meenie Hellendoorn woonachtig waren, heeft de vrouw reeds pogingen aan gewend om haren man, door onthouding van voedsel, den hongerdood te doen sterven. De krachtige tusschenkomst der buren heeft toen echter dien toeleg verjjdeld. De vrouw is in verzekerde bewaring genomen. Zij moet omstreeks 30 jaar oud zijn. De man, met wien zij ongeveer 6 jaar ge trouwd was en wien zij voor 4 jaar een kind schonk, was ziekelijk en 20 jaar ouder dan zij. Te Wolvega is Zondag avond de boerenhuizingbewoond door P. van den Berg, een prooi der vlammen geworden. 18 koejjen, 3 hokkelingen, 4 paarden en 4 schapen kwamen daarbij om. Te Groningen heeft zich de polilie meesier gemaakt van eene bende van ongeveer 14 jongens, 14 a 15 jaren oud, die zich voortdurend aan dief stallen schuldig maakten. Laatstelijk hadden zij een mand geplunderd, die in den gang van hel concerihuis stond. Nadat zjj reeds 8 llesschen wijn en 3 flesschen cognac hadden gestolenliet een der jongens een llesch val len en op het geraas schoot de kastelein toe en verjoeg hen. In den voor avond had de politie eenigen van hen beschonken zien loopen en deze om standigheid leidde, toen de aangifte lot haar kwam, spoedig tot opsporing van bet gezelschap. Sommige der bengels werden smoordronken te bed gevonden. Uit Grave meldt men dat gisteren hel ijs op de rivier is losgeraakt, liet drijft in vliegende vaart voort. De buitengewone rivier-correspondentie is ingesteld' Te Woudrichem is gevankelijk binnengebragt zekere v. d. P., visscher, wonende Ie Dossen, beschuldigd iemand met een mes een gevaarlijke wond te hebben loegebragt. Indien zich dit feit bevestigt, is het binnen een jaar tijds de tweede maal dat hij zich aan dergelijk feit schuldig maakt. sGRAVENHAGE, 2 Januarij. Z. 51. heeft, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de zilveren me daille, ingesteld bij kon. besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift, toegekend aan J. en C. van Beveren, A. Vane en A. Bakker, 1 te Bruinisse, die in den storm op 12 November jl. den gevaarvollen togt ondernamen naar een in nood verkeerend schip en een der opvarenden redden; en de bronzen medaille, met loflelijk getuigschrift, aan L. Brossois, wapencontröletir 3e kl. aan 's rijks geweerwinkel te Delft, en aan G. de Lange, badman, te Scheveningen. wegens het redden van menschenlevens. Aan de lilt. jhr. E. F. E. Testa, consul-generaal der Nederlanden te Tripoli, en P.S. Ilamel, consul-generaal der Nederlanden te Elmina, is, we- i gens de opheffing van het bezoldigd consulaat-generaal op die plaatsen, eervol ontslag uit die betrekking verleend. Bij het departement van justitie zijn benoemd: tot hoofdcommies de hh. J. Oosterland en mr. A. Teixeira de Mattos, beiden thans commies; lol commies de hh. mr. G. 51 A. Hartman en G. A. N. T. Jansen van Ader den beiden thans adjunct-commies. De commies bij het departement van financiën J. J. Jansen van Ader- den is bevorderd tot hoofdcommies. Tot burgemeester der gemeente Bcrlicum is benoemd de heer H. C. Godschalx en tot burgemeester der gemeente Oisterwijk de heer A. 51. Ga tilers. Tot raadsheer in het geregtshof te 's llerlogenbosch is benoemd de heer mr. 51. V. Nijstvroeger raadsheer in het prov. geregtshof in Limburg.. De heer J. Brouwer is benoemd lot leeraar in de vaderlandsche ge- schiedcnis, dc Nederlandsche taal en letterkunde aan het kon. instituut voor de marine te Willemsoord. Bij het personeel van de veterinaire dienst bjj het leger is benoemd tot paardenarts 1' kl. bij het 1' reg. huzaren, de paardenarts 2' kl. R. J. Schouten, van het 2' reg. huzaren. Niet 1 Jan. is in dienst gesteld de rammonilor 2' kl. Haai en het bevel daarover opgedragen aan den luit. ter zee le kl. J. A. Waldeck. Voorts zijn aan boord van het vaartuig geplaatst de luitt. ter zee 2' kl. R. G. A. L. Jansen van Affcrden, W. A. Catnbier, J. 51. Steers en jhr. G.S. Boreel; de officier van gezondheid 3e kl. W. N, de Graaf, en de officier van administratie 3' kl. 11. J. Knottenbelt. Aan de scheepsklerken G. F. Julius en P. G. J. van Wijhe, dienende in (1. I., is op hnn verzoek eervol ontslag uit de zeedienst verleend. Bij den aanvang van het nieuwe jaar is aan vele ambtenaren van de departementen van algemeen bestuur, niet alleen bevordering van rangen, maar ook verhooging van jaarwedden toegekend. Gisteren ten 12 ure was er receptie ten Hove. De minister en de hoofden dejr hooge staatscollegien waren tegenwoordig. HH. 5151. de koning en de koningin hebben een bezoek gebragt aan Z. K. H. prins Frederik op bet huis de Pauw. -- De advocaat m'. J. P. van Outeren heeft in de heden gehouden zitting van den lioogen raad den eed als procureur afgelegd. Onze nieuwe opperbrandmeesler, met 1 Januarij opgetreden, vond al aanstonds gelegenheid zijne betrekking op waardige wijze in te wijden. Op Nieuwjaarsdag werd zijn hulp ingeroepen bij een brand in een woning op den Loosduinschen weg. Heden, 2 January, in den vroegen ochtend, brak wederom een felle brand uit in het hoekhuis Ztiidwal en Boekhorslslraat waarin eene affaire in drank en kruidenierswaren wordt gedreven. Even voor half acht ontstond de brand, naar men wil bij het aanmaken van een kagchel, op de eerste verdieping en in minder dan een kwartier sloeg de i vlam uit dak en vensters. De bewoners, waaronder verschillende commen salen, hadden ter naauwernood tijd half gekleed le vlieden en aan hel red den van den inboedel viel niet te denken. De waterleiding en de spuit van 1 het Ned. herv. weeshuis waren onvoldoende om terstond het vuur te blus- i schen, dat, aangewakkerd door den sterken zuidwestenwind, de belendende huizen een koekbakkerij in de Boekhorststraat en een schoenwinkel aan den Zuidwal begon aan te tasten. Alleen met de grootste krachtsinspanning en met behulp van een aantal inmiddels aangerukte spuiten gelukte het het vuur te beperken lot het perceel, dat echter tot de nok uitbrandde. Juist toen men het vuur meester was, arriveerde de stoombrandspuit. De brand weer werkte, ook onder de nieuwe leiding, vlug en flink. BUITENLANÜSCIIE BMUGTKV ENGELAND. LONDEN, 1 Januarij. De heer Gladstone vierde 51aandag 11. op zijn kasteel te Hawarden zijn zeventigsten verjaardag. Hy ontving van vele zgden blgken van belang, stelling. Eene deputatie van eene liberale vereeniging te Liverpool kwam hem eene zilveren cassette aanbieden en hield eene toespraak. In zijn antwoord aan de deputatie roerde hij ook nu weder de buitenlandsehe staatkunde der regering aan: zijns inzien was Engeland begonnen despotisch te regeren over sommige vroeger niet aan zijn bestuur onderworpen landen. De heer Gladstone noemde als zoodanig de Transvaalsche Republiek ea het eiland Cyprus. Berigten van de Kaap van 29 dezer, thans per telegraai ontvangen, melden dat de groote vergadering der Transvalers rustig afgeloopen is, dat er eenstemmigheid en orde heerschten, dat de Transvalers nog steeds aan dringen op het herstel van hun onafhankelijk volksbestaanen dat zij Kruger gekozen hebben tot hun president, met opdragt om den volksraad by een te roepen. Sir Garnet Wolseley had le Pretoria te verstaan gegeven, dat de Transvaal van nu al zou beschouwd worden als eene Engelsche kolonie. 1 Naar men nader verneemt werd Secocoeni door den honger gedwon gen zich over te geven. 5Iet eenige getrouwen vlugtte bij van de eene spelonk naar de andere, ofschoon men hem had laten zeggen, dal zijn leven zou gespaard worden. Zijne schuilpaats werd ontdekt, waarop men in het wilde ging schieten, maar zonder gevolg. Het aanwenden van vuur en rook hielp ook ook niet, waarop men besloot hem uit le hongeren. Na twee dagen verklaarde hij zich te willen overgeven. 51en verzekert, dat de regering twee der bekwaamste agenten naar Amerika gezonden heeft om I'arnell, den lerschen volksleider, te volgen op den togt, door hem in het belang der Home Rule-parlij ondernomen. Die beambten hebben in last hunne verslagen in te dienen bg den Britsclien consul te New-York, die ze aan den minister van binnnenlandsche zaken zal zenden. Omtrent het ongeluk op de brug over de Tay wordt gemeldt, dat door een duiker een ledige waggon eerste klasse is gevondenmen verwachtte dat bij de eb nog wel meer rijtuigen zouden worden ontdekt. Het lijk van eene dame is aangespoeld, die zich op den trein bevonden heeft, maar andere lijken heeft men nog niet gevonden. Een berigt van Lloyd's agent te Syra meldt, dat de stoomboot Com monwealth, die op 14 dezer Odessa verliet met bestemming naar Antwerpen, onder bevel van kapt. Smith, te Andros is vergaan. 51en onderstelt, dat de bemanning is omgekomen. Het was een ijzeren schrocfsloomschip van 1800 tons, gebouwd te Sunderland in 1876 en behoorende aan de hh. Day en Farlam, te New-Castle. Te Bristol is ook hel gerucht in omloop dat de pakketboot /irragon in den Atlanlischen Oceaan zou zgn vergaan. FRANK RIJ K. Het Journ. off. bevat de benoeming van de volgende onder-secretaris sen van staat: Martin-Fenillet bij justitie, Sadi Gamot bij openbare wer ken, Girerd bij koophandel en landbouw, Turqnet bij onderwgs, Wilson bij financiën en Constans bij binnenlandsche zaken. De vier eersten waren als zoodanig reeds werkzaam onder het vorige kabinet. Naar men ver zekert, zal er geen onder-secretaris van staal bij buitenlandsehe zaken worden benoemd. Freyeinet wil zoodanigen ambtenaar niet naast zich hebben. De minister-president, de Freyeinet, heeft aan Frankrijks vei tegen- woordigers in het buitenland eene dépêche gezondenwaarin hij hun kennis f geeft, dat hij de portefeuille van buitenlandsehe zaken heeft aanvaard en hun tevens mededeelt, dat hij, met den nesten wil jegens de mogendheden bezield, de goede betrekkingen met haar wenscht te handhaven. -- De Fransche gezant te Berlijn, graaf de St. Vallier, heelt zijn ontslag gevraagd. Hij is een bijzondere vriend van den heer Waddingion. De prefect der Seine heelt aan den gemeenteraad van Parijs te kennen gegeven, dat de uitgaven voor de plaatselgke eeredienst, die de raad ver worpen heeft, bg besluit van den president der republiek weer als ver- pligte uitgaven op het budget zijn gebragt. SPANJE. Otero Gonzalezdie twee revolverschoten op den koning en de koningin heeft gelost, is nog slechts 19 jaren oud, en als bediende in een banketbakkerswinkel werkzaam. Üp het oogenblik dat de aanslag ge schiedde, had de koning zelf de teugels in handen. Een der kogels snorde voorbij het gelaat der koningin; de andere vlak langs hel hoofd van ten der manschappen die het rijtuig volgden. Olero geeft op te Nautinin Galicië, geboren le zijn. Toen hij gevat werdbekende hij zonder eenige aarzeling zijn opzet. Hij had zijne plaats zoodanig gekozen, dat men er zich over verwondert hoe de koning heeft kunnen ontsnappen, vooral daar hel rijtuig op het oogenblik van den aanslag slechts zeer langzaam voorwaarts ging. De koningin was zeer ontsteld, en zag met bezorgdheid naar den koning, dien zij vreesde dat getroffen was; doch beiden onisnapten gelukkig aan het gevaar. DUIT8CI1LAND. Dc Iieichs-Anz behelst een keizerlijk besluit, waarbij bepaald wordt, dat de rijks-kanselarij voorlaan rijks-departement van binnenlandsche zaken zal heeieu en haar chef staats-secretaris van binnenlandsche zaken. De Zuidzee-maatschappijdie door liet slaken der betalingen van de Hamburgsche firma Goddefroy Solui le gronde dreigde te gaan, wordt met hulp van eenige bankiers en van de regering des rijks op nieuwe grondslagen gevestigd. Een consortium van bankiers, waaronder Bleichróder

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2