si reeks driemaal grooter dan dergelijke gewoonlijk zijner is een portret i)ij, de 11 overige zijn vaartuigen en landschappen. Hij persoonlijk gelooft niet dat ze van J. Steen zijn. De vader van wijlen ds. Harlces was een platieelbakkermisschien stelt het portret dien persoon voor. Zekere Frits Gretzner, zich uitgevende voor een baron, heeft dezer dagen in een hotel te Kleel ingebroken, en aldaar, behalve geld, eenige gouden en zilveren voorwerpen ontvreemd. Hij zou van Kleef naar Emme rik gewandeld en van daar per spoor naar Arnhem vertrokken zijn, waar hij door de Pruissische politie gezocht, maar niet gevonden is. 's GRAVENHAGE, 3 Februarij. Bij besluit van 31 Jan. heeft het Z. M. behaagd, ter zake der krijgs- verriglingen in de XXII en XXVI Moekim (Atjeh), gedurende het tijdvak van 23 JuliJ 1878 tot 23 Maart 1879: 1°. te benoemen tot ridder 4' kl. der Militaire Willemsorde: de luit.- kolonels der inf. H. M. Tersteege en H. Demmeni; de kapiteins der inf. II. Haaksma, M. II. Vis, L. 11. M. Genet en P. J. Seibert; de 1' luilt. der int. G. J. Soeterik, G. B. Hooijer, H. F. C. van Bijlevell, T. J. M. F. Mollinger en G. P. M. van der Noordaa, eerstgenoemde sedert bevorderd tot kapitein; de le luilt. der art. F. W. H Tijdemann en G. F. Beer; de 2' luitt. deriaf. C. A. T. Ebell, C. J. II. Vohl en jhr. G. J. W. C. II. Graafland; den 2" luit. der infanterie, gedetacheerd van het Nederl. leger, doch sedert van zijne deiachering teruggekeerd, 11. F. Barkhuysen; den sergeant-majoor- opnemer J. Logt, sedert gegageerd; den sergeant der inf. L. J. van Riel; den sergeant der art. P. J. Koster; de korporaals der inf. II. H. Nieman. A. E. J. Andreseu en J. II. Vandermculen eerstgenoemde sedert bevorderd tot sergeant; den korporaal der cav. R. Sutter; den korporaal der mineurs en sappeurs R. Benthem den fuselier E. Faro; den cavalerist 2' kl. C. Rip- zaad; den kanonnier le kl. J. van der Donk; den mineur 1' kl. J. de La- combé; den inlandschen mineur 1' kl. Drono, en den inlaudschen mineur 2' kl. Batjo; 2'. toe le kennen de Ecresabel met het gebruikelijk opschrift, aan den luit.-kolonel der inf. J. II. C. Godin en aan den kapitein der art. G. de Wijs, sedert geplaatst bij den generalen staf; 3°. bij afzonderlijke dagorders, zoo in lndië als in Nederland, eervol te doen vermelden: de kapiteins der inf. jh'. J. J. Sandberg, R. de Lannoy en J. 11. Heyl; den kapitein der art gedetacheerd van het Nederl. leger, G. K. C. baron van Lijnden; den sedert tot ridmeesler bevorderden len luit.der cav. jh'. R. B. 11. J van Grotenhuis tol Onslein den sedert tot kapitein bevorderden lrn luit. der art., gedetacheerd van het Nederl. leger. S. A. Bisschop; de 1' luilt. der inf. J. Gleenewinkcl Kamperdijk, W. F. Kroesen, C. K. .1. van den Bussctie, M. W. C. yan den Brandeler, F. D. Triebei, F. W. G. Merz en D. W. A. Graicheiiden 1,D luit. der art. P. H. Opzoomer; den Ien luit. der mineurs en sappeurs (sedert eervol ontslagen) J. Grootholï; de 2' luilt. der inf. W. F. Luytjes. J. C. Lindgrcen en 11. Hebbes, eerstge noemde sedert bevorderd tot 1" luit.; den sedert tot 1'° luit. bevorderden 2'" lui', der inf.gedetacheerd van hel Nederl. leger, J. Vos; de officieren van gez. 2' kl. N. Bonthuis, V. Kobler, C. 0. Gelpke en J. Haga, de eerst genoemde sedert bevorderd tot officier van gez. 1' kl.; den onderintendant 2' kl. 11. Wilkens; den adjudant-onderofficier der inf., dienstdoend officier;) J. E. A. van Biesen, sedert gegageerd: de sergeanten-majoor der inf. W. C. Veen en R. Lammers; den sedert tot sergeanl-majoor-opnemer bevorderden sergeant-opnemer K. E. Ke-'l; de sergeanten der inf. J. J. Groflin en H. Lentjes; de fourriers der inf. L. J. Ladenberg en L. A. G. Pech, eerstge noemde sedert sergeant; den sergeant der art. W. Roelandt; den sergeant der mineurs en sappeurs A. I. Oriseus; den sergeant-ziekenvader F. S. Ciibels; den sedert tot wachtmeester bfvirderden korporaal der cav. A. Veldhoen, den korporaal der inf. C. E. Se'on; den korporaal der cav. W. J. Conen; de korporaals der art. J. M Grizel eti K. F. Arndt; de korporaals (hospitaal bedienden) H. Gebhard en K. Heynis; de sedert lot korporaal bevorderde fuseliers H. van Dalsum en C. Jansen; den korporaal der inf. (sedert fuse lier) J. L. Schleicher; den tamboer Bierhorst; de fuseliers J. Thibault, C. D. Velter, L. F. Martin en T. Verheugt, laatstgenoemde sedert gegageerd; de cavaleristen B. de Laure, J. de Wind, A. D. J. Heriiu en F. L. Claeys, de kanonniers 2' kl. J. H. Boerwinkei, A. van Zutphen, J. S. Meschendorp, M. A. Buying en J. L. Hoving, eerstgenoemde sedert gegageerd, en den mineur 2 kl. B. Verniers; 4°. le bepalen, dat in de registers van de Kanselarij der beide orden wordt ingeschreven, als ridder der 4e kl. van de Militaire Willemsorde, de adjudant-onderofficier der inf. J. A. de Blécourt, den 25,ttD Julij 1878 ge sneuveld bij het vermeesteren der vijandelijke versterking Senelop. De koning-groothertog heeft in de orde der Eikenkroon benoemd tot officier, baron Laluire, majoor bij den Belgischen generalen staf, en tot ridder den heer E. Varenberg. letterkundige te Gent. Tol burgemeester der gemeente Maartensdijk is benoemd de heerN. L. Burman Eyck tol Zuylichem, titans ontvanger dier gemeente, en aan den heer W. P. van der Zande is, op zijn verzoekeervol ontslag verleend als burgemeester van Kesteren, met dankbetuiging voor de in die betrekking langdurig bewezen diensten. - Bij,resolutie van den minister van financiën van 2 Fcbr.zijn na afge legd examen benoemd tot adspirant-landmeter van het kadaster: C. J. Colpa le Gouda, G. .1. Kolkers te l-Jsselmuiden, A. J. de Groot te Tiel, P. Wind te Groningen, P. W. Drenth te Groningen, A. Penning te Gorinchem, J. Suk te Vcendam. E. Dijkstra te Joure. A K. Nunnink te 'sGravenhage, P. G. Bekink te 's Gravenhage, C van der Wijk te Dordrecht, J. Schoonen- berg te Valkenburg (Znidholland), R. J. M. Guilliams te Rotterdam, W. den Ilartogh te Drumpt, A. R. Kroes te Zwolle en A. C. W. van Woerden te Amsterdam. - Het geregtshof alhier heeft in zijne gisteren gehouden civile tereglzit- ting arrest gewezen in de zaak van curators in liet faillissement Abercrom- bie C". legen J. B. v. d. B.waarbij het eene vordering bctrelt tot te- laling van een door genoemde firma aan den heer v. d. B. le Rijswjjk ver kocht en geleverd ameublement. Deze vordering was door de regtbank te 's Gravenhage ontzegdhoofdzakelijk op grond dat het hier niet gold eej quaestie van koop en verkoop, maar van huur en verhuur. Ook het openb min. bij het hof was van dat gevoelen, en concludeerde indertijd uit dien hoofde tot bevestiging van het vonnis. Het hof heeft echter in strijd en met het gevoelen der regtbank en met dat van het 0. M., thans beslist dat in deze aan eene overeenkomst van koop en verkoop en levering van het ge. kochte moet worden gedachtvoornamelijk op dien grond het vonnis der regtbank te 's Gravenhage vernietigd, en den heer v. d. B. veroordeeld tot betaling van bet hem geleverd ameublement met de renten en de proceskosten BUIT EN LA N DSC IIE B E RIG T E N BELG1E. Het Handelsblad van Antwerpen meldt dat de bekende Jacquelyn de groote olifant in den dierentuin aldaar, overleden is. Het is een rouwdag, schrijft het blad, in onze zoölogie, want Jacquelyn, de groote olifant, die Fransch en Vlaamsch verslond, die op de vraag van Nicolas met den hamer het uur sloeg, die neen schudde, die ja knikte, op de trompet wist te bla zen met een woord //menschenverstand" aan den dag legde, is na twee da gen lijden gestorven. Een paar jaar geleden vierde men zijn 25-jarig verblijf in den dierentuin. Zijn hok was geïllumineerd en de olifant zelf met bloe men versierd. Aan lekkernijen ontbrak het niet en de groote sul liet me nig kind op zijn hoogen rug zitten. Men denkt dat de gestrenge koude zijn dood verhaast heeft. Bij gelegenheid van de aanstaande viering der Belgische onafhankelijk heid zal in den dierentuin te Brussel eene Vlaamsche kermis gehouden wor den met decoraliën en kleederdragten uit de vijftiende eeuw. Een antiek Vlaamsch dorp met het kasteel van den heer zal worden gebouwd en rede rijkerskamers zullen te midden daarvan een hagespel houden, waarbij de heer de prijzen zal uitdeelen. ENGELAND. LONDEN. 2 Februarij. Donderdag zal II. M. de koningin in persoon het parlement openen. De noodige maatregelen daartoe zijn reeds genomen. De koninklijke stoet zal bestaan uit zeven rijtuigen. De koningin en prinses Beatrix komen Woensdagochtend, met de heeren en dames van het hof, van Osborne op het Bnckingham-paleis. De prins en prinses van Wales, prins Leopold en de hertog en hertogin van Connatighl, die de zuster der hertogin, prinses Hendrik der Nederlanden, als gast hebben, komen mede ter plegtigheid op. Vrijdag keert de koningin naar Osborne terug, om tegen 20 Februarij a. s. op Windsor-Castle te komen. De Standard verneemt dat de kosten van het Engelsch residentschap in het Zululand gelijkelijk tusschen Transvaal en Natal verdeeld zullen worden. De benoeming tol resident is door den heer A. L. Wheel house aangenomenzijn salaris is op 600 per jaar bepaaldbehalve eene toe lage, die o. a. tot het houden van eene lijfwacht van inlanders moet strekken. In het Mansion House werd dezer dagen eene vergadering gehouden tot ondersteuning van den door kommandeur Cheyne ontworpen logt naar de Noordpool, bij welken men gebruik wil maken van luchtballons. De kosten dezer onderneming, op 30000 geschat, zouden gevonden moeten worden uit vrijwillige bijdragen. Lord Derby beloofde eene gift van 100 -- Te Londen heeft een facsimilé-reproduclie het licht gezien van de ori ginele uitgave van Thomas a Kempis' "Imitatio Christi", berustende in de kon. bibliotheek te Brussel. Voor deze uitgave is een voorrede geschreven door den heer Charles Ruelens, bewaarder van de handschriften in de Lon- densche kon. boekerij. Het papier voor deze uitgave werd in Nederland ge maakt, om het oorspronkelijk handschrift zoo getrouw mogelijk na te boot sen. Het werk is gebonden in den stijl van een llollandschen bjjbel uit den tijd van Thomas a Kempis. Te Liverpool moet eene verkiezing voor het lagerhuis plaats hebben, en de conservative bladen doen met verontwaardiging uitkomen, dat lord Ramsay, de liberale candidaat, gepoogd heeft de stemmen der Ieren aldaar te winnen, door te verklaren, dat hij in het parlement zich aansluiten zou aan hen, die de vaaag onderzocht willen hebben, of het verlangen van hen, die een parlement voor Ierland willen, billijk is. Te Dublin is de uitgestrekte beschuit-fabriek van Jacob en C°.metal de machines, een prooi der vlammen geworden. Het paardenspoor in de derde avenue van New-York gebruikt sedert korten tijd voor het vervoer der wagensin plaats van hel gewone span paarden, eene locomotief, die door zaamgepersle lucht gedreven wordt. De machinerie bevindt zich gedeeltelijk voor op het platform en gedeelteljjk onder den bodem des wagens en onder de zijbanken. De lucht wordt door eene vaste stoommachine zaamgeperst en na iedcren rit daarmede een reser voir op de locomotief gevuld. FRANKRIJK, In de kamer van afgevaardigden is thans de tariefquaestie aan de orde. Zij werd ingeleid door den minister van koophandel, die een uitvoerige rede hield om het stelsel der regering uiteen te zetten. Zijn hoofdbetoog strekte om te doen uitkomen, dat onder het in 1860 onder het keizerrijk aange nomen stelsel de meeste takken van nijverheid hebben wèlgevaren. Hij drukte meer bepaald op den landbouw en op al wat voor dezen tak van volksbe- drijf door de regering reeds is gedaan en nog zal geschieden. Gevaarljjk zou het zijn om van het tot dusver werkend stelsel af te wijken. In de rue d'Arras heeft Blanqui weder voor een 400 toehoorders een rede over de amnestie gehouden. Hij verklaarde zich legen het plan van

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2