LEIDSCHE COURANT. V. 36. ZATURDAG 31 JANUARIJ. BINNENLANDSCflE BEBIGTEN. JÏ& De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. ƒ2. nel het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ1.85, franco p.p. f 2.35. Hel Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Adverlentiën is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 30 Januarij. Door het kiescollegie der Ned. hervormde gemeente alhier is, ter voor ziening in de bestaande vacature, tot predikant bjj die gemeente beroepen d', G. Ringnaida, pred. te Oldenbroek. De Staatscourant bevat de verslagen der commissien, gedurende het jaar, eindigende 31 Julij 1880, belast met het afnemen der examens van apothekersbediende Te Oirecht werden geëxamineerd 43 candidaten7 vrou welijke, 38 mannelijke. Van de eersten werden afgewezen 4 en kon slechts aan één het diploma worden verleend -, van de mannelijke candidaten slaag den er 23; 14 werden afgewezen, terwijl cr één zich gedurende het examen terugtrok. Toegelaten werden F. J. Henlzel, IV. de Boer, C. J. de Vogel, J. Faber, A. van den Hoek, W. van den Hoonaard, H. E. van Leyden, J. J. Hanssen. A. Adema, W. tl. C. G. Keyzer, II. W. Bloemink, Henri J, 1. Wolf, Henri J. Thoman, H. B. Frachers, A. T. E. Vermolen, J. W. Hunsche, A. Honig Jz., W. J. Schutte, A. F N. van der Kroon, S. Boon, E. M. Oldeman, A. H. M. van den Bergh, J. 11. van den Westendorp, ért mej. G. C. van der Schalk. Te Groningen werden geëxamineerd 9 candida ten, waaronder ééne vrouwelijke, waarvan 2 werden afgewezen. Toegela ten werden H. D. Uitterdijk, F. Kok, J. C. Berntrop, J. D. de Roock, M. W. van Buurcn, A. P. J. Hermans, en mej. Romelia Prakken. Z. M. de koning heeft vier medailles beschikbaar gesteld voor de al- getneene tentoonstelling van tuinbouwvoortbreneselenwelke in de maand April van wege de Nederl. maatschappij voor tuinbouw eu plantkunde té Groningen zal worden gehouden. Naar aan de Ind. Beige uit Berlijn gemeld wordt, heeft Nederland de onafhankelijkheid van Rnmanië erkend. Naar de Amd. C. verneemt is de proef, op de staatsspoorwegen ge nomen met de verwarming van de rijtuigen volgens het stelsel van dén Belgischen ingenieur Belleroche, geheel mislukt, zoodat eene goede rijtuig verwarming nog steeds tot de onopgeloste vraagstukken blijft behooren. Intusschen hoopte men, dat het gas, bestemd voor de verlichting, ook voor verwarming goede diensten zou kunnen bewijzen. Reeds worden in die rigting proeven in het buitenland genomen. De heer Snickers, bisschop van Haarlem, heeft benoemd tot pastoor der St. Nicolaas parochie te Amsterdam (buiten de Vesten) den heer 11. L. Sloots, tot pastoor van St. Johannes den Dooper te Haarlemmermeer, J. J. Eldering; tot kapelaan van 0. L. V. Visitatie te Schiedam. J. II. Stoopman; tot kapelaan van St. Calharina te Amsterdam W. van Stee; lot kapelaan van St. Hippolyttts te Delft A. J. Hendriks, tol kapelaan van St. Willebrordus te'sGravenhage A. A. Verbeek, die laatstelijk adsistent was te Gl'oéhéndfjk; lot pastoor le Wervershoeve den deken Ranshuysen; tot pastoor te Wognum den heer tl. P. Zeegers; tot pastoor te Oude Schild L. .1. Schudelaro, en tot rector in het Pensionaat te Monster M. Noletdie rector was in het Sl. Nicólaasgesticht van liefdadigheid te Amsterdam; tot kapelaan te Wesiwoiide den heer P. Vromesteyn, té Schipluiden A. H Huisker en te Leimniden M. H. P. II. de Graaf. De Standaard verneemt dal de sergeant dér artillerie, die den 2(l,n Jan bij het fosgaan der rivier de Waal te Tiel, door nalatigheid dé v<r- eischte seinschoten niet heeft kunnen lossen, door den minister van oorlog is gestraft met degradatie en terugzetting tot kanonnier 2e kl. Drie van de bij die gelegenheid onder zijné bevelen gestaan hebbende kanonniers zijn insgelijks gestraft met 8 dagen cachot. Een der manschappen, die niet be schonken was geweest, heeft natuurlijk geen straf bekomen. De brand te Voorburg, waardoor den 8"'"1 Januarij de meellabrick van de firma Nicoia Koechlin en C°. in deasch werd gelegd, heeft voor de beurzen der Voorburgenaars onaangename gevolgen. Nog dagen achtereen stegen rook en vlammen uit de puinhoopen op, zoodat zelfs acht dagen na den brand het blusschingswerk nog niet geheel was volbragt. De kosten, die dit werk veroorzaakte, waren daardoor gestegen tot 1916.03, een voor Voorburg belangrijke som. Reeds den 12d'n January, vier dagen naden braad, was het in de Voorburger raadsvergadering, naar aanleiding hiervan, warm toegegaan, doch ten slotte had men zich in het onvermijdelijke ge schikt en de gedane uilgaven goedgekeurd. Er werd echter besloten van de fk'enaren dér verbrande fabriek en van de assuradeurs eene tegemoetko ming te vragen, terwijl de wjjze, waarop de uitgaven zouden worden be streden, nader zou worden vastgesteld. Met dit doel hield de raad weder een vergadering. Van de heeren Nicola Koechlin en O. kwam daarin een schrijven in, waarin zij mede namens hunne assuradeuren verklaarden, nader op de subsidie-aanvraag te zullen terugkomen) wanneer gebleken was de grootte der schade-en in boever de assurantie-vergoeding opweegt tegen de geleden schade. Nu kwam de vraag aan de orde, hoe de gemaakte onkosten te dekken. De burgemeester had daarvoor een plan gereed; bij stelde voor, eene buitengewone belasting daartoe te hellen, en wel een hoofdelijken omslag van 15 pCi. van het be drag der zes eerste grondslagen van het personeel. Naar dien maatstaf zou hij, burgemeester, ƒ29.66 bjjdragen, en de raadsleden een bedrag af wisselende van ƒ27.54 tot ƒ5.53. Het woord hoofdelijke omslag was ech ter voor den raad een schrikbeeld, waarmede zij niets wilden uil te slaan hebben. Steeds was Voorburg daarvan nog vrij gebleven, maar kwam het eenmaal tot die belasting, dan vrees ten zij, dat zij niet meer verdwijnen zou. Een andere uitweg werd daarom gezocht cn gevonden. Een der raadsleden stelde voor een deel der effecten van de gemeente te gelde te maken en dan jaarlijks een bedrag van ƒ250 voor geldbelegging uit te trekken, totdat het volle bedrag weder in de gemeentekas was terugge keerd. Dit voorstel vond zooveel bijval, dat het met algemeciie stemmen werd aangenomen, in spijt van de bedenking van den burgemeester, dat gewone uitgaven langs den gewonen weg moeten bestreden worden. Intus- schen moet dit besluit, om geldig te zijn, nog door gedep. stalen worden goedgekeurden men was er iu den raad niet gerust opof deze zich biermede wel zouden vereenigen. (f/. U.) Door twee personen is de weg van Urk naar Kampen over de Zuider zee, de een op schaatsen, de ander te voet, achter eene slede algelegd. Op hun terugreis hebben zij een voorraad levensmiddelen naar hel eiland medegenomen. Te Zwartsluis waren eergisteren op het ijs in de kom in de Schans eenige knechts van den heer Slot bezig met hel inheijen eener paal; on verwachts brak het ijzer van den kop der heistelling, met liet treurig ge volg, dat een der neervallende poolen der stelling teregt kwam op het hoofd van den aldaar toevallig aanwezigen 15-jarigen Aronius en wel in zulk een hevige male, dat deze voor dood naar de ouderlijke woning werd gebragt. Men twijfelt aan zijn behoud. Een arbeider, zekere T. Bos, die Zondagavond door drank beneveld eene herberg te Weerd, in Friesland, verliet, is Woensdag gevonden in een turfput; de man is hoogst vermoedelijk Zondag avond daarin geloopen, en heeft dus op ellendige wjjze den dood gevonden. Hij laat een weduwe met 3 kinderen na. - Dingsdag II. geraakten twee jongens op de Koevorde, een meer in Friesland, door het ijs. Een hunner is verdronken. Te Nieuwe Pekela heeft dezer dagen eene alleen wonende weduwe door het in brand geraken barer kleedereu den dood gevonden. Naar men uit's Hertogenbosch meldt bestaat hel érnstig voornemen om reeds half Februarij dc prov. staten tot het houden eener buitengewone ver gadering bijeen te roepen en in die vergadering het voorstel te doen om, ter tegemoetkoming in de kosten der lang gcwenschte verbeteringswerkén voor den waterstaatstoestand, uit de provinciale kas eene bijdrage te verle'e- nen van 1,000,000. De magtiging tot het buitengewoon bijeenroepen der staten moet door den commissaris des konings bereids aangevraagd zjjii. De berigtendie van overal inkomendat de groote rivieren weer «zit ten", doen velen met angst den dooi te gemoet zien. Algemeen is de vreesdat men dit jaar nog eene herhaling van wat dc tweede week van Januarij bragt te wachten heeft. Wel valt het water goed en bljj'ft het vallen, maar dat kan bij honderden de vrees, bijna overtuiging, niet wegnemen, dat het water spoedig weer in de stad komt. De regtbank te 's Bosch heeft bekrachtigd de voorloopige aanhouding van Laurens Pruysscn, Adrianus van Beest en Jan Pellikaan. als verdacht van den te Sleeuwrjk gepleegden moord en diefstal. Te Raamsdonk vierde eergisteren de heer L. Manders. pastoor aldaar, zijn vijftigjarig priesterschap. Na afloop der mis deed de jubilaris een togt door de met cerepoorten versierde gemeente, vergezeld van eene menigte koetsen en een eercwacht van 40 man. De feestvierende pastoor heeft een gift van /50O doen uitdéefen onder de hehoefligen van allerlei gezindten.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1