voor de behandeling van het strafwetboek een leiddraad vast te stellen voor de algemeene beschouwingen in de afdeelingengemeend hieraan te voldoen, door voor het eerste boek, het algemeene deel van het wetboek bevattende, zooveel mogelijk al de principiële vraagpunten te stellen, waarin de verschillende leerstukken volgens ontwerp en memorie zich op lossen. Voor de beide laatste boekenhet speciale deel van het wetboek inhondende, was de haar opgelegde laak bepaald tot die vraagpunten van algemcenen aard, welke zoowel elk dier boeken in zijn geheel, als elk hunner titels in zijn geheel, en verder elke reeks van artikelen, dezelfde species betreffende van het in den titel behandeld genus van strafbare fei len opleveren. sGRAVENHAGE, 23 Januarij. Aan den heer J. 0. Boogaard is eervol ontslag verleend uit zijne be trekking van ontvanger der directe belastingen te Franeker. Tot onderwijzer aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te Mid delburg is benoemd de heer G. Keyzer, tot dusverre tijdelijk onderwijzer aan die inrigting. Be 2' luit. P. J. T. A. Baltaerd, van het wapen der infanterie van het leger hier te lande, gedetacheerd bij het leger in Nederl. Indië, is in zijnen rang overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-lndië, cn de 1' luit. J. F. P. Bekkers, van het 3', en de 2' luit. D. de Moulin, van het 7' reg. infanterie, zijn voor den lijd van 5 jaren gedetacheerd bij bet wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië. Door den minister van koloniën zijn de geëxamineerde veeartsen C. N. Schoorel en G. J. C. van den Starp tijdelijk gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om gedurende den lijd van een jaar te worden werkzaam gesteld daar te lande. Naar wij vernemen is het uitvoerend comité van de algemeene com missie tot bevordering van de oprigling van een kunst-industrie-museum alhier thans aldus zamengesteld: mr. R. J. graaf Schimmelpenninck van bijenhuis, lid van de tweede kamer, voorzitter; A. P. Godon, lid van de prov. staten en den gemeenteraad, ondervoorzitter; mr, F. A. H. von Weck- hcrlin, lid van den raad van bestuur van de akademie van beeldende kun sten, penningmeester; mr. M. C. Philipse, secretaris; D. A. C. Artz, voor zitter van Pulchri Studio; J. G. Vogel, lid van den raad van bestuur van de akademie van beeldende kunsten; mr. G. J. Goekoop, lid van gedep. staten; J. van Lith Jr.voorzitter van handel en nijverheid, en G. H. Bauer, lid van het bestuur der maatschappij lot bevordering der bouwkunde. Gisteren zijn Ie Scheveniugen uit zee aangebragt en bij de strand vonderij aldaar geborgen 31 vaten petroleum, waarvan de merken onlees baar zijn geworden, doch waarop nog waar te nemen is; Standaard f Cie. BUITKN LA IN IKSCIIK RKKIGTKY BELG1E. Men heeft thans de laatste hand gelegd aan het metselwerk van het gedenkteeken, dat in het park te Laeken wordt opgerigt ter nagedachtenis van Leopold I. Het gedenkteeken zal, naar men denkt, geheel voltooid zijn tijdens de feesten van 1880. Een treurig ongeluk heelt in den nacht van Zaturdag op Zondag plaats gehad in de kolenmijn van Foxhalle Ie Bechuron (Chenée). Eene ontploffing van graauwvuur heeft den dood veroorzaakt van vijf mijnwer kers. waaronder drie vaders van huisgezinnen, die talrijke weezen nalaten; Naar men zegt had niets die ontploffing doen voorzien en men begrijpt niet hoe dit ongeluk heeft kunnen plaats hebben, daar de slagtoffers allen voor zien waren van veiligheidslampen. K K Ij A X LONDEN, 22 Januarij. Tc Dublin hebben de lerschc leden van het lagerhuis, die tot de Ilome- Rule-pariij behooreneene bijeenkomst gehouden en motiën aangenomen, waarbij de maatregelen onvoldoende werden genoemd, die door de rege ring lol leniging van den nood in Ierland genomen zijn. Olliciëel wordt tegengesproken, dat de beide zoons van den prins van Wales een anker op elkanders neus getatouëerd hebben. Het gerucht ont stond, doordien de kadelten van de Bacchante, onder welke ook de bedoelde jongelieden, op een vrolijke partij te Gibraltar zich vertoonden met imitatiën van tatoeëringen. Waarschijnlijk hadden zij dus hunne neuzen met een gebrande kurk wat zwart gemaakt. -- Aan boord van het oefeningsschip Cornwall zou onlangs typhoïde- koorts zijn uitgebroken. Uit eene lijkschouwing van een overleden knaap is echter gebleken, dat men hier niet had te doen met typhus of typhoïde- koorts. maar met de trichinen-ziekte, die in hare algemeene kenteekenen ligtelijk met typhus ban worden verward. Alhier is de groote lucifersfabriek van de heeren R. Martin and C°. afgebrand. Drie groote gebouwen zijn geheel uitgebrand en een vierde ge bouw bekwam aanzienlijke schade. In December 1878 werd te Burton-Crescent eene bejaarde vrouwRe- becka Samuels genaamdin de keuken van haar huis vermoord gevonden. Eene schoonmaakster, Mary Dorovan, die het huis dikwijls bezocht, werd van den moord verdacht, maar na eene langdurige instructie wegens gebrek aan bewijs weder op vrije voeten gesteld. Sedert had de politie vruchteloos naar den dader of de daders gezocht, tot nu dezer dagen een jonge man, i James Wills, ook wel Philips genaamd, en 22 jaren oud, die in hetcorrec- tiehuis te Middlesex juist G maanden gevangenisstraf wegens gewonen dief stal had doorgebragt, de bekentenis aflegde, dat hij vrouw Samuels, met be- j hulp van .een anderen man, vermoord had. Naar men uit Sidney meldt, is men met de tot heden verkregen uit komsten der wereldtentoonstelling zeer tevreden. Ofschoon November de i slibt maand te Sidney is, waren tcch dagelijks gemiddeld 4000 bezoekers op het terrein. Sedert de opening hebben 303,405 personen de tentoonstel- ling bezocht en werd eene som van ongeveer 17.000 ontvangen. Uit Rio Janeiro wordt gemeld dat aldaar een ernstig oproer heelt plaats gehad, naar aanleiding van een besluit der regering, tot het heffen eener belasting van 20 reis van eiken passagierdie van het paardenspoor gebruik maakt. Het gepeupel vernielde de wagens, brak de rails op, viel de conducteurs aan en ontving de militairendie tot ontzet kwamen aan rukken, met steenworpen en revolverschoten. De gewapende magt joeg daarop de menigte met geweld uiteen, waarop drie personen werden ge- dood en dertig gewondmet inbegrip van eenige soldalen en politiediena ren. Eene tweede poging tot verzet mislukte. De regering heeft weigerend geantwoord op het verzoek eener deputatie om de belasting op te heffen, FRANKRIJ K. De onderhandelingen tusschen de linker-fractiën der kamer, om tot eene gesloten meerderheid te geraken, loopen niet voorspoedig van stapel. Het punt van de volledige amnestie moet ook hier weder het groote strui kelblok zijn. De regerings-partij is ongenegen daarop aan te dringen. De gemeenteraad van Parjjs heeft een voorstel van de regering goed gekeurd, waarbij de gemeente zich verbindt eene som van vier millioen bij te dragen ter verbouwing en uitbreiding van de onderwijs-inrigtingen der Sorbonne. Doch de raad heeft als de voorwaarde gesteld, dat de onderwijs- zalen, buiten de uren waarop de door den staat benoemde hoogleeraren hunnen cursus houden, opengesteld worden voor het bijzondere hoogere ondcrwjjs. De minister Ferry heeft daarop een schrijven gerigt aan den prefect der Seine, waarin hij verklaart, dat de regering de aan de stedelijke tegemoetkoming verbonden voorwaarde niet kan aannemen. Wat de raad wil, is eene regeling van het hooger onderwijs, die de minister op dit oogenblik niet heeft te onderzoeken, maar die hij niet zijdelings, bjj eene bijzondere overeenkomst, in de wetgeving mag laten binnensluipen. De prefect van politie te Parijs heeft bevolen, dal noch versch vleescli boven de 3 kilo, noch pekel- en rookvleesch boven de 5 kilo voortaan in de stad mag worden ingevoerd zonder vooraf aan een onderzoek door bij zondere inspecteurs voor de vleeschkeuring onderworpen te worden. De invoer is diensvolgens tot 8 plaatsen beperkt, waar de keuring'plaats heeft. De minister van openbare werken is naar Saumur vertrokken, waar de sterke ijsgang der Loire die schoone landstreek met verwoesting bedreigt. De ijsschotsen zijn over eene lengte van 11 en over eene breedte van 1 kilometer tot eene vreesselijke hoogte opgestuwd. De pogingen, om ze door dynamiet te laten springen, waren van weinig uitwerking. Te Parijs is dezer dagen de bloemenschilder Tremblay overleden. Na dat hij eerst eenige jaren in de kunstenaarswereld door pracht eu weelde geschitterd had, verviel hij langzamerhand tot armoede, cn belandde einde lijk in een klein vertrekje, dat tegelijk zijn keukeu, zijn slaapkamer, zijn atelier was. Hij scheen zeer arm en verlaten te zijn. Maar bjj het zoeken naar de familiepapieren van den overledene, vond de politie een kistje vol goudstukken, grootendeels uit den tijd van Napoleon I en Lodcwijk XVIII. De oude schilder, die een muntliefhebber was, schijnt die zeldzame stukken verzameld te hebben, en heeft blijkbaar liever gebrek geleden, dan zjjnkos telijke goudstukken aan te spreken. - Volgens berigt uit Cannes was de toestand van de keizerin van Rusland weder verbeterd en was er weder sprake van haar vertrek. DUITICIILAN». Bij den bondsraad is een ontwerp ingekomen, volgens hetwelk van 1 April 1881 af elf nieuwe regimenten infanterie, één nieuw pruissisch regi ment veld-artillerie, één regiment artillerie te voel en één bataiilon pioniers zullen worden opgerigt en 32 veldbatlerjjen. De daaruit voortvloeiende bljjvende uitgaven zullen 17.160,242 m. en de uitgave voor eens 26,713,166 m. bedragen. Het onlwe.p bepaalt verder, dat de sterkte van het leger in vredestijd van 1 April 1881 tot 1 April 1888 een percent van de bevolking zal bedragen en dus van 401.000 tot 427,250 zal verhoogd worden. In de memorie van toelichting wordt gewezen op de groote Icgerhervormingcn van naburige staten, bij welke Duilschland, ook zelfs als dit ontwerp wet wordt, wat artillerie en iulanterie betreft, nog achterblijlt. De Pruissische kamer van afgevaardigden heeft de wet op de belasting der tapperijen bij tweede lezing verworpen, en bij derde lezing het ont werp tot leniging van den nood in Silezië aangenomen, dal alzoo binnen den kortst mogelijken tijd tot wet verheven zal worden. Prins Ilohenlohe, Duitsch ambassadeur lc Parijs, heeft hel Ordesfeest van den Zwarten Adelaar bijgewoond. Volgens de Kölv. Zeit. was hij eeni- germate verwonderd over de van oorlogsvrees vervulde atmospheer der Bcr- lijnsche staalkundige kringen. Naar zijne meening was die vrees volstrekt niet in overeenstemming met den in Parijs en Frankrijk bestaanden feitelij ken toestand. Generaal von Bose, wiens verzoek om ontslag onlangs vermeld werd, zal op verzoek van den keizer voorloopig nog bevelhebber van het Hessische legercorps blijven. De politie te Berlijn heeft een geheim socialistisch verkiezings-comilé ontdekt en overvallen. Al de leden, ten getale van twaalf, zijn aangehou den en alle papieren in beslag genomen. Tijdens de wereldtentoonstelling te Weenen, in 1873, werd op voor stel der K. K. Vereeniging voor tuinbouw besloten een gedenkteeken voor vrijheer von Siebold, in zijn geboortestad Wurzburg, op Ie rigten, uit erkenning en waardering zijner verdiensten, met betrekking tot den tuin bouw. üp uitnoodiging van het comité heeft prof. Christ. Rothte Munchen, een schets ontworpendie algemeen werd goedgekeurd. Dezer dagen is hem definitiel de uitvoering van het gedenkteeken opgedragen. Een 80-jarig jubilé vierde dezer dagen een grijze dienstmaagd te Bruch- sal in het groothertogdom Baden. De jubilaris was op haar 13'< jaar in dienst gekomen en was nog steeds bij dezelfde familie, waarvan alle tegen woordige leden echter eerst na haar komst geboren werden.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2