PER TELEGRAAF, cenige jongere socialisten, een afzonderlijke werkliedenpartij te vormen. Verder verzekerde hij, dat onder de 363 leden der kamer, die het mi nisterie Broglie-Fourtou hadden bestreden, geen 10 echte republikeinen wa ren en dat de sociale quaestie alleen kon opgelost worden door de revo lutie, die zich niet lang meer zou laten wachten. Nog erger maakte het een zekere Emile Gauthier. Hij voer uit tegen de mannen van 4 Septem ber. Drie hunner, Thiers, Picard en Jules Favrewaren reeds dood, maar de anderen zouden, als het uur der sociale republiek sloeg, hun verdiende straf niet ontgaan. Eerst het 1789 van het proletariaat zou de ware amnestie bezorgen. Daarna nam Blanqui weder het woordhij bedoelde dat hij de tegenwoordige regters streng zou vonnissen en schadeloosstelling voor hunne slagtoffers zou eischen. - Het onder de Fransche nitgewekenen in Zwitserland in omloop zijnde voorstel luidt aldus: 1". Al de van de amnestie uitgeslotenen verbinden zich om zich in Parijs ter beschikking van de Fransche regering te stellen en met de wet in de hand herziening van het tegen hen gevelde vonnis te eischen: 2». ieder maand wordt een- of tweemaal geloot om degenen aan te wijzen wier beurt het is zulks te doen; 3". telkens worden er zooveel aangewezen, dat men tol aan de eerstvolgende algemeene verkiezingen van maand tot maand de Fransche regering bezig zal houden. Grauier de Cassagnac (vader) is Zaturdag II. te Parijs overleden. De drie kweekelingcn van de werktuigkundige school te Angers, die aangehouden waren als verdacht den dood veroorzaakt te hebben van hun makker Joseph Guyot, zijn weder in de school teruggekeerd. Het regter ljjk onderzoek moet aan het licht hebben gebragt, dat Joseph Guyot onder liet spelen inwendig letsel had bekomen. Het oproer van 6 Jauuarij zou dns in geenerlei verband slaan roet den dood van dezen leerling. Volgens het Journ. des Uéb. is voor de eerste maal het kruis der Belgische Leopoldsorde aan eene vrouw geschonken. Deze eer viel te beurt aan de bekende schilderes Hosa lion beur, die reeds met het Legioen van Eer begiftigd was. De heer Berlin, administrateur van den Zuider-spoorweg, heeft eene som van 500000 fr. gelegateerd aan de behoeftige geëmployeerden van die maatschappij. Dit kapitaal moet belegd worden in vaste goederen, welker opbrengst jaarlijks zal worden uitgedeeld: 1°. aan die geëmployeerden van dc maatschappij, die door ongelukken (behalve die waarvoor de maat schappij aansprakelijk is) of gebreken ongeschikt voor de dienst zijn ge- worden, en bij overlijden, aan hunne weduwen of hunne kinderen; 2°. aan de gehuwde beambten met een tractement beneden de 1800 fr. en verder aan de meest behoeftigen. De keizerin van Rusland heeft Cannes verlaten, om naar St. Peters burg terug te keeren. Zij werd, in een armstoel gezeten, naar den trein gedragen. De keizerin heeft 2500 fr. aan den maire ter band gesteld voor de armen der stad. Volgens berigten uit Marokko zijn te Fez ernstige ongeregeldheden voorgevallen, waarvan Fransche burgers het slagtoffer zijn geworden. Zij werden ernstig gekwetst. Hetzelfde geschiedde met eeuige Joden, van welke een, 70 jaar oud, met petroleum begoten en verbrand werd. DVITIGI1 LAND. In den Elzas hebben thans 680 gemeenten haren oorspronkelijk Duit- schcn naam teruggekregen, die onder hel Fransche bestuur hetzij door ver taling, hetzij door omzetting of invoeging van letters of door verandering der uitgangen min of meer onkenbaar geworden was. Schlettstadt was in Schelestad veranderd, Hagenau in llaguenau, Saargemünd in Sarreguemi- nes, enz. Naar men verzekert zullen, lot bestrijding der kosten van de aan staande leger-vermeeidering, belastingen worden voorgesteld op de opera tien ter beurze en op bet éénjarige vrij willigerschap. Voorts zou de bier belasting worden verdubbeld. Aan de Köln. Zcit. wordt uit Karlsruhe gemeld, dat de Freiburgsche curie bet vroeger uitgevaardigde verbod om bet afleggen van een examen door katholieke theologanten in tegenwoordigheid van een regerings-com- missarisheeft ingetrokken tevens is daarbjj aan een bepaalde klasse van theologanten de vergunning verleend om dispensatie van hel staatsexamen aan te vragen. Men onderstelt, dat, nu de heer Kübel. bestuurder van hel bisdom Freiburg, dezen verzoenenden stap beeft gedaan, de voordragt tot regeling dezer aangelegenheid haar beslag zal erlangen. De voortvlngtige kassier Willi. Dahl uit Elberfeld is op 30 Januarij 11. levenloos uit bel water te Deutz opgehaald. Men heeft slechts een weinig geld bij hem gevonden en een retourbillet 2e kl. Elberleld—Deutz, waaruit bleek dat hij drie dagen in het water kon gelegen hebben. Er is een streng onderzoek ingesteld, omdat er alle reden beslaat om te gelooven, dat hij medepligtigen heeft gehad. RUSLAND. De gemeenteraad van Petersburg heeft het programma gereed gemaakt der feestelijkheden bij den 25S,,D verjaardag der troonsbeklimming van den Czaar. Het bevat eene aanbieding van een adres aan den keizer, het uit schrijven van een prijs van 5000 roebels voor de beste geschiedkundige verhandeling over Petersburg; de opening van 25 nieuwe scholen, en de verdeeling onder de bevolking van een werkje, bevattende een geschied kundig overzigt van de voornaamste gebeurtenissen der regering van keizer Alexander. Uit Odessa wordt gemeld, dat de krijgsraad uitspraak heeft gedaan in de zaak van den diefstal van 1,500,000 roebels uit de kas van den gouver- nements-ontvanger te Chcrson. Twee der aangeklaagden zijn vrijgesproken. De overigen zijn veroordeeld tot verschillende straffende hoofdbeschuldigde tot levenslangen dwangarbeid en dc andere tot gevangenisstraf voor verschil lenden tijd. Een welgestelde Rus kwam te Warschau voorbij een kerk en zag op de trappen een arme vrouw zitten, die bitter schreide. Zij wilde zoo gaarne haar kind laten doopen, maar de priester verlangde twee roebels en zij had ze niet. Grootmoedig tastte de man in den zak. «Daar hebt ge een billet van vijf roebels", sprak hij, «laat uw kind doopen en breng me drie roebels terug." De arme vrouw was weldra terug. Met tranen van dank gaf zij hem drie roebels. De brave man scheen geroerd. //Goede vrouw'', hernam hij. gij behoell mij niet zoo groolen dank te weten voor mijn bereidwil ligheid. Ik kan nu eenmaal geen schepsel zien lijden. Drie menschen zijn heden geholpen. De priester heeft zijn geld, uw kind is gedoopt en ik... heb drie roebels gekregen voor een valsch billet. Dit gezegd hebbende verdween de man, door aandoeningen overstelpt, in een zijstraat. Februarij. Tot archivaris van de provincie Noord heer mr. C. C. N. Krom, leeraar aan de hoogere 3 de 'S GRAVENHAGE, brabant is benoemd burgerschool te Leiden. PARIJS, 2 Februarij. De senaat heeft bij eerste lezing het wets-ontwerp op den hoogen raad van onderwijs aangenomen. Volgens de Temps is de heer de Freycinet bedlegerig, lijdende aan een hevigen aanval van hepatische koliek. ROME, 2 Februarij. Het officiële blad bevat een kon. besluit, waarbij de kamer en de senaat gesloten worden, en de heropening bepaald is op 17 February. LONDEN, 2 Februarij. De hertog en de hertogin van Edinburg, verge zeld van graaf Lobanofl, den nieuwen Russischen gezant, zijn heden avond van het vasteland aangekomen. NEW-YORK, 2 Februarij. Ferdinand de Lesseps organiseert acht expedi- tiën tot het opnemen van de kanaalplannen. PARIJS, 2 Februarij. De zwakke toestand waarin de keizerin van Rusland bij h::ar vertrek uit Cannes verkeerde, had het gerucht doen ont staan, dat zij op reis overleden was. Dit gerucht is ongegrond. De ge- neesheeren verklaren integendeel dat zij zich gisterennamiddag, bij hare aankomst alhier, beter gevoelde dan bij haar vertrek, en de reis naar Petersburg veilig kan voortgezet worden. De keizerin werd bij hare komst opgewacht door de hertogin van Edinburgh en door den Russischen ambassadeur. Zitting van het Kantongerecht te Leiden van 2 Februari 1880. Kantonrechter Mr. W. van der Kaay. Ambtenaar van het openbaar ministerie Griffier mr. F. G. van Binsbergen. mr. P. A. van Bnttingha Wichers. Uitspraak in strafzaken. Naam en woonplaats der beklaagden. I L. O.deV. te Leiden, 1 A.v. V., wed.K.,idem, J. v. d. E. te Rijns burg, A. v. E., idem, C, v. E.idem, T. de V.idem J. v. L. te Leiderdorp, P. G. te Lelden, A. D. te Katwijk, si C. J. P. te Noord- wijk, J. W. P. idem R. K. te Leiden, J. K., idem, A. J. te Katwijk, C. v. D., idem, Aard van het misdrijf. W. v. L. S. d. P.idem idem, J. v. V., idem, J. G.idem M. O. huisvr. v. D. W. te Leiden, C. v. R. te Katwijk A. J.idem, C. de J.idem, C. v. S., idem, C. H.idem, W. O. te Sassenheim J. v. d. S.idem niet op aanzegging der re geering herstellen van een bouwvallig gebouw te Leiden idem, een sloot niet op de gevor derde diepte houden te Katwijk diefstal van groen hout, Voorhout, idem, idem, baggeren in Rijnlands boe zemwater in strijd met de vergunningsvoorwaar den, houden van een verloting van voorwerpen onder de honderd gulden waar de, zonder vergunning van Burg. en Weth. Leiden, vervoer van secreetvuil op verboden tijdKatwijk een hond als trekdier bezi gen Noordwijk idem, een hond 's nachts zonder opzicht op straat laten Leiden paard en wagen zonder op zicht op straat laten Leiden werpen met sneeuwballen, Katwijk, snijden van helm in Rijn lands onvrij duin, idem, idemen omroeren van den harden duinkorst, dronkenschap op straat, Katwijk idem (tweemaal) werpen van ascli op het ijs der grachtenLeiden nachtgerucht, idem, idem idem idem idem idem Gevallen uitspraak. uitgesteld tot 9 Februari. idem. idem. idem. idem. idem. J 10 of 3 dagen. f5 of 2 dagen. f3 of I dag. idem. vrijspraak. ƒ3 of 1 dag. idem. k. idem. /5 of 1 dag. idem. idem (tweemaal). ƒ3 of 1 dag. idem (tweemaal). l of 1 dag. 5.50 of 2 vrijspraak, idem. idem. idem. idem. idem. dagen.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3