijds gewaarschuwd, be taalde niet, en stelde M. in handen van den burgemeester, die den beschul digde aan den oflicier van justitie te Utrecht deed overleveren. Te Utrecht is op de Botermarkt eene dienstbode betrapt, die zich sedert lang schijnt bezig gehouden te hebben met zakkenrollerij. By een gehouden onderzoek kwam uit hare ladetafel onder anderen uog eene porle- monuaie te voorschijn, waarin ongeveer f 6, die eenige weken geleden door eene dame werd vermist. Zij is in verzekerde bewaring. Door curatoren van het gymnasium te Arnhem, zijn, naar men ver neemt. voor de vacante betrekking van leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan die inrigting aanbevolen: 1°. J. A. Strieker, doctorandus in de letteren, leeraar aan het gymnasium te Zwolle; 2°. N. A. Cramer, cand. in de Nederl letteren te Leiden. Onder Schijndel is Vrijdag avond een persoon door den spoortrein overreden. Hij werd zwaar aan het hoofd gewond en is spoedig overleden. Dezer dagen werd zekere G d. J slager te Oirschot, door een var ken iu den vinger gebeten. In plaats vau dadelyk geneeskundige hulp in te roepen, wilde hij beproeven zelf de wond te genezen, door er petroleum in te gieten, met het ongelukkige gevolg, dat zjjn arm opzwol. De toen ingeroepen geneeskundige hulp kwam te laat. Hij is in het gasthuis te 's Bosch aan de gevolgen overleden.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1