LE1BSCBE COII SI ill V. 17. WOENSDAG 21 JANÜARIJ. im Courant verschijnt dadelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. met liet Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjanrs, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverleniiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cenis. STADS-BER 1CHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIOEN roepen bij deze op alle leveranciers, werkbazen enz., welke over het algeloopen jaar 1879 ten laste der gemeente eenige vordering hebben, om hunne rekeningen ten spoedigsteuiterlijk vóór uit" Januari e. k.ter Gemeente-Secretarie (afdeeling financiën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leides, 6 Januari 1880. E KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden brengen ter kennis van belanghebbendendat ingevolge art. 2 der Verordening regelende de in vordering der plaatselijke belasting op de HONDEN, ieder houder van een of meer honden, die aan die helasiing onderhevig zijn, verplicht is, daarvan jaarlijks vóór of op den 31sten Januari bij den Gemeente ontvanger aangifte te doen, door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderteekend biljet en dat bedoelde inschrijvingsbiljetten voor het dienstjaar 1880 kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zjju. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d BRANDELER, Burgemeester. Leides6 Januari 1880. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCHË BERIGTEN. LEIDEN. 20 Januarjj. De Staatscourant bevat het verslag der commissie belast met het af nemen der praktisch-geneeskundige en tandheelkundige examina, over de werkzaamheden, verrigt ui hare eerste zitting, vau 19 September tot 31 December jl.gehouden te Amsterdam. Men schrjjft ons: De wind heeft gedurende vier weken, met bijna volslagen stille, geen dag vasten koers gehouden. Het ergste was dit voor de koren- en moutmolens. die zeer naar wind verlangden. De temperatuur was wisselvallig, beurtelings vorst en dooi, ook beurtelings zonnige en donkere dagen. Gisteren morgen ten 8 ure teekentle de thermometer 13" Falir.heden morgen ten 8 ure 31". De barometer heeft bijna geen ver andering ondergaan, hjj heelt zijn Imogen stand behouden. Hieruit zou men opmaken dat de winter met afwisselende strenge vorst nog niet zal wijken. De zomer zal arm aan rozen zijnnaar bel zich laat aanzien Want ook het hout eener menigte van dat gebloemte is iu December bevroren. Men meldt ons uit Alphen: Gisteren-avond (19 Jan) is dnor den veld wachter Vet, gestationeerd te Ter-Aar, naar Alphen overgehragt een jong- mensch, verdacht een zilveren ketting van den heer v. d. B.goud- en zil verwerker te Aarlanderveente hebben ontvreemd. Om de justitie voorde, hier zekere, verwikkelingen ie vrijwaren, is door den EAh heer burgemees ter de voorloopige inbewaiingneming bevolen, en reeds heden ochtend is door den jongeling volledige schuldbekentenis afgelegd met alle omstandig heden en verklaringen. De ketting, nog iu zjju bezit zijnde, is door de politie in beslag genomen en door den eigenaar erkend zoodat waarschijnlijk een jeugdig, docli misdadig jongeling voor zijne slechte daad zal worden gestraft. Te Katwijk aan Zee is Zondag een wrak aangespoeld, waarin zich een groot aantal vaten, gevuld met petroleum, bevond. De naam van het schip is onbekend. Eene commissie, in het leven geroepen door den vorigen minister van financiën mr. J. G. Gleichman en bestaande uit de hb. mr. Hartsen Jczn., directeur van de Holl. sociëteit van levensverzekering te Amsterdam, en de hoogleeraren van Geer en van Pesch, te Leiden en te Amsterdam, had in last de grondslagen te onderzoeken, waarop aan weduwen en weezen van alle burgerlijke ambtenaren pensioen zou kunnen worden verleend en tevens de grondslagen na te gaan van het reeds beslaand weduwen- en weezen- fonds der ambtenaren van algemeen bestuur. Dc commissie is door haar onderzoek tot de overtuiging gekomen, dal geen afdoende maatregelen te nemen zijn zonder diep ingrijpende wijziging van de voorwaarden, waarop aan dc burgerlijke ambtenaren pensioen wordt verleend Wanneer aan de toekomstige weduwen en weezen en alle ambtenaren, op 1 Jannarij 1878 in dienst geweest zijnde, een pensioen verzekerd werd van een derde deel der toen bestaande tractenieiiten en geen bijdragen van het personeel zelf ge vraagd werden, nam de staat daardoor eene verpligling op zich, die gelijk staal met eene storting in eens vau f 14.000.000 op gemeld tijdstip, of on geveer zooveel als aanwezig is in dc kas van het burgerlijk pensioenfonds, dat nu voor de pensioenen van de ambtenaren zclven dient. Zal het pen sioen een derde doel van het laatste tractement zijn, zoo moet voor de latere verhoogingen afzonderlijk betaald worden, en eveneens voor hen, die later aangesteld zjjn of zullen worden. Wanneer de staat nieis bijdraagt, maar de ambtenaren zelveu deze pensioenen moesten opbrengen, zou de ge middelde jaarlijksche korting voor het tegenwoordig personeel moeten be dragen doorioopeud 12% ten honderd van het inkomen. 0e regeling, die de commissie het wenschelijkst acht, is dat de aanzien lijke kapitalen, die liet burgerlijk pensioenenfonds bezit, voor de weduwe pensioenen beschikbaar zulten gesteld worden. De millioeiien in de kas van het fonds, beuevens de stortingen van eenmaal het tractement en eenmaal elke verhooging bjj de volgende aanstellingen en verhoogingenzullen juist voldoende zjju om de verlangde weduwepensioenen uit te betalen. Dan moet de staat de verpligtingen van het burgerlijk pensioenfonds op zich nemen, dal zoo veel te ligter zal vallen, daar de pensioenen van alle vóór 1816 aangestelden nu toch nog uit de staatsbegrooliug gekweten worden eu uit het pensioenfonds nog geen ƒ200 000 'sjaars betaald wordt. De Vereeniging van Duitsche spoorwegdirectiënwaarvan ook onder scheidene Nederlandsche spoorwegmaatschappijen, met name de maat schappij t0' exploitatie van staatsspoorwegen, deel uitmaken, heeft besloten elke drie jaren premiën uit te loven voor belangrijke uitvindingen op spoor weggebied, lot een gezamenlyk bedrag van 30000 mark. Dit bedrag is als volst verdeeld: voor uitvindingen en verbeteringen in de constructie van de spoorwegen en hunne kunstwerken drie premiën, resp. van 7500 3000 en 1500 mark; voor uitvindingen en verbeteringen in het rollend maierieel en het gebruik daarvan, insgelijks drie premiën, resp. van 7500. 3000 en 1500 mark; voor uitvindingen en verbeteringen ten aanzien van het beheer der spoorwegen en de spoorwegstalistiekalsmede voor uitstekende producten der spoorweglitteratuur eene eerste premie van 3000 mark en twee premiën elk van 1500 mark. De mededinging is thans opengesteld voor alle uitvin dingen en verbeteringen, die, van 16 Julij 1875 lot 15 Jniij 1881. franco ingewacht worden bij de directie van de vereeniging, die te Berlijn ge vestigd is. liet V. D. meldt dal, volgens een particulier bcrigt uil Curasaoaldaar liet gerucht loopt, dat tie president der Venezuelaansche republiek. Guzman Blanco, plannen zou beramen, om desnoods door een //coup de main" het eiland le hemagtisen. Men kan zich echter niet voorstellen, dal Venezuela werkelijk zoo iels zou wagen. De heer C van Helden, uilgever te Amsterdam, noodigt alle letter kundigen uil voor zijn tijdschrift //Omnibus" ten oorspronkelijke bijdrage te lev eren van een bepaalden omvang. De bijdragen worden naar een vasten maatstaf betaald. Als zij allen zijn opgenomendan worden zij onder worpen aan de i eoordeeling der inteekenaren op den //Omnibus." De schrijver van de novelle of den roman, die de meeste stemmen krijgt, ontvangt dan als belooning een som van /500, die bij de Uasvcreeniging berust. De oudste ingeze:ene van Rotterdam is overleden. Hij behoorde tot de Verpleegden in het Ned. gerei', diaconie-lidmaienhuis, en Lereikte den ouderdom van 99 jaren en ruim 3 maanden. De oude man. Huihert llalf- kaak geiieeten, was op 26 Julij 1844 als verpleegde in genoemd geslicht opgenomenen was aldaar tot op zijn 90' jaar als kok ijverig werkzaam. Ook in zijne verdere levensjaren genoot hij steeds eene goede gezondheid, lot op den dag vóór zijn overlijden. Als de vermoedelijke moeder van het te Dordrecht opgevischt kinder lijkje is door de politie aldaar aangehouden de 19-jarige dienstbode van een broodbakker. Uit het verhoor is gebleken, dat zij werkelijk heimelijk is bevallen en daarna onmiddellijk haar kindje in het water heeft geworpen. De gezamenlijke suikerrafünadeurs te Amsterdam hebben eene gift van ƒ5000 geschonken ten behoeve van de werklieden der verbrande suikerfa briek van de firma Beuker en HuIsliofT. Door wijlen inej. M. Hodshon is een legaat van ƒ6000 vermaakt aan de diaconie der Ned. Herv. gemeente aldaar. Zalurdag avond js eene bakkers-weduwe uit Beverwjjk, die met hare kinderen ijverig werkt om den kost te verdienen, mede het slagtoffer ge worden van een opligler. Een man. die de kleeding en het voorkomen hail van ent polderwerker, kwam hjj haar in den winkel, en vroeg een hrielje van ƒ100 te wisselen, waarmede hij zijn volk op dc hei mofst

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1