COURANT. LEIDSCHE V WOENSDAG '28 JANUARIJ. BINNENLANDSCHE bebigten. De Cnurant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85franco p. p. f 2 35. Hel Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditie/,osten. Afzonderlijke nommcrs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1 4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 27 Januarij. De heer H. G. Hagen. iheol. doet. en predikant bij de Ned. hervormde gemeente alhier, is met eenparigheid van stemmen beroepen tot predikant bjj de Remonstrantsche gemeente te Gouda. Heden morgen, omstreeks 10 ure, is aan de Oranjegracht een 2%- jarig jongentje, «lat geheel alleen in de ouderlijke woning aan zijn int was overgelatenuit den kinderstoel gekomen en rondom de brandende kagchel geloopen, waarvan het gevolg was, dat het daarmede in aanraking kwam cn over het geheele ligchaam zoodanige brandwonden kreeg, dat hel, na twee uren van smartelijk lijdenis gestorven. De minister van oorlog heelt ter kennis van belanghebbenden gehragt het kon. besluit van 3 Jan. jl. Overwegende, dat het wenscheljjk is, de jongelieden, die de lessen van liet middelbaar onderwijs met vrucht hebben bijgewoond, de lessen vatt het hooger onderwijs volgenlager onderwijs gevenof zich wijden aan de studiën, betrekking hebbende op den handel, de nijverheid of den land- ho'ivvdoor verkorting van oefeningstjjdniet langer door de werkelijke dienst der mililic te bezwaren dan in het belang van het leger volstrekt gevorderd wordt, overwegende voorts, dat het noodig is, de jongelieden, die bij de militie zijn ingelijfd, aan te sporen, om zich met bijzonderen ijver toe te leggen op het verkrijgen van de vereischte militaire kennis, ook voor het bekleeden van eenen graad, wordt bij dat besluit nader het volgende bepaaldf De tijd voor eerste oefening wordt tot zes maanden verkort voor de mili ciens, die, bij onbereden corpsen ingedeeld, a. ten genoegen van den minister van oorlog het bewijs levereu, dat zij de lessen volgen of gevolgd hebben van een der rijks universiteiten, van de universiteit te Amsterdam, de poly technische school, de handelsschool te Amsterdam, de Twenlsche industrie ën handelsschool, de rijks landbouwschool te Wageningen en 'srijks vee artsenijschool; b. in het bezit zijn van het bewijs, bedoeld bjj de artt. 11 en 12 van de wet van 28 April 1876 of van een der getuigschriften, be doeld bjj de artt. 57 en 59 van de wet van 2 Mei 1863 of van eene acte van hulponderwijzer bij het laser onderwijs, voor zoover zij werkelijk inde tchool fungeren, of wel van een diploma als hulp-apotheker. De tijd voor eerste oelening wordt tot op negen maanden verminderd voor de miliciens: a. die. bij de infanterie ingedeeld, voor hunne iulijving zoodanigen graad van geoefendheid in den wapenhandel hebben verkregen, dat zjj, na één maand onderrigt bij het corps te hebben genoten, in staat zjjnaan de exercitiën in de bataillonsschool deel te nemen; zij zullen bo vendien. alvorens met verlof te vertrekken, in het schijfschieten zoodanigen graad van geoefendheid moeten hebben verkregen, als door den minister van oorlog zal worden bepaald; b. die, bij de vestiug-artillerie ingedeeld ten gevolge van vroeeer genoten onderrigt, na een verblijf van drie maanden onder de wapenen bljjken geven van zoodanige theoretische en praclische geoefendheid, dat zij lot de klasse der dienstdoende kanonniers kunnen overgaan; c. die, bij het hataillon mineurs cn sapneurs ingedeeld, bij hel einde van voormelden termijn van negen maanden, de geschiktheid voor veld-telegraphist hebben verkregen; d. die. lot welk onbereden corps ook behoorende. binnen den in den aanhef van dit artikel vermelden termijn de bljjken geven, dat zij hunne verpligiingen als milicien, o>'ereenkom<ti2 een door den minister ven oorlog vast te stellen programma, in alle opzigten kennen en tevens het bewijs leveren, dat hunne tegenwoordigheid in het gezin waartoe zij bchoorennoodzakelijk is. Om aanspraak te kunnen doen gelden op de bedoelde vermindering van oefeningstjjd moeten de daarbij betrokken miliciens zich voortdurend goed hebben gedragen. Aan de miliciens, die met een oefeningstjjd van zes maanden kunnen vol staan. wordt tegen het tijdstip, waarop zij gedurende zes maanden wer kelijke dienst hebben verrigt, bij het cor|>s waartoe zij behooren, gelegen heid gegeven tot het afleggen van examen, waaruit hunne theoretische en practische militaire kennis moet bljjken. Het programma van dit examen wordt door den minister van oorlog bepaald. Zijdie aan dat examen vol doen, worden gedurende hunnen verderen diensltjjd niet meer onder de wapenen geroepen om deel Ie nemen aan herhalingsoefeningen. Meerdere bijzonderheden en ook hel programma hierboven bedoeld wor den door de Staatscourant medegedeeld. -- De minister van binneulandscbe zaken heeft bepaald, dat hel rijks prentenkabinet te Amsterdam voortaan kosteloos toegankelijk zal zjjn, op alle werkdagen, des namiddags van 1 lot 4 ure. Uit 's Hage meldt men aan het IJ. U. dat de wet omtrent de organi satie van de militaire geneeskundige dienst, door den minister van oorlog aan den raad van state aangebodeuhoofdzakelijk neerkomt op het vol gende: 1". afschaffing van den rang van officier van gezondheid 3e kl. en apollt. 3' kl.2 bevordering van den officier van gezondheid na acht jaar dienst, zonder nader examen, tot den rang van officier van gezendheid 1' UI. of apotheker 1' kl. Het examen, dat thans door den officier v. gez. der 2' kl. met goed gevolg moet worden afgelegd, zal hij tot l'kl. worden aangesteld, zal slechts verpligtend gesteld worden voor die officieren van gez., welke naar den rang van hoofdofficier dingen. Ter vervanging van de rjjiuigverlichiitig door olie of kaarsen, die altijd veel te wenschen moet overlaten, heeft de llollandsclte spoor wegmaat schappjj besloten in al hare rijtuigen gasverlichting aan le brengen en dit zoowel op Ooster- als op Hollandschen spoorweg. Reeds in dit jaar zal dit vermoedelijk voor een deel der rijtuigen in werking kunnen komen. Gedurende vele maanden reeds werd het doorgaand rjjluig naar Berlijn, dat 's avonds ten 5 unr 10 min. van Amsterdam per Ooster-spoorweg ver trekt met gas verlicht. Het stelsel dezer verlichting is in korte trekken hel volgende: Elk rjjtuig voert een jjzeren reservoir mede, waarin zich zamengeperkte gas bevindt. Dit wordt door dunne pjjpen geleid naar de gasbranders in de glasballons der rjjluigen, doch gaat daarbjj eerst door een regulator, opdat de toevoer voor de vlam gelijkmatig bljjve, welke ook de druk in den reservoir zij. De dagen, waarop het muziekfeest der maatschappij tot bevordering der toonkunst te Utrecht zal plaats hebben, zijn thans vastgesteld op 4, 5 en 6 Junij. Het stoomschip Koning der Mederlanden, van Amsterdam naar Bala- via, is op 25 Januarij van Port-Saïd vertrokken; de Conrad, van Batavia naar Amsterdam, vertrok op 26 Januarij van Snez; de Prinses Amatia, op weg naar Batavia, passeerde op 25 Januarij St. Vincent. Ter benoeming van een predikant bij de Waalsche g. meente le Bot terdam, in de plaats van den heer van Hamel, is een twaalftal opgemaakt, bestaande uil de bh..- Bénezech, pred. le Monlauban; Chavannes, pretl te Leiden; Fontanès, pred. te Havre; Gérold. pred. te Straatsburg; Jeamiète, pred. te St. Susanne; Lamarehe, pred. te NègrepelisseLttli, pred. te Middel burg: Perk, pred. te Amsterdam; Picard, pred. te Dordrecht; Nolst Trenitc. pred. le Utrecht; Valès, pred. te Amsterdam, en van der Vies, pred. te Breda. Te Amsterdam zijn tot predikaut bjj de Ncd. herv. gemeente beroepen d'. Gewin, pred. te Renkum, en d». van Schelven, pred. te 's Hertogenbosch. Mej. wed. van Nes, geb. Slaghuis, te Wierden, heeft, behalve eenig vast goed en een legaat van ƒ1200, al hare bezittingen vermaakt aan de theol. school te Kampen. --Te 's Gravemoer is de stoommeelfabriek van den heer D. van Weel Jz. sedert twee jaren pas nieHw gebouwd, afgebrand. -- Zaturdag nacht werd aan de politiewacht aan de Bovenbcek te Arnhem eene vrouw gebragt, die in bijna raakten toestand, liggende op een der trottoirs in de Rijnstraat, werd gevonden. Bij onderzoek bleek het, dat deze persoon, die zich in de hoogste mate aan dronkenschap schuldig maakt, gedurende 6 dagen zonder voedsel en in ziekelijken toestand onder de pannen van een zolderkamertje had doorgebragt. De medelijdende huis jesmelker vond het feit, dat die vrouw daar eene ligplaats zonder betaling had uitgekozen, zoo verschrikkelijk, dat een paar buurvrouwen in den arm werden genomen, om haar in het holle van den nacht op straal te zetten. De politie trok zich hare zorg aan en deed de patiënt naar hel ziekenhuis vervoeren. Te Kampen zijn, tjjdens de voorstelling in het paardenspel van den heer H. Blantts, de banken van den 2*"> en 3',ea rang. die alle goed bezet waren, plotseling iucengevallen, hetgeen een groote ontsteltenis onder de menigte ten gevolge had. Persoonlijke ongelukken hadden daarbij niet plaats. Men heeft nog geen der I ij ken gevonden van de zes personen die op de Schelde verongelukt zijn mei de sloep van den door aanvaring heseha-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1