LEIIISCIIE COURANT. 1880. V. 1. VRIJDAG 1 JANUARIJ beri"GT~ Tienjarige Volkstelling. De Courant verschijnt dagelijksZonen Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2 35. Hel Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.60 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der AdvertentiPn is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Uithoofde van den Kteuwjaarsdag zal Donderdag avond de Courant niet worden uitgegeven. Bij deze Courant wordt verzonden bi adz. 103100 der Handelingen van den Gemeenteraad Ingekomen stukken). Met 1 Jantiarij 1880 wordt de prijs der Courant op f 1.50 (franco p. p. f 2.in liet kwartaal gesteld. Het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad blijft, als tot nu toe, ook afzonderlijk verkrijgbaar. STADS-BERICHT EN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden brengen ter algemeene kennis dat op 2 Januari e. k. een aanvang wordt ge maakt met de ophaling der biljetten voor de tienjarige volkstelling en noodigen de ingezetenen dringend uit die biljet en zoo nauw keurig mogelijk ingevuld gereed te houden, ten einde te voor komen dat de werkzaamhedendie voor den lOden Januari e. k. moeten zijn afgeloopen, eenige vertraging zouden ondervinden. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER. Burgemeester. 31 December 1879. E. KIST, Secretaris. BINNEMLVNDSCHE BENIG TEN. LEIDEN, 31 December. Morgen avond zal, blijkens hierachter voorkomende aankondiging, in de stads gehoorzaal eene voorstelling gegeven worden door het hier te lande vertoevende Spaanschc ballet-gezelschap, 16 leden sterk. Dat gezelschap heeft b(j zijn optreden te 's Hage een groot succes verworven. In de eerste plaats was dit, naar men van daar meldt, te danken aan Madlle Fuensanta Moreno, die liet schitterende middenpunt van hel gezelschap mag worden genoemd, en die eene verbazende meesterschap in de kunst tentoonspreidt, zoowel door hare elegante bewegingen als door hare tours de force. Hel schitterend costuum en de Spaansche dansmuziek, met castagnetten en tamboerijnen, geven aan het geheel een allermerkwaardigst nationaal ka rakter. Deze voorstelling zal opgeluisterd worden door de medewerking van den heer Louis Blanch, die op zijn kristallen muziekinstrument (Copo- logo) eenige muziekstukken zal uitvoeren, in het programma vermeld. Van zijn talent in dit genre wordt met hoogen lof gesproken. Wanneer niet toevallig gisteren omstreeks middernacht twee personen de brug aan de Korte Mare waren gepasseerdhad zekere S.wonende aan de Langfgracht, er gewis het leven hij ingeschoten. Door de vrij sterke rukwinden was zijn pet afgewaaid cn op het ijs geraakt. Hij wilde dien, door op het brouze ijs te gaan, krjjgen en geraakte er vlak onder de brug door. Gelukkig hield hij zich aan een der palen vast, en, door zijn ansstig geroep op zijn bcnarden toestand opmerkzaam gemaakt, kwamen er op den kreet /'helphelp!" eenigen aansnellen, die den drenkeling met behulp van een ladder weldra op het drooge braglen. Toen men hem op de beenen had, bleek het helaas! dat bacchus weêr niet vreemd aan dit ongeval was. Een agent van politie geleidde den geredde naar zijne woning. Het weekblad Eigen haard bevat in n". 1 van 1880 het eerste ge deelte van een artikel over //de Koninklijk Nederlandsche fabriek van gouden en zilveren werken van de firma J. M. van Kempen en Zonen te Voorschoten", geschreven door onzen stadgenootden heer D. Hartevelt en versierd met eene afbeelding V3n de fabriek cn het portret van den stichter der fabriek, J. M. van Kempen. Wij ontvingen een exemplaar van den geillustreerden catalogus van de Kon. vruclithoom kvveekerij //Pomona" van den heer Galesloot te Amsterdam. Wij waren verrast niet alleen over de uitgebreidheid van de kweekerij van den lieer Galesloot, waarmede wjj door dezen catalogus kennis maakten, maar ook over den sierlijken vorm van den catalogus zeiven. Het is eenprachlig uitgevoerd boekdeel, 168 bladzijden groot, waarin o. o. niet alleen de naam maar ook eene beschrijving voorkomt van ongeveer drie honderd appel- en vier honderd pcersoorlen. De overige hoornen zijn er, evenals de rozen, heesters, woud- en sierboomen, niet gelijke naauwkeurigheid is behandeldterwijl de inleidingwaarin eenige -wenken bij liet planteu (be werken van den grond, behandeling van den bouw, enz) worden gegeven, insgelijks er de blijvende waarde van verhoogt. Hij is opgeluisterd met afbeeldingen der voornaamste vruchten en heesters en bevat daarenboven een uitslaande plaat met de meest gebruikelijke leiboomvormen. Heeft de heer Galesloot voor eene degelijken inhoud zorg gedragenook de hh. Scheltema en llolkeuia verdienen lof voor de zorg aan de uitgave hesleed. In zjjn soort is deze catalogus een juweeltje. Ingevolge aanschrijving van het ministerie van oorlog, zijn de garni- zoens-kommandanten uiigenoodigd, om bij eventuelen watersnood, op aan vrage van de betrokken commissarissen des konings, ol van de door dezen lol dit doel te magtigen personen, in alle ten dienste staande hulpmid delen te voorzien, tot wering van watergevaar, handhaving der orde cn leniging van nood. Hiertoe strekt voornamelijk liet leveren van dekens uit de magazijnen, kampementsgoederenzoo als tenten enz. Hel stoomschip Prinses Marie, van Ratavia naar Amsterdam, is op 29 Dec. van Port-Said vertrokken; de Prins van Oranje, mede op weg n.'.ar Amsterdam, is op 30 December van Marseille vertrokken. Men meldt ons uit Schoonhoven van 30 Dec.: Gisteren had te Haas- tri lit de proefbemaling plaats van het water-stoomgemaal P. J. Smits van o nu polder Berg-ambacht. Vele belanglieboenden en belangstellenden woon den de proef bijen waren hoogst tevreden over de werking der machine. De Lek zit voor Schoonhoveu nog vast. lieden morgen nog trok men de rivier met paard en rijtuig over. Door de kamer van koophandel en fabrieken te Rotterdam is besloten een adres aan den minister van waterstaat enz. te zenden, waarin de kamer haar leedwezen uitdrukt over hel door de tweede kamer in zake den Nieuwen Waterweg genomen besluit, en er tevens op aandringt, dat de minister by een afzonderlijk wets voorstel op nieuw gelden voor de verbetering van den Nieuwen Waterweg zal aanvragen. De voorzitter deelde mede, langs ofR- cieusen weg vernomen te hebbendat de factorij der Nederl. handel-maat- schappij te Batavia aan de Iiandel-maatschappij had voorgesteld liet vervoer van gouvernements-producten ook onder vreemde vlag te doen plaats hebben. Hij achtte het wensclielijk aan den minister een adres Ie rigten. waarin er op wordt aangedrongen, dat hij maatregelen zou nemen om diL te beletten. Deze zaak werd aangehouden. Volgens de Ilaagschc bladen is tegen H. A. Then Bcrghgewezen di recteur der Rolterdamsclie handelsvereniging, regtsingang met hevel tot gevangenneming verleend wegens valsclihcid in geschriften cn is hij op ver zoek der regering te Dresden gevangen genomen. De regtbank te Botterdam heeft B. v. V., onder stationschef aan het station D. P.tot 15 dagen eenzame opsluiting veroordeeldIer zake van zonder opzet voor een trein doen ontstaan van gevaar, dat hij had moeten en kunnen voorzien, door op 9 November jl. een achterstuk van een trein van het station D P. naar het Beursstation door een locomotief te laten voort duwen, terwijl op de teregtzitting bleek dat het voorstuk van dien trein zich nog halfweg tnsschcn die stations bevond en dat de beklaagde zich niet had vergewist of dat voorstuk reeds het station Beurs bereikt had. Het liep nu gelukkig met een botsing af, zonder verlies van menschen- leven of verwonding. Door den gemeenteraad van Gouda is, op voorstel van burg. eoweth., besloten, bij wijze van proef voor een jaar, den Kaïtensingelbuiten de kom der gemeente, aan te wijzen als plaats voor kramen en tenten bjj ge legenheid der kermis. Te Amsterdam is, zoo als vermeld werd, in verband met de aldaar in het postkantoor gepleegde, inbraak, ook aangehouden zekere Schenk, iu den Jordaan woonachtig. Volgens het llbl. is Schenk een oud-veroordeelde, die zoo ongeveer twintig jaren gevangenisstraf en tuchthuisstraf achter den rug heeft. In den laatslen tijd was hij een gezeten burger, levende van de renten van een drietal huisjes, die zijn eigendom zijn, en zjjn baargeld j ter beschikking stellende van een ietier, die 5 centen van eiken 1 per week (d. i. 260 pCt. per jaar) wilde betalen. Jusliiie cn politie zagen in Schenk nog meer; zij hielden hem voor den vertrouwde, voor den raadsman

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1