bpeen. Hij legt voor rijksrekening een bibliotheek aan ten gebruike der onderwijzers. De districts-schooiopziener woont in de gemeente, die den naam draagt van zijn district. Hij bezoekt iedere school in dat district ten minste eenmaal in de drie jaren. Hij houdt minstens eenmaal in de drie maanden een bijeenkomst met de arrondissements-schoolopzieners in zjjn district. De woonplaats der inspecteurs wordt bepaald door den minister van binnenlandsche zaken. De inspecteurs komen minstens eens per jaar bijeen, ten einde met den minister en onder diens leiding de belangen van het lager onderwijs te overwegen. (Fad.) Een als heer gekleed persoon heeft in de vorige week bij twee goud en zilversmeden te Delft zich van gouden ringen weten meester te maken, Zaturdag beproefde hjj ditzelfde in een derden goudsmidswinkel, doch de politie had hem reeds in het oog, en toen de dief uit den winkel kwam, werd hij aangehouden. Bij onderzoek bleekdat hjj op nieuw een juweelen ring en één van minder waarde had ontvreemdterwijl de beide vroeger gestolen ringen eveneens in zijn bezit werden gevonden. Bij zijne aanhou ding was hij voorzien van een geladen revolver met zes loopen. r Te Rockanje heeft Vrijdag avond een hevige brand gewoed in de schuur van den landbouwer' Laay. Ofschoon de brandspuit spoedig tegen woordig was, was er aan geen blnsschen meer tc denken. De vlammen tastten ook het woonhuis aan, dat mede geheel is uitgebrand. Het vee is gelukkig nog bij lyds gered. Een loopcr van een der bankinstellingen te Amsterdam is naar de ge vangenis gebragl. Hij heeft van het door hem ontvangen geld duizend gul den te min verantwoord. Om dit bedrog niet te doen ontdekken heeft hij met moedwil het lijstje, waarop door bem de ontvangen posten waren ver meld, valsch opgeteld en toen dit lijstje hem weder in handen werd gesteld valschelijk van een één slaande in de duizendtallen een twéé gemaakt, zoo dat hij het liet voorkomen als hadde hij het juiste bedrag verantwoord. Krachtens een bevel van voorloopige aanhouding, afgegeven door den rcgter-commissaris mr. D. Dinger, belast met de instructie in zake de ver giftiging, waarvan dezer dagen melding is gemaakt, is naar het huis van arrest <n justitie te Amsterdam overgebragt mej. S. Boas, verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan vergiftiging. Aan het spoorwegstation te Alkmaar heeft Vrijdag avond een ongeluk plaats gehad. Toen de goederentrein nog niet geheel stilstond, verliet de machinist de locomotief, maar gleed uit en vielmet het gevolg dat hij met een zijner voeten onder het wiel kwam, waardoor dit ligchaamsdeel ver brijzeld werd. Naar men uit Zwolle meldt, heeft de heer Sanders van Loo, directeur der stedelijke gasfabriek aldaar, zijn eervol ontslag aangevraagd. De heer D.te Wolvcga, had eene schuldbekentenis van enkele dui zenden guldens ten laste van iemand, wien het niet meeliep in den laatsten tijd. l)e schuldenaar en diens schoonmoeder, borg voor de schuld, vervoegen zich ten huize van den heer De schuldbekentenis komt voor den dag, waarop onverwachts de schuldenaar haar zou gegrepen hebben, en. eer de heer D. hem kon tegenhouden, er reeds mede naar buiten ge sneld zijn. Van het gebeurde is aangifte gedaan, maar de beschuldigde ontkende. Vier personen op schaatsen, afkomstig van Woudsend, zijn Zaturdag op de Koevoetermeer door 't jjs gezakt. Hun angstgeschrei werd door eenige personen van Teroele gehoord die met ladders en touwen toesnelden en de drenkelingen van een zekeren dood redden. De laatst geredde drenkeling had ruim uur in 't water doorgebragt. De kapitein Taat, de op de Schelde verongelukte gezagvoerder van de sleepboot Assistent, laat eene vrouw en drie kinderen na. Ook de stuur man Marijn Potters was gehuwd en vader van twee kinderen. De naam van den machinist is nog onbekend. Deze drie personen waren de eenige bemanning van de sleepboot, zoodat het eerste berigt, dat van acht perso nen sprak, die omgekomen zouden zijn, onjuist is geweest. sGRAVENHAGE, 26 Januarij. Door Z. M. is aan den heer A. J. van Oostveen, vice-consull van België te Amsterdam, verlof verleend tot het aannemen van het ridderkruis der orde van Leopoldhem door den koning der Belgen geschonken. Aan den heer J. H. Mooren isop zijn verzoekeervol ontslag ver leend als burgemeester van llaps. De luit. ter zee l' kl. W. J. II. de Kanter, uit O. I. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Voor het jaar 1880 zijn benoemd: tot lid en voorzitter der commissie van examen ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen: J. 11. P. B. Kuiphorslgepens. kapitein ter zee, te 's Gravenhage: lot leden: J. P. J. Lticardie, directeur der zeevaartkundige school te Rotterdam; G. Rietbergen, oud-gezagvoerder in de groole vaart te Rotterdam; J. V. Wierdsma, oud-zeeotlicier te Amsterdam; 1. C. van de Poll, expert van Veritas te Amsterdam; C. F. Zeeman, oud-gezagvoerder te Rotterdam; tot lid en secretaris: mr. C. C. Dulilh, advocaat te Rotterdam; tot plaatsvervangende leden: L. Janse Bz.hoofdonderwijzer aan de kweek- schoool voor de zeevaart te Amsterdam; J. C. Graue. officier-machinist 2e kl. te Hellevoetsluis; mr. I. P. Moltzer, advocaat te Amsterdam. Z. D. II. de prins von Wied vertrekt morgen ochtend naar Neuwied. De levering van 48 bruggen voor de Indische staatsspoorwegen, waar van de aanbesteding den 5i,n dezer plaats had, is door den minister van koloniën gegund aan den laagsten inschrijver, de Sociélé des travanx Dyle el Bacalan te Parijs. Door de 's Gravenhaagsche boekhandelaars-vereenigingwier voorzitter de heer H. L. van Hoogstraten zitting heeft in de hoofd-commissie voor de verloting, welke onder bescherming van HH. MM. den koning en de koningin zal worden gebondenten voordeele der noodlijdenden door den jongsten watersnood, is dezer dagen aan den Nederlandschen boekhandel eene circu laire gerigt, waarin de boekhandelaars werden opgewekt, door het inzenden uit hun fondsartikelen of winkelvoorraad het aafital prijzen der genoemde verloting te verhoogen en zich tevens kosteloos met het debiet der loten te belasten. In de laatste dagen kwamen weder een groot aantal prijsvoor- werpen in. Snb-commissiën werden reeds in verschillende plaatsen gevestigd en van onderscheidene gemeenten kwamen berigten in, dat de burgemeesters zich met de zamcnstelling van sub-commissiën bezighouden. Z. M. de koning doet zich geregeld van den voortgang der zaak op de hoogte stellen. Gisteren zijn te Scheveningen bjj de strandvonderij weder geborgen 210 voor Noordwijk en Zantvoort uit zee opgevischte vaten petroleum. BUITËNLANDSCIIK BËHIGTK.N. ENGELAND. LONDEN, 25 Januarij. Te New-York liep onlangs de stoomboot Colombo binnen, die van de Middellandsche zee kwam met zuidervruchten. In een aantal kisten moes ten zich sinaasappelen bevinden. Doordien een daarvan wat heel zwaar was, werd die geopend, en vond men bovenop sinaasappelen, maar overigens zakken met zand in de kist. Bij nader onderzoek bleek, dat met 450 kis ten hetzelfde bedrog gepleegd was. In de derde Avenue te New-York is het hulppostkantoor F. Behalve de noodige inrigtingen voor het personeel is er ook een zware ijzeren brand- kist. De vensters worden des avonds niet gesloten en iu de zaal blijven vier gasvlammen den gcheelen nacht branden, opdat de talrijke voorbijgangers, want het is een der drukste staten van New-York cn heeft een tramwegen een luchtspoorweg, door de groole spiegelruiten voortdurend alles kunnen zien wat er in de zaal voorvalt. Dit achtte de postdirecteur de beste wijze om zich tegen diefstal of inbraak te waarborgen. En toch vonden de amb tenaren, toen zij 7 Januarij des morgens op het bureau kwamen, er alles door elkander liggen. De ijzeren kist stond op een andere plaats dan den vorigen avond, de deur was uitgeboord en het slot door buskruid uit elkan der gevlogen. Van deu inhoud ontbraken ongeveer 1000 dollars aan con tanten en even zoo veel in gelswaardige stukken. Aanvankelijk was het onverklaarbaar hoe de dieven het aangelegd hadden, daar zij blijkbaar eenige uren werk hadden gehad. Een nader onderzoek bragt echter weldra aan het licht dat zij zes of zeven man sterk geweest waren en den diefstal ge pleegd hadden in de gewone uniform der postbeambten. Zij waren begonnen met de zaal op te redderen, te vegen, de glazen schoon te maken en de lessenaars te wrijven. De voorbijgangers dachten dus natuurlijk dat het ambtenaars waren, die het lokaal een extra-beurt gaven. Inmiddels werd de brandkist zoodanig geplaatst, dat de achterkant naar de straat gekeerd was en terwijl de overigen druk in hel lokaal bleven werken hadden twee der dieven weldra de stalen deur doorboord en kruid in de opening gewor pen. Hoe echter voorkomen dat de ontploffing niet op straat gehoord werd Door eenvoudig te wachten tot dal de spoorweg langs de viaduct voorbij reed eu toen de kans waar te nemen. De uniform lieten zij in het lokaal liggen. FRANK RIJ H. De kamer van afgevaardigden heeft bij de tweede lezing het ontwerp van den heer Seignobos aangenomenhoudende opheffing van de beperken de bepalingen en belemmerende formaliteiten voor de godsdienstige bijeen komsten (oefeningen, enz) van niet-kaiholieken. De heer Janvier de la Motte interpelleerde de regering over de schorsing van een adjunct en de ontbinding van een muziekgezelschap, die deelnamen aan een private bijeenkomst in eene gemeente van hel dep. der Eure. De minister ontkende, dat de bijeenkomst een privaat karakter had. Met 262 legen 138 stemmen besloot de kamer over te gaan tot de orde van den dag. De beraadslaging over de hervorming van den hoogen raad voor open baar onderwijs heeft Vrijdag in den senaat een aanvang genomen. Deze eerste zittingen zijn vrij kalot voorbijgegaan. -- De Paix meldt, dat de admiraal Duperre, die omstreek! het midden van December te Toulon scheep ging. de noodige instruction medenam, om tot de bezetting van Tonkin over te gaan. De minister van marine zal in de aanstaande zitting van de kamer der afgevaardigden een crediel van tien millioen tot bestrijding der bezettingskosten vragen. DV1TICULAND. Volgens de Köln. Zeit. geeft het wetsontwerp betredende eene wijzi ging van de rijks-legerwet van 1874 meer opzien dan het verdient. Zij doet opmerken, dat er ook voortaan geljjk vroeger niet meer dan één per cent van de bevolking tot de krijgsdienst geroepen zal worden maar dat de sedert 1867 aanzienlijk vermeerderde bevolking ten gevolge heeft, dat het rijks-leger nu met ruim 25000 man versterkt moet worden. R118L AND. De Golos bevat berigten uit Klein-Azië, over eene vijandige stemming welke zich te Kars tegen de Russen, vooral tegen de militairen, openbaart. Dezer dagen is aldaar een soldaat gedood en een gewond. Het officiële regeringsblad meldt, dat wegens den nood, welke in de districten Tsaritsin en Saralofl heerschldoor het mislukken van den oogst, een ambtenaar derwaarts is gezonden, om onderzoek te doen en in de be hoeften der bevolking te voorzien. Aan deu senaat der hoogeschool te Helsingfors is medegedeeld, dat de keizer aan de studenten het regt heeft hergeven tot het houden van alge- meene vergaderingen ter bespreking van zaken een voorregt dat in 1871 was ingetrokkenwegens de toen voorgevallen ongeregeldheden. OU8T-INDIË. BATAVIA, 19 December. De regering is voornemens om. bij wijze van proef, twee scholen op te rigten voor inlandsche meisjeswaar ook onderwjjs in de handwerken zal worden gegeven. De eene zal worden geopend te Padang, de andere te Fort de Koek. Een herziening der ordonnantiën op het patentregt en de personeele belasting is in bewerking. Van Atjeh is alhier aangekomen een Hollandsch fuselier, vroeger ridder der Militaire Willemsorde, wegens feitelijke insubordinatie tegen een onder officier veroordeeld tot 10 jaren detentie en verlies van het ridderleeken.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2