reiken. Nadat de heer Waller met dien wensch had ingestemd en de heer Amersfoordt in bedenking had gegeven de vrouwen der leden niet meer kosteloos toegang tot de tentoonstellingen te verleenenwerden rekening en begrooting goedgekeurd. -- Te Haarlem is het lijk van een man, een looper bij een broodbakker, die sedert 14 dagen vermist was, door schaatsenrijders in den Raamsingel vastgevroren gevonden. Het lijk moest uit het ijs gehakt worden. Zekere W. d. L., die voor het geregtshol te Amsterdam teregt stond, wegens het toebrengen van een stoot met een parapluie, welke in het oog van een marine-matroos teregt kwam, en diens dood ten gevolge had, is te dier zake veroordeeld wegens moedwilligen doodslag tot een cellulaire gevangenisstraf van 18 maanden. Te Zwolle werd gisteren de 17e algemeene vergadering der Schippers- j vereeniging '/Schultevaer" gehouden. Van de 34 afdeelingen in Nederland waren slechts 13 vertegenwoordigd. Om 12 uur opende de voorzitter W. H. de Jong van Bolsward deze vergadering met eene hartelijke openingsrede. De 56 punten van behandeling der verschillende afdeelingen van het vorige jaar werden achtereenvolgend ter tafel gebragt en getuigden van den ijver en de welwillendheid van het hoofdbestuur. De rekening van het afgeloopen jaar bedroeg in ontvangst 630.50 en in uitgaaf ƒ604.07, alzoo met een batig saldo van >26.43. Vervolgens werden de 41 punten, van 11 afd. j ingezonden, ter discussie onderworpen' en voorafgegaan door een voorstel i van den voorzitter tot verbetering tusschen de Drentsche en Friesche wa- j teren en werd besloten dienaangaande een adres aan de staten van Fries land te zenden. Nieuwe aanvragen tot verbetering van het vaarwater tus schen Amsterdam en Rotterdam en het verkrijgen van vlugthavens te Arn hem en Millingenbenevens tal van verbeteringen in het schippersbelang waren aan de orde. Het lid der tweede kamer mr. Gratama woonde deze vergadering bjj en gaf tal van goede inlichtingen. Te Oottnarsum vierde eergisteren Jan Morshuis, nachtwaker aldaar, j den dag waarop hij voor 50 jaar die betrekking aanvaardde. Ecnige inge zetenen hadden besloten den ouden, maar nog altijd ilinken man, een feest dag te bereiden, en ruime bijdragen stelden hen in de gelegenheid hem j eenige nuttige geschenken aan te bieden. Door eenige jongelui was een eere- I boog voor zijn woning opgerigt. Door eene loodsboot is te Oostmahorn aangebragt de bemanning, be staande uit 18 personen, des kapiteins vrouw, kind en meid, van het te Yarmouth (Amerika) te huis behoorende driemaslschip Tollington, van Bre- j merhaven bestemd naar Amerika, liet schip, dat zwaar lek was, is op het Amelandsche strand gezet. Men meldt uit 's Hertogenbosch.- Het water blijft goed vallen. Sedert den hoogsten stand van dit jaar op 7 January is het nu reeds bijna 3!< meter lager geworden. Voor den tijd van het jaar is de stand thans zeer 1 laag. Verleden jaar hadden we einde Januarij bijna 1% meter hooger water en toen bleef het nog wassende. De lage stand van het water, anders zoo gunstig voor het herstellen van dijken, kaden en wegen, die beschadigd zijn, helpt nu weinig, daar de grond te hard bevroren is om verwerkt te worden en op kaden en wegen ysschotsen liggen. De behoefte aan hulp in de overstroomde dorpen bljjft groot, vooral bij de tegenwoordige koude. In eene uitvoerige memorie heeft de heer van Kerkwijk geantwoord op de opmerkingen in het afdeelingsverslag der kamer omtrent zijn wets voorstel tot wijziging van art. 59 Gemeentewet (benoeming van burgemees ters). Zijn dank betuigende voor de waardeering zijner bedoeling, uit menige paragraaf van dat voorloopig verslag blijkbaar, valt, zijns inziens, gelijktijdig een streven daarin op te merken om tegen het voorstel bezwa ren van allerlei soort op te stapelen, hetgeen wel eenigzins den indruk geeftdat in veelheid van bedenkingen gezocht is wat aan gehalte te kort schiet. De voorsteller houdt de opportuniteit van zijn voorstel vol. Naar alle waarschijnlijkheid met 't oog op hetgeen dit bewind te verrigten heeft, zal het tegenwoordig ministerie wel zijn afgetreden voordat de aangekondigde algemeene herziening van de Gemeentewet bij de vertegenwoordiging is ingediend. En zelfs al ware zoodanig ontwerp vroeger te wachten, dan I nog ware de behandeling van dit voorstel wenschelijk, omdat de regering daardoor kan bekend werden met de zienswijze der vertegenwoordiging ten opzigte van eene hoogst belangrijke aangelegenheid en dienovereen- komstig haar wetsvoorstel formuleren. In art. 2 was voorgesteld dat de wet zou in werking treden met den j dag harer afkondiging, omdat met 1 Januarij 1880 een groot aantal bur gemeesters moest aftreden; daar dit tydslip is verstreken, is het voorstel gewijzigd en art. 2 uit het voorstel weggelaten. Overigens handhaaft de heer van Kerkwijk zijn voorstel onveranderd en weerspreekt hij de daartegen geopperde bezwaren. 'sGRAVENHAGE29 Januarij. Aan den heer J. van Bommel is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver- leend als burgemeester der gemeenten Broek op Langedijk en Zuidschar- I wonde; voorts zijn benoemd: t'ot burgemeester der gemeente Deil, de heer A. J. A Verwey; lot burgemeester der gemeente Eist, jhr. R. W. J. van j l'absl van Bingerden, en tot burgemeester der gemeenten Doorn en Maarn, I jhr. II. H. A. J. de Geer, met toekenning van eervol ontslag als burge meester van Dantumadeel. Tol officier-machinist 2" kl. is benoemd de machinist 1'kl. in het vaste corps bij 's rijks stoomvaartdienst A. J. Over de Linden. -- Door Z. M. zijn benoemd: bij het wapen der infanterie, tol kapitein 2 kl., de 1 luit. J. M. Vervat, van het wapen, gedetacheerd bij het leger in Nederl. Indië; bij het 8' reg. infanterie, tot kapitein 2« kl., de 1' luit. K. A. Pfeiffer, van den staf der infanterie, werkzaam bij het dep. van oorlog; terwijl tevens de kapitein G. Blaauw, van het 8' reg. infanterie, op non activiteit is gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden besehikt. De luitt. ter zee 2e kl. O. H. Kuyck en J. C. Cramer, dienende respec- tivelyk aan boord van de wachtschepen te Hellevoetsluis en Willemsoord, worden op non-activiteit gesteld. De officier van administratie 3e kl. 0. van Merkesteyn wordt geplaatst aan boord van laatstgenoemd wachtschip. Het voornemen bestaat de tweede kamer tot hervatting van hare werk zaamheden op te roepen legen 17 Februari aanstaande. BUITENLANDSCIIE BER!(rTEN~ ENGELAND. LONDEN, 28 Januarij. Berigten uit Calcutta, van 28 Jan., melden het volgende: Geruchten, welke echter nog niet bevestigd zijn, melden den dood van Mahomed Jan Khan. Generaal Roberts heeft den 26i,,,] Lataband bezocht. Hij heeft bevel gegeven dat alle Engelsche posten op nieuw voor een maand geapprovian deerd moeten worden. Een nieuwe aanval der vereenigde Afgaansche stam men wordt voor den 24n"1 February te gemoet gezien. De lord-mayor van Dublin schrijft aan de Daily News-. Ik vrees dat het Engelsche volk niet genoeg beseft, hoe ernstig de crisis is, welke Ierland te doorstaan heelt, en dat als er niet spoedig en op de edelmoedigste wijze bijstand wordt gegeventienduizenden weldra den hongerdood moeten sterven. Dit is letterlijk de waarheid en geen overdrijving. Ik kan niet geloo»en dat men in Engeland weet hoe ontzettend de nood is; anders zou het volk, dat millioenen gegeven heeft aan de hongerlijdende bevolking in Indië, niet minder aan mij gegeven hebben voor de Ierendan de stad Melbourne, welke mij een kasbriefje van ƒ60000 zond, of dan Sydney, dat mij over ƒ70000 liet beschikken. Te Dublin is een geschil gerezen tusschen den lord-luitenant van Ierland, den hertog van Marlborough, en den lord-mayor van Dublin, den heer Gray, ter andere zijde. De lord-luitenant heeft geweigerd een diner bij den burgemeester bij te wonen, door dezen als hoofd van den gemeen teraad te geven. Als reden voor die weigering heeft de lord-luitenant opge geven, dat de lord-mayor, die ook lid van het parlement is. de meeting j van de lerschc parlementsleden had bijgewoond en medegewerkt tot het aannemen van de bekende motiën waarin de houding der regering tegen over de ellende in Ierland veroordeeld werd. De lord-mayor meent, dat wat hij als parlementslid gedaan heeft niets te maken heeft met eene I uitnoodiging, door hem als lord-mayor gedaan, en heelt uu den gemeente- raad bijeengeroepen, om dien te vragen, hoe hij die beleediging opneemt. Directeuren van den Noord-Crilschen spoorweg hebben besloten de brug over de Tay ter hoogte van 60 in plaats van 88 voet weder op te bouwen, I en hun zaakgelastigde opgedragen zich tot het parlement te wenden, om de daartoe noodige magtiging te bekomen. Verder werd besloten een andere brug naast de bestaande op te rigten, zoodat er voortaan dubbel spoor zal zijn. De kosten van wederopbouw van de verwoeste brug zijn op 65000 begroot. FRANK RIJ K. De Dingsdag gehouden zitting der kamer van afgevaardigden werd weder door den vice-president Beihmont geopend met de mededeeling, dat Gambetta weder door een ligte ongesteldheid verhinderd was zelf het praesidium waar te nemen. De kamer zette daarop de discussie over het wetsontwerp, regelende het regt van vereeniging, voort. Art. 4 werd met de daarin door de commissie gebragte wijzigingen, waarlegen de regering zich met nadruk verzet had, aangenomen, en wel met 312 tegen 167 stemmen. De begrooting voor 1881 zal nog voor hel einde der week bij de kamer inkomen. De commissie der kamer tot onderzoek van het voorstel betreffende een algemeene amnestie heeft eene zitting gehouden. Acht leden verklaar den zich tegen en slechts drie voor het ontwerp. De minister van oorlog is voornemens tegen het voorstel het woord te voeren. Het ontwerp van den tegenwoordigen minister van justitie, strekkende om, zonder het beginsel van de onafzetbaarheid der regterlyke magt aan te tasten, door vermindering van het aantal regtbauken. te komen tot eene zuivering van het personeel in republikeinschen geest, heeft, naar men ver neemt, bij de commissie der kamer, waaraan hel ten onderzoek verzonden is, geen gunstig onthaal gevonden. Volgens de Siècle zijn de veranderingendoor den heer de Freycinet onder liet personeel aan het departement van buitenlandsche zaken gebragt, de voorloopsters van belangrijke wijzigingen onder de vertegenwoordigers der republiek buitenslands. De zuivering van het personeel der gezanten maakt op dit oogenblik het voorwerp uit van een ernstig onderzoek aan hel ministerie. Reeds nu weet men dat de heeren Lefebvre de Béhaine, gezant te Munchen, en Gavard, lid van de commissie voor de afbakening der grenzen in de Pyreneënzullen worden vervangen. Men verneemt thans dat hel feest in het Hippodrome voor de slagt- ofTers van den watersnood in Spanje 300,000 tr. heelt opgebragt. Nagenoeg de helft hiervan is verslonden duur de onkosten. De weldadigheidsloterij heeft zuiver opgebragt 900,000 fr. De helft der opbrengst kwam ten bate van de behoeftigen te Parijs. Van Pans-Murcie zijn ruim 400000 exem plaren verkocht. Nog dagelijks worden eclner hiervan exemplaren afgezet. De heer Paul de Cassagnac verklaart in de Pays dat de keizerlijke prins hem wel twintigmaal deelgenoot heeft gemaakt van zijn plan om in Frankrijk te landen. De Cassagnac zou hem daarop den eed hebben afge dwongen het nooit zonder zijn voorkennis te doen. Op 's prinsen vraag, waarom, had hij geantwoord: //welligt om uw plan te voorkomen, als het tijdstip ongeschikt is, en om aan uwe zijde te sterven, als gij zoudt vol harden in uw voornemen". De prins zag, zegt de Cassagnac, in zijne leven dige verbeelding de zaken sneller gaan dan in de werkelijkheid. Reeds zag hij Grévy door Gambetta, Gambetta door erger radicaal vervangen, hij zag de revolutionaire ontbinding den vrijen loop nemen, de herhaling van

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2