BUITENLANDSCI1E BERIGTEN. PER TELEGRAAF. uit heL Keizer-quartet van Haydn; en de executanten zullen gewis zoowel in de gespannen aandacht, die gedurende hunne uitvoeringen in de zaal heerschte, als uit het luide applaudissement, dat hun na ieder nommer ten deel viel, het welsprekendst bewijs hebben gezien, hoezeer hun meesterlijk spel en schoone voordragt door het publiek op prijs werden gesteld. Ivwam in de Sonate voor viool en alt van Jean Marie Leclair het fraaije spel van den heer van Adelberg (viool) heerlijk uit, daarin door den heer Ernst Vóllmar uitmuntend ter zjjde gestaanniet minder lof oogsten de heeren G. Völlmar (violoncel) en Veerman (viool) in, de eerste door de uitvoering van a. Serenade van Aug. Lindner en b. Noctnrno van Fred. Chopin, en de laatste door die van a. Cavatine van J. Raff en b. Polo naise van H. Wieniawsky. Het geacheveerde van beider spel en het ge mak, waarmede de technische moeijelijkheden overwonnen werden, waren wel het bewijs dat zij nirt alleen ten volle meester waren van hun instru ment, maar ook dat zij door juiste opvatting der compositiën al het schoone er van tot hun regt lieten komen. De wensch dat het niet de laatste maal moge zijn dat deze artisten hier optreden, sluit tevens deze in: dat het bestuur der maatschappij, vindt haar potten ook niet altijd in alle opzisten die waardering die het zoo ruimschoots verdientmoge blijven voortgaan om Leidens ingezetenen avonden van kunstgenot te verschaffenals die welke gisteren avond door hen die tegenwoordig waren te genieten viel. 'sGRAVENHAGE. 7 Februarij. Don Carlos Herrera y La Puerta is erkend en toegelaten als consul-gene raal van Peru voor Nederland, met standplaats te 'sGravenhage. Rij de posterijen zijn benoemd: tot commies 2e kl.W. G. Krnsemann, thans commies 3e kl.tol commies 3' kl., F. P. H. van der Schrieck, thans commies 4' kl.; tot commies 4e kl., R. J. R. Rasch en F. W. H. Rijke, thans surnumerairs, -H. K. H. mevrouw de prinses von Wied heeft gisteren de weldra in auctie komende hoogst belangrijke verzameling van oudheden en kunstvoor werpen, nagelaten door wijlen baron van Heemstra van Froma en Eibers- buren, met een bezoek vereerd. De heeren C. van Doorn en Zn, hof-boek en kunsthandelaren alhier, die zich ten hunnen huize met de smaakvolle rangschikking van dit kunstmuseum en met den verkoop hebben belast, lieten niets onbeproefd om deze verzameling in al haar rijkdom en kunst waarde te doen uitkomen. Voor de algemeene verloting, ten behoeve der watersnoodlijdenden te houden, zijn weder in verschillende plaatsen sub-commissiën gevestigd. De inzending van prijsvoorwerpen neemt met den dag in omvang toe. Vermel ding verdienen ecne zeer fraaije schilderij door en van den kunstschilder David Dies; een dito van den kunstschilder C. J. de Vogel, ingezonden door den heer W. C. Nakken; eene teekening van den kunstschilder 11. G. Wol- bers te Heemstede; twee aquarellen van den heer Werdmiiller, burgemeester van Culemborgh, en een dito van jhr. mr. E. van den Rerch van Heemstede; een prachtalbum voor aquarellen van den heer J. H. Rouscholte, hof-boek binder te 'sHage; een notenhouten schrijftafel van den heer A. J. Hen driks, firma J. L. Stains, te Rotterdam. ENGELAND. LONDEN, 6 Februarij. Uit New-York meldt men dat de aanvallen van den heer Parneil op de hertogin van Marlborough en het //Mansion House-Committee" algemeen worden afgekeurd en waarschijnlijk de volkomen mislukking zullen ten gevolge hebben eener zending, welke door zijn heftige taal en onstuimig karakter reeds zeer benadeeld is. Alle Amerikaansclie bladen gispen zijne houding; zij noemen de aanvallen op de hertogin in de hoogste mate on voegzaam en de beschuldigingen tegen het comité schandelijk en ongegrond. Dat de heer Parneil in het Huis der Vertegenwoordigers is toegelaten, om de belangen zijner partij te verdedigen, wordt algemeen afgekeurd, ofschoon het besluit van het Huis door praecedenten kan verdedigd worden. In de dezer dagen gehouden algemeene jaarvergadering der kamer van koophandel te Liverpool gaf de voorzitter zijn leetiwezen er over te ken nen dat Liverpool zijn handel met China langzamerhand geheel heeft zien verloopen en dat ook de Indische handel met reuzenschreden achteruitgaat. Als een der oorzaken noemde hij de onevenredige en drukkende havenregten. Volgens de Standard wordt in eene dépêche uit Konstantinopel gemeld dat de Sultan het ontslag heeft gelast van al de Engelschen, die bij de Turksche zeemagt in dienst zijn. De minister van marine opperde daartegen bezwaren, omdat de zeemagt zou gedesorganiseerd worden door het verlies van zoovele ingenieurs en werkliedendie allen Engelschen zijn. Niettemin heeft de Sultan eene ljjst gevraagd van de Engelschc geëmployeerden en zijn besluit, om het meerendeel hunner te ontslaan, gehandhaafd. FRAKHRMK. Het Journ. Off. bevat een verslag van den minister Ferry over de vorderingen van het onderwijs, waarin deze tot de volgende slotsom komt: De statistiek, welke naast zulke opofleringeii de betrekkelijke langzaamheid der verkregen uitkomsten aantoont, komt ons leeren, dat op het stuk van volksonderwijs niets verriet is, zoolang er nog iets te verr gten overblijft. De standvastige arbeid sedert eene halve eeuw. de vruchtbare werking der beste wetten, de bekwaamheid der bevoegdste ministers, de ongemeenste vrijgevigheid der parlementenhebben ons niet in staat gesteld jaarlijks meer dan één op de honderd tot de dienst verpligten te winnendie lezen en schrjjven kan. Deze uitkomst is ons een maatstaf van hetgeen nog te doen overblijft; mij schijnt het nuttiger toe. dit hier onder de aandacht te brengen van het parlement en het land dan ons te laten in slaap wiegen door de groote cijfers van gunstige statistieken. De beraadslaging over art. 7 van hel ontwerp van den heer Ferry, betredende de vrijheid van het hooger onderwijs en strekkende om de niet erkende geestelijke orden van het geven van onderwijs uit te sluitenis aangevangen Het gevaar van verwerping van dit artikel is zeer groot, helgefii zelfs erkend wordt door de vrienden van den minister. Zoowel de senaat als de kamer zal weldra over een voorstel te be raadslagen hebben, dat vele leden ongetwijfeld niet bevallen zal. In den senaat is namenlijk Mention van plan voor te stellendat geen senator tegelijkertijd bezoldigd staatsambtenaar zal mogen zijn. terwijl in de kamer Vielte een voorstel zal inbrengen om te bepalen, dal geen afgevaardigde directeur of commissaris zal mogen zijn van financiële en industriële maat schappijen. Omtrent het spoorwegongeluk dat Dingsdagavond nabij Parijs plaats had deelt men nog bet volgende mede: Eiken avond ten 6 ure precies moet een gewone trein van Parijs vertrekken, die aan de tusschenstations stilhoudt. Te 615 vertrekt dan een sneltrein, die doorrijdt. Dingsdag-avond nu, bjj zwaren mist, vertrok de voortrein eerst te 6.20, de sneltrein liet men te 6.35 volgenen het schijnt dat de machinist van dezen noch langzaam heeft gereden noch voortdurend gefloten heeft. Althans de reizigers beweren geen enkel fluitje gehoord Ie hebben. De voortrein was op den weg blijven stil staan, omdat de machinist de gewone seinen van het station Clichy-Leval- lois niet zag; de sneltrein kwam in volle vaart achterop met vreeseljjke gevolgen. De meeste wagens werden vernield en men heeft 7 dooden en meer dan 25 zware vewondingen te betreuren. De wagens der eerste klasse, die anders in het midden van den trein staan, waren ditmaal achteraan en vol. Een reiziger, die noch daar, noch in die der tweede klasse plaats had kunnen vinden en daarom in de derde klasse was gaan zitten, is er zonder letsel afgekomen. Rij een der gedooden, die 8 dagen te voren van zjjn oude moeder te Bordeaux was teruggekeerd, vond men zijn testament in den zak. Rij deze ramp zijn verscheidene tooneelspelers omgekomen of ge kwetst. Velen toch, die aan het tooneel verbonden zijn, wonen in de omstreken van Parijs en gebruiken den trein van 6 uur, om thuis te gaan eten na de repetiliën. Een der reizigers merkt op. dat de conducteurs ver- pligt zijn, als de trein op weg stil blijft staan, door voetzoekers een achterop komenden trein te waarschuwen, wat ditmaal verzuimd zou wezen. De gewone maandelijksche liquidatie heeft ditmaal verscheiden beursman nen voor een verschrikkelijken dood behoed; van de 60 dezer, die gewoon zijn met den bedoelden trein te vertrekken, waren er Dingsdag ongeveer 50 verhinderd Parijs tijdig te verlaten, zoodat zij gespaard bleven. Het verblijf der RHssische keizerin te Cannes heelt in de vier maan den, die zij er doorbragl, ongeveer 250.000 gekost. DDITKCH I, A K D. Rij arbitrage is uitspraak gedaan in de zaak tussehen de directie der St. Gorhard-maatschappij en den heer Helvag, die vroeger met de leiding der werken was belast. De directie is veroordeeld tot schadevergoeding aan den klager, tot een bedrag van 174,000 fr.benevens de kosten van het proces. Te Pesth en Weenen zijn valsche Oostenrijksche staatsloten van 1864 in omloop, die, hoewel zeer slordig nagemaakt, niettemin reeds eenige dupes gemaakt hebben. Voor eenige dagen heeft een geldhandelaar op 25 znlke stukken een voorschot gegeven van 1500 fl. aan een persoon in ofFiciers-uniform. die zich Paul van Ehrenhaft noemde en teekende. Het is gebleken dat in het geheele leger een officier van dien naam niet bestaat. LONDEN, 6 Februarij. In liet lagerhuis zeide Stanhope, in antwoord aan Ashluiry, dal te Kabul een Russische briefwisseling was ontdekt, maar dat het thans de tijd niet was haar openbaar te maken of den inhoud mede Ie deelen. Ook deelde de heer Bourke mede dal met China onder handeld wordt over de conventie van Cheefo; die onderhandelingen zijn echier nog niet geëindigd. LONDEN, 6 Februarij. De uitslag der verkiezing te Liverpool was dat de heer Whilley (conservatief) 26106 stemmen kreeg en lord Ramsey 23885. Whilley had dus een meerdeiheid van 2221 stemmen. LONDEN, 6 Februarjj. Lagerhuis. De minister Northcote dient eene indemuiieitsbill in voor de genomen regeringsmaatregelen ter leniging van den nood in Ierland, en vraagt magtiging hiermede voort te gaan. De voorschotten aan Ierland te verleenen kunnen uit het baiig saldo van het kerkfonds gevonden worden. Na eene korte beraadslaging wordt tot de eerste lezing van het ontwerp besloten Voortzetting van de beraadslaging over het adres van antwoord. De heer Redmond, Ier, stelt een amendement voor, houdende afkeuring van de nalatigheid der regering met betrekking tot het verleenen van hulp aan Ierland en uitdrukking van den wensch dat met dit doel de wetten be tredende het grondbezit ten spoedigste in behandeling genomen worden. De minister Northcote verdedigt de regering en betoogt dat zij op het juiste oogenblik en goed gehandeld heeft. Voorloopige maatregelen werden door haar genomen, om later, met medewerking van het Parlement, meer te doen. Het aangekondigde ontwerp van wet heeft ten doel aan de duurte der levensmiddelen een einde te maken door middel van voorschotten aan plaatselijke besturen benevens werkverschaffing te bevorderen en voor schotten toe te kennen ten behoeve der verbetering van den grond. De discussie wordt geschorst. PARIJS, 7 Februarij. De t'oltaire meldt in een telegram uit Genève dat de vergadering van Fransche uilgewek'nen, die van de amnestie uitgesloten zijn, verworpen heeft het voorstel, allen gezamenlijk zich aan te geven om in de gevangenis gebragt te worden. LONDEN, 6 Februarij. Een bloedverwant van generaal Roberts heeft dezen inlichting gevraagd ten opziete van de bewering, in eene memorie van den eersten minister voorkomende, over onregtmatige leregtstrllingeu in Kabul Generaal Roberts antwoordde het volgende: Niemand is ter dood gebragt, zonder dat zijne schuld aan den aanval op hel Eugelsche gezant schap overtuigend was gebleken. Geen enkel soldaat is doodgeschoten, omdat hij de wapenen tegen ons gevoerd heeft. KABUL, 5 Februarij. Het plan om de Engelschc troepen naar Djellalabad terug te trekken, dat door sommige correspondenten werd vermeld, is niet meer dan een van de vele opgeworpen onderstellingen. Men achi hier zulk een terugtrekking als noodlottig voor Engelands prestige in het oog der stammen. ZWOLLE. 6 Februarij. Vee. Stalmarkt en veemarkt getuigden deze week van willigheid, drukken omzet en goede prijzen Aanvoer ruim 1200 stuks. Men gaf voor: vet vee 55 a 80 ets de KG schoon. Kalveren 80 a 95 ets en schapen 62*. a 67? ets de KG. Voor neurende en verseh gek. koeijen ƒ125 k ƒ285, zomerk, dito ƒ120 k /260, guste dito ƒ100 k ƒ190, neurende schotten en vaarzen ƒ140 k ƒ225, guste vaarzen ƒ90 a ƒ150, vaarspinken ƒ85 k ƒ115, springstieren ƒ80 a 145, ossen voor den bak ƒ95 k ƒ160, fokkalveren ƒ35 b^60, nuchtere dito 6 a ƒ11, lammeren 12 k 14. Varkens. Op p. m. 25 wagens waren ruim 100 biggen en 150 overloopers aangevoerd. De biggen golden ƒ0.90 k 1 30 per week. Overloopers 25 a 40 en vette varkens 50 k 60 pts ruw per KG. Tarwe ƒ9,20 a ƒ10 30, rogge ƒ7 a 7.75, boekweit 6 30 k ƒ7.30. gerst ƒ5.90 a 6.20paardenb 7 50 k 8, aardapp 3 k 5 allen per HL. Boter per KG f 1 40 k 1 80 per 20 KG of vat prima kwal. 38 a 40 afwijk. 60ort 34 k ƒ37 en tweede soort 27 k ƒ30. Eijeren 3 k ƒ4.50 per 100. MASTENBROEK. 6 Februarij. Hooi en Stroo. Handel geanimeerd. Prijzen hooger. Buitenhooi 19 k ƒ23. binnen /16aƒl8. Stroo zeer gevraagd 15 k ƒ17. Alles per 1000 halve KG. Vrij spoor Kampen. NIEUWKTTYK, 6 Februarij. Hop Handel slap. Omzet zeer onbeduidend. Prij zen gedrukt. Deze toestand openbaart zich zoowel hier als in het buitenland. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 6