til lTEKLANÏ)SC 1 UT BKB1GTK.\ PKR TELEGRAAF. digdcn sloomsleeper AcliJ. De sloep is geheel onbeschadigd teruggevonden en naar Antwerpen gebragt. l)e arrond.-reglbank te Roermond heeft een jongen van 14 jaren wegens moedwillige mishandeling, op zijn vader gepleegd, tot 2 maanden, en zijne moeder, die hem daartoe had aangespoord en daarin behulpzaam was geweest, tot 4 maanden' cellulaire gevangenisstraf veroordeeld. - Op den onbezoldigden rijksveldwachter J. Horsten is in den nacht van 21 op 22 Januarij te Arcen in Limburg een geweerschot gelost, waarvan slechts een paar hagelkorrels in den kraag van zjjn jas drongen. Het schot schijnt gekomen te zijn uit de rigting van een geopend raam in de woning van zekeren G. R. aldaar. De justitie doet onderzoek. 'sGRAVENIIAGE, 27 Januarij. Door Z. M. is het consulaat-generaal der Nederlanden in Rumenië ver heven tot diplomatiek agentschap en consulaat-generaal, en is tot diplomatiek agent en consul-generaal benoemd de heer J. A. Keun, dusver consul-gene raal te Bucharest. De heer H. P. Boumanthans lijdelijk leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Leeuwarden, is benoemd tot leeraar aan die sehool. De militaire student voor de geneesknndige dienst der zeemagt J. M. Korver, arts, is benoemd tot officier van gezondheid 2e kl. bij de zeemagt. Door Z. M. zijn benoemdtot voorzitter van den raad van tucht voor de koopvaardij, jhr. mr. C. II. Backer, president van de arrond.-regtbank te Amsterdam; tol leden van dien raad: jhr. A. F. Meijer, kapitein-luit. ter zee; I. van Burg, gepens. luit. ter zee 1' kl; H. A. Tekelenbnrg, oud- gezagvoerder ter koopvaardij te Amsterdam; S. C. I. Olivier, oud-gezag voerder ter koopvaardij te Amsterdam; K. Junius van Ucmert, waterschout Ie Amsterdam; C W. R. Schollen, reeder te Amsterdam; tot plaatsvervan gend voorzitter, mr. J. W. Foestplaatsvervangend kantonregter te Am sterdam; tot plaatsvervangende leden: I. 11. Beucker Andreae, luit. ter zee 2' kl.; J. Vos van Marken, oud-sezagvoerder ter koopvaardij te Amsterdam; 1'. A. C. llugenholtz, expert te Rotterdam; A. Plate, directeur van de Ned. Amerikaansche stoomvaart-maatschappij te Rotterdam; tot secretaris, mr. Th. Heemskerkplaatsvervangend kantonregter en advocaat te Amsterdam, De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. De llaagsche regtbank deed lieden uitspraak in het regtsgeding tus- schen den heer van \V. en de heeren Q. te Leiden en van L. te Schiedam als testamentaire erfgenamen van wijlen den R. C. deken van Brussel te Delft. De regtbank heeft beslist dat door den eischer niet bew ezen was dat de gedaagden zouden moeten beschikken ten behoeve van personen, die onbe kwaam waren te erven, en voorts dat nu er in hel testament geen bevel, doch slechts een verzoek tot gedaagden werd gerigt de bezwaren des eischers in het geheel niet konden opgaan. Derhalve werd den eischer zijne vor dering ontzegd. EVGELAN». LONDEN, 26 Januarij. De Daily News, van de voorgenomen uitbreiding van het Duitsche leger sprekende, betreurtdal Engeland onder zijne tegenwoordige regering het zijne heeft bijgedragen oin de natiën van Europa in militaire glorie en uitbreiding van gezag en prestige het waardigste doel van der volken streven te doen zien. In eene te Buffalo gehouden redevoering heeft de heer Parnell ge zegddat Ierland regl heeft op eene eigene nationaliteit, en dat, zoo het mogelijk ware deze te verkrijgen, de Ieren hun bloed voor de verdediging van hun vaderland moesten veil houden. De heer Parnell verklaarde voorts niet te weten, of eene vreedzame oplossing mogelijk is; was dit echter niet het gevaldanmeende hij moeten de landeigenaren weggaan. FRANHRM H. In de kamer van afgevaardigden was Zaturdag aan de orde de be raadslaging over het regerings-ontwerp op het regt van vergaderen. Eene commissie uit de kamer had een ontwerp gereed gemaakt, waarbij de be voegdheid der administratie om vergaderingen te verbieden opgeheven wordt. Kortelings echter is de minister Lepère zijnerzijds met een ontwerp bjj de commissie gekomen. De regeringsvoordragt verschilt aanmerkelijk van het werk der commissie. Het is veel minder liberaal. Zoo steil de minister voor, dat de administratie, als er gevaar dreigt voor de openbare orde, eene vergadering kan verbieden, en dat de commissaris van politie de ver gadering kan ontbinden, indien er over andere onderwerpen dan die waar voor de vergadering bijeengeroepen is, gesproken wordt- De commissie is van oordcel, dat aan de adminstratie niet het regt mag worden toegekend, eene vergadering te verbiedenals zij gevaar ziet voor de orde. Op die wijs kan men alle vergaderingen tegengaan; want, als men wil, kan men altoos gevaar zien. De commissie erkent voorts, dat het regt van vergaderen aan zekere regelen in het belang der openbare orde onderworpen moet zijn en dat heeft zij bij haar ontwerp in het oog gehouden. De heer Louis Blanc ging verdev dan de commissie en wilde onbeperkte vrijheid van vergaderen. In dien zin diende hij een legen-oniwerp in, dat alle beperkende bepalingen op het regt van vereeniging opheft. De regering is het eens geworden met de commissie der kamer, be last met het onderzoek van het voorstel van den heer Lockroy, strekkende om het gebouw der nationale boekerij, door onteigening en afbraak van de belendende perceelenvoor brandgevaar te behoeden. De minister van openbare werken heeft aan de commissie doen weten dat hij voor ge noemd doel een post van 3,700,000 frs. heelt voorgesteld. Op last van den minister van oorlog werd Donderdag II. de kas van een der rekenpligtige hoofdambtenaren van zijn departement onderzocht. Terw ijl men hiermede bezig was, maakte deze ambtenaar, door een pistool schot, een einde aan zijn leven. Onmiddellijk werd alles verzegeld. Een lid van den Parijschen gemeenteraadde heer Marct, heeft in eene vergadering van kiezers rekenschap gegeven van de wijze, waarop hjj het mandaat van raadslid lot dusver heeft vervuld. Blanqui nam het voor zitterschap waar en hield eene rede over de amnestie. Zoolang er nog ver oordeelden der commune buiten Frankrijk zijn, zeide hij o. a., zal de re publiek in gevaar wezen. Toen hij geëindigd hadwerd hem door eenige kinderen een bloemenruiker aangeboden. In het Cirque in de Champs Elysées is eene vergadering gehouden van 3000 houders van Tnrksche pandbrieven. Eenstemmig werd besloten, een brief te rigten tot den president der republiek, om te protesteren tegen de schikking, onlangs door de Porte met de bankiers van Galata aange gaan, waardoor de Fransche houders zich voor het grootste deel van hun onderpand beroofd zien. Zij spreken daarin hun vertrouwen uit in den heer de Tocqueville, die op de hervatting der overeenkomst van 30 Januarij 1879 aandrong. De houders rekenen op den steun van de Fransche rege ring en den gezant te Konstantinopel. Wordt hun alle voldoening gewei gerd, dan zullen zij overeenkomstig het tractaat van Berlijn, dat op andere punten door alle kabinetten wordt 'gehandhaafd de benoeming vragen van eene internationale commissie, om definitief de belangen der vreemde schuld- eischers, die aanhoudend bedreigd worden en door de Irade van 10 No vember ernstig gevaar loopente regelen en te waarborgen. D U I T f» C II L, A W De Germania komt, in eene beschouwing over het ontwerp der leger- wet, tot de conclusie dat liet centrum steeds bereid is de middelen toe te staan, waarvan bewezen wordt dat zjj voor de bescherming en veiligheid des rijks noodig zijn; maar terwijl het daarom zal letten op de politieke en militaire gegevens, die de regering ter regtvaardiging van haar ontwerp aanvoert, zal het even ernstig letten op de vraag, of de economische krach ten des volks in staal zjjn, een nieuwe vermeerdering van lasten op den duur te dragen. De redacteur en de teekenaar van de Berlijnsche Kladderadatsch, de hh. Dohm en Scholz, stonden Zaturdag voor de regtbank te Berlijn teregt, beschuldigd van beleediging jegens prins Bismarck, door het openbaar ma ken van twee teekeningen. Het openb. min. verlangde twee geldboeten van 500 mark en subsidiair 50 dagen hechtenis, maar de regtbank sprak de beklaagden in hel eene geval vrij en veroordeelde hen voor het andere tot 200 mark boete. Prins August van Wurtemberg, kommandant van het legercorps der garde, heeft Zaturdag zjjn 68sl,n jaardag en 50-jarig dienstjubilé gevierd. De keizer schonk den prins een kostbaren eeredegeti, de kroonprins zijn borstbeeld en het corps officieren der garde eene kostbaar bewerkte afbeel ding in zilver van het gedeukteekenter eere van de garde bij Gravelotte opgerigt. De Japansche regering heeft een hoofdambtenaar van het ministerie van binnenlandsche zaken te Tokio, den heer Matsubara, benoemd tot com missaris van de Japansche afdeeling van de visschcrij-tentooustelling, welke dit jaar te Berlijn zal worden gehouden. PARIJS, 26 Jannarij. Bij de voortzetting van het debat in de kamer van afgevaardigden over het regt van vergaderen hebben de repuLdikeinsche sprekers het legen-ontwerp van Louis Blanc bestreden, omdat de algemeene vrijheid, die er in werd geeischt, eene begunstiging der godsdienstige ver- eeuigingen zou zijn. De heer Lepère bestreed het insgelijks. liet werd verworpen met 322 tegen 162 stemmen. BERLIJN, 26 Januarij. Bismarck is heden avond ten 6 ure hier aan gekomen. MADRID, 26 Januarij. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Canovas in antwoord op de interpellatie van Possada Herrara verklaard, dat hij in de zitting van 10 December niet had bedoeld de minderheid te kwetsen. Men verwacht dat de minderheid hiermede voldaan zal zijn. ROME26 Januarij. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer De- pretis een koninklijk besluit voorgelezen waarbij de tegenwoordige zitting wordt geschorst. ROME, 26 Januarjj. Volgens gerucht, onder voorbehoud, zouden in deze week de schikkingen tusscheu Duitschland en het Vatikaan onderteekend worden. De nuntius Jacobini heeft magtiging daartoe gekregen. De nu gesloten overeenkomst zou het uitgangspunt van belangrijker onderhande lingen zijn. Men verzekert dat het parlement half-Februarij weder zal bijeenkomen. TEHERAN, 25 Januarij. Een zeer sterke macht Tekké-Turcomanen is te Dashberdi aangekomenen bedreigt de gemeenschap tusschen Chatte en Tehikislar. Een veldslag is op handen. KABUL, 24 Januarij. Eyub-Khan, oudere broeder van Jakob-Khanheeft Herat verlaten om door het Ilazaraland naar Ghuznee te gaan, alwaar hij over tien dagen verwacht wordt. Zijne voornemens zijn onbekend. LEIDSCIIE SCHOUWBURG. ,,'t Kicuwe Huls", tooneelspel in 5 bedrijven, van Victoricn Sardou. De oude fabel van den hoogvliegenden Icarns, die zijne vleugelen aan de zon verzengde en met een noodlottigen val werd gestraft, wordt dagelijks in het maatschappelijk leven herhaald. Hoe velen onzer medemenschen zijn ontevreden over den stand waarin zij geplaatst zijn en willen zich met alle geweld daarboven verheffen, terwijl het spoedig blijkt, dat ook hunne vleugels slechts met was bevestigd zijn en bij den minsten zonnenslraal hen in den steek laten. Victorien Sardou heeft het onderwerp van bovenstaand stuk, dat wij gisterenavond hier zagen opvoeren, ook aan dal vermetele en bespottelijke hoogvliégen ontleend. In René Pillerat zien wij den chef van een solieden en vermaarden mannfactuurhandel, nog afkomstig uit den tijd der revolutie en bekend onder den naam van «deoudeCocarde", in een afge-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2