COURANT. LEIDSCHE V. 38, DINGSDAG 3 FE BR U A RIJ. BENNENLANDSCIIE BE RIG TEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per tier tv deel ja ars f 1.50, franco p. p. f2. met liet Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. Hel Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, Imitrn de expeditie kosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 2 Fcbrtiarij. De beer J. H. Donner heeft bet mandaat als afgevaardigde ter tweede kamer der staten-generaal voor dit hoofdkiesdislrict aangenomen. De beer dr. W. Pleyle, conservator aan 's rijks museum van oudbeden alhier, is door de «Society of Biblical Archaeology" te Londen tot eerelid benoemd. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partyen van 100, 50. lOcn 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen /42.00, /21.50, ƒ4 50 en ƒ2 30; de laagste ƒ41.00. f 2050, ƒ4 20 en 2.20. Gedurende de maand January 1880 zijn in de Leidsche volkskeu ken afgeleverd: 2898% portiën warme spys, 348 portiën vleesch, 76 portiën spek, totaal 3322% portiën. De uilvoering der muziek- en tooneelvereeniging «Nut en Vermaak", welke Zaturdag avond in de Stadszaal plaats vondwerd door een vrij groot aantal genoodigden bijgewoond. De muzieknommers voldeden over het geheel zeer goed, vooral trof ons het liefelijk fluitspel by de voordragt van den jeugdigen solist. Minder beviel ons het spel in het tooneelstuk «Hel kasteel van Tourville", oorspronkelijk tooueelspel in 3 bedrijven, door A. Ruisch, dat mogelijk meer had aangegrepen, zoo het slem-orgaan van sommige spelers krachtiger en hunne bewegingen vrijer geweest waren. Na de pauze werd ten tooneele gevoerd //De Bloedzuigers", blijspel met zang in 1 bedrijf, door A. Ruisch, waarin de lachlust der aanwezigen dik- vvyis door spel en woorden werd opgewekt. Als gewoonlijk sloot ook deze vereeniging hare uitvoering met een bal, dat zeer geanimeerd was, Zaturdag namiddag is aan het Levendaal nabij de Rijnstraat een jon gen door het aldaar zwakke ys geraakt, waarop hij zich ten gevolge eener weddenschap om 1 cent had begeven. Door middel van planken en een lidder slaagde men er in hem Ie redden. Gisteren avond ten 6% ure is het paard, gespannen voor de postkar, gevallen, ten gevolge waarvan de op den bok gezeten postillon op den grond is leregtgekomenechter zonder dat hij zich erg bezeerd heeft. Heden voormiddag ten 12 ure is op de Hoogewoerd op een bovenhuis in een vuilnisbak brand ontstaan door het vlam vatten van een lorretje; hel bepaalde zich alleen bij smetiling en werd door middel van een emmer water gebluscht. Naar men verneemt wordt met 1 Mei a. s. de eerste officier van gez. der 2dt kl. J. P. C. L. Pelgrim, in garnizoen te Vlissingen in zgnen rang overgeplaatst naar Delften vervangen door den officier van gez. l,le kl. P. K. J. Pabst, van Leiden. Blijkens mededeeling van Z'. M». minister-resident te Stockholm, heeft de Zwecdsche regering, naar aanleiding der opheffing hier te lande van het verbod van invoer van aardappelen uit Noord Amerikabepaald dat de invoer van dat artikel uit Nederland tot nader verboden zal zyn, terwijl aardappelen, welke als proviand aan boord van schepen uit Nederland wor den medegenomen, onderworpen zullen zijn aan de bepalingen der Zweedsche verordening van 29 September 1876. De Amst. C. meldt dal de rijke en kostbare verzameling middeneeuw- sche kloosterhandschriften, nagelalen en door wijlen den hoogleeraar W. Moll met zooveel zorg bpeengebragt, voor ons land zal bewaard biyven. De curatoren der Amsterdamsche universiteit hebben de geheele collectie aange kocht en aan de universiteits-bibliotheek geschonken. Dat de vorst in December ook hier te lande groote verwoestingen heelt aangerigt, is reeds meer dan te goed bekend toch zijn wq er zonder twijfel nog betrekkeiyk goed afgekomen. In België moeten de verliezen toch veel grooter en in Frankrijk nog aanzienlijker zijn. De heer Carrière zegt in n°. 2 der Revue horticole dat deze winter voor de Fransche kwee kers gewis de noodloiligstc is, die men tol dusverre beleefde. De verliezen zyn niet te berekenen, zij zijn zóó aunzieniyk, dat men ze zelfs bij bena dering niet zou kunnen bepalen. Up 10 December werd door den heer Morean. chef der kweekerijen van het kasteel d'Ecuiry, bij Soissons. iels meer dan 30 graden onder nul (Celsius) 22° onder nul Fahr. waarge nomen op een thermometer die tegen een rozenstam hing; door den heer Cochet 29,8 (Celsius) op een die tegen een pereboom was opgehangen (beiden dus geheel vrij). Teregl wordt dat een Siberische kou genoemd. Het laagste dat ons bekend geworden is hier te lande was 18 a 19 Celsius (1° a 2° onder nul Fahr.) en dit was zeker al mooi genoeg. Opmer kelijk is het dat ook thans hier weder de verliezen zeer ongelijk zullen zijn. In den akademietuin alhier schijnt dit zich lot enkele Conifeeren te zullen bepalen, terwijl Araucaria imbricata, al de Aucuba's volmaakt goed bleven; van de laatste leden slechts enkele bladeren, maar zóó weinig, dat het niet in het oog loopt. Een perk met ruim een twintietal verschillende Magnolia's, alle ongedekt, leed hoegenaamd niets, zelfs de bloemknoppen zijn blijkbaar goed gebleven. Sieb Het stoomschip Koningin Emma is op 31 Januarij van Batavia ver trokken. De Conrad, op weg naar Amsterdam, is op 31 Januarij van Port-Saïd vertrokkenmaar werd in het Suez-kanaal opgehouden door het aan den grond zitten van twee stoomschepen. De Prinses Amalia, op weg naar Batavia, is op 1 Februarij van Napels vertrokken. Van trein 48. die 10.35 van Amsterdam naar Hilversum gaat. en aldaar om 11.19 aankomt, is gisteren een gemengd rijtuig eerste en tweede klasse, bij het slation, wegens het springen van een wielband omgevallen en zeer beschadigd. Gelukkig hebben er geen persoonlijke ongelukken plaats gehad. De reizigers moeten tusschen Bussum en Hilversum het ongeval reeds bespeurd hebbendoor het hevig slingeren en schokken van het rijtuig, doch zij waren niet in staat den hoofdcondu'cteur of machinist te waarschuwen, daar er geen middel daartoe op de spoortreinen bestaat. De geheele trein is dus aan een groot ongeluk ontkomen. Te Amersfoort is een ongehuwd man van 60-jarigen leeftijd doodge vroren gevonden in het plantsoen aan de Koningspoort, nabij zijne woning. Terwijl men Zaturdag II. te Deventer bezig was met het slechten van de Bergpoort, stortte een gedeelte er van naar beneden, waardoor twee arbeiders werden medegesleept. Een der ongelukkigen mogt zich nog ergens aan vastgrypenhoewel hem door een nederkomende balk de knie verbrij zeld werd. De andere echter raakte geheel onder het puin bedolven, en moet zware inwendige kneuzingen bekomen hebben. Te Rouveen liet zich dezer dagen een landbouwer van de hooimgt glijden: daarbij drong de ijzeren hooihaak, die, onvoorzigtig genoeg, met het scherpe naar boven tegen die mijt was geplaatst, hem voor een groot deel in het ligchaam. Door wijlen den heer J. W. C. baron van Ittersum is aan het doof stommen-instituut te Groningen vermaakt de som van 1000. Bij de te Sneek Zaturdag gehouden hardrijderij op schaatsen is de prijs, een gouden remontoir horlogie. gewonnen door P. Bruinsma van Sneek, en de premie, een zeer fraaije regulateur, door Joh. van der Zee van Sneek. De nestor der schaatsenrijders, de heer M. Buiskool van Beerta, 93 jaren oudheeft nog een reisje op schaatsen gemaakt van Beerta naar Oude Pekela en terng. De togt had den krassen ouden man volstrekt niet ver moeid. De afstand van Beerta tot Oude Pekela is langs het kanaal onge veer 3% uur. Aan den Heikant, onder Tilburg, is een huis van een schoenmaker en herbergier geheel afgebrand. Het grootste gedeelte van den inboedel werd gered, doch een koe, twee varkens en eene geit zijn in de vlammen omgekomen. 's GRAVENI1 AGE2 Februarij. Door Z. M. is vergunning verleend aan den voor de dienst in Indië bestemden soldaat E. W. Hedemann, tot het dragen van de Duitsche me daille, ingesteld ter herinnering aan den veldtogt legen Frankrijk in 1870/71 en aan den voor de dienst in Indië bestemden soldaat F. Posekany, tot bet dragen van de Oostenryksche krygsmedaille. Tot commiesen der posterijen 46 kl. zijn benoemd de hh. J. G. van Nauta Lemke en R. G. Graadt van Roggen, thans surnumerairs. Aan den met verlof hier te lande aanwezigen onder-intendant 2' kl. bij het leger in Nederl. Indië B. D. Filet is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de militaire dienst. Door den minister van waterstaat, enz. zijn bij den aanleg van staats spoorwegen benoemd: tot opzigter 3' kl., P. Dorrenboom en C. J. Smith; tot opzigter 4e kl.J. W. SchefTelaar; bevorderd: tot bouw- en werktuig kundige 1' kl.waarnemende de dienst van sectie-ingrnieur, de bouw- en werktuigkundige 2e kl. K. H. van Brederode; tot sectie-ingenieur, de adjunct- ingenieurs A. .1. F. G M. Verbeyen en I. A. Lindo; tot opzigter 1' kl.de

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1