LGID8CHE COURANT. ML 33. ZATURDAG 7 FEBiUJARIJ. BINNENLANRSCIIE BEMGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p. p. 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'ijiars, buiten de expeditickosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. He prjjs der Adver'entiën is van 1—4 regel.- 1.iedere regel meer 25 cents. LEIOEN. 6 Februarjj. Ter plegtige viering van den 305J 0 verjaardag der stichting van de Leidsche hoogeschool zal de rector magnificus dr. H. Kern eene redevoering houden in het groot auditorium op Maandag den 9J 0 Februarij a. s. des namiddags te 2 uren. Ook in deze gemeente heeft zich, op uilnoodiging van de hoofd-com- missie te 's Ilage, eene sub-commissie gevormd voor de onder bescherming van 1111. MM. den koning en de koningin te houden algemeene verloting ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood. Die sub-commissie bestaat uit de volgende heerendr. W. C. van den Brandeler, voorzitter, G. H. BertrandJ. F. van der Lek de Clercq. m'. C. Cock, J. L. Creygh- ton, G. Wilhelmy Damsté, S. C. van Doestmrgh. majoor A. YV. Greve, lnit.-kolonel G. Holtius, L. M. de Laat de Kanier, A. Koelser, A. J. Krantz, tnf. S. Ie Poole. L. C. Quant, T. P. Viruly, J. 1. van Wensen, prof T. Zaaijer eu W. C. Zuurdeeg, sccretaris-penninsmeesier. 11e sub-commissie zal zich eerstdaags tot de ingezetenen wenden met de uilnoodiging om krachtig mede te werken lot het welslagen dezer verloting. Ook zullen van harentwege lijsten bij de burgerij ter inieekening worden rondgezonden. Mogen hare pogingen met eenen voor de door den water vloed weder zoo zwaar getroffen landgenooten gunstigen uitslag bekroond worden. Gisteren avond had de aangekondigde liefdadigheids-voorstelling der onderoflficicrs-vereeniging «Door vriendschap vereenigd", ten voordeele der algemeene armen dezer gemeente, in den Schouwburg plaats. Alle rangen waren goed bezet en wij mogen hopen dat hunne edele poging tot leniging van den nood der vele armen wel geslaagd is. De opgevoerde stukjes wa ren die van de laatste openbare vergadering, daar de korle tjjd tusschen de opvatting en uitvoering van het plan geen gelegenheid had gelaten tot het instuderen van nieuwe stukken. En waarlijk, de voorstelling was er niet minder om. "Meerderjarig", oorspronkelijk looneelspel, door C. P. J. van der Waart, lid der vereentging, werd degelijk opgevoerd en allen moglen den mecsten bgval voor hun spel ontvangen. Ook «Hercules", kluchtspel, door Leonard, gaf zeer veel genoegen. Wjj gelooven dan ook dat ieder zeer voldaan over deze voorstelling zal geweest zijn. Heden morgen, omstreeks 7 ure, is uit eene bijt aan het Rapenburg, ter hoogte van de akademie, het ljjk opgehaald van eene 76-jarige vrouw, woonachtig in de Kloksteeg, die gisteren avond ten 6 ure uitgegaan en niet meer teruggekeerd was. Een ingezeten alhier, de winkelier P. G.. die ieder kooper van een of ander voorwerp een nommer deed trekken, waarop een of ander prijsje getrokken kon worden, is deswege door het kantongeregt alhier veroordeeld, wegens het honden van eene verloting zonder vergunning. Het Staatsblad n». 5 bevat het kon. besluit van 22 Jan. II. tot rege ling van het ambtsgebied der inspecteurs, districts- en arrondissements schoolopzieners en van de verdceling hunner werkzaamheden, tot uitvoering van de artt. 68 en 69 der wet van 17 Augustus 1878. Het rijk is voor het toezigl over het lager onderwijs verdeeld in drie inspectiën. De eerste inspectie bevat de provinciën NoordbrabantGelder land en Limburg; de tweede de provinciën Zuid-en Noordholland Zeelanden Utrecht; de derde de provinciën Friesland, Overijssel, Groningen en Drenthe. Het rijk is voor het toezigt over het lager onderwijs verdeeld in vijfen twintig districten. De provincie Noordbrabant bevat de districten 's Her togenboschBreda, Tilburg en Eindhoven; de provincie Gelderland de districten Arnhem, Zutphen en Tiel; de provincie Zudholland de districten 'sGravenhageRotterdam en Dordrecht; de provincie Noordholland de dis tricten Amsterdam, Haarlem en Hoorn; de provincie Zeeland de districten Middelburg en Goes; de provincie Utrecht het district Utrecht; de provincie Friesland de districten Leeuwarden en Heerenveen; de provincie Overijssel de districten Zwolle en Deventer; de provincie Groningen de districten Gro ningen en Winschoten; de provincie Drenthe het district Assen; de provincie Limburg de districten Maastricht en Roermond. Het rijk is voor het toezigt over het lager onderwijs verdeeld in vieren negentig arrondissementen. Het district 's Gravenhage bevat de arrondisse menten 'sGravenhage, Leiden, Delft en Woerden; het dist-riet. Rotterdam de arrondissementen Rotterdam, Gouda, Schiedam en Vlaardingen; het district Dordrecht de arrondissementen Dordrecht, Gorinchem en Sommelsdijk. Hel arrondissement 's Gravenhage omvat de gemeenten 's Gravenhage, Wassenaar. Het arrondissement Delft de gemeenten Berkel en Rodenrijs, Bleiswijk, Delft, 's Gravesande, Hof van Dellt, Lier (de). Loosduinen, Mon ster, Naaldwijk, Nootdorp, l'ijnacker, Rijswijk, Schipluiden, Stompwijk, Veur, Voorburg, Vrijenban, Wateringen, Zegwaart, Zoetermeer. Het arron dissement Leiden de gemeenten Hillegom, Katwijk, Leiden, Leiderdorp, Lisse, Noordwijk, Noordwijkcrhout, Oegstgeest, Rijnsburg, Sassenheim, Valkenburg, Voorhout, Voorscholen, Warmond, Zoeierwoude. Het arron dissement Woerden de gemeenten Aar (Ier), Aarlanderveen, Alkemade, Alphen, Barwoutswaarder, Benthuizen. Rodegraven, Boskoop. Hazerswoudc, Koudekerk, Leimtiiden, Nieuwkoop, Nieuwveen, Oudshoorn, Reeuwijk, Rietveld. Rijnsaterwoude, Waarder, Weide (Lange Ruige), Woerden, Wou- brugge, Zevenhoven. Zwammerdam. De 2' druk van het «IJsnommer" van Eigen Haard is verschenen. De omslag van den l!t"> druk is vervangen door een anderen, waarop de ystafereeltjes van de eerste bladzijde voorkomen. Het bekende tijdschrift «de Huisvriend", onder redactie van den heer J. J. A. Gouverneur, is dezer dagen in andere handen overgegaan, om weder in eenen geheel anderen vorm onder eene andere redactie te verschij nen. Thans berigt de heer H. Pijttersen Tz. te Sneek, dat hij bij genoeg zame deelneming zal uilgeven een nieuw maandelijksch tijdschrift, onder jedactie van den heer J. J. A. Gouverneur, getiteld «Gouverneur's Oude Huisvriend". Verschillende letterkundigen in Nederiaud en België hebben hunne welwillende medewerking toegezegd, ten einde op die wjjze den ouden en geliefden kinderdichter en schrijver te steunen en zjjne laatste levensjaren te helpen vervrolijken. De stoomschepen Gelderland en Celebes zijn op 4 Febr. te Batavia aan gekomen. De Hampton is op dien dag van daar naar Rotterdam vertrok ken. De Torrington, op weg naar Rotterdam, verliet Porl-Saïd op 5 Febr. en de Conrad is op 5 Febr. van Napels naar Amsterdam vertrokken. Niet alleen de manschappen der infanterie van het garnizoen te 's Boschwelke medegewerkt hebben tot het behoud van den spoorweg bij de jongste overstroomingen, hebben daarvoor van de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen eene behoorlijke geldelijke belooning ont vangen, maar gelijke vergoeding werd toegekend aan de artilleristen, welke in die dagen met de meeste bereidwilligheid ter beschikking dier maat schappij werden gesteld. Men meldt ons uit Zevenhuizen: Bij stemming voor een lid van den gemeenteraad verkregeu de hecren J. llogierom en D. C. Marck 19 en 11 van de 67 geldig uitgebragte stemmen, zoodat er tusschen deze heeren eene herstemming zal plaats hebben. Onder leiding van onzen burgemeester, den heer Stoop, heeft zich alhier een ijs-club gevormd; ongeveer 50 leden hebben zich aangesloten. Naar de !V. R. C. verneemt was door dereglbank te Rotterdam verlof ge geven tot huiszoeking en inbeslagneming van papieren ten kantore der Uottcrdamsche Handelsvereniging en bij eenige personen, tot de adminis tratie in betrekking slaande. De verlangde papieren zijn evenwel vrijwillig aan den regler-commissaris ter hand gesteld. De instructie tegen den ge wezen directeur Then Bergh schijnt wel valschheden in geschrifte te heb ber. aan het licht gebragt, maar het is twijfelachtig of de kwade trouw volgens de wet uit die instructie zal kunnen worden afgeleid. Aanvanke lijk was er ook sprake van vervolging tegen andere personenwaaraan evenwel de reglbank, na onderzoek, geen gevolg schjjnt te willen geven. Door den gemeenteraad van Rotterdam is afwjjzend beslist op eene aanvrage om concessie voor het aanleggen van telephoon-verbindingen. In de distilleerderij van den heer Melchers te Schiedam was eergiste ren avond de distilleerketel gevuld met moutwijn, bestemd om overgehaald te worden, toen er Cen lek in ontstond. Bij een poging om het lek te sloppen schijnt men met het lamplicht te digt bij het gedistilleerd te zijn gekomen, waardoor dit vlam vatte. Onmiddellijk deelde de vlam zich mede aan het «beste" vat dat openstond. De meesterknecht had tegenwoordigheid van geest genoeg om het vat te sluiten, doch bekwam daarbjj zware brand wonden aan hoofd en armen. Door zijne daad is de fabriek behouden gebleven. Voor den zeekrijgsraad aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1