Naar de openbare criminele zitting van bet geregtshof te Leeuwarden is verwezenom teregtgesteld fe wordenD. J. W.oud 20 jarengeb. te Franeker, zonder beroep en vaste woonplaats, thans gedetineerd, bescha digd van de misdaad van het opzettelijk in brand steken van brandbare voorwerpen, derwjjze geplaatst om den brand te doen overgaan lol een gebouwzonder dal te voorzien was dat daardoor een menschenleven in gevaar kon worden gebragt, doordat hij den 18d,D Nov. jl. in cel 8 van het huis van arrest te Winschoten opzettelijk den brand heeft gestoken in eenige aan het Rijk toebehoorende dekens, stroozak, hoofdkussen en andere brandbare voorwerpen, welke hij zoodanig door de verbrijzelde glasruiten van het buitenvenster der cel heelt gesloken, dat die brand zich kon me- dedeelen aan het gebouw dezer gevangenis, en met het doel, dat zulks zou geschieden. Te Besoijen is een persoon aangehouden, die onder vermoeden staat den brand Ie hebben geslicht, die aldaar heeft gewoed. sGRAVENHAGE, 15 Januarij. Door Z. M. is baron du Charmel, laatstelijk secretaris van legatie bi, het Fransche gezantschap alhier, benoemd tot ridder der orde van den Nedcrlandschen Leeuw. Aan jh'. mr. J. 11. van Reenen is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver-, leemt als commies bjj het dep. van waterstaat, enz. en tot hoofdcommies bij genoemd departement is benoemd de heer m'. J. M. Hoog, thans com mies ter prov. griffie van Gelderland. Aait oen heer M. van der Lugt Melsert is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als kapitein kommandant der dienstd. schutterij te Brielle, met dankbetuiging voor de vele en goede diensten gedurende ruim 65 jaren aan de schutterij bewezen, en met vergunning om de uniform derschulteri met de onderscheidingsteekenen aan zijn rang verbonden te blijven dragen; voorts is benoemd tot kapitein kommandant der dienstd. schutterij te Brielle J. L. Kluit, thans 1* luit. bij die schutterij. De officier van administratie 3' kl. P. A. Molenaar, dienende aan boord van den monitor Panter, wordt overgeplaatst aan boord van het w achtschip te llellevoetsluis en vervangen door den officier van administratie 3* kl. F. Leitsiug. Door den minister van koloniën is de hoofdonderwijzer J. N. Le Geu geleld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indiê, om te worden benoemd tol onderwijzer 3de klasse voor de dienst daar te lande. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor vcrlreuen. De eerste kamer heeft iu hare zitting van heden bepaalddat morgen ten 3 ure beraadslaagd zal worden over de conclusie van het rapport der commissie belast met het onderzoek der vraag, of de heer Pické door het aan vaarden van het burgemeestersambt ophield lid der kamer le zijn. De Itecren Gremcrs, Viruly, Thooft en de Sitter ziju benoemd lot rappor teurs over de algemeene beschouwingen der begrooting voor 1880. Voor het geregtshof alhier stonden heden teregt F. B. R. en J. W. K., laatst wonende te Amsterdam, die reeds herhaaldelijk veroordeeld werden, thans beschuldigd van in den avond van 23 Sept. jl. uit een manufactuur winkel le Leiden te hebben weggenomen een rol blaauwe baai ter waarde van /GO a /70, die z[j daarna voor 5 verkochten. Den volgenden avond poogde de eerste besch. in hel Achterom te 's Hage zich een jas toe le eigenen, maar werd achterhaald en in gezelschap van den tweeden gear resteerd. Adv.-gen. mr. Gregory eischle beider veroordeeling tot 5 jaren liiehlhnissir.if. De verdediger drong op de oplegging eener ligtere straf aait, na op verschillende omstandigheden te hebben gewezendie daartoe z.'i. zouden kunnen leiden. Donderdag uitspraak. t: ;j HUI IKNLANDSCHË BKRIGTËY ENGELAND. LONDEN, 14 Januarij. Aan de Daily News wordl van 13 Januarij gemeld: Een Perzisch correspondent deelt mede, dat de regimenten van Herat en Balkh marscli- vaardig worden gemaakt om naar Ghuzni gezonden te wordenten einde Mahomed Jan, die zich nog steeds in het bezit van die plaats bevindt, te ondersteunen. De toestand te Ghuzni en in de omstreken dier plaats wekt groole bezorgdheid. Te Kabul maken de Hindoe-bewoners zich gereed, om zich naar Djcllalabad en Peshawur lè begeven. De prijzen der eerste levens- i middelen, vooral van meel en rijst, zijn schrikbarend hoog gestegen. Wali j Mahoiiied.die tol gouverneur van Kabul onder generaal Hills benoemd werd, is zeer impopulair. De Mohmunds verzamelen zich bij Palosi aan de 'Kabuf- S rivier en gehoorzamen aan een mullah. Een vliegende kolonne, bestaande uit twee stukken, drie compagnién van het 5d' fuselicr-reg., zes inlaudsche infanteristen cn een escadron Bengaalsche cavalerie, is van Peshawur opge rukt om den Khyber-pas op nieuw te bezetten. Generaal Daoud Shall is als gevangen ee tPeshawur binnengeleid. De correspondent van de Daily Wews meldt als een bewijs hoe vijan dig de bevolking van Afganistan tegen de Engelschen gezind is, en hoe weinig zij er aan denkt zich gedwee te onderwerpen, dat er tijdens de jongste gevechten iu elk dorp, waar de Engelschc troepen doortrokken, ml de huizen op hen geschoten werd. De heer Forster, lid van het parlement, beeft er in de Daily Weivs op gewezen, dat bij de qu-aestie van de Transvaal niet uit hel oog moet worden verloren, dat behalve de Boeren in de Transvaal zeer veel inlanders wonen. Er zijn daar slechts 25,000 a 30,000 blanken tegen 800,000 inlan ders. Deze zijn nu eenmaal ondcrdanen van de Engelsche kroon en land- genooteu van élken Engélschman. Daar het nu een feit is, dal de Boeren de inlanders niet behandelen overeenkomstig de beginselen van mensche- lijkheid en reglvaardigheiddie door Engeland ten dezen opzigte worden voorgestaan, is Engeland verpligt met de belangen en regten, zoo al niet met de wenschen van die zwarte bevolking der Transvaal te rade te gaan. Het parlementslid Courtney heeft daarop geantwoord. Die zwarte' bevol king, zegt hüheeft den Engelschen niet verzocht de Transvaal te annexeren en geene teekenen van blijdschap daarover gegeven. Onder de redenen voor de annexatie is dan ook niet opgegeven zorg voor de belangen der daar wonende inlanders. Zoo ver is de huichelarij niet gegaan. Men heelt alleen verklaard, «maar ten onregle", dat het wanbestuur der Boeren een gevaar voor de Engelsche koloniën opleverde. De Boeren waren vrije mannen, wier gebied men niet mogt annexeren, omdat hunne handelwijze ten opzigte der inlanders niet overeenkwam met de Engelsche begrippen van humaniteit. Terwijl Parnelllid van het parlement en het hoofd der lersche partij, door de Vereenigde Staten van Noord-Amerika trekt met het doel om gel- den voor zijn noodlijdende landgenoolen te verzamelen, wordl de toestand in het oostelijk gedeelte van Ierland steeds meer gespannen. Thans hoort men weder van ongeregeldheden te Knockrichard. liet volk viel ook daar de ambtenaren, die een pachter uit zijn woning moesten zetten, met stok ken en steenen aan, zoodat eerst na eene bloedige botsing de orde hersteld kon worden. t Op eene vergadering van het aardrijkskundig genootschap werd een i brief voorgelezen van den heer Jostia Tompson, meldende de aankomst van de Oost-Afrikaansche expeditie op den 22""1 September aan het noord-oosteljjk uiteinde van het Nyassa-meer. Voorts werd een schrijven voorgelezen van den consul Kirk, inhoudende bevestiging van de tijding van den dood van Keith Johnston. Volgens berigten uit Calcutta, volgen elkaar de moorden te Manda- Iay met onverminderde wreedheid op. Een van de prinsen, eerst onlangs tot die waardigheid verheven, om in het gebrek van vorstelijke familie, door de achtereenvolgende execution ontslaan, te voorzien, is ook weer als slagtoffer van de moordmanie van den Sultan gevallen; terwijl vijf zusters van den Phongzai-prins insgelijks om hals zijn gebragtonder voorgeven dat zij in briefwisseliug stonden met den Nyoung Yon-prins, maar werke lijk omdat zij zoo ongelukkig waren de jaloezie van de voornaamste ko ningin op te wekken. In de Vereenigde Staten gaat men voort het Panama-kanaal tegen te werken en de bedoelingen van den heer de Lesseps verdacht le maken. Zoo wordt thans gemeld, dat de minister-resident de Unie te Bogota aan de» staats-secretaris Evarts een brief heelt geschreven, waarin hij zegt, dat de Lesseps van plan is een Fransche kolonie op den Isthmus te slichten, en dat dit voor de belangen der Unie hoogst gevaarlijk moet zijn. FRA1VHRIJ H. De president Grévy moet reeds de besluiten onderteekend hebbrit be treffende hét personeel der reglerlijke tuagt. Onder de op wachtgeld ge stelden behooren Benoist en Robinet de Clery, advocaten-generaal aan het hof van cassatie, Fourchy, substituut aan het geregtshof van Parijs, en Mittetal, substituut aan het tribunaal der Seine. Voorts komen er twee benoemingen tot procureurs-generaal in voor en 80 benoemingeu tot leden van hoven en tribunalen. In den senaat heeft de heer Gaulthier de Rumilly, als oudste lid in jaren, het voorzitterschap waargenomen. 11 jj opende de ziiting mei eene rede.. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Dcsseanx als tijdelijk voor zitter de zitting geopend met eene korte rede, waarin hij o. a. wees op de kalmte en rust, waarmede, trots de kuiperijen der reactionairen, het be stuur van Mac Mahon is overgegaan op Jules Grévy. lie overeenstemming tusschen de openbare magteu en den uationalen wil, zeide hij verder, zal een terugkeer der staalkundige crisissen voorkomen. De kamer is hierna overgegaan tot het zamenstellen van haar bureau. Gambetia is met 259 van de 268 tiiigebragle stemmen (er waren 40 blanco-billelten in de bus) her kozen als voorzitter. Bij de verkiezing in Februarij van bet vorige jaar had hij 314 stemmen bekomen. Vele leden onthielden zich ditmaal van stemming. Tot vice-presidenleu zjjn herkozen: Brisson, Senaril en Beth- mont. De legitimist Durfort de Civrac, de altredende vierde vice-president, verkreeg slechts 125 stemmenalzoo niet de volstrekte meerderheid. Don derdag zal er eene nieuwe stemming plaats hebben. liet geheele jaar lang, zegt de llêp. jrang., heeft het le Parijs en elders lot den goeden toon behoordmet de vertegenwoordigers der regering zich zoo weinig mogelijk in le laten. Vooral sommige hooggeplaatste mili tairen hebben zich hierin onderscheiden. De minister Farre heeft de gene raals op de nadeelen van dit antagonisme aandachtig gemaakt, hen uit- noodigende, bij receptién van staats-ambtenaren steeds in uniform te ver schijnen en hunnen ondergeschikten te gelasten helzellde te doen. Volgens dc Economiste Fr. zou naar de berekening van den heer Paul Leroy Beaulieu de Fransche staatsschuld meer dan 26 miliiardeu fr. in kapitaal en 1265 niillioen in annuïteiten bedragen. Wanneer men deze schuld over de 37 milliocn Frauschen verdeelt, dan bedraagt zij ongeveer voor iedéé burger 700 fr. in kapitaal en 34 fr. in rente per hoofd. Bjj dit kapitaal moet nog gevoegd worden het totaal der lecuiugendoor de de partementen, steden en gemeenten gesloten, hetwelk op 5 a 6 miliiardeu wordl geschat en waardoor de som der verschillende schulden lol 31 5 32 milliarden stijgt. Dit kapitaal vereischt jaarlijks aan interesten ougtveer 1400 millioen fr. Het jaarlijksch verslag van den toestand der gemeente Parijs bevat dit jaar weder veel belangsrijks: Sedert de wet van 1859. toen de buiten wijken b(j Parjjs ziju gevoegd en de stad is uitgelegd tot aan de vesting werken, bedraagt hare oppervlakte 7F0'2 hectaren; voor dien tijd 3402 hec taren. In de geheele stad wonen gemiddeld 255 menschen per hectare, in de oude stad 372, iu de geannexeerde buitenwijken slechts 193. Nu zo.t men meenen, dal de buitenwijken gezonder moesten zijn, omdat de be volking er minder opeengehoopt is. Toch is juist het tegendeel waar; en is het centrum der stad, de eigenlijke cité, verreweg het gunstigste.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2