LEIDSCHE COURANT. 1SSÖ. V. 30. WOENSDAG 4 FKBKUARÏJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd, Fe-prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2. ui et het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p. p. f 2 35. Het Verslag a (zonder tijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekoslenAfzonderlijke nommers der Courant zijn v krijgbaar voor 5 cents. De prys der AdvertenliPn is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt vertonden blads. 34 der Bundelingen van ien Gemeenteraad Zittingverslag STADS-BERlGüTEIV HKR-1JK. BURGEMEESTER 1H WETHOUDERS TAN LEIDEN, Gezien het be>Iuit van de Gedeputeerde Stelen der provincie Zuid-Holland, van den J3«t» December 1879, t>°. 1/1 Provinciaalblad n". 72), houdende bepaling van de tijd.tippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in dere provincie, voor het jaar 1880: Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig irt, 15, lelt. a, der wet van den 7®n April 18G9 Staatsblad n°. 67), tot het duen her ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewichten, onder mede- deeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het locaal van den jjkop de Aalmarktnaast de Gemeente apotheeken wel: voor de gewone gewichten, benevens de rnalen en strijkers, voor wijk V, op den 4, 5, 6, 10 en 11 Februari, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit ran den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheidvan den 6d(n Decern lier 1879, de letter /-*, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeu- riugsmerk zoowel bij den ijk als bij den her-ijk der maleri en gewichten, de koninklijke kroon, bij den ijk van weegweiktuigen voor gewoon gebruik en van gasmeters; cn cene vijfslralige ster, hij den ijk van weegwei ktuigen voor fijnere wegingenterwijl liet karitoormerk voor de gemeente Leiden is hel cijfer S. Eindelijk dat aangezien bij sommige, vooral ijzeren weegwerktuigendoor roest en andere oorzaken, de indruk van den overgangsslempel spoedig wordt uitgewischl »p de Jagen waarop de herijk plaats heeft, gelegenheid wordt gegeven, die halan- ren, waarvan bedoeid stempel onduidelijk is en dreigt te verdwijnen, ter overstem- peling aan te bieden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethonders voornoemd blinin, 3 Jannari 1880. T. D. BRANDKLER, Burgemeester. E. RIST, Secretaris. BI IN i\ EN IjA NllSCllE BEU IG IEN LEIDEN, 3 February. Bjj de tweede kamer is* ingekomen een wets-onlvverp tot nadere wij ziging der wet van 28 Augustus 1851 lot regeling van de bevordering, liet ontslag en hel op pensioen stellen der militaire officieren bij de zeemagt voor zooveel bei reft de bepalingen op de officieren der geneeskundige dienst. In de eerste plaats wordt art. 10 aldus gelezen: «Om lot de rangen van dirigerend officier van gezondheid 2® kl. en inspecteur van administratie te kunnen worden bevorderd, moeten de officieren minstens twee jaren in den naastvoorgaanden rang gediend hebben". Bedoelde reorganisatie beoogt de instelling van twee klassen van dirigerende officieren van gezondheid, waarvan de eerste klasse geassimileerd zal zijn aan den rang van kapitein ter zee, de tweede klasse aan dien van kapitein-luitenant tei zee. Voorts wordt art. 33 in dien zin gew ijzigd dat voor officieren van gezond heid en apothekers, in dienst gekomen zonder hunne opleiding te hebben genoten hij 's rijks hospitaal te Utrecht of bij bet garnizoenshospitaal te Amsterdam, de diensttijd om te kunnen worden gepensioneerd wordt gesteld op 30 in plaats 40 jaar. Deze wijziging wordt billijk geoordeeld, omdat de officieren van gezondheid, die hunne opleiding aan de hoogeschool of elders genoten, hun militairen diensttijd eerst op zyn vroegst op hun 26-jarigen leeftyd aanvangen, terwyl bij alle andere officierscorpsen der zeemagt de diensttijd op het 16e levensjaar begint te lellen. De minister vleit zich dat deze w jjziging het in dienst treden als officier van gezondheid bij de marine zal bevorderen en het ontslag nemen zal verminderen. - Volgens het Fad. zal het wets-ontwerp tot heffing eener renlebelasting binnen enkele dagen bij den raad van state inkomen. - In het tijdperk van 28 December 1879 tot 24 January 1880 zijn blijkens bij het ministerie van binnenl. zaken ingekomen ambtsberigien, door longziekte 4 runderen, in Zuidhollandaangetast. In het vorige tijd vak van vier weken waren 9 runderen door die ziekte aangetast. - Wy vernemen, meldt het Hbl dat de heer Martin Coster, sedert 1868 eonsul generaal der Nederlanden Ie Parijs, aldaar is overleden. Hij was de -stichter en eigenaar van eene der groot e diamantslijper yen in de Zwaiienburgerslraat te Amsterdam. Wegeus zyne bemoeijingen met de Nederlandsche inzendingen ter Parijsche tentoonstelling is hij onlangs tot kommandeur in de orde van den Nederl. Leeuw benoemd. Gisteren in den vroegen ochtend vond dc knecht van den landbouwer H. te Delft, op het erf zyns meesters komende, den waakhond dood liggen, te-wyi bp onderzoek bleek dat er twee eenden waren ontvreemd. De daders, een gegageerd Oost-Indisch militair en een werkman, zijn door de politie aangehouden en de ontvreemde eenden in beslag genomen. Op 17 February hoopt Pieter de Lange te Numansdorp zyn 100eo ver jaardag te vieren. Hg is uog in het bezit van al zyne geestvermogens, en maakte het vorige jaar nog een vogelkooi, zonder zich van een bril te bedienen. -- Op 24 Febr. zal voor het gereetshof te Amsterdam teregt staan Wil lem Joosten, beschuldigd van moord, gepleegd op den veldwachter van der Lyke, onder Bloemendaal. Aanvankelijk ontkende Joosten zijn schuld, doch ten laatste, door de tegen hem aangevoerde bewijsmiddelen in liet naauw gebra.t, legde hy eene omstandige bekentenis af. Deze bekentenis komt op hel volgende neer: Maandag 14 July, ongeveer om 12 uur'snachts, ging hy uit, met een tweetal zakken onder zyn arm, om wortels te stelen, die een zijner klanten hem besteld had en dl^thy niet iu zijn tuin had. Hy ging daartoe in eens anders tuin, waar hij een van de zakken met jotige wortels vulde; uit een broeibak nam hij eenige komkommers meè. Daar het hem voorkwamdat hy nog niet genoeg wortels hadging hij vervolgens naar een anderen tuin, waartoe hij een hekje overklom; hier tegen was een kippenloop getimmerd, waaruit hij vyf kuikens meènam. Op den terugweg stond hy onverhoeds voor den veldwachter van der Lyke. die zich daar verscholen haddeze vroeg hem naar zijn naam en woon plaats en teekende die in zyn zakboekje aan. Hy zette nu de zakken neer en ging de spoorbaan op, in de rigling van Haarlem. Een eind weegs ver der bragt van der Lijke, die hem was nagegaan, hem tol slaan en gelastte hem mede te gaan, waartegen hij zich verzette. Beiden zijn daarop aan het worstelen geraakt en zamen op den grond gevallen. Van der Lijke beet Joosten in zijn duim en krabde hem in het aangezigtdaarop trok deze zyn mes. dat hy met de landen opende, en bragt den veldwachter een drietal diepe wonden toe, waarvan eene aan den hals. lang 26 centi meter, die den onmiddellijken dood van den getroffene ten gevolge had. Het lyk liet hy liggen op de plaats, waar hij den moord had gepleegd; te huis gekomen, begroef hy in zijnen tuin het mes, waar het kort daarna door de justitie werd opgedolven. Te Amsterdam had eergisteren avond in een der achterbuurten een treurig huiselijk tooneel plaats. De brave vader van bedoeld gezin ging zich onophoudelyk aan sterken drank te buiten en liet zijn gezin aan armoede en gebrek ten prooi. Vandaar twisten tnsschen de echtelieden, welke oji- eenigheden zoo hoog liepen, dat een 19-jarige dochter door schrik en angst zoo werd aangegrepen dat zij dood ter aarde viel. Te Utrecht is door de dezer dagen aldaar opgerigte ijsclnb Zaturdag eene hardrydery op schaatsen gehoudenwaarbij Okke van den Berg weder den eersten prijs behaalde. Gisteren liepen jongens beneden 18 jaar op klom pen om het hardst. Opdat zy niet al tc hard zonden loopenwerd hun opgedragen het vervoer van een ledig petroleumvat naar het einde der baan. Een bidderssieek bedekte hunne-slapen. Uit Huizen wordt gemeld, dat Zondag daar in het logement de Ros kam vier heeren uit Utrecht warendie van Muiden af de reis over zee op schaatsen hadden gedaan. Zaturdag reed men ook over de Zuiderzee van Harderwijk naar Huizen. De Zier. C. meldt het volgende: Vrydag 23 January werd te Hocde- kenskerke eene publieke verkooping gehouden van den inboedel, nagelaten door wylen A. Trampcr. Onder anderen werden ook 12 beschilderde tegel tjes geveild in 1862 door Tramper gekocht voor 2.50 uil den boedel van ds. G. Harlees. Thans bragten zij /22 50 op. Reeds den volgenden dag werden zij door een Israëliet gekochl voor 122.50, en thans zegt men, dat ze lezen een geringen intrec-prijs te bezigtigen zyn op het stadhuis te Goes, en dat de gelukkige kooper ze voor geen 1000 wil afstaan, daar er vermoeden bestaat dat niemand minder dan Jan Steen de schilder is. en dat hel keurig geschilderde portrei op een der tegeltjes dien schilder in eigen persoon voorstelt. Onze correspondent voegt er bijDe tegeltjes zijn om-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1