van inbrekers en dergelijk gespuis en bevoegden gingen zelfs zoover Ie beweren, dat Schenk de plannen beraamde, die hij duor anderen liet uitvoe ren. Het vermoeden bestaat, dat hij bij de poging tot inbraak in de brand- .kast van hel poslkantoor zelf de hand heeft gehad, omdat daar zoo wat «•zijn wijze van werkeu" bemerkt is. Te Arnhem heeft men eene nieuwe industrie begonnen, te weten het stelen der stads-gaslantaarns, waarvan de ruilen worden' stukgeslagen en de deelen van eenige waarde verkocht. Den landbouwer J. S. B. te Stiens werd dezen zomer door een deur waarder der directe belastingen een dwangbevel wegens achterstallige grond belasting bezorgd, waarover hjj zoo boos werd, dal hij, na de deur gegren deld Ie hebben, den deurwaarder bedreigde, dat deze niet levend van daar zou komen als hij het dwangbevel niet weêr meêuam. Na door de regt- bank te Leeuwarden veroordeeld te zijn, kwam B. in hooger beroep, doch werd ook door het hof, en wel bij verstek, veroordeeld. Toen kwam de man daartegen in verzei en werd de zaak op nieuw voor hel hof ie Leeu warden behandeld, liet hol nam als bewezen aan hel aan bekl. ie last ge legde en veroordeelde hem tol 100 bocle, subsidiair 14 dagen gevangenisstraf. Bij den notaris van Moock te Woudrichem is door T. Smookers Ie Sheuwyk de som van ƒ500 gedeponeerd, met den last om die som uit le kecren aan dengeen, die den dader van den moord, te Sleeuwjjk gepleegd, aanwjjst Na een tweedaagsch onderzoek is hel den wachtmeester der maré- chaussée Ie Waalwijk mogen gelukken de bewijzen le leveren, dat de ont vreemding van een groot aantal nieuwe schoenen, die bij een iagezetene te Capelle plaats had, gepleegd is door diens zoon, die de schoenen ver onder de waarde verkochtten einde zijn zakgeld te vermeerderen. Uit Vlissingen meldt men. dat op Schoonevehl-bank ten noorden van het lichtschip der Wielingen gestrand is het Engclsche driemastschip Alexan der Mackenzievan New-York naar Antwerpen bestemd en geladen met 21520 HL. graan. Het schip zal vermoedelijk verloren zjjn. Te Valkenburg iu Limburg brak Maandag ochtend ten 6 ure een felle brand Hit in het huis van den heer Carrens. Woning, stallen, landbouw werktuigen, twee koeijen, drie varkens, enz. werden een prooi der vlam men. Ten 9 ure deelde zich het vuur mede aan hel hotel Vossenwaarbij schuur, stallen, koetshuis en een gedeelte van het hotel insgelijks werden vernield. sGRAVENHAGE, 31 December. Door Z M. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend: aan den slaalscommies bij het dep. van financien N. Steger, met dankbetuiging voor zijne veeljarige trouwe diensten aan jhr. A. C. Gevers uil zijne betrekking van commies bij het dep. van financiënen zijn bjj liet dep. van financiën bevorderd: tot hoofdcommies: de commiesen J. Jungius, A. E. Inckel en J. L. van Verre; lot adjunct-commies: de eerste klerken M. van Valkenburg, C. Fleddcrus en II. Ktihlman. Bjj het departement van waterstaat, handel en nijverheid zijn bevor derd; tot hoofdcommiesde commies W. C. P. van der Burgh; tot commies, de adjunct commiesen P. A. Vcrnède, W. J. Geerling en E. R. van Weide ren baron Rengers; tol adjunct-commies, de eerste klerk W. A. C. Whitlau, «n lol boden, dc pakkers met rang van bode J. Clauser en J. E. van Lookeren. Bij de administratie der Grootboeken van de Nationale schuld te Am sterdam zjjn benoomd tot commies, J. W. Nieuwenhuyzen en F. Meyboom, beiden adjunct-commies; lot adjunct-commies C. P. d'Arnaud, R. GroenevSÏt en vYV. N. M. van de Blocquery, allen thans eerste klerk. Tot secretaris van de algemeene rekenkamer is benoemd jh'. mr. J. H. van Reenen, thans commies bij het dep. van waterstaat. Tot notaris te Capelle, arrond. 's Herlogenbosch, is benoemd de heer B. A. Middelkoop, cand.-notaris aldaar, en tot notaris le Deventer de heer S. J. U. P. G. van Weezei, caitd.-notaristhans burgemeester der ge meente Eist. De heer 1. Edema, ontvanger der dir. helastingen te Makkinga, is be noemd tot ontvanger derzelfde middelan (e Warnsveld. Door den minister van koloniën zijn de hoofdonderwijzers M. Wies- sing. 11. Voskuil, H. van Goor, G. Bakker en de hulponderwijzer D. K. N. Selier, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden benoemd lot onderwijzer 3,)c klasse voor de dienst daar te lande. De minister van koloniën zal Vrijdag aaust. geen gehoor verleenen. Volgens het Pad. is de reis van 1111. MM. den koning en de koningin naar Arolsen voorloopig uitgesteld. Met het oog op eene geregelde communicatie lusschen de stations van de Hollandsche en de Rijnspoorweg-maatschappij alhier heelt de minister van waterstaat de Rijnspoorweg maatschappij uiigciioodigd, met den aanvang van de a. s. zomerdienst een stoomtramdiensl lusschen genoemde stations over den verbindingsweg lot stand te brengen voor hel overbrengen van personen en bagage. De gemeenteraad was lieden bijeengekomen o. a. ter beslissing cener zaak van hoogst pijnlijken en tecderen aard. Voor de eerste maal sinds zjjne zamenstelling werd hij geroepen een niet gevraagd ontslag le ver leenen en wel aan een leeraar aan het gymnasium, niet wegens wangedrag of achteloosheid, doch op grond dat hij sedert zijne aanstelling in 1875 ge durende eiken cursus door ongesteldheid verhinderd is geworden de hem opgedragen lessen, acht per werk. geregeld te geven. Iu het belang van den geregelden gang van hel onderwijs aan het gymnasium gevoelden èn cura toren dezer instelling èn de inspecteur der gymnasia èn burg. en weili. zicli zeer tot hun leedwezen verpligt den gemeenteraad in ernstige overweging te geven om den heer P. A. S. eervol te ontslaan als leeraar in de lloogd. taal. met 1 Maart 1880. Verschillende leden van den raad konden zich met dit voorstel niet veree- nigen. Zij wenschten nog gehoor te geven aan hel verzoek van den heer S. om met hem nog eens de proel te riemen tot de groote zomervacantie, in verband met de treurige omstandighedenwaarin hij verkeert en hechten veel gewigtaande mededeeling van curatoren, dat zij daarin des noods kon den berusten. Hoe pijnlijk het voor den burgemeester en den heerNetscher was om can een overigens niet onverdienstelijken leeraar ontslag te geven, zij meenden dat de belangen der school en die der jongeliedendie aan het gymnasium hunne opleiding moeten ontvangen, bet minder wenschelijk de den zijn. in deze verder te gaan met het nemen van proeven. De meerder heid van den raad deelde dat gevoelen niet. Met 21 tegen 8 stemmen be sloot hij op voorstel van den heer Rasch de voordrag! tot ontslag aan te honden tot 1 Julij. in afwachting van eene eindbeslissing, tenzij herhaalde afwezigheid van den leeraar den raad onverhoopt in de verpligling mogt stellen reeds vroeger op de zaak terug te komen. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN30 December-, Uit officiële telegrammen van generaal Roberts en van den onderkoning in Indië blijkt nader het volgende: Reeds op Maandag den 22"»° begonnen de Afganen, hoewel nog zonder zamenhang, de Scherpur te bestoken; en Roberts vernam dat er den volgenden dag een algemeene aanval tegen hem zou ondernomen worden. Inderdaad rukte Dingsdag-oehtend ten 6 ure de vijand, 6000 man sterk, van drie kanten tegen het Britsche kamp op. Roberts deed met geschut en paardenvolk een uitval, en dreef den vijand voor zich heen. Hij bezette eenige oostwaarts gelegen dorpen, om Gough in de gelegenheid te stelleu tot onverhinderd avanceren. Woensdag ochtend had de vereeniging tusschen de beide generaals plaats. Men vond toen dat de vijand, die zich binnen Kabul teruggetrokken had, slechts enkele urea daar had vertoefd, en gedurende den nacht gevlugt was. Roberts dacht 's namiddags van dienzelfden dag de stad en de Bala Hissar te bezetten, indien hij namelijk de zekerheid verkreeg dat zijn troepen geen gevaar liepen van het springen van mijnen. Betreflende het spoorwegongeluk op de brug over de Tay worden nader eenige bijzonderheden medegedeeld. Onder een hevigen storm kwam de trein, die van Edinburg verwacht werd. ten 7.14 u. op de brug, die twee mijlen lang is. Aan de overzijde aan het station te Dundee ontving men daarvan het sein. Een oogenblik later bemeikte men, dat de telegrafische gemeenschap met den overkant verbroken was. Toen de trein niet aan kwam maakte men zich ongerust en de stationchef ging met een ander ambtenaar de brug langs en bespeurde, na een eindweegs te hebben afge legd, bij hel licht der maan, dal een gedeelte van de brug iu de rivier ge stort was. Het gevaarlek achtende verder te gaan, keerden zij ijlings terug. Het stedelijk bestuur stelde terstond eene groote stoomboot tot hunne be schikking en des avonds te 11 ure begaf deze zich op weg. De vreesselijke orkaan, die gewoed had, was eenigzins aan hel bedaren en de boot kwam lot digt bij de brug. Men bespeurde toen, dat hel middenste gedeelte daar van, omstreeks 3000 voet lang, geheel was ingestort. Dertien zware pijlers, waarop dat deel rustte, waren omvergeworpen. Eene boot, met eenige moedige mannen bemand, werd uitgezet en naderde zeer digt de plaats des onheils. Men deed al zijn best om te ontdekken, ol deze of gene der pas sagiers van den trein zich ook nog op de overblijlselen van de pijlers, die hier en daar uitstaken, gered had. Maar men bespeurde niemand. De trein bestond uit vier wagens derde klasse, één tweede en één eerste klasse. Of de trein, op de brug uit het spoor geraakt, dan wel of alleen het geweld van den wind de pijlers heeft omvergeworpen, weet men niet. De brug was in Mei 1878 voltooid. De brug, waaraan 6 jaren gewerkt is, kostte 350,000 Zij droeg een enkel spoor, was 3450 yards lang en bestond uit 85 bogen, met een open waterweg van 88 voel voor dc doorvaart van groote schepen. De fondamen ten bestonden uit ijzeren cylinders opgevuld met steenen. De vorm van de brug was een flaauwe boog; haar grootste hoogte bedroeg van de rails tot hoog water 88 voet. Bij het onderzoek van de brug werd met zes locomo- tivenwegende te zamen 438 tonnen, over de brug gereden, bjj welke proef hel werk uitstekend voldeed. De Academie van wetenschappen te Turyn heeft den prjjs-Mondiale van 12000 fr. toegewezen aan Charles Darwin, voor zjjn ontdekkingen op het gebied der physiologie van de plant. Volgens telegram uit New-York zal lusschen 27 Dec. en 2 Jan. het weder op de Britsche, Noordsche en Fransche klist zeer onbestendig zjjn yergezeld van sneeuw en motregen. De drie eerste dagen van Januarjj zullen vermoedelijk zeer koud zijn. De Amerikaansche correspondent van den Times telegrapheert aan dit blad, dat zijns inziens de nieuwe electriscbe lamp van Edison het gaslicht volkomen vervangen kan. Te Boston heeft in de Devonshire- en de Federalstreet een brand ge woed, waardoor verscheidene magazijnen vernield zijn. De schade wordt op 2% millioen dollars geschat. Alles was verzekerd. FRANK RIJ K. Hel Journ. d. Deb. meldtdat president Grévy de lib. Waddington en Léon Say bij zich ontboden en er hun zijn leedwezen over te kennen ge geven heeftdal zij van het nieuwe ministerie geen deel.uitmaken. liet Journ. des Déb. toont zich nog al ingenomen met het nieuwe ministerie. De nieuwe ministers, zegt dat blad, zijn allen mannen van ver dienste, en het publiek zal hunne benoeming met vertrouwen vernemen. Varrny, die de portefeuille van openbare werken heeft gekregen, kent de financiële quastiën en die aangaande de openbare werken volkomen. Het is een man van dnorzigt, een waardig opvolger van Freycinet. Gazet heeft zich in dc nationale vergadering als een bekwaam redenaar doen kennen. Aan hem is de zware laak opgedragen hervorming te brengen in de reg- terlijke organisatie. Dc goede hoedanigheden van generaal Farre. minister van oorlog, zijn sinds lang gewaardeerd. Magnin, minister van financiën, was minister van koophandel en landbouw onder het gouvernement der na tionale verdediging. De overige ministers behoorden tol hel vorige kabinet. Met dit ministerie heeft het land, naar wij meeuen, reden om volkomen gerust te zijn. De Lnirers is van een geheel ander gevoelen. Volgens dat blad is het een pover kabinet, zamengesteld uit mannen van vernietiging, evenals zijdie zij vervangenen als zijmet wie zij zich vereenigenzullen zjj slaafs aan Gambetta gehoorzamen en Frankrijk aan den rand des afgronds brengen, waarin anderen, die hen reeds morgen zullen voortstuwen, hen zeiven zullen doen vallen. En dan zal de onlknooping nabij zijn, en, zoo wij hopen, zegt het blad, ook de redding. De Temps zegt, dat YVaddington geen betere waarborgen van gerust heid kon verlangen, dan in zijn opvolger gevonden worden. Indien hei niet vreesde een woord te herhalen, dat eene treurige vermaardheid heelt ge kregen, zou het zeggen dat Freycinet de vrede is. Humbert, de te Parijs tot raadslid verkozen communard, heeft aan zegging ontvangen, dat hij zich den S"'0 January ter beschikking der justitie moet stellenom het hem opgelegde vonnis van een half jaar gevangenis straf te ondergaan. Volgens het Journ. Off. zal eerlang, waarschijnlijk reeds in hel begin van Januarij, op de tramwegen le Parijs een geregelde dienst lol goederen vervoer worden ingesteld. De pakken zullen niet grooter mogen zijn dan een vierde kubiek meter en niet zwaarder dan 25 KG. De prijs voor het vervoer van elk pak zal nimmer meer kunnen bedragen dan 25 centimes. - De Parijsche gemeenteraad heeft dezer dagen een credict van 10000 fr.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2