"Me slooten cn vaarten begint weg te' dooijenblijkt het, hoe verbazend veel viscl) door de vorst en sneeuw is gestikt. Overal vindt men snoek, baars en zelfs paling van onder aan het ijs vasigevrozen. of wel tusschen liet oude cn jongere ijs. Geheele manden baars werden in de bjjten geschept, en duizenden kleine vischjes gingen vaak daarbij verloren. Menigeendie zjjn brood met visschen in de binnenwateren verdient, zal in den loop des jaars pas regt gewaar worden, boe groot de schade is, die strenge koude, ver gezeld van veel sneeuw, aan de visscherijen veroorzaakt. Te Amsterdam is in de vorige week eene jufvrouw hel slagtoffer ge worden van een handelwijze, die al menigeen geld heeft gekost. Zij gaf te goeder trouw honderd gulden in specie voor een quasi-bankbillet van dat bedrag, dat hij onderzoek bleek te zijn een stuk papier uil een kistje sigaren, waarop de woorden «Nederlandsche bank" cn "honderd sigaren" stond ge drukt en dat den vorm en het uiterlijk heeft van een bankbillet. De Ticenlsc/te C. deelt het volgende mede: Een jongeling uit Lonneker, als milicien onder de wag enenw erd door zijn moeder herhaaldelijk aangezocht om zich te engageren voor de dienst in de Oost-Indische bezittingen; men brgrjjpt met welk doel: het handgeld is hoog en op een gedeelte daarvan rekende de ontaarde moeder, om dat in losbandigheid en dronkenschap te verbrassen. Eindelijk gelukte de toeleg. De zoon ging naar Harderwijk, werd goedgekeurd en ontving bet handgeld Op het berigt daarvan reisde de vader onmiddellijk naar Harderwijk, logeerde daar acht dagen op kosten tan den zoon. en spoorde toen met bent (de zoon had 14 dageu verlof gekregen) herwaarts. Hoe er gedurende die 14 dagen geleefd werd, be hoeft niet nader uiteengezet te worden; men begrijpt dal. Maar. aan alles komt een einde, ook aan dat goede leven: de 14 dageu verloftijd waren verstreken en de zoon vertrok, om welligt nimmer weder te koeren. En welk een afscheid! Hoe vroeg bet ook nog was. de moeder was reeds weder beschonken, en toen de zitsters bij tiet afscheid nemen schreiden, sprak de moeder met dubbele mug: "Wat sta je daar te huilen? huil je om hem, die moeite kun je wel S|>aren: hij is toch voor de haaijen!" Uit een mededeeling van de Twentse/ie C. blijkt dat de "aangerande" Brink het vgrha.il van zijn vechtpartij heeft bedacht in de hoop een klin kend bewijs van dankbaarheid te ontvangen van den directeur der turfla-t briek te Vroonishoop. in wiens dienst hij was en voor wieu hij een zak met geld ad 600 van Almelo had overgebragt. Tegen F. Holkeuiaeffectenhandelaar te Joure. thans in hechtenis, beschuldigd van lal van bedriegelijke handelingen, is door het hof te Leeu warden eene tuchthuisstraf van 8 jaren geëscht. Uitspraak Vrijdag aanst. Op de spoorweg-sectie den Bosch--Hcdel hebben de personentreinen Zaturdag II. weder voor bet eerst geloopen. Tc Kaatsheuvel werd Woeusdjg II brand ontdekt in een loojjerjj. Men vond den eigenaar aan de achterdeur van het gebouw schijnbaar bewuste loos liggen. De brand, die op drie van elkander verwijderde plaatsen op de eerste verdieping was uitgebroken, werd door spoedig aangebragle hulp gebltischl. Door den wjchtmeeslir der marchaussée is een naauwkeurig on derzoek naar de oorzaak van den brand ingesteld. Gebouw en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. Te St. Oedenrode zijn' twee knapen, een van 14 en een van 11 jaren, zonen eener arme weduwe, door het ijs gezakt en verdronken. Te Tilburg waren dezer dagen vier kleine kinderen voor een oogenblik alleen gelaten Zij zalen hij de kagchcl, w aarop een ketel met kokend wa ter stond. Een der kleinen heeft onder hel spelen de kagchel omverge worpen, waardoor zij alle vier zware brandwonden hebben bekomen. In het verslag van de commissie van rapporteurs der eerste kamer over het hoofdstuk Binnénlandsebe zaken, komt betreflende het hooger onderwijs het volgende voor: Voor velen had de wet van 1876 in menig opzigt teleurstelling gebaarde lu de eerste plaats ten opzigte der studenten, van wier wetenschappelijken* zin men zich te veel illttsiën gemaakt had! Het bijwonen van de lessen der' hoogleeraren werd. sedert de invoering van de wet meer nog dan vroeger, verwaarloosd, en de band tusschen studenten en hoogleeraren was nog losser geworden. Zelfs meenden sommigen dat dit niel-bjjwonen der lessen merk baar ongunsligen invloed had op de handelwijze van sommige hoogleeraren jegens de studenten. He vrijgevige bepaling van art. 65 der wet voert tot ontduiking der wel niet slechts ten nadeele van de schatkist, ook ten na- deele der studenten, die thans zoeken een minimum van colleges bij te wo nen. Terwijl aan de andere zijde tie vakken meer en meer worden gesplitst, bet aantal specialiteiten onder de professoren toeneemtzoodat er hooglee raren z(jn, die een zeer gering getal lessen geven, vermindert aan de andere zijde het aantal studenten, die van de lessen gebruik maken zoodat sommige professoren een of twee studentin onder bun gehoor tellen. Men acinic daarom herziening van artt. 04 en 65 weiischelijk. Tevens zon welligt het beginsel der afschaffing van collegegelden aan eene nadere overweging moe ten onderworpen worden. Ook de zeer aanzienlijke kosten, w elke het hooger onderwijs vordert, maken matiging in de splitsing der vakken meer en meer wenschelijk. Door eeltige leden werd de vraag gedaan of, hij het erkend gebrek om sommige leerstoelen aan de rjjks-uu>vcrsiieiteu te vervullen, liet niet raad zaam zjjn zon voor de rjjks-nniversiieiten het voorbeeld te volgen, met goed keuring van den vorigen minister van binuenlandsche zaken, te Amsterdam gegeven van buitengewone hoogleeraren aan te stellen met regt van zitting in den senaat. Door verschillende leden werd gewezen op de kostbare exploita tie van het academisch ziekenhuis te Leiden. Ernstig werd door vele leden afge keurd, door sommigen zelfs eene laakbare handeling genoemd, de wijze waarop is omgesprongen met de sedert vier jaren uitgetrokken, doch voor dit doel niet gebruikte gelden voor een nieuw academiegehou y Ie Leiden. Een groot deel dier gelden is verbruikt aan verbetering, wijzjging en aan meubilair van het eerst sedert kort gebouwd uosocomium. Ook na de inlich tingen der regering in de memorie van antwoord werd de wjjze waarop in deze is gehandeld afgekeurd, cn drong men aan op splitsing en aanwijzing der verschillende posten tot aanbouw, verbetering en onderhoud van acade mische gebouwen. 'sGRAVENHAGE, 19 Januarij. Tot notaris binnen het arrondissement Dordrecht zjjn benoemd: te Mijnsheerenland de heer E. ter Kuile, cand.-notaris en kantonregter-plaats- vanger te Zevenbergen; te Ridderkerk de heer F. II. baron d'Aulnis «ie Dourotiill, cand.-notaris te 's llenogeuhoschzijnde tevens eervol ontslag verleend aan den heer E. ter Kuile, als kanlonregter-plaalsvervangcr te Zevenbergen. -- De luit. ter zee 2' kl. H. M. la Chapclle is, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. De 1* luit. F. Britt, van het algemeen depót van discipline, is op pen ioen gesteld. De ministers van financiënvan oorlog en van waterstaat zullen Don derdag aanst. geen gehoor verleenen. De hoofdcommissie voor de algemeene verloting ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood heeft in hare Zaturdag avond gehouden vergadering besloten, even als in 1861, de hh. burgemeesters in Nederland uit te noodigen in hunne respective gemeenten subcommissiën te vestigen. De prijs van het lot is ook nu weder bepaald op II. De oproeping tot deelneming zal spoedig worden verspreid. Onder de geschenken, den koning persoonlijk voor deze verloting, nog vóór de zamenstelling der commissie, aangeboden, behooren o. a. twee lapijlen van den reeds gemelden heer Prins te Amsterdam, «jjf mandjes champagne van den heer E. van Bloeme alhier, als agent van den heer Auger Godinot. opvolger van de firma llen- riot C". te Reims, een opgemaakt pantervel van den heer J. G. van Deventer te Utrecht en een fraaije brievendrager van de firma Wed. L. Lazare en Zoon. BUITK.NLAMisr.llK BKIUliTKY EKCBl.ANn LONDEN18 Januarij. Volgens den correspondent van de Daily News te Kaapstad, mag men aannemen, dat het verzet tegen de inlijving van de Transvaal veeleer aan groeit dan verflaauwl. De bekende resoluties, in de bijeenkomst te Bloem fontein aangenomen, zijn de uiting van eene steeds toenemende anti-Engel- sche stemming in Zuid-Afrikadie eindigen zal met eene kloof te delven tusschen de beide nationaliteiten, welke zanten de tóch reeds dun gezaaide Europesche bevolking der kolonie uilmaken. Ik moet nogmaals herhalen, zegt hij, dat deze lieden, boe onbeduidend ook in aantal en physieke magt, de zienswijze en wenschen vertegenwoordigen van de meerderheid der Euro peanen in Zuid-Afrika. Uit Labore wordt gemeld, dat de Candahar-spoorweg lot aan Sibi gereed is. Deze lijn is 133 mijlen lang en over den aanleg is 101 dagenj gewerkt. 5000 man en 2000 lastdieren werden daartoe gebezigd. Men zal thans spoedig met den aanleg der lijn naar Quelta beginnen. Alhier had eene bijeenkomst plaats met het doel een gedenkleeken te doen 0|>rigtrn voor majoor Cavagnari, te Kabul met de zijnen verraderlijk vermoord. Eene subcommissie is benoemd om gelden te verzamelen, eene andere om te beramen hoedanig het gedenkleeken zal zijn. Met het visschen naar lijken in de Tay wordt voortgegaan. Aan boord van de stoomboot nam men eene clairvoyante mede. Deze wees eene plek aan, waar een lijk diep onder het zand moest liggen en werkelijk bragt de dreg aldaar de kraag van een overjas naar boven. De clairvoyante verklaarde voorts dat er nog twintig lijken lagen onder het ijzerwerk der neergestorte spanningen. Op de spoorweglijn van Lancashire en Yorkshire heeft tusschen Orms- kerk en Bruscough eene botsing plaats gehad tusschen een sneltrein en een trein, die op een verkeerd spoor liep. De machinist, de stoker en een con ducteur van dien trein kwamen om en ettelijke passagiers van den anderen trein zijn zeer zwaar gekwetst. De Mormonen zullen- wgarsehijnljjk eerlang Utah verlaten en naar Mexico trekken. In de laatste jaren hebben verscheidene Mormoonsche zendelingen het noorden van Mexieo bezocht en er eenige koloniën geslicht, en sedert eenigen tijd is tusschen de opperhoofden der Mormonen en het Mexicaansche gouvernement een briefwisseling gevoerd over den verkoop van land. Thans heeft de jongste der twaalf //apostelen" de opdragt ont vangen naar Mexico te gaanom aldaar met de regering te onderhandelen over de vestiging der Mormonen in die republiek. FRANKRIJK. De commissie der kamer, belast met het onderzoek van het door eenige afeevaardigden ingediende ontwerp lot afschaffing der geestelijken bjj bet leger, heelt den minister van oorlog geboord. De minister heeft ver klaard zich met de voordragl te kunnen vcreenisen, maar hij wil bet be houd der geestelijken in militaire hospitalenalthans tot nader order. Hij heeft voor het overige te kennen gegeven, dal bij voldoende maatregelen zal nemen ter verzekering van de vrijheid van geweien in de hospitalen. De Bonapartistische afgevaardigde Lenglé heeft de regering geïnterpel leerd over de conversie en haar gevraagd, zich daaromtrent uit te laten, opdat aan het beursspel een eind gemaakt zou worden. De minister Magnin heeft geantwoord, dat de regering slechts hare verklaring van 1879 kon herbalen, dat zij het best kon beoordeelen wanneer eene conversie nuttig en noodig zou zijn. Hij beschouwde bel als zijn pligt om ver Ier niet op de interpellatie te antwoorden, die op de geldmarkt een noodloltigen in vloed zou kunnen uitoefenen. Hij wenschte, dal de kamer haar evenals vroegere interpellatiën van dien aard zou behandelen, en de kamer heelt daarop met 310 tegen 128 stemmen besloten eenvoudig tot de orde van den dag over Ie gaanhoewel de heer Lenglé eene gemotiveerde motie van orde had voorgesteld. Daarna heeft de kamer met 254 tegen 120 stemmen het voorstel betref fende de afschaffing der aalmoezeniers bij het leger aangenomen. De gezant van Japan, Naonobon Sameshina. die reeds ofliciëel door den president der republiek was ontvangen, verzocht aan mevr. Grévy of hij haar zijne gemalin mogt voorstellen. De presidentsvrouw bewilligde in dit verzoek, en op hel bepaalde uur geleidde de minister van hnitenland- ,.sc'.ie; zaken den gezant en zijne gemalin naar hel presidentspaleis, alwaar de iwee dames een onderhoud hadden zonder de hulp van een tolk, dcwjjl de Japansche gezantschapsvrouw zeer vlug Fransch spreekt, volgens bet door de keizerin van Japan ten hove ingevoerde gebruik. IIUITbCULAKD. Naar men verzekert heeft de hertog van Cumberland, kroonprins van Hanover, thans beslist geweigerd van zjjne aanspraken af te zien tegen teruggave van het in beslag genomen vermogen zijns vaders. Hel regeringsvoorstel, betreffende de verbetering van het vaarwater in de Main, van Frankfort tol den Rijn, heeft bij de kamer van algevaardig den een gunstig ombaat gevonden. Voor Frankfort achtte men de zaak eene levensquarsiie. Wegens de heteekenis der stad op handelsgebied meende men dat met het voorgestelde werk niet mogt worden gedraald. Uit Erfurt meldt men dat in hel nabijgelegen Klein Ballhausen eene waarde van 13000 mark in geld eu papier gestolen is, ten nadeele van den l'ruissischen minister Lncius. Te Kósen is een oude vrouw overleden, die schijnbaar in zeer be krompen omstandigheden verkeerde, maar in wier kleederen men, na haar dood, 132 000 mark in goud eu bankpapier vond. De vrouw had. voor zoover men weet, geen bloedverwanten, cn ondanks de oproepingen is tot

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2