opzigters 2« ki. J. L. Terneden, J. H. Danner, J. C. Mak, H. Pabbruwé, H. R. Nijmerjer en J. A. H, Crollaer; tot opzigter 2e kl. H. T. Klompé, C. \V. D. Broman en H. H. van Weehuizen; tot opzigter 3e kl.J. A. Fricke en G. II. de Bie; lot opzigter 4= kl.de opzigter 5« kl. P. Kaan. Met de maand Februarij hebben ook de soirees, de partijen en gast malen bij diplomatie en hofwaardigheidsbekleeders haar intrede gedaan. Z. K. H. prins Frederik en H. K, H. mevrouw de prinses Hendrik hebben van hun belangstelling in de algemeene verloting onder bescherming van 1111. MM. den koning en de koningin, te houden ten behoeve der nood lijdenden door den watersnood, doen blijken; Z, K. 11. door het nemen van een aanzienljjk aantal loten, en H. K. H. door de toezegging van een of meerdere bijdragen. Het aantal sub-commissiën is weder aanmerkelijk toe genomen. Ook het aantal pqjsvoorwerpen steeg in belangrijke mate; o. a. werden ingezonden een prachtige schilderij (landschap) van groote afmeting door en van den kunstschilder van Borselen te 'sGravenhage; een schilderij speciaal voor de verloting vervaardigdvoorstellende een offer voor den wa tersnood, van den kunstschilder Reijntjes te Amsterdam; een sierlijk be werkt zilver gebronsd, ijzeren ledikant (voor twee personen) met hemel, van de gebroeders Beauzar te Schiedam, enz. Door de directiën van ver schillende ondernemingen van openbaar vervoer werd welwillend kostelooze verzending der prijzen langs hare trajecten toegestaan. Door de arrondisseoients-regibank alhier werd heden vonnis gewezen in de een week geleden met gesloten deuren behandelde zaak van den heer R., een man die in de burgerlijke zamenleving der residentie tot dusver een eervolle plaats innam en die met het vertrouwen der burgerij was vereerd. De feiten, uit de bekentenissen van bekl. en de verklaringen der getuigen gebleken, stelden naar het oordeel der regtbank daar het misdrijf, straf baar gesteld bij art. 334 C. P.: feitelijk vergrijp legen de zeden, door zijn werk te maken om de ongebondenheid of onzedelijkheid of de verleiding van jonge lieden beneden den ouderdom van 21 jaar op te wekken, te be vorderen of behulpzaam te zijn. Dientengevolge veroordeelde zij den be klaagde tot drie maanden eenzame opsluiting, eene boete van 25 en twee jaar ontzegging van voogdij en curatorschap. 15UII' LA N DSC li K BKI51GTK N. EAG El.AN B. LONDEN, 1 Februarij. De opening van het parlement zal Donderdag aanst. plaats hebben. Volgens de Dai/y Netcs zal de regering, onder andere wets-ontwerpen, ook voorstellen om grondbezittingen, ingeval de eigenaar sterft zonder een tes tament te hebben gemaakt, gelijkelijk onder de kinderen te verdeelen, zooals nu reeds met roerende goederen plaats vindt. Bovendien wil ze den verkoop van grond gemakkelijk maken ook aan lien, die tot nu toe eigenlijk slechts pachters van hun landerijen warendaar ze er niet mede moglen doen wat zij wilden, en die aan hun oudsten zoon moesten nalaten. Berigten uit Lahore, van 30 Jan., melden het volgende: Verleden Zondag bereikte generaal Brightmet 1500 man voetvolktwee escadrons en zes stukken geschut, Doranta. Donderdag deed bij eene verkenning van tien mijlen in de Lughman-valleizonder tegenstand te ontmoeten. Bittere klagten worden aangeheven over het gebrek van dekens en warme kleeding voor de inlandsche troepen te Kabul. Men verwacht dat Mahomed Jan spoedig den aanval zal hervatten. De ex-gouverneur van Djellalabad werft troepen in de Logar-vallei ten behoeve van Mahomed-Jan. De Hazaras en Kohistaneu hebben Argandeh geplunderd. Eene deputatie, aan hel hoofd waarvan de lord-mayor van Dublin zich bevond, heeft zich gewend lol den lord-luitenaut van Ierland, om te wijzen op de volstrekte behoefte, die er in Ierland bij de kleine pachters bestaat aan ondersteuning, wat betreft pootaardappelen en zaad voor haver. De lord-luileuant antwoordde, dat de zaak alle aandacht verdiende, maar dat, daar er groote onkosten aan verbonden warén, vooraf eene eenigzins naauw- keurigc raming van het benoodigde moest geschieden. Te Dublin is eene vergadering gehouden door het uitvoerende comité van de door hertogin van Marlborough gestichte Vereeniging tot leniging van den nood in Ii rland. De hertogin voerde zelve het praesidium en opende de vergadering met een toespraak, waarin zij de lasterlijke bewering van Parnell, als zou de vereeniging alleen die pachters te hulp komen, die met het betalen van hun pacht niet ten achter zijn, als volkomen valsch tegen sprak. De vereeniging ondersteunt allen, die in behoeftige omstandigheden verkeeren. Van de ingekomen giften ten bedrage van 32472 is reeds een derde uitgegeven aan meel en koren, die onder de noodlijdende bevol king worden uitgedeeld. F.cn regeriugs-boot is vertrokken om meel te gaan verdeelen onder de eiland-bewoners aan de westkust. Besloten werd 2000 tc besteden voor hel inslaan van zaaikoren ten behoeve van verarmde boeren. Verder zal een vernieuwd beroep op de weldadigheid van het publiek wor den gedaan. Eene dame te Londen, die onlangs overleden is, beeft een gedeelte van haar aanzienlijk vermogen aan haar honden en vogels vermaakt. Zij noemt de dieren in haar testament allen bij hun naam, en heeft ieder der honden een jaarlijksch inkomen van f 250, en ieder der vogels een van ƒ125 ver zekerd. Het aantal dierenvrienden, die zich wel met de verzorging der beestjes willen belasten, is legio. - Aan de Times worden bijzonderheden geschreven over den watervloed op het eiland St. Kitts De ramp viel voor den lld'° Januarij, toen het des avonds om 10 uur begon te stortregenen bij hevigen storm. Tegen middernacht stroomde het water letterlijk uit den hemel. Tegeljjk begon het te onweeren en tweemaal werd een hevige aardbeving gevoeld. Tot half drie ging het met het noodweer steeds stijgende; daarna nam de woede van den storm af en om half vijf was alles weer volkomen stil. Eerst met het aanbreken van den dag was de omvang der geleden schade te overzien. In de hoofdstad Bassepierre waren vele huizen letterlijk weggespoeld, en waren de straten en pleinen met zand en puin gevuld. Verscheiden pu- blieke gebouwen hadden zwaar geleden. De landerijen nabij de kHst waren alle ten deele ondergeloopen en de schade aan wegenbruggenwaterlei dingen en eigendommen werd op 30000 begroot. Men schatte het aantal omgekomenen op 200. Den 12d'n waren 40 lijken gevonden en begraven. Juist een week te voren had er op Dominica, als vele andere der West- Indische eilanden van vulcanischen oorsprong en vol van smeulende kra ters, eene vulcanische uitbarsting plaats als sinds 1812 niet was voorgeko men. Den 4d'n Januarij om 11 uur des morgens zagen de bewoners der hoofdstad Roseau zich plotseling in duisternis gedompeld, nadat reeds een tijd lang een sterke zwavellucht bespeurd was. In die duisternis stroomden stralen melkwit water neder, vermengd met zwart zand en asch terwijl donder en bliksem afwisselden met een onderaardsch gerommel, dat denken deed aan bet breken der golven op het strand. Dit duurde 15 minuten, toen de hemel weer helder werd en men gewaar werd, dat de stad en om geving een duim dik met asch waren bestrooid, j FRANKRIJK. In den senaat is de behandeling van het wetsontwerp op den hoogen raad van onderwijs voortgezet. De minister Ferry trachtte te betoogen, dat de vooruitgang vaa het onderwijs vooral te danken is aan de mannen van het universitair onderwijs, en niet aan hen, die daaraan vreemd zijn. De minister betoogde voorts, dat de bisschoppen uit den hoogen raad van onderwijs moesten worden geweerJ, omdat zij, vroeger Gallicaansch, thans ultramontanen zijn. De heer Jules Simon bestreed de opvatting des minis ters, die den raad uitsluitend uit leden der universiteit wil zamengesteld zien. De spreker wenschte in dit opzigt minder beperkende bepalingen, en meende dat de republikeinen in deze aangelegenheid niet met voldoende vrijzinnigheid te werk gingen. Een amendement van den heer Delsol, strek kende om in den hoogen raad van onderwijs ook bisschoppen te doen zit ting nemen, werd met 147 tegen 122 stemmen verworpen Een amende ment om in den raad een lid van het instituut zitting te doen nemen werd aangenomen met 169 tegen 110 stemmen. Het dezer dagen medegedeelde berigt van de f'ollaire betreffende eene zamenkomst der bij verstek veroordeelde Communards te Genève wordt voor een verzinsel gehoudenalleen in de wereld gebragt om der regering vrees aan te jagen en tot hel verleenen van eene algemeene amnestie te nopen. De Foltaire zelve verklaart echter, het berigt uit de beste bron te hebben, en zegt, dat de vergadering, welke binnen eenige dagen zal door gaan, de twijfelaars wel uit den droom zal helpen. De abt Debaize, die met een subsidie der regering een reis door de binnenlanden van Afrika deed, om dat werelddeel van het Oosten naar het Westen te doortrekken, is overledcu nabij het meer Tanganyika. Herhaal delijk had de moedige abt te strijden gehad tegen den onwil der inlanders, die hem niet als gids of drager ten dienste wilden staan en hem twee malen in het vreemde land in den steek lieten. Te St. Hervé, depart, du Nord, is eene geheele familie vergiftigd. Bij de wed. Primault zijn vier kinderen en de knecht na het gebruik van het middagmaal overleden en drie andere kinderen liggen nog gevaarlijk ziek. Men had tijdens de vorst kraaijen geschoten en opgegeten, welke dieren waarschijnlijk giftige stoffen hadden verzwolgen. De moeder is het gevaar te boven gekomen. Uit Barcelona meldt men aan de Petit iVarseillais, dat in den nacht van den 22sun op den 23,lee aldaar een zevenvoudige moord gepleegd is op het gezin van een rijken grondeigenaar, don Fulgencio. De werklieden, des ochtends aan de hoeve komende, vonden alle deuren openstaan en, daar niemand verscheen, het huis doorzoekende, vonden zij achtereenvolgens eene dienstmaagd in haar bed, de beide echtgenouten Fulgencio, twee dochters van zeventien en vijltien jaarde oudste dochter van negentien jaar en eindelijk een jongen van negen jaar in hun bloed badende. De dienstmeid en de jongen waren nog niet geheel dood, dttfh er was niet de minste hoop om hen te behouden. Slechts één kind, een vijfjarig meisje, werd ongedeerd gevonden. Zij lag in diepen slaap naast het lijk harer oudste zuster, door de omgewoelde dekens en lakens aan het oog des moor denaars onttrokken. Het geheele huis was omgehaald; alle kasten en laden waren opengebroken, de grond met kleederen, linnengoed enz. in alle kamers bezaaid. De oppervarkenshoeder van Fulgencio is met zijne twee dochters in hechtenis genomen. D1IITKCIILA1VD. Volgens de Kö'n. Zeit. verdient het berigt van buitenlandsche bladen, volgens hetwelk prins Bismarck na een kort oponthoud Berlijn weder ver laten zal. geen gel. of. Naar men verneemt, is de prins voornemens, in zoover zijn gezondheidstoestand het gedoogt, lot aan de sluiting van den rijksdag te Berlijn te blijven. Binnen kort zal. onder de leiding van den rijkskanselier, beraadslaagd worden over de middelen, om te voorzien in de kosten, welke door de wet op de vermeerdering der sterkte van het leger zullen ontstaan. In sommige kringen wordt beweerd, dat de ont vangsten aan in- en uitgaande regten en belastingen veel te laag zijn ge raamd, en ten slotte meer zullen leveren dan men aanvankelijk dacht. In de eerste kamer vau den rijksdag in Zweden is door den voorzitter het voorstel gedaan, om den hoogleeraar Nordenskjöld een levenslange nationale belooning van 4000 kroonen 'sjaars toe te kennen. OOIT-INDIE. BATAVIA. 24 December. De gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden telegraphëert het vol gende: Kotta Radja, 21 December. Heden na voorafgaande beëediging bij mij toegelaten Paiiglima s Prang Oeëngsime en Oelekaring, benevens zes ketjiks uit Moekims Glieng en Indrapoeri. Ingevolge berigten noordkust 1 dat lieden naar Telok Kroet w aren algezonden om voor oorlogspartij Kemala oorlogsbehoeften te halen, is Socrabnja met compagnie infanterie, artillerie, 1 ambulance, dwangarbeiders, achttien dezer derwaarts gestoomd om voor- j nemen te verijdelen. Negentien dezer gedebarkeerd. Doel zonder legen- stand bereikt. (Zeven) en zeventig vaten buskruid, kisten met kogels enz. in onze handen gevallen. Twee mindere militairen door een kwaadwillige

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2