LMBSCHE C0UEU1T. VRIJDAG 16 JANUARIJ. X\ 13. I3KRIGTEN. tm, De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. ƒ2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der AdvertenliPn is vau 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 1—2 der Handelingen van den Gemeenteraad Zittingverslag LEIDEN. 15 Jamiarij. Bij kon. besluit van 31 Dec. j1. is vaslgesleld een reglement op hel beheer en het gebruik der verzamelingen inrigtingen en hulpmiddelen voor het onderwijs aan de universiteiten des rijks. 's Lands middelen hebben in hel jaar 1879 opsebragt 98.361,434.94% verdeeld als volgt: directe belaslingen f 24.222.529.00% (waaronder grond belasting 10,636,015.37, personeel 9,534 480.82, palenten 4,049.702.69%), regt op den invoer 4,490,176 07% accijnsen 38.732,499.02 (waaronder wjjn 2,046,198 44%, binnen- en biiitenlaudsch gedistilleerd ƒ21.826 495.04 waarborg en belasting der gouden en zilveren werken 312.682.23% indi recte belastingen 22,882,536.41% (waaronder regt van successie en van overgang bij overlijden 9,714.559 62). domeinen 1,492.031.72, posterijen 3.792.778 19% rijks-telegraphen 912.570 09%, staats-loterjj f 433,355, acten voor de jagt en visscherij 150,730 50, loodsgelden 939.546.68% Beraming bedroeg 98,908.562. In 1878 was de opb: engst 95,909,767.67% Gisteren avond werd de tapster van VV.wonende aan de Haarlem- merlrekvaart, onder Leiderdorp, bij hare tehuiskomst verrast door de ont dekking dat tijdens hare afwezigheid in hare woning was ingebroken: men had zich den toegang verschaft door de achterdeur. De dader of daders, die tol heden onbekend zijn, hebben een spaarpot met eenig geld en een gouden ketting, alsmede eenige andere voorwerpen van minder waarde medegenomen. Heden morgen is eene vrouwgenaamd C. G. v. D.door de politie alhier aangehouden, wegens diefstallen in een logement en eene tapperij. Door de geneeskundige staatscommissie te Amsterdam is het getuig schrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan den heer C. A. Gerke, med. doctorandus. Naar het V. I). verneemtbeslaat aan het ministerie van marine het voornemen voorstellen te doen, ten einde de geneeskundige wetgeving van 1865 zoodanig te wijzigen, dat vreemdelingen, in Nederland niet lot de geneeskundige praktijk toegelaten, als niet voldaan hebbende aan het arts examen. op de vloot tot officieren van gezondheid aangesteld zullen kunnen worden. Bij het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nul van 'l Algemeen te Amsterdam is van een onbekende een gift ontvangen van f 4060. De beriglen aangaande de werkzaamheden der algemeene vercenigde commissie voor den watersnood, te Amsterdam gevestigd, waren niet in allen deele juist. De Amslerdamsche bladen zijn thans in slaat gesteld dienaangaande het volgende mede te deeleo. Toen het berigt van de doorbraak te TeelTelen op Zondag 4 dezer des avonds te Amsterdam bekend werd, namen enkele leden van liet collegie van administrateuren van het walersnoodfonds terstond de noodigc maat regelen, zoodat reeds Dingsdag 6 Jamiarij eene vrij aanzienlijke hoeveelheid levensmiddelen en dekens de overstroomde dorpen aan de Maas bereikte. Men bediende zich daartoe van de lusschenki mst der Districts Watersnood commissie te Zalt-Bommel, die terstond, ingevolge de bepalingen van een reeds vroeger genomen besluit van gedeputeerde staten van Gelderland ge constitueerd, op dat oogenblik de beste en kortste middelen van gemeen schap aanbood tusschen Amsterdam en de overstroomde streken. Onderwijl werd de algemeene vereeuigde commissie volgens de bepalingen van hel reglément op het watersnoodfonds door administrateuren van bet Fonds bij- dengeroepen en besloot zij voorloopig tot afschrijving van 60000 van het aanvvezige kapitaal van 109,000 inschr. 2% pet. W. S. Daaruit zijn in den loop der vorige week, behalve eene aanzienlijke hoeveelheid goederen in natura, als: brood, spek, boonen, erwten, koffij, dekens, mans-, vrouwen- en kinderkleederenook nog ƒ5000 ter beschikking gesteld van de Bommelsche en 8000 van de Noord-Brabantsche provinciale commissie. Tevens overtuigden zich sommige leden der algemeene vereenigde commissie door persoonlijk onderzoek, dat de voormelde commissie bij de uiideeling van den onderstand op zoodanige wijze te werk ging, als blijkens de in vorige jaren opgedane ervaring wenscheltjk was. De jongste hooge waterstand der Maas heeft het waterschapsbestuur van het Oudland van Altena doen ziendal de dijken van dat waterschap en van Stad en lande van Ileusden (beide waterschappen hebben één djjks- beringing) op sommige punten, namelijk te Veen en te Wjjk, in verhouding tot de noodpeilen veel te laag liggen, en daarom reeds nu besloten om in het aanstaande voorjaar omtrent een verhooging van die dijkvakken met het bestuur van laatstgemeld waterschap in overleg te treden. Te Rotterdam is proces-verbaal opgemaakt tegen een eigenaar van huizenop grond van verschaffing van water uit de drinkwaterleiding in twee panden, door middel van een buis en aanleg, buiten voorkennis der directie voor de genoemde inrigting. Voor het geregtshof te Amsterdam stonden gisteren teregt J. L. de Raad, onder beschuldiging dat hjj het kind der vrouw, waarmede hjj in ongeoorloofde verstandhouding leefde, zoo lang heeft gemarteld en geslagen, totdat het 2-jarig jongentje dood was, en Anna Fasting, die zich niet alleen zelve herhaaldelijk aan mishandeling van haar kind heeft schuldig gemaakt, maar zelfs toestond of niet belette, dat de Raad zich in zijn drilt op zoo gruwelijke wijze te buiten ging. liet getuigenverhoor bragt hoogst treurige bijzonderheden aan hel licht. Na het getuigenverhoor wendde de voorziiter zich lol de beschuldigden en las de vroeger door de Raad afgelegde verkla ringen voor, waaronder ook »dat hij hel kind bij de beenljes had genomen en niet hel hoofd een paar malen tegen de bedstede had geslagen", welke verklaringen lijj later bevesiigde in de verschillende verhooren der instructie, maar thans gedeeltelijk introk. De jonge moeder bleef bij hare bekentenis; zij had hel door de Raad thans ontkende feit zien gebeurenmaar zich daar tegen niet verzet. /-Hue is dat mogelijk, je was toch moeder van dal kind," zeide de voorziüer. Ilij kreeg geen antwoord. De advocaat-generaal schetste de algemeene verontwaardiging, door dezen moord veroorzaakt, en verwees naar het rapport der deskundigen omtrent de gevolgen der mishandelingen, die bij het leven zijn geschied, waaruit blijkt, dat niet alleen de laatste slag, maar het gezamenlijke van alle mis handelingen den dood ten gevolge had. De dood door ruw geweld stond vast. En de houding der beschuldigden. Die van de Raad was brutaal; en is die van Anna Fasting, die van eene moeder onder zulk eene beschuldi ging gebukt gaande? Geen berouw, geen tranen, geen zweem van moe derlijk gevoel. De straf voor beiden moest gestreng zijn. Het O. M. reqtti- reerde schuldigverklaring van beide beschuldigden aan moedwilligcn doodslag, en veroordceling van de Raad tot een tuchthuisstraf van 15 jarenvan Anna Fasting tot een tuchthuisstraf van 10 jaren. Mr. H. F. de AVildt pleitte voor de Raad, op onderscheidene gronden, verzachtende omstandigheden, en mr. Ttelkemerjer trachtte aan te toonen dat Anna Fasting noch kon zijn mededader, noch medcpligtige, zoodat bjj haar vrijspraak meende te mogen vragen. Na re- en dupliek werd de uit spraak bepaald op Dingsdag e. k. Te Amsterdam viel Zondag nacht een jufvrouw aan de Brouwersgracht in het water. Op het geschreeuw van een in de buurt wonende vrouw sprongen terstond drie beschonken mannen uit een nabij zijnde kroeg in het water. Zjj zagen natuurlijk hunne pogingen lot redding mislukken. Hit was een wanhopige toestand; maar gelukkig sprong ook de waard er bij en deze kwam spoedig mei de jufvrouw aanzwemmen. Zijn drie gas ten, door hel koude bad ontnuchterd, hadden zoo goed en zoo kwaad als het ging, elkander weder op het drooge gebragt. -- Uit den Ham meldt men van 13 Januarij het volgendeGisterenavond kwatn zekere Brink, werkzaam op de briquet-fabriek te Vroomshoop, met een som van 600 van Almelo, met bestemming naar Vroomshoop. Digt bij Vriezeveen, werd hij door een met een stok gewapenden persoon aan gerand, die hem het geld wilde ontnemen. Brink, die ook met een stok gewapend was, dien hij als oud-militair goed wist te gebruiken, had het geluk den stok van zijn aanvaller stuk te slaan en hem met een slag tegen de heetten op den grond te doen tuimelen. De aanrander stond echter spoe dig op, trok een mes en wilde met dit wapen Brink te lijf. Deze trok daarop ook z{jn mes en bragt den aanvaller eene wonde in de borst toe, waarvan het gevolg was dat hij dood nederstortte. Brink, ofschoon onge deerd, was in zoodanigen gemoedstoestand, dat bjj per wagen naar huis moest vervoerd worden. Maandag II., terwijl de rietdekker L. J. Kiekebeid onder Zwoller- kerspel zijn geweer afschoot, had hij het ongeluk dat het uit elkaar sprongen wel zoodanigdat zijn linkerhand bijna geheel verbrijzeld werd.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1