LE1D8CHE COURANT. VRIJDAG 30 JANG A RIJ. T. £5, De Courant verschijnt dadelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderdDe prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2 «35. Het Verslag afzonderlijk ie verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expedilickosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlenliën is van 1—4 regeis 1.iedere regel «eer 25 cents. ST ADS-BER ICHT EN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN roepen by deze op alle leveranciers, werkbazen enz., wilke o>er hel aigeloopen jaar 1879 ten laste der gemeente eeniee vordering hebben, om hunne rekeningen ten spoedigste, uiterlijk vóór uit" Januari c. k., ter Gemeente-Secretarie (alrieeling financiën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. URANDELER, Burgemeester. Leidex, 6 Januari 1880. e EIST. Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van keiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolge ari. 2 der Verordening, regelende de in vordering der plaatselijke belasting op de RONDEN, ieder houder van een of meer honden, die aan die belasOng onderhevig zyn verplicht is, daarvan jaarlijks vóór of op den 31 ~,r0 januari hij den Gemeente-ontvanger aangifte te doen, door inlevering van ecu bekoorlijk ingevuld en door den aangever onderteekend biljet en dat bedoelde inschnjviugsbiljetien voor liet dienstjaar 1880 kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d BRANDELER, Burgemeester. Leideh, 6 Januari 1880. E. KIST. Secretaris. BI v\ NËNL MfüMJ 11E BEitIGTËN LEIDEN, 29 Januarij. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad werden benoemd: tot onderwijzer in de gymnastiek aan de openbare scholen voor middelbaar en lager onderwijs W. Rutgers, te Leeuwarden; lot onderwijzer 2* kl. aan de school n». 1 voor minvermogenden A. Zwanenburg, te Voorschoten; lot onderwijzer 1" kl. aan de jongensschool 1' kl. J. P. F. Kosters,ouderwijzer 2C kl. aan die school, en tot onderwijzer 2e kl aan geiioemde school J. A. van Driel. te Middelburg, Aan den onderwijzer 1' kl. aan de jongensschool 1 kl. J. 11. Hoogers werd, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. Op de verzoeken van de wed. Winkeler en G. van Hest, tot het leggen van stoepen, en on dat van A. Werner, lot het plaatsen van een pompkastje, werd gunstig be.-chikt. De voordragt betreflénde de tijdelijke waarneming van de betrekking van stads-geneeskundige, ten gevoige >an ziekte van den heer dr. Weebers, werd goedgekeurd. De waarneming dier betrekking werd tijdelijk opgedragen aan den lieer dr. flus, onder genot van eene belooning gedurende den tjjd der waarneming gelijkstaande met de bezoldiging der stadsgeneeskundigen. Ingekomen is een adres van st ids- genees- en heelkundigen betreffende de aanstelling van een vasten adsisteut. Op de departements vergadering van 28 Januarij van de Nederl. Maat schappij van Nijverheid werd, onder meer zaken, ook behandeld het al of niet wenschelijke van het tot stand komen eener stoomtram van Leiden naar Katwijk. De aanwezige leden waren eenparig van gevoelen dat deze onderneming een toekomst had en wenschelijk is voor Leiden; zij lieten evenwei de financiële zijde van de zaak buiten beschouwing, als behoorende niet lot de competentie der maatschappij. Door de geneeskundige staatscommissie te Amsterdam zijn tot arts be vorderd de hh. J. Browne, A. G. Metzlar. M W. Pijnappel alle med. doc torandi, en 11. Erneste, oud-officier van gezondheid. Het getuigschrift voor het 1* gedeelte van het arts-examen is uitgereikt aan den heer M. Uijmans, cand.-arts. De wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen le Amsterdam zal Zalttrdag aldaar eene gewone vergadering houden. Het Staatsblad n». 1 bevat het kon. besluit van 17 Januarij 1880, tot verzekering der geleidelijke uitvoering van de voorschriften, vervat in de artikeleu 24 en 26 der wet van 1 Augustus 1878. Daarbij wordt o. a. be paald dat gedep. staten zorgen, dat de noodige maatregelen worden geno men om aan de openbare lagere scholen in hunne provincie het aantal onderwijzers overal waar het minder bedraagt, geleidelijk in evenredigheid te brengen niet het aantal schoolgaande kinderen naar den maatstaf, be paald in de twee eerste zinsneden van art. 24 der wet van 17 Aug. 1878. Hierbjj wordt in acht genomen, dat op 1 Januarij 1884 aan scholen, die niet meer dan zeventig leerlingen lellen, ten minste het volle getal en aan alle andere scholen op datzelfde tijdstip ten minste de grootste helft en op 1 Jannarij 1886 ten minste iicl volle getal der hij de genoemde wetbepa lingen gevorderde onderwijzers in dienst behoort le zyn gesteld. Wanneer het aantal onderwijzers, aan de school verbonden, meer dan aclit bedraagt, moeten na 1 January 1884 ten minste twee hunner den leeftijd van 23 jaren volbragt hebben en den rang van hoofdonderwijzer bezitten. Bedraagt hun aantal niet meer dan acht, dan behoeft tot 1 January 1886 slechts één der aan de school verbonden onderwijzers aan die vereiscliten te voldoen. Het hoofdbestuur van hel fonds Ier aanmoediging cn ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden heeft, gelyk in vorige jaren, eene circulaire aan de dislricts-commissiën gezonden, houdende uitnoodigiug om maatregelen le nemen ter bevordering der collecte ten behoeve van ge meld fonds over 1880. Ingevolge aanschrijving van den minister van bin- nenlanrische zaken heeft de commissaris des kouings in Zuidbolland de ge meentebesturen in die provincie verzocht, door hunnen invloed liet welslagen dezer collecte op krachtdadige wijze te bevorderen. De heer J. Boes Gz.hoofdonderwijzer te Purmerend, heeft een werk tuigje uitgevonden, dat een doelmatig hulpmiddel is bij het redden van dren kelingen. Het kan binnen zeer weinige seconden over den drenkeling wor den hcengeworpen om dezen te grjjpen en naar den wal te trekken. Het geheel is zóó compact van vorm en zoo ligt, dal het, zonder eenigen over last of zonder le kunnen worden gezien, onder den jas kan worden gedra gen. Het bestuur der maatschappij tot redding van drenkelingen te Amster dam verklaart in een zeer vereerend schrijven aan den ontwerper, dat het i-oven alle in Nederland bekende modellen van dien aard nitmuut. Het stoomschip Koning der Nederlandenvan Amsterdam naar Ba tavia, is op 27 Jan. van Suez vertrokken. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw hield gisteren een buiten gewone algemeene vergadering te Amsterdam, bestemd om voort te zetten de behandeling van verschillende onderwerpen, waarvoor op de algemeene vergadering in September te Haarlem lijd had ontbroken. Een voorstel van de afd. Schoonhoven, tot het houden eener internationale tentoonstelling van zuivel, werd overeenkomstig praeadvies van het hoofdbestuur verwor pen Het hoofdbestuur werd gemagtigd. met het oog op den slechten toe stand der kas, de internationale tentoonstelling van paarden nog een jaar uit te stellen. Verder werd behandeld een voorstel van het hoofdbestuur, om dit tcmag- tigen aan de Ned. regering te verzoeken hij de Etigelsche regering aan le dringen om, nu de reden tol het voor Nederland zoo nadeelig besluit heeft opgehou den, liet bevel, om hel Ned. vee aan de landingsplaats te slagten, in tc trekken. Van wege het hoofdbestuur werd medegedeeld, dal onze regering zich deze zaak had aangetrokken en eene commissie naar Engeland was gezonden om aldaar te onderhandelen. Door den heer Wirtzlid dier commissie, werd medegedeeld dat de voortrellelijkheid van onze maatregelen tot wering van de longziekte, in Engeland wordt crker.d, doch dat men er van oordeel is dat in onze wetgeving op dat stuk de groote leemte bestaat dat mond en klaauwzeer er niet onder begrepen is. Al is er dus geen longziekte meer, zal elk verzoek tot opheffing van de belemmerende bepalingen door Engeland van de hand worden gewezen. De slotsom van het daaruit voort gevloeide debat was dat besloten werd twee adressen tot de hooge regering te rigtrn. In het eerste zai namens de algemeene vergadering worden aan gedrongen op het opnemen van mond- en klaauwzeer in de wel op bcsmel- telijke veeziekten, ten einde daardoor weder vrijen invoer in Engeland le verkrjjgen. In het tweede zal, geheel afgescheiden van het vorige, bij de regering worden aangedrongen op maairegelen tol beteugeling van het rot- kreupel of klaauwzeer bij schapen. Tot leden van de financiële commissie werden benoemd de hh. H. deBie, D. C. Loman en T. J. Waller, Tot leden van het hoofdbestuur werden ge kozen voor Noord-Holland de heer J Breebaart Kzn., te Winkel, cn voor Zuid-Holland de heer 11. P. de Kal van Hardinxveld, te Dordrecht, De commissie voor het nazien van de rekening rapporteerde in verhand met de begrooting voor 1880, dat de laatste eene ontvangst van ƒ27900 en e:ne uitnaai van 34519.25 k) aanwijst, zoodat er over 1880 een vermoe delijk tekort zal zijn van /6619.25y3. De commissie komt tot de slotsom, dat hel wenschelijk is binnen een niet te lang tijdsverloop te komen lot verhooging van contributie, ais zijnde het eenige middel om aan de maat schappij liet geld te verschaffen, dal zij noodig heeft om haar doel te he-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1