LEIDSCUE COURANT. .1881). V. 19. VRIJDAG 23 JANUARIJ. BINNENLANDSCHIi UKMtïTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.60, franco p, p. ƒ2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85franco p. p. f 2 35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditie kosten. Afzonderlijke summers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverteniifn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cenls. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 3—4 der Handelingen van den Gemeenteraad Ingekomen stukken). LEIDEN. 22 Januarrj. Door burg. en welh. worden, ter benoeming van een onderwijzer 1« kl. aan de jongensschool 2e kl.aan den raad voorgedragen de hli J. P. F. Kosters, onderwijzer 2' kl. aan die school. J. A. van Driel ie Middelburg, en J. H. van der Dusse Ie Overschie. In geval van benoeming van den eerst genoemde doen burg. en welh ter benoeming van een onderwijzer 2e kl. aan bedoelde school, de volgende voordrag!de hh. J. A. van Driel te Mid delburg, J. H van der Dusse te Overschie, en J. G. Tuitel, onderwijzer aan liet instituut Noorthey. Voor de benoeming van een onderwijzer 2' kl. aan de school n". 1 voor minvermogenden, worden voorgedragen de hh. A. Zwanenburg, te Voorscho ten, J. A. Buys, te Sluis, en M Mianen, te Utrecht. Door de onderoflicieren-vereeniaing //Door vriendschap vereenigd" al hier is hel plan gevormd eene voorstelling te geven in den schouwburg len voordeele der algemeene armen. Met het oog op de groote behoeften Lij den langdurigen soms strengen w inter zal dit plan zeker bij onze stadgenooten niet alleen sympathie, maar ook krachtdadige ondersteuning vinden. Van de vereeuigingwier bijeenkomsten door velen mei niei weinig voldoening werden bijgewoond, ma? men verwachten dat zjj ook ditmaal den bezoekers een aangenamen avond zal verschaflen. Een gewenscht succès moge haar menschlievend streven bekroonen. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter algemeene kennis ge- bragt. dat de eindexamens aan de polytechnische school, vermeld onder 6 en C in de artt. 60—65 der wet, regelende hel middelbaar onderwijs, in de maand Junij a. s. Ie Delft zullen worden afgenomen. Door de geneeskundige staatscommissie te Amsterdam is lot arts be vorderd de heer H. M. Numans, oud-officier van gezondheid. Het getuig schrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen is uitgereikt aan den heer A. Ekerman, cand.-arts. Het stoomschip Koning der Nederlanden, van Amsterdam naar Ba tavia. is op 20 Jan. van Napels vertrokken; de Madura is op 21 Jan. van daar naar Amsterdam vertrokken. Blijkens de berigtcn omtrent den stand der rivieren is het water nog vallende, maar vertoont zich overal veel drijfijs. Te Dirksland ontstond Dingsdag avond brand in de landbouwstelling bij L. van Es. De schuur met den geheelen voorraad hooi, strooeen wei nig oogst, 2 paarden, 7 stuks rundvee en 3 varkens zijn daarbij verbrand. Heden stond voor het geregtshol te Amsterdam teregt W. d. L oud 22 jaren, beschuldigd van moedwilligen doodslag van den marine-matroos van der Plas. Naar aanleiding eener kleine woordenwisseling op den Zeedijk aldaar, had de beschuldigde den verslagene met een parapluie een slag in het oog gegeven, die, gevolgd door ontsteking, den dood van het slagtoffer ten gevolge had. Het openb. min. nam aan dat de dood het gevolg was van den toegebragtcn stoot, dat door den verslagene eerst cenige slaaen aan den beschuldigde waren toegebragt en reqnireerde een celstraf van 18 maanden. Als verdediger trad op de heer mr. E. T. Clausing. Te Amsterdam was in den laatsten tijd het gerucht in omloop dat een van haar echtgenoot gescheiden levende dame een poging tot vergifti ging zou hebben beproefd op een bejaarden heer, haar oom. in wiens testa ment zij zou zijn bedacht. Het Hbl. heeft betreffende deze zaak het vol gende vernomen: Op den dag dat de poging plaats had, werd de dienstbode, die bij den bejaarden man inwoonde, door de dame in qnaestie met een boodschap de deur uitgezonden, Kort na haar terugkomst werd de soep opgediend. Van dit gerrgt aten de beide huisgenootennl. de heer en de meid, en beiden gevoelden zich kort daarna ongesteld, de meid in mindere mate dan haar heer. Geneeskundige hulp werd ingeroepen en heiden her stelden. De dokter constateerde dadelijk vergiftiging. De overblijfselen der soep werden in beslag genomen en na scheikundig onderzoek bleek het voorhanden zgn van arsenicum. De justitie trok zich de zaak aan, maar schijnt tot dusver geene termen te hebben kunnen vinden, om de dame, die door de omstandigheJenwaaronder het feit geschiedde, als de daderes scheen le moeten worden aangemerkt, in hechtenis Ie nemen. Herhaaldelijk is zjj gehoord en nog steeds wordt het onderzoek voortgezet. In de laatste dagen zjjn niet minder dan 48 droogisten gebragl in tegenwoordigheid van de verdachte, die echter allen hebben verklaard haar geen raitekruid le hebben verkocht. De lichten op de hoofden van de N'oordzee-haven le Umuiden, ver vaardigd door «len heer J. L. Creyghlon te Leiden, voldoen uitstekend, in verband met dc groote rijks-vuren zou het invaren bij nacht in de haven door deze lichten zonder gevaar kunnen geschieden, daar zij op ongeveer 1 a 1 Dtiitsche mijl ziglbaar zijn. Vele zijn zeker de vraagstukken welke moeten worden opgelost om bovenbedoelde lichten te verkrijgen. Zij worden van regerineswege en van de zijde der Amsterdamsche Kanaal-Maat schappij aan eene strenge controle onderworpen. Dat zij deze controle kun nen itoorstaan, bljjki hieruit, dat de heide lichten meer dan 14 dagen dag en nacht gebrand hebben zonder dat er iels aan gedaan is. Met naauw- keurigheid werd het licht bij den jonasten storm gadegeslagen, toen de zee er overheen sloeg, doch ook in dien toestand brandde het helder. H.C 0e opligter, die Zaturdag avond bij eene bakkersweduwc te Beverwijk ƒ100 voor een bon van 100 sigaren wist maglig te worden, is door den burgemeester zelf gevat, en heeft zijn misdaad reeds bekend. Hij heel Wil lem Augustinus, en is tuindersknecht. Zijn buitengewone royaliteit heeft hem verraden. Te Groningen is Maandag morgen eene 80-jarige weduwe, terwijl de bij haar inwonende vrouw zich eenige oogenblikken had verwijderd, met hare kleederen in aanraking met vuur gekomen, waardoor die vlam vatten. Dit ongeval werd opgemerkt u^or eenige buren, die dadelijk toeschoten en haar de kleederen van het lijf trokken; maar zij had reeds zulke brand wonden bekomendat zij den volgenden dag aan dc bekomen wonden is overleden. De r. k. kerk te GefTen heeft zoozeer door het water geleden, dat eene verzakking heeft plaats gehad, zoodat zrj afgebroken zal moeien wor den en op nieuw opgebouwd. Ten gevolge van het voortgezette onderzoek in de zaak van den moord, gepleegd op eene dienstbode te Sleeuwijk, zijn drie personen in hechtenis genomen. In eene door een 50-tal leden, op gisteren avond in het bóiel den Burg, bijgewoonde vergadering van de afd. Leiden en omstreken der llpil. Maatschappij van Landbouw, werd. na eenige huishoudelijke werkzaamhe den, door den voorzitter, mr. L. Suringar, mededeeling gedaan van emige in gekomen stukken, o. a. van eene missive van hel hoofdbestuur, waarbij de vraag werd gedaan, welke prijzen door deze afdeeling voor de in dit jaar hier te houden tentoonstelling beschikbaar zouden worden gestelden daar van immers vóór 1 Febr. a. a. opgave te doenten einde die in het pro gramma te kunnen opnemen. Naar aanleiding hiervan werd door den heer Rinkes Borger gewezen op een gebrek in het vorige programmawaarbij bepaald was dat de in te zenden Leidsche en Delftsche hoter 14 dagen oud kon zijn. Wanneer nu een minder consciëntieus mededinger hoter inzendt van slechts 2 dagen oud, is deze natuurlijk veel frisscher. Hiertegen diende le worden gewaakt. De daarna door den heer Montague gedane vraag, waarom er dezerzjjds geen medaille voor scheerwol uit Rjnland zou uitgeloofd worden, gaf aan leiding tot de aanneming van een voorstel, om van wege deze afdeeling eene zilveren medaille toe te kennen. Nog deelde de voorzitter mede dat de kennisgeving aan de zuster-afdeelingen, dat geldelijke steun voor de as. tentoonstelling zeer gewenscht was, nog slechts door die le Noordwijk in gunstigen zin was beantwoord. Hij wekte ook de leden dezer afdeeling tot het inzenden van geldelijke bijdragen op; terwijl de vergadering zichonder luide toejuiching, met het voorstel van den heer Stailinga vereenigde, om. op het voorbeeld van den heer Hus, zooveel mogcljjk leden aan te werven. Tot dat einde is. volgens mededeeling van den voorzitter, reeds eene lijst lot deelneming neèrgelegd op de studenten sociëteit Minerva. Ook op de Nieuwe Sociëteit zal er eene worden gedeponeerd. In plaats van den lieer A. van Eek, die om bijzondere redenen ais lid van het bestuur had bedankt enniettegenstaande den aandrang der vergade- ringbij zjjn besluit volhardde, wordt als zoodanig benoemd de heer N, J. Stailinga. Met eene gepaste toespraak van den voorzitter, waarbij hij, in verhand

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1