door het bevriezings-procédé in geheel verschen toestand in Frankrijk aan kwamen. De Monde deelt mede, dat de Paus 300,000 lira's gegeven heeft voor de eerste kosten eener uitgave van de volledige werken van Thomas Aqui nas. Deze uitgaaf zal door de drukkerij der congregatie voor de propaganda geleverd worden. SPANJE De geneesheerenbelast met het onderzoek van den geestestoestand van Olero, hebben een verschillend oordeel uitgesproken. Twee hunner hebben verklaard, dat Otero idioot is, zoodat zjjn aanslag op den koning hem niet toerekenbaar kan geacht worden. Het rapport der geneesheeren is in han den van het geregt. De zaak zal op 8 Kebruarij voor het hof in behan deling komen. DUITICHLAND. Bij den bondsraad is een wets-ontwerp ingekomen tol regeling van de verpligting om aangifte te doen van ongelukken, voorgekomen in fabrie ken, steengroeven, op bouwterreinen, scheepstimmerwerven enz. In den regel moet binnen 24 uren die aangifte geschieden, wanneer door hel onge luk iemand overleden of zoodanig gekwetst is, dat hij den volgenden dag tot werken niet in staat is. Het onderzoek naar de oorzaak van het onge luk moet dan binnen 24 uren na de aangifte beginnen. Verzuim der aan gifte binnen den bepaalden tijd wordt met boete tot 150 mark en in geval van onvermogen met hechtenis tot vier weken gestraft. De rijksdag is tegen 12 Februarij bijeengeroepen. De kroonprins heeft een langdurig onderhoud gehad met von Bismarck. De Aó'/m. Zeit. wil weten, dat de rijkskanselier opzettelijk daartoe naar j de hoofdstad is gekomen. Men vermoedt dat dit in verband staat met de uitnoodigingdie de kroonprins indertijd van den koning van Italië en van Paus Leo ontvangen heeft, om naar Rome te komen. Als de kroonprins den koning van Italië bezoekt, zal hij natuurlijk ook een bezoek aan het i Vaticaan moeten brengen. Het standbeeld voor koningin Louise van Pruissen zal den 10den Maart, den geboortedag der vorstin, in den Tbiergarten te Berlijn worden geplaatst. De aartsbisschop van Silezië, dr. Förster, die sedert zijne afzetting te Johannisberg, in de Oostenrijksche helft zijner diocees, woont, heeft dezer dagen aan zijne Pruissische geestelijkheid eene vertrouwelijke circulaire ge- zonden, waarin zij verlof erlangt om godsdienstonderwijs te geven 8p de openbare school. Ofschoon de bisschop volgens den staat niet geregtigd is voorschriften te geven aan de geestelijkheid in Pruissen, schijnt men dit j oogluikend te gedoogen. Dit feit trekt zeer de aandacht. Uit Minden wordt gemeld dat door het inslaan van den bliksem in eene naburige mijn een aantal personen zijn verongelukt. Er zijn reeds 10 dooden en 9 gekwetsten naar boven gebragt. Waarschijnlijk zijn er nog 5 dooden in de diepte. In de Berlijnsche diergaarde zijn thans drie jonge koningstijgers te zien, die door een dog worden gezoogd. Aardig is het, hoe de jonge die ren met tand en klaauw elkander de beste plaats bij het zoogen betwisten. Aangezien echter de klaauwen ook voor den dog hinderlijk zijn, worden hun iedere week door een der oppassers de nagels geknipt. Wat de dog betreft, deze heeft zooveel liefde voor haar aangenomen kinderen, dat zij een stuk vleesch. zoodra hel haar wordt toegeworpen, oppakt en naar de jonge tjjgers brengt. RUSLAND. Te Warschau had dezer dagen eene demonstratie plaats op groote schaal De aanleiding daartoe was de begrafenis van een 16 jarig jongeling, i die zich door een pistoolschot van het leven had beroofd, omdat hij voor goed van het gymnasium was weggejaagd, wegens zijn deelnemen aan het overhandigen van een kransmet de Poolsche nationale kleuren versierd aan eene looneelspeelster. Er namen aan den lijkstoet, die door een rabbijn werd voorafgegaan (de overledene was een Israëliet), ruim 10,000 Polen en Israëliten deel, waaronder zeer aanzienlijke personen. De optogt maakte diepen indruk en de politie liet hem ongemoeid door de stad trekken. Er had niet de minste onordelijkheid plaats. De bevolking verkeert nog steeds in groote opgewondenheid. Om haar eenigzins tot kalmte te brengen, moet de gouverneur-generaal last hebben gegeven tot een onderzoek naar de ganscbe toedragt der zaak. IMilt TKLFGRAAF. PARIJS, 29 Januarij. De eerste stemming in den senaat, ter verkiezing van een lid, bragt geen beslissing. De tweede stemming zal over acht dagen plaats hebben. PARIJS, 29 Januarij. De kamer heeft met 268 tegen 199 stemmen aan genomen de nieuwe, door de regering voorgestelde, redactie van art. 7 van het ontwerp op het regt van vergaderen, en daarna het geheele ontwerp. BUDA-PESTH, 29 Januarij. Het lagerhuis verwierp het voorstel van Moc- saryo tot het benoemen van eene commissie om een onderzoek in te stellen 1 naar het jongste straatoproer; eveneens verwierp het een voorstel tot het uitspreken eener berisping wegens het verzuimen van preventive maatrege- len. Met groote meerderheid vcreenigde het zich met een voorstel, waarbij het huis de ophelderingen van den minister-president voor kennisgeving aanneemt, en overgaat tot de orde van den dag. KAAPSTAD, 29 Januarij. Clifford is benoemd tot militair bevelhebber in de Transvaal; Wolseley is naar Natal teruggekeerd. ROME. 29 Januarij. Ten gevolge van den moeijelijken toestand, waarin Italianen in Zuid-Amerika geraken, zal de regering twee schepen zenden, zoodra de consuls berigten dat dit noodzakelijk is. BERLIJN, 28 Januarij. De kroonprins had gisteren een langdurig on derhoud met prins Bismarck over de nieuwe legcrwet en de onderhande lingen met het Vatikaan. Daarna begaf de kroonprins zich naar den keizer en bleef tot Iaat in den avond met dezen in gesprek. Wegens de veelvul dige nog te behandelen onderwerpen heeft de kroonprins zijn vertrek naar Italië tot morgen uitgesteld. Heden had prins Bismarck een onderhoud met den keizer en den kroonprins. De nieuwe Russische gezant heeft heden zijne geloofsbrieven den keizer overhandigd. In Duitschland is ruim 700,000 mark bijeengebragt tot leniging van den hongersnood in Silezië. WASHINGTON, 29 Januarij. In het verslag der muntcommissie uit het huis van afgevaardigden wordt gepraeadviseerd tot de aanneming van het ontwerp van wet betreflende de muntvrijheid voor goud en zilver. CABUL, 28 Januarij. De Ghuznee-factie heeft generaal Roberts doen weten, dat allen overeengekomen zijn, in den strijd ten uiterste te vol harden, tenzij Jakob-Khan teruggeroepen en hersteld worde. Deze beslissing is het resultaat van een geheime beraadslaging der hoofden. Muski-Alam heeft het woord gevoerd lot eene groote vergadering der Ghuz- nee-malcontenten, om hen aan te drijven lot vernieuwden weêrsland tegen de Engelschen. Vijandige Kohistani's zijn nog altjjd bijeen te Chasikar, waarheen de Britsche gouverneur, Shah Baz, is vertrokken, vergezeld van bevriende hoofden. De militaire commissie is ontbonden geworden. De amnestie scheldt politieke vergrijpen kwijt. ROME, 29 Januarij. Bij koninkljjk besluit wordt de gedwongen koers geschorst tot 30 Junij a. s. In verband hiermede zijn aan de bank voor schriften gegeven om hel ophouden van den gedwongen koers voor te berei den, ten einde het crediet der natie er niet door benadeeld worde. INGEZONDEN. STOOM-TRAM KATWIJK—LEIDEN. Mjjnheer de Redacteur. De schrijver van de repliek op mjjn ingezonden stuk over de stoom-tram Katwjjk—Leiden vraagt «of ik de verhouding tusschen Leiden en Katwijk wel heb nagegaan"? Het is juist omdat ik die verhouding van alle kanten heb nagegaan, dal ik aanleiding vond het bewuste stuk te schrijven. Ik weet even goed als de schrijver, omdat ik vroeger te Katwijk heb gewoond, dat de 3300 inwoners van Katwijk aan Zee in hoofdzaak nagenoeg al hunne behoeften uit Leiden trekken; maar ik weet ook even goed, dat zjj dat niet doen ter liefde van Leiden, maar omdat zij nergens anders beter te recht kunnen komen. Men kan met zekerheid aannemen, dat zoo zij elders beter konden slagen, zij Leiden best konden missen. De Katwijkers handelen alzoo in hun eigen belang en dat Leiden daarvan voordeelen ge niet, is geheel toevallig. Maar moet Leiden daarvoor 3000 renten garan deeren om ten hunnen gevalle eene stoom-tram-onderneming op gemakke lijker wijze aandeelen te bezorgen? Katwijk trekt, in verhouding en behoeften der bevolking, nog evenveel van Leiden als voor 100 jaren, toen er in het geheel geen middelen van verkeer bestonden, en men kan verzekerd zijn, dat, al waren er bij de drie stoombooten nog drie stoom-tramwegende Katwijkers geen el meer baai of bont of geen ée'ne deken meer of minder zouden koopen dan nu het geval is. De schoonschijnende voorspiegeling dat, als de tram rendeert, Leiden niet behoeft bjj te passen, daarop zeg ik: De vogelaer op vangen uyt De vogel lockt met soet gefluyt. Verder wordt mij verweten //dal ik Katwijk als badplaats vergelijk met Scheveningen en die vergelijking oneerlijk is". Mijn lieve mijnheer M., ge vergist u in uwen ijver om de ƒ3000 garantie te verkrijgen. Niet ik, maar gjj en uwe mede-voorstanders hebben dat gedaan: 1°. toen er gehen geld werd naar toelaec voor de verbetering van het Mallegatskanaal en met allerlei schoone woorden werd aangevoerd: "Katwijk is Klein-Scheveningen"; 2°. toen in een hoofdartikel van het Leidsch Dagblad de stoom-tram werd besproken en o. m. gezegd: "Katwijk kan worden voor Leiden, wat Sche veningen voor den Haag is". Het was om het bespottelijke van die verge lijking duidelijker te doen uitkomen, dat ik het onderscheid tusschen die twee plaatsen heb aangetoond, iets waarvan ik niets terugneem, hoe boos M. er ook over moge zijn. Ik moet erkennen dat Katwjjk mooijer strand heeft dan Scheveningen. Maar wal beleekent mooi ijs zonder schaatsenrijders, of eene schoone comedie zonder bezoekers anders dan een miniatuur-badplaats zonder bad gasten? De meeste badgasten gaan in naam om de baden te gebruiken, maar in werkelijkheid om de conversatie. Voor e'éne ongesteldheid zou Katwijk zijn aan te bevelen, ook zonder te baden, nl. voor overdreven levenslust. Lijders aan die kwaal, gaal naar Katwijk en binnen 14 dagen zijl ge genezen; maar blijft niet langer, want dat is doodelijkdan sterft ge van verveling. Heeft M. er, als inwoner van Katwjjk. belang bij de renten-garantie te verkrjjgen, hij kan het mjj niet ten kwade duiden, dat ik er, als inwoner van Leiden, belang bjj heb zaken te bestrijden, die de gemeente geld kun nen kosten, zonder daarvoor iels in plaats te geven. En hiermede neem ik afscheid van M. Ik gun hem gaarne zooveel stoom-trammen als hij verlangtmaar niet als Leiden daarvoor moet garan deeren; want met hetzelfde recht en op dezelfde gronden zouden alle andere buitengemeentendie ook hunne behoeften in hoofdzaak uit Leiden trek kenbij eventueele ondernemingen, ook hetzelfde kunnen vragen, en waar zou dan het eind zijn? Leiden, 28 Januari 1880. P.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3