volgens 7 Jamiarij in den middag uit Tiel ontvangen berigt, het (js te Heesselt zich weder hebben vastgezet, maar met het oog op den localen toestand bepaalt deze ijsbezetting zich waarschijnlijk tot den regter oever, en kan zij geen groolen invloed uitoefenen. Op het Pannerdensche kanaal, den Neder-Rijn en de Lek heelt zich de normale verhanglijn hersteld. Bij den tegenwoordigen waterstand zen het water nog moeten rijzen te Pan nerden 0.43 M,. te Arnhem 0.53 M.te Wijk bij Duurstede 0.73 M. en te Vreeswijk 1.10 M. om gelijk te komen met den bekenden haogen water stand van Maart 1876.. Te Pannerden heelt intusschen het water zijn hoogsten stand bereikt, zoodat val kan worden verwacht. Van uit Vrees wijk wordt reeds berigt dat de zeilvaart is hersteld. Op den Gelderschen IJssel heeft zich een regelmatig verhang gevormd, nadat op den avond van gisteren, 6 Jamiarij. het uog te Kampen vastzittende ijs was opgeruimd. liet waterbezwaar in Noordbrabant schijnt zijne grootste hoogte te hebben bereikt en, met het oog op de verdere omstandigheden, mag algemeene langzame val worden verwacht. Aan den geïnundceiden Bommelervvaard beneden den Meidijk is ontlasting gegeven door het doorgraven van den Brakelschen dwarsdijk; bjj den inge treden val en bij de opruiming van het ijs in den Maasmond is verbetering in den toestand aldaar te wachten, terwijl het gevaar voor hel land van ileusden en Altena is geweken. De Pr. Mr. C. deelt o. a. het volgende mede: De algemeene toestand der giheele Maasstreek is ellendig. Uil Orlhen komen menschen en vee te 's Bosch cene schuilplaats zoeken. Naar Engelen en Bokhoven zijn roeiboo- ten met levensmiddelen vertrokken. Bijna alles is daar onder water. Men schen en vee zijn geborgen op het raadhuis, school en kerkhof. Te Bok hoven is een nagenoeg nieuw huisje weggedreven. Naar Empel en Alem zijn, op last van den commissaris des konings, voedingsmiddelen verzonden. Hoewel te Nuland en Rosmalen veel gevaar bestaat, kunnen wij toch de geruchten, als zouden de polderdijken reeds bezweken zjjn. gelukkig tegen spreken. GeBen is ingeloopen. Ook de djjken der Vughtsche akkers zijn nog behouden. Het 11 bl. onlviug van een zijner medewerkers, naar het tooneel van den watersnood gezonden, o. a. het volgende berigt: De dorpen Engelen en Orlhen. waar ik langs kwam, zijn geheel overstroomd, zonder dat echter in de kommen dezer gemeenten het water in de huizen is doorgedrongen. De verschrikkelijke slroomingen, die ik op mijn weg ontmoet, komen allen van de op 8 uur afslands plaats gehad hebbende doorbraak te Lithoijen Op een brug zag ik een huisdeur liggen, naast den weg een stoel, heele bergen weggespoeld hooi, boomstammen, enz. En hier is nog lang.niet hel eigenlijke brandpunt. Misschien dat ik Oss van deze plaats uit kan be reiken. Maar dat zal diet gemakkelijk gaan, want het verkeer in 's Bosch zelf is haast, onmogelijk. De hooge gedeeltenzooals de Groote Markt en eenige aangrenzende straten, zijn droog, maar om daarheen te komen van hel station en uil dit middenpunt naar het telegraafkantoor, moest ik van wagens gebruik maken, waarvan de paarden tot de kniCn door het, water waadden. In plaats van met wandelstokken of parapluics wandelen de Bosschenaars met stelten, die zij, zoodra het water te hoog staat, gebruiken, en dat is helaas 1 in zoovele stadsgedeelten het geval. De benedenverdieping van het telegraafkantoor staat zoodanig onder water, dat men een bruggetje heeft moeten maken om het publiek naar de trap een veiligen weg te geven. Op vele andere plaatsen zijn dergelijke, soms door hel los liggen der plan ken nog al gevaarlijke hulpmiddelen aangebragt. Te Amsterdam is gisteren avond een hevige brand uilgebroken in de groote suikerfabriek van de firma Beuker en Hnlshof op de Lauriergracht. De vlammen ontwikkelden zich zoozeer dat aan het behoud der fabriek niet was te denken. De gloed was zóó hevig, dat het aan de overzijde der gracht niet was uit Ie houden, en de lucht was zelfs op verren afstand als bezaaid met vuur, hetwelk den geheelen omtrek zóódanig verlichtte, dal men gemakkelijk het uur op de wijzerplaat van den Wesicrtoren kon zien. Al de brandspuiten, waaronder drie stoomspuiten en de drijvende sloom-', spuit, werden in werking gebragl, maar de fabriek was niet te reddenmen moest zich bepalen tot het beschermen van de belendende gebouwen. Van de fabriek is slechts het achterste gedeelte overgebleven. De zolders zijn ingestort en de muren moeten worden omvergehaald, Eenige werklieden werden zoodanig door den brand verrast, dat zij als razendeu tegen de ra men vlogen; door de ramen met bijlen stuk te slaan werden zij gered. I Het verkoolde lijk van een der werklieden is onder het puin gevonden. Nog een auder werkman wordt vermist. 400 werklieden zijn door deze ramp broodeloos. Het geheel was verzekerd voor 1,257,000. Daar er in den laatsten tijd herhaaldelijk klagten voorkwamen over liet wegraken van met geld bezwaarde, niet-aangeteekende brieven te Am sterdam deed de politie aldaar een zeer naauwkeurig en waakzaam oog houden op de handelingen van enkele personen, die zij verdacht er wel wal van te weten. Twee inspecteurs-rechercheurs hebben nu twee bestel lers en twee personen, buiten den postdienst slaande als hunne helpers, als vermoedelijke bedrijvers van enkele der diefstallen in hechtenis genomen. Door wijlen den heer Meyer Salomon Abrahamson, overleden te Amers foort, is een legaat van 3000 vermaakt aan hel Israëlitisch Porttigeesch oiidc-mannenhuis te Amsterdam. Te Monnikendam kwam Maandag nacht een ingezeten en zijne vrouw, na eeti weldadigheids-concert te hebben bijgewoond tehuis en ontdekten toen tot hunnen schrik, dat men zich den toegang tot hunne woning had welen te verschaffen. De secretaire was met een kleinen beitel opengebroken eu omstreeks 150 aan specie waren ontvreemd. Bankpapier en gouden en zilveren voorwerpen heeft men laten liggen. Tot de ontvreemde som aan contanten behooren ongeveer 80, als een gedeelte van de opbrengst der iuteekeningslijst voor genoemd concert, waarvoor de bestolene met eenige andere heeren het initiatief genomen had. Uit St. Anna-Parochie wordt Serneld: Niettegenstaande er ia deze ge meente vele pogingen worden in het werk gesteld, vooral door het ver schaffen van werk, om de nijpende armoede eenigzins te verminderen, is de ontevredenheid toch nog zóó groot, dat er Maandag avond een oploop plaats had van eenige honderden arbeiders, die, opgestookt door eenige belhamels, ruimere bedeeling van de armvoogden eischten. Eene menigte glasruiten is in hel armhuis verbrijzeld. De rust is op dit oogenblik her steld. Men verwacht echter, dat de ongeregeldheden zich zullen herhalen. Te 's Hertogenbosch moeten allerlei ongewone middelen worden te baat genomen om de gemeenschap in de overstroomde stad gaande te houden. Men ziel er velen zich van stelten bedienenom droogvoets door de stralen te komen. Anderen laten zich door personendie om iets te verdienen hunne ruggen beschikbaar stellendoor het water dragen. Van schuitjes wordt een zeer druk gebruik gemaakt. De geschorste wisselwachter J. Both te Breda, die verdacht werd op zettelijk den wisselstand veranderd te hebben, ten gevolge waarvan het spoorwegongeluk van Vrijdag II, aldaar heeft plaats gehad, heeft zijn mis daad reeds bekend. Uit Brouwershaven meldt men, dat het Eneelsche barkschip Northum- bria, van Banana, aan de ducdalven gemeerd in brand is geraakt. Van de lading, bestaande voor het grootste gedeelte uil palmolie, hoopt men nog wat te redden. De directie der Nederl. Rijnspoorwegmaatschappij is bereidde goede ren, tot een weldadig doel bestemd voor de noodlijdenden der door den watersnood geteisterde districten, vrachtvrij te vervoeren van station tot station. Van het doel en de beslemming dier goederen zal op het adres moeten blijken door de handteekening van een lid eener commissie van on- stand of van een gevestigde autoriteit, terwijl men zich lot het verkrijgen van nadere inlichtingen vrachtvrij aan den algemeenen goederen-agent der maatschappij te Utrecht zal behooren te wenden. sGRAVENHAGE, 8 Januarij. Tot provinciaal inspecteur der directe belastingen enz. te Maastricht is benoemd de heer J. Dufottr. thans controleur te Dordrecht- voorts zjjn tot rijks-ontvangers benoemd: te Wildervank de heer D. Winkler, thans te Delfzijl; te IJsselstein de heer G. VV. F. G. Callenfels, thans te Katwijk; te Domburg de heer R. T. Schmiedeman. thans te Amstenrade. De heer 11. J. van Rhijnartsis benoemd lol officier van gezondheid 2' kl. bij de zeemagt. Z. M. de koning heeft gisteren middag baron de Tiby, gezant van de Fransche republiek bjj ons bol, in audiëntie ontvangen, ter overhandiging 1 zijner geloofsbrieven. Heden middag zal de pauselijke nuntius, tol aanbie ding zijner geloofsbrievenbij Z. M. worden toegelaten. De geneeskundige raad voor Zuid-Holland hield onlangs alhier hare najaarsvergadering, onder voorzitterschap van den provincialen inspecteur Dr. Egeling. De mededeelingen omtrent de handelingen van het geneeskundig staatstoczigt gaven o. a. aanleiding tot de vraag in hoever overleg gevoerd wordt tusschen de gemeentebesturen en het staalstoe/igt omtrent al wat met de volksgezondheid in betrekking staat. Speciaal had men daarbij het oog op het voorstel tol stichting van een abattoir te Rotterdam. Naar aanleiding van het overzigt der uitkomsten van hel onderzoek van apothekers, van den voorraad van geneesmiddelen en van winkels van droogisten in Zuid- Holland in 1879, werd vervolgens breedvoerig van gedachten gewisseld over den onhoudbaren toestand, dat er nog apothekers of heelmeesters worden ge vonden die niets dan de verpligte geneesmiddelen voorhanden hadden Po gingen om hierin verandering te brengen werden hoogst wenschelijk geacht. Voorts werd in dit debat van verschillende, ook van regtskundige zijde de meening uilgesproken, dat de apotheker reeds strafbaar is. indien zyu apotheek bij het eerste onderzoek niet voldoende is bevonden en dat der halve de hervisitatie, die men meer als een bewjjs van meegaandheid eu goedheid beschouwde, de strafaarheid niet aanbrengt. Ten slotte maakte de brief van den geneeskundigen raad »oor Gelderland en Utrecht aan de geneeskundige raden in Nederland over den verkoop van geheime genees middelen een onderwerp van beraadslaging uit. De gevoelens over de maat regelen om te trachten den verkoop dezer geneesmiddelen tegen Ie gaan bij i winkeliers, droogisten en apothekers, liepen vrij uiteen. De slotsom was, dat besloten werd, aan den raad van Gelderland als het. gevoelen der Zuid- Hollandsehe zustervergadering te kennen te geven, dat deze gaarne wil medewerken lot het beoogde doel voor zoover betreft het tegengaan van den verkoop van geheime geneesmiddelen door winkeliers en droogisten, maar dat de raad voorts van meening is, dat de wet niet toelaat hetzelfde in voldoende mate ten aanzien van den apotheker te doen. Wederom werden heden in den vroegen ochtend na half zes ure de bewoners uil hunne rust door de toonen der brandklok gewekt. Aan de zuidzijde der stad was de lucht sterk rood gekleurd, hetgeen een feilen brand deed veronderstellen, wat bij nader onderzoek dan ook maar al te waar was. De brand was ditmaal niet in den Haag zeil uitgebroken, maar nabij de Geestbrug, onder de gemeente Voorburg, en wel in de stoommeel- fabriek van de firma Köchlin en O. aldaar. Aan de barrière der residentie gekomen kon men reeds den grooten omvang van het vuur waarnemen. Vele spuiten, waaronder die van hel reg. grenadiers en jagers, van het hervormd weeshuis en de sloombrandspuit verlieten de stad. Door de vreesselijk hoog stijgende vlammen werd de omtrek als ware het in dag licht geplaatst en bij aankomst op het terrein kon men eerst het onheil in zijn voile uitgebreid gadeslaan. De geheele fabriek vertoonde één vuurzee. Omstreeks half vijf werd in de dag en nacht doorwerkende fabriek het eerst de vlam waargenomen op de tweede verdieping in de zoogenaamde Steenkamer, naar men aanneemt door het warui loopen der assen. Enke len beweren reeds vroeger in den nacht een brandlucht te hebben bespeurd. Ofschoon een aantal werklieden aanwezig was en de fabriek vlak aan de trekvaart is gelegen, was het, bij gebrek aan bluschmiddelen aan de

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2