Li UIT EN LA NDSCIIE BKR IGTEN. Men meldt uit Maastricht: Was de handel hier sedert eenige jaren kwijnende, thans kan die bepaald slecht genoemd worden. De reden hier van is gelegen in de alom heerschende gedruktheid in zaken en niet het minst in de ligging dezer stad op de grenzen, waardoor zjj van het ham delsverkeer met de meeste omliggende steden en dorpen uitgesloten is. Hierbij komt, dat het verhoogde tarief van invoerregten in Duitschland den handel op dit rijk bijna onmogelijk maakt, zoodat de stad op zich zelve moet steunen. De gevolgen van dien toestand blijven dan ook niet achter wege. Groote handelshuizen in de voornaamste straten gelegen worden te vergeefs te huur aangeboden, wjjl niemand kans ziet, de hoogehuursommen daarin te verdienen. -- De Curac. Courant geeft een ovcrzigt over het afgeloopen jaar waarin men o. a. leest De oogst was tamelijk goed. De eerste levensmiddelen waren gedurende het grootste gedeelte van het jaar tot zeer lage prijzen te bekomen. Het werkvolk kon overal arbeid vinden. De handel herleefde eenigzins. De zoutoogst was gering; de prijs daarentegen, dien men voor de gegaarde hoe veelheid verkrijgen konhoog. De prijs van de hier gemaakte stroohoeden was eerder te laag dan hoog gedurende de meeste maanden van het jaar; de hier verkochte hoeveelheid was echter zeer groot. In vele opzigtendus, het kwade door het goede opgewogen. De veeteelt had niet van de vreese- lijkc droogten te lijden waaraan zij in vele jaren blootgesteld is. De zware regens van de laatste maanden hebben geen schade aangerigt. Integendeel zij geven bijna zekerheid dat Curasao in 1880 een goeden oogst zal inza melen. In het afgeloopen jaar bloeide de handel niet, maar de kwijning van eenige der laatste jaren was gewekenom plaats te maken voor èene zekere male van levendigheid. De opening der havens van Maracaibo en Garo hadden aanvoer van goederen eenigzins doen toenemen, en de scheep vaart kon van de meerdere levendigheid in den handel eenig voordeel trekken. In het afgeloopen jaar zjjn twee naamlooze vennootschappen alhier op- gerigt, de eene met het doel naar metaal-ertsen en meststoffen onderzoek te doen, de andere om den phosphorzuren kalk, op de domaniale gronden op Aruba aanwezig, te exploiteren. De gezondheidstoestand was in het afgeloopen jaar, over het algemeen gezegdniet slecht. Op politiek gebied heerschtc in hel afgeloopen jaar kalmte; slechts enke len had het denkbeeld van den verkoop van Curasao aan Venezuela bekom mering gegeven. De overgroote meerderheid was overtuigd dat Nederland nimmer tot een zoodanigen stap zou overgaan. sGRAVENHAGE, 30 Januarij. Tot len luit. bij het 8' rcg. infanterie is benoemd de 2Jt luit. J. A. Staring, van het corps. Voortdurend neemt het aantal sub-commissiën voor de algemeene ver- loiing, onder bescherming van HH. MM. den koning en de koningin, leu behoeve der noodlijdenden door den watersnood te houden, toe. O. a. zijn thans sub-commissiën gevestigd te Amsterdam, Arnhem, Dordrecht, Leeu warden, Leiden, Zwolle, Zutphen, .Utrecht, Hoorn, Middelburg. Gouda, Voorburg, Valkenburg, Oegstgeest, Voorhout, Ter-Aar, Koudekerk, Wou- brugge, enz. Onder de ingezonden geschenken verdienen vermelding een kristal len tafelmiddenstuk met zilveren voet, van de firma J. M. van Kempen en Z". te Voorschoten, een bon voor een olieverwportret, te vervaardigen door den kunstschilder W. Oppenoorth. eenige zilveren voorwerpen, hand werken, gravures enz. van ui'. 'sGravesande Guicherit Ie Delft, enz. Door de bijzondere commissie voor de tentoonstelling is dankbaar aan vaard het aanbod van de bh. H. H. van Gogh en P. C. Amiabel S'., óm de Gothische zaal voor de expositie geheel kosteloos in te rigten en te versieren. BELGIE. By besluit van 14 December 1874 is door Z. M. den koning een jaar- lijksche prys van vijf en twintig duizend francs ingesteld, ter belooning van het beste werk over een op te geven wetenschappelijk onderwerp. Voor het jaar 1881 zal die prijs, waarnaar ook vreemdelingen kunnen mededingen, worden toegekend aan het beste werk over de middelen om de havens langs lage en zandige kusten, zoo als die van België, te verbeteren. Vreemdelingen, die aan den wedstrijd wensehen deel te nemen, moeten hunne geschreven of gedrukte werken vóór Januarij 1881 inzenden aan het ministerie van binnenlandsche zaken te Brussel. Het in handschrift ingezonden werk, waaraan de prijs mogl worden toe gekend, moet in druk uitgegeven w orden in den loop van het jaar, volgende op dat, waarin de prijs is uitgereikt. De beoordeeiing der ingekomen antwoorden zal worden opgedragen aan een door Z. M. den koning der Belgen benoemde jury, bestaande uit zeven leden, waarvan drie Belgen en vier vreemdelingen van verschillende nationaliteit. Uit Lanaken wordt gemeld Zalurdag morgen heeft men te Wezeth, gemeente Rockheim, een ongelukkige lamilie gevonden, die in de grootste ellende verkeerde: de moeder was met een kind aan de borst gestorven; de man en een tweede kind bevonden zich in den deerniswaardigsten toe stand. De honger, het gebrek aan kleederen en dekens en misschien de rook van het groene hout. dat op de kagchel te droogen lag, hadden den dood der twee slagtoflers veroorzaakt. Men hoopt den vader en het tweede kind nog te redden. De suikerfabriek van de firma Jules Carluyvele& C".gevestigd iu het oude commandeurschap der Duitsche ridderorde, te Bernissen, is met den geheelen inhoud door brand vernield. Het verlies aan suiker alleen bedraa»i 1,200,000 frs. ENG ELAND, LONDEN, 29 Januarij. De burgemeester van Newcastle-under-Lyme heeft in eene bijeenkomst tot leniging van den nood wegens de mijnontploffing van Leycette gecon stateerd dat bij dit onheil 28 gehuwde en 33 ongehuwde mannen warn omgekomen en dat voor 27 weduwen, 68 weezen en 18 bejaarde menschen moest gezorgd worden. Uit Claremorris worden twee agrarische aanslagen gemeld. De eerste had plaats op iemand, die op korten afstand van de stad woont. De man was juist te bed gegaan, toen door een venster op hem gevuurd werd. nt| schot miste, maar de oude man, op wien geschoten werd, is zoo geschrikt dat hy er wel niet van opkomen zal. De eenige aanleiding lol dezen moordaanslag moet geweest zijn een geschil over land met een inwonende» schoonzoon. De tweede aanslag werd gepleegd op een persoon, die te Rok- bin woontin het district Ballenrobe. Ook bier had men den nacht afge wacht, om door het raam van het slaapvertrek te schieten. De kogel drong in het kussen, waarop 'smans hoofd rustte, zonder hem te treflen. Ter reede van Portsmouth heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Een 30 voet lange boot, waarin zich ongeveer 40 man, mariniers, hand werkslieden e. a. van Hr. Ms. schip Uecla bevonden, werd door de stoom- boot Princess Alice, die, ten spijt van dgn digten nevel, met een vaart van 8 a 10 mijlen in het uur voer, in den grond geboord. De bemanning der boot worstelde een half uur lang met de golven, vóór de drenkelingen gered konden worden. Twee hunner zijn sedert aan uitputting overleden. Door de stoomboot Edmonton is te Weymouth de bemanning aange- bragt van een Duitschen schoener, die op een gezonken wrak lek wat gestooten. Maandag 11. is in de stoomboot Charmer, op de Roode Rivier, in Louisiana, brand ontstaan, ten gevolge waarvan acht personen om hel leven zjjn gekomen. FRAWKRIJ K. Bjj het voortzetten der discussiën in de kamer van afgevaardigden over het wets-ontwerp tot regeling van het regt van vergadering, werd een warme strijd gevoerd over het zevende artikel, hetwelk, met uitzondering van bijeenkomsten tot het aanhooren van verhandelingen, alle openbare periodieke vergaderingen tot het beraadslagen over politieke zaken verbood. In naam der vrijheid trokken de hh. Perin en Floquet, van de geavanceerde linkerzijde, hiertegen te velde. Daarentegen werd het artikel verdedigd door den minister van binnenlandsche zaken, die van gevoelen was, dat men geene vrijheden kon toestaan welke den vijanden der republiek zou den te stade komen, zonder waarborgen voor de handhaving der orde. Ten slotte werd, ondanks het verzet van den minister, besloten, het artikel naar de commissie terug te zenden. De minister van oorlog heeft het woord gevoerd in de commissie, belast met het onderzoek van het voorstel-Laisanten zich krachtig ver klaard tegen eene vermindering van den militairen diensttijd tot drie jaren als ontoereikend voor de degelijke vorming van den soldaat, voornamelijk bij de artillerie en cavalerie, waar vier jaren diensttijd het minimum vormt. Drie jaren waren ook ontoereikend tot vorming van onderofficieren. Het verkrijgen van kundige onderofficieren is thans reeds moeijelijk en zou bij een driejarigen diensttijd bijna onmogelijk worden; het leger zou nog slechts uit recruten beslaan, met toevoeging van eenige zwakke elementen. De minister erkende dat veel veranderd moest worden, maar lijd was noo dig om deze wijzigingen tot stand te brengen. Het drukkende van de krijgsdienst zou kunnen verminderd worden, door driemaandelijksche ver loven gedurende het 2e, 3e en 4dienstjaar. Met het einde dezer maand begint men de hulplocalen te maken, waarin het postkantoor van Parijs tijdelijk zal worden gevestigd. Zij zullen eene gezamenlijke lengte van 200 meter en eene breedte van 40 meter be slaan, slechts eene verdieping hebben en worden opgetrokken van baksteen en ijzer, ten einde zooveel mogelijk brandvrij te zijn. Deze hulplocalen zullen 600,000 frs. kosten en de inrigting voor de dienst nog 275,000 frs. daarenboven. Men berekent dat de hulplocalen tegen 20 Junij e. k. in ge bruik gesteld zullen kunnen worden. De bouw van het nieuwe postkantoor zal in niet minder dan drie jaren kunnen worden voltooid en 8.400,000 frs. kosten. Het afbreken van het oude, de onteigeningen, het aanleggen van straten op het vrijkomend terrein en de nieuwe bouw, de gezamenlijke kosten derhalve, zijn geraamd op 16 millioen frs. Het beeld van de Fransche republiek, in 1848 door Soitoux vervaar digd, is thans voor het flnslitut" geplaatst. Toen het op zijn voetstuk heschen zou worden, brak het touw, waardoor het beeld, dal reeds een eind boven den grond was. weder neerkwam met een schok, waardoor men dacht dal het breken zou. Het was echter niet beschadigd en kwam verder zonder ongelukken op zijn voetstuk, maar Soitoux, die zelf bij de plaatsing tegenwoordig was, had geruimen tijd noooig om zich van zijn schrik te herstellen. De gouverneur san Cochinchina heeft per telegraaf berigt gezonden, dat de kolonie een som van 50.000 frs. ter beschikking van den prefect der Seine heeft gesteld om onder de armen van Parijs verdeeld Ie worden. Aan het kantoor van inkomende reglen te Havre zijn 36,000 sigaren in beslag genomen. Zij werden gevonden onder de bagage van een passa gier uit Antwerpen, die voorgaf, dat hjj tol een gezantschap te Londen behoorde en de sigaren daar moest afleveren. Hij verzocht den beambte met hem mede te gaan naar den Engelschen consul, om zich cr van te overtuigen maar onderweg ging hij eensklaps op den loop. De Paraguay, die dezer dagen te Havre aankwam, bragt 10000 scha pen uit Zuid-Amerika over, die voor de inscheping geslagt warendoch

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2