ut n l.\ n dscmk m me n<:\ sen, vooral tusschen (tijen en Empel, zelfs lot aan de kruin der dijken. Het bezwijken van den Lilhoijensctien banddijk is daarvan een eerste gevolg geweest, bij den hoogen waterstand en den sterken ijsgand op den Boven- TVijn en bij den belemmerden afvoer op de Beneden-Waal en op de Boven- Merwede blijft de toestand in Noordbrabant en wel in de beneden-districten nabij het vrreenigingspunt van Maas en Waal zorgelijk. In het belang van den afvoer wordt de Baardwijksche overlaat zooveel mogelijk van ijs bevrijd, terwijl men zal trachten de ijsbezetting in de Merwede door middel van jjs- mijtien en den rammonitor de Haai op te ruimen. Op den Gelderschen IJssel is de toestand vrij gunstig; behalve eenig ijs te Dieren, waarvan de opruiming nog niet is gemeld, is de rivier geheel open tot Kampen, waar l et volgens de jongste beriglen nog vast zit. liet gevaar, meldt de N, li.. C. voor doorbraak te Alem is geweken, Te Veen is het ijs vast tot Andel. De Baardwijksche overlaat werkt met 55 centimeter. Volgens het rapport van de ambtenaren van den waterstaat is de toestand te 's Bosch zorgelijk, met het oog op den was, die tengevolge van den doorbraak in den Maasdijk nog te wachten is. De lagere gedeel ten der stad staan reeds alle onder water; ieder neemt maatregelen tot ber ging van goederen. Te 's Bosch is sedert het vorig berigt het water nog 22 centimeter ge wassen en had gisteren avond eene hoogte bereikt van 5.88 boven A.ft. De burgemeester van Oss heeft per telegram aan 's konings commissaris in Noord-Brabant medegedeeld, dat de nood daar hocg gestegen is, bet water was lot in de kom der gemeente doorgedrongen; ook te Oijen en TeefFelen is voor velen aan alles gebrek. Uit 's lleriogrubosch meldt men: De gemeenten Oijen en Lilhoijen zijn zwaar geteisterd. Z. M. dc koning stelde beschikbaar 20 zestien-manstenten en 800 kampdekens. Z. M. heeft voorts Hds. ordonnance-ofïicieren baron Taels van Amerongen en W. J. P. van den Bosch gezonden om den toe stand op te nemen. Er wordt eene watersnood-commissie benoemd. Berigten van heden luiden zeer treurig 's Hertogenbosch staat grooten- deels blank, de gemeenschap wordt door schuiten onderhonden. Het water wast nog altijd. De Bommelerwaard is beneden den Meidijk ingebroken. Er moeten doorbraken zijn te Zuilichem, Brakel en Poederoyen. Te Haarlem had Zaturdag avond in den sigarenwinkel van J. G. Parber in de Cornelissteeg eene vrij hevige gasontploffing plaats, op het oogenblik dal de bewoner hel licht wilde ontsteken. Een geheel raam werd, verbrij zeld op straal geworpen; de man zelf is, behalve een paar brandwonden aan het hoofd, met den schrik vrijgekomen., Men meldt uit SlotenHerhaaldelijk is alhier eene vreeselijke slag ting onder de schapen gehouden. Thans is het vermoeden zekerheid ge wordendat de roofdieren honden zijn. Ditmaal waren er twee, waarvan èén door den landbouwer .1. Blauwhof is doodgeschoten, terwijl de andere in de rigting naar Amsterdam is ontkomen. Meer dan 60 schapen werden bij verschilfcnde landbouwers aan den Uitweg en Haarlemmerweg verscheurd of dood in het water gevonden. jt Uit Zandvoort meldt men van den 4*—: De brand van het schip St. Ntcolaasdes avonds van den 1"" dezer alhier geslrand, werd het eerst bespeurd den 2 des morgens tegen 12 uur. Hij duurde dien ganschen dag cn den daarop volgenden nacht voort, en lokte vooral des avonds honderden menschen naar het strand. Vooral des morgens te zes uur was het schoHw- spel prachtig, toen de brandende petroleum over het water heenliep. Kort daarop werden de vlammen op het wrak door het instroomende zeewater ge doofd. Bij laag water is thans van het fraaije schip nog slechts het onder gedeelte van den romp te zien. Het strand is overdekt met zoo ledige als volle petroleumvaten en stukken meerendeels verkoold wrakhout. Men meldt uit Utrecht: Hoewel de toestand van den Lekdijk Boven- dams nog geen bepaald gevaar oplevert, heelt het dijkleger Ie Honswijk het noodig geacht de oproeping van de dijkpligtigen te verzoeken. Die op roeping heeft plaats gehad en is den dijkpligtigen aangezegd, zich met de Voorgeschreven gereedschappen tc Honswijk te bevinden. Men meldt aan het U. P.: Zondag was een moeijelijke dag voor de spoorwegambtenaren op de lijn tusschen hier en Boxtel. Terwijl de rivier- herig Iten Zaturdag nig geruststellend waren, kwam legen half één berigt uit 's Hertogenboschdat hel water aldaar rees zooals in 1876 en dat men zeer bevreesd was voor doorbraak van de Maasdijken. De directeur-generaal met den hoofdingenieur van den weg gingen onmiddclijk naar den Bosch, alwaar een felle stroom onder de spoorwegbrug de vestinggracht injoeg en de V tight er brug in den straatweg medeuain. Met behulp van artilleristen werden de taluds van den spoorwegdam beveiligd. Inmiddels had dc heer Riihle ven LiliCnslern Termculen. ingenieur der tractie, in Utrecht vooralle evrntualiteten een hulpircin gereed doen maken en kwam ook naar den Bosch. Op den lerugtogt werd de sneltrein, die hier om 7 uur moet aanko men, tc Hrdelalwaar de bevolking reeds aan hel redden van vee en proviand op het station bezig was, gestopt met de tijding, dal volgens een ren bode er een doorbraak gevallen was te Rossem. Aangezien in dat geval de spoorweg tusschen lledrl en Bommel onmiddellijk bedreigd werd, wer den de treinen over die sectie onmiddellijk gesupprimeerd, de wegwachlers gewaarschuwd zich gereed te maken lol vlugten en keerde de directeur- generaal met de ingenieurs, met den hulptrein, naar Bommel terug, waar zij des nachts bleven. Gelukkig was het een valsch alarm geweest. -- Tc Utrecht was het reeds ecnige malen voorgekomen dat in de kerken zakkenrollerijen waren gepleegdzonder dat het gelukte de daders te ontdek- ki n. Eergisteren ochtend werd in de Auguslinuskerk aan eene dame weder «ene portcmonnaie met geld ontfutseld, hetwelk zij opmerkte toen zij in het //zakje" baar penningske wou storten. Toevallig herinnerde zij zich wie achicr haar gestaan had, een naaistertje, dat zij van aanzien kende, en daar deze z:ch verwijderd had,'viel terstond het vermoeden op haar. lie iKilitie, in kennis gesteld, vond de portemonnaie met bet grootste ge deelte van het geld in de waning der diefegge. Ten gevolge van den walertoestand in Noordbrabant kon de trein, die eergisteren avond 9 uur 10 uit Utrecht vertrok, de reizigers niet verder brengen dan Zalt-Bommel. Door mevr. de wed. van der Hoop, geb. Fonteiu, onlangs te Amster. dam overleden, is aan de algetneene armen te Ilarlingen vermaakt de sou van ƒ6000. Te Vlissingen was zekere S.stoker op een der sloombooten der maat schappij Zeeland, op Nieuwjaarsdag gaan //passagieren." Tehuis komende, ia beschonken toestand, bond hij zijn vrouw de handen aaneen, wierp haar na ze ontkleed te hebben, in den regenput, sprong er zelf bij, en beiden werden door de buren niet zonder veel inspanning er uitgehaald. De vrouw, die verschikkelijk gewond was, is naar het gasthuis vervoerd, en de nar naar de gevangenis te Middelburg. Te Maastricht is overleden de heer jhr. Kerens de Wijlre, lid van dt tweede kamer der staten-generaal voor het kiesdistrict Maastricht. sGRAVENllAGË, 6 Januarij. Door Z. M. is aan de na te noemen personen vergunning verleend tol het dragen der onderscheidingsteekenen achter hunne namen vermeld: W. C. baron Snouckaert van Schauburg, te 'sGravenhage, grootkruis der orde van de Poolster van Zweden; J. M. Kraaijenbrink, op het Loo, de Me daille van Verdienste van Waldeck en Pyrmont. Tot ontvanger der registratie en domeinen zjjn benoemdte Schagen de heer F. Gordon, thans in dezellde betrekking te Beetslerzwaagte Hel mond de heer G. E. Breunissen Troost, thans in dezelfde betrekking te Heerlen. De kapitein P. A. T. Havelaar, van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs. is op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. De heer R. J. Coronel, dislricts-geneeshcer en stedelijk genees-, heel- en verloskundige in de kolonie Suriname, is benoemd tot officier van ge zondheid 2"= kl. bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt in Wesl-lndië. Z. K. II. prins Alexander der Nederlanden heelt duizend gulden ge schonken aan de commissie voor tijdelijke werkverschaffing. Na de ontvangst van het berigt van de doorbraak van den dijk inden Bommelerwaard zijn op 's konings last zijn adjudant luil.-kolonel Roosmale Nepveu en ordonnance-officier van de Poll heden van hier naar het tooneel van den watersnood vertrokken. De heer de Blochausen. president van hel I.uxemburgsche bewind, is heden middag ten 3 ure dour II M. de koningin en ten 5 ure door Z. M. den koning in gehoor ontvangen. Z. K. 11. prins Alexander, prins van Oranje, zal den heer de Blochausen voor zijn vertrek eveneens eene audiëntie verleenen. ENGELAND. LONDEN, 5 Januarij. Generaal Roberts meldt dat Afganistan rustig is; het verkeer is hersteld en de gevlugten keeren naar Kabul terug. Volgens den correspondent van de Daily News is de toestand, waarin de stad Kabnl verkeert, ten gevolge van de plundering en verwoestingen, door de Mohammedaansche Afsanen aldaar aangerigl, zeer treurig. De stad is als uitgestorven. In de huizen waren op vele plaatsen schietgaten aan- gebragl, in de verwachting van een straatgevecht. Inlusschen heeft de krijgsraad, belast roet het onderzoek naar de schuld der gevangenen, die verdacht worden van deelgenomen te hebben aan den moord van den heer Cavagnari en de zijnenzijne werkzaamheden hervat Op 30 December werden er tien dier gevangenen opgehangen. Een van hen bleek met eigene hand den heer Jeukynsden secretaris van het gezantschap, te hebben omgebragt. Als een gevolg van de in den laatsten tijd zoo herhaaldelijk voorko mende aanslagen op hel leven van gekroonde hoofden heeft de regering be sloten een vertrouwd ambtenaar der politie te belasten met het toezigt op de veiligheid van koningin Victoria, zoowel als zij op reis is als wanneer zij te Windsor of te Osborne-House op hel eiland Wight vertoeft. De Spectator acht in de Transvaal een gouverneur wenscheljjk, die tact genoeg heeft om met Hollanders te kunnen omspringen. Daarom stelt het blad de vraag, of lord Reay (baron Mackay), de ecnige Britsehe pair die tevens Hollander is, niet te bewegen zou zijn om voor een jaar of drie Zuid-Afrika te besturen. De lersche volksmenner Parnell is Ie Nieuw-York aangekomen. Hij werd door enkele deputation ontvangen en verklaarde terstond, dat hij van de leren in Amerika 5000 verwacht om de agitatie in Ierland voort te zetten. In de Vereenigde Staten is zulk een overvloed van petroleum, dat men er geen raad meer mee weel. Uit Bradford in Pennsylvania wordt gfmeld. dat alleen in dc districten van Mac Kean County dagelijks 150,000 gallons verloren gaan. De bewaarplaatsen, die millioenen vaten petroleum kunnen bevatten, zijn boordevol; de markt is overladen en toch gaat men met de productie voort, die dagelijks 25000 vaten levert, terwjjl sleehls 20000 per dag door de daartoe bestemde pijpen kunnen worden afgevoerd. De rivie ren in die streek mogen wel olierivieren genoemd worden; hier en daar damt men ze al. verzamelt de olie op onbebouwde plaatsen, en steekt die daar in brand, om de petroleum toch maar kwijl te raken. FltAll KllIJ K. Het Joum off. beval hel reglement voor de gewone tentoonstelling van beeldende kunsten, welke dit jaar te Parijs zal gehouden worden van den l"rn Mei tot den 201"' Junij, en waaraan ook buitenlandsche kunsie-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2