UUITKM.ANDSCIIK RKKIGTK.N. der brandkast bespeurd, de bedoeling was zich van alle aanwezige aange- teekende waarde meester te maken. Een onderzoek werd toen ingesteld, dat geen dadelijk resultaat opleverde. Intnssehen bleven de nasporingen destijds reeds ingesteld, niet zonder gevolg. Zaturdag ten minste werd de hooldbeambte J: Veltmeijer, chef-besteller, aangehouden, op verdenking des tijds de inbraak gepleegd te hebben. Deze verdenking is gebleken juist te zijn. De man is tot volledige bekentenis gekomen bij het verhoor voor den regter van instructie. Als betrokken in de zaak is ook aangehouden ze kere Schenk, een oud veroordeelde, in de Jordaan woona'chtig. Te Amsterdam ts Zondag II. een man ten gevolge van de gladheid der straten zoodanig gevallen, dat hij op de plaats dood bleef. Wijlen mevr. de wed. van der Hoop, geb. Fontein, te Amsterdam over leden, heeft voor de uitbreiding van het Vondelspark aldaar gelegateerd de som van 12000. Te Scliermerhorn heeft in den nacht van Zondag op Maandag een hevige brand gewoed ten huize van de wed. Ivangh. Het door haar bewoonde logement, benevens een pakhuis en een burgerhuis zijn een prooi der vlam men geworden. Gisteren nacht ontstond er brand te Abbenbroek bij den heer de Jongste, bewoner der aanzienlijke hofstede aan den llaasdijk. De huisgenootendie allen in diepe rust lagen, hadden slechts even den tijd om zich te redden, terwijl de geheele oogst, 13 paarden en 30 runderen in de vlammen verloren gingen. Ten zuiden van Schiermonnikoog zit alles vol ijs. De schippers zjjn zoo onverwacht door de vorst overvallendat het hun onmogelijk is de reis Ie volbrengen. Sommige artikelen zijn dan ook reeds niet meer in de winkels te krijgen. Ook het postschip heeft sedert 2 Dcc. niet kunnen va ren, en met de meeste inspanning is bet slechts driemaal gelukt met de jol nu eens over hei ijs, dan weder door het water een reisje te doen. Op den eersten togt met de boot zijn een der zeelieden de handen bevroren. Sedert eenige dagen verlootten zich in de omstreken van Ommen ont zettende zwermen wilde gauzen die veel kwaad aan de veld staande rogge toebrengen. - Onder Enter had Vrijdag II. de 14-jarige jongeling A. Otten bij het schaatsenrijden het ongeluk met zijn schaats te baken in die van een ande ren jongen, welke hem snel tegemoet kwam en digi langs hem reed, waar door eerstgenoemde achterover en de andere hoven op Item viel, door wel ken val liet achterhoold van genoemde Otten zuo onzacht op het ijs leregt kwam, dat hij bewusteloos bleef liggen en, in dien staat naar huis gebragt. Item een paar malen bloed uit den mond kwam. Nadat geneeskundige hulp was ingeroepen is hijofschoon na zrjn val in bedenkelijken toestand ver- keerende, uit zijn bewtisteloozen staal ontwaakt en bestaat er nog hoop op herstel. Te Winschoten is gevankelijk liinneiigebragt een ongehuwde vrouw van Sappemecr, beschuldigd van kindermoord. Beriglen nit Curacao van 6 Dec. meiden dal aldaar de tijding is ont vangen. dat de Engelschc stoomboot Pico op reis van Maracaibo derwaarts een lek bekomen heeft. Het vaartuig bevond ziclt op 30 mijlen van de kust en liet weder was zoodanig dat er moeijelijklteid en gevaar bestond om de passagiers en bel scheepsvolk in de booten te kunnen redden. Men stoomde echter naar de kust met alle kracht, en kon het vaartuig einde lijk op strand zetten, waardoor het gehikt is een gedeelte der lading en, wat veel meer is, het leven van allen die zich aan boord bevonden te redden. Regtstreeksclte beriglen uit Zuid-Afrika, door het Hbl. medegedeeld melden, dat de verovering van Secocoeni's sterkte een gunstige» indruk op de inboorlingen heeft gemaakt. Volgens geruchten zou de generaal Wol- seley nu spoedig naar Europa lerugkeereit, doch sommigen beschouwen dit als looze geruchten om de boeren in de Transvaal te verschalken; men sprak zelfs van versterkingen uit Engeland met het oog op de Transvaal. In Natal verlangde men meer en meer een zelfstandig bestuur. De generaal Wolse- Icy heeft den Oranje-Vrijstaat alleen gevraagd, hem zoo noodig hulp te ver- leeiien. om onder de inboorlingen orde te houden; van eene confederatie is geen sprake, deze is blijkbaar zeer op den achtergrond geraakt. sGRAVENHAGË, 30 December. Door Z. M. is, op zijn verzoek, aan 'skonings adjudant in buitenge wone dienstden gepeus. generaal der infanterie H. F. K Duycker eervol ontslag verleend als kanselier der Nederlaudschc orden, met dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, en in zijne plaats tot kanselier der Nederlandsclte orden benoemd de gepens. vice-adtniraai F. A. A. Gregory. Door Z. M. is aan den kapitein M. A. Diekltof. van de divisie kon. maréchaussee van Noordbrabant en Zeelandvergunning verleend tot het dragen der versierselen van ridder 4e kl. der Pruissische Kroonorde, hem door den keizer van Duilschlattdkoning van Pruissen, geschonken. Rij hel dep. van btnnciiland.-che zaken zijn benoemd: tot hoofdcom mies. de commies L F. G. P. Schretider; tot commies. «Ie adjunct-commie- sen L. J. Rrinckman, C. J van der Hoorn en G. W. van Kempen; lot adjunct-commies, de eerste klerken G. 11. van Olpen en G. Bouwliuisen tot eersten klerk, de tweede klerken J II. Volkers en A. A. Stapert, en tol vasten knecht, de tijdelijke knechts A Bolerweg en G. A. Weber. Aan den heer J. Trimpe is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Kloetinge, met dankbetuiging voor de vele in die be trekking bewezen diensten. -- De heer dr. Adolf Mayer, tot dusver tijdelijk leeraar aan de rijksland bouwschool te Wagcningen, is benoemd tol leeraar in de landbotiw-schei- kunde aan die school, levens belast nn-i de leiding der werkzaamheden van het aan die instelling verhouden proefstation. De kapitein J. L. A. G de Rock. van het 8' reg. infanterie, is over geplaatst bij liet reit. 'grenadiers co jagers, en tic 2' luit. J. C. Frederiks, van het 3e reg. infanterie, is overgeplaatst bij het wapen der infanterie van hel leger in Neder). IndtC. HH. MM. de koning en de koningin zijn gisteren middag teil 4 ure met een exiratrein »an den Rijnspoorweg v.tn hel Loo in «Ie lesiilentie terugge keerd. Aan hel station werden 1111. MM. ontvangen door Hd. grootmeester graal B. J. Schimmelpenninck. den conmissaris ties kouings in deze pro vincie mr. C. Fock, den burgemee-ier der residentie jhr. mr. F. G. A Gevers Deynoot en den gencraal-majoor (Jiteysen buitengewoon adjudant des konings en waarnemend gouverneur der residentie. Men verneemt dat den 3'° Januarij een bal ten hove zal plaats hebben. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. De regtbank alhier deed heden uitspraak in de zaak van de Haagsche assurantie-compagnie tegen den zijdeverwer T.. firma T. S. Zonder nader bewijs te vorderen. 'Yram de regthank aan dat door den gedaagde valsche en overdreven opgaven gedaan waren. Op dien grond acutte zij. met het oog op de bepalingen van het reglement, den gedaagde verpligl lol teruggave van al hetgeen h(j ontvangen had. Hij werd dan ook daartoe veri en tevens in de kosten van het proces. Het gemeentebestuur alhier heeft de namen van van Dijck en voor de herinnering bewaard door de namen van dé beroemde schilt, geven aan twee nieuwe straten gelegen in de nabjjheid der buurten gelijks de namen van vertegenwoordigers der Hollandsche schildi voeren. De heer W. Scharroo. sergeant-schermmeester enz. bjj het rt> nadiers en jagers alhier, is door den gemeenteraad benoemd lot gym» Ciitderwjjzer aan de gemeentescholen voor lager onderwijs. BELGIE. Op last van den koning, is op de civiele lijst een som van 40000 frs. uitgetrokkenbestemd om steenkolen en broodkaarten uil len door de verschillende officiële liefdadtglieidscomotissies te Brussel, In de Borinage is het nog verre van rustig. Op eene uiteiii Cuesmes gehoudenwerd besloten den volgenden ochtend en corps die mijnen te gaan, waarin weder gewerkt werd, ten einde de voorin van den arbeid te beletten, terwijl in den nacht van Vrijdag op Zat een 200-tal mijnwerkers, onder welke vele vrouwen, te Jemappesalle kolen hebben gestolen, waarvan zij zich hebben kunnen meester mali Ten gevolge van de werkstaking der mijnwerkers is de ijzer-industr Maubeuge verpligl het werk te staken en zijn reeds 1800 man zonder Indien niet binnen 2 a 3 dagen steenkolen aangevoerd worden, zulle de smederijen van Hautmont in deuzelfdcn toestand verkeeren. Donderdag morgeit is aan den spoorweg tusschen Nechin en |)s eene vrouw, die met haar zevenjarig kind van de mis terugkeerde spoorbaan overstak, door een sneltrein overvallen en gedood, liet werd niet getroflen. K i: i. A LONDEN. 29 December. Aan den Standard werd gemeld dal de Mohammedanen in Hiii met belangstelling den loop van zaken in Alsanistan volgen, en 4 mollah's begonnen te kuipen, niet met vriendschappelijke bedoeliiigenj de Engelsclien. Ook te Caudahar heerschte onder de bevolking niet gisting. Eenige Ghazi's maakten amok in het Rriische kamp aldaar,» generaal Tytler eene wond bekwam en vier personen overhoop ges werden. Naar men aan de Standard uil Lahore meldt, heeft het de aas: der regering getrokken, dat vele Afganen bij kleine troepjes over deg» komen en zich naar verschillende drelen van Brilsclt-lndie op reis begr Iedere trein naar het binnenland van liidie neemt 20 a 40 Afganen Men zal deze reizigers naait w keurig in het oog gaan houden. In hein berigt wordt gesproken van het ongewoon groote aantal Arabieren, f den laalsten tijd te Bombay zjjn aangekomen, en die zich ook in het üiiiutt verspreiden. Tnsschen Woensdag avond en Onnderdag-morgeu hadden te LonJr branden plaats: vier waren van ernstigen aard De zwaarste was del in de distilleerderij van de bh. Haig and Co die door vuur en water geheel vernield werd. Te Manchesier brak op Kerstdag in den trt ochtend, terwijl alles in huis sliep, brand uit in ent hotel. Geen woners werd ernstig gekwetst, maar slechts mei de uiterste krachni«g ning van de brandweer werden allen gered. Het vuur brak nil it kamer van de tweede verdieping en verspreidde zich met onrusito snelheid naar de bovenste kamers, waar hei gezin en een groot aaulii dienden sliepen. De meeste vrouwen sliepen zoo stevig, dat enkelen slapende uit het hótel werden gedragen, terwijl anderen eenige min noodig haddenvoor zij hel haar omringende gevaar goed bes» Binnen weinige oogeublikken waren alle bewoners uil liet brandende gedragen; althans zoo meende men, want plotseling ging er weêr eent. kreet op onder de verzamelde menigte en uien zag half uit het nokw een vrouw in haar nachtgewaad hangen. Otnuiddelijk werd de braitdh aangehaakt en het gelukte ook deze vrouw te redden. Den 25 0 Novcuiber is te Kaapstad hel stoflelijk overschot van oudsten leeraar der Zuid Afrikaausche Nederd, gereformeerde kerk, d'. liam Robertson, ten grave gebragt. Hij was in 1805 te ImeraryinSt land, geboren. Hij kwam in 1822 naar de Kaapkolonie, waar ltjjge|i werd als onderwijzer te Graaf-Reiiteli. Daar hjj lust en aanleg bail liet leeraarsambt, legde hij in 1327 zijne betrekking neder, keerde Schotland terug om in de theologie te studeren, woonde vervolgens ooi cursus te Utrecht bij. kwant in 1831 aan de Kaap terug, en werd gelegitimeerd als leeraar bjj de Ned. gereformeerde ketk. FKANHRIJH. Het nieuwe ministerie is, naar gemeld wordt, zamengesleld alsd Freycinet. minister-president en minister van biiiteniandscbe zaken; L binnenlandsche zaken; Gazot justitie; Magnin financiën; Farre oorlog;! réguiticrry marine; Ferry onderwijs; Varroy openbare werkenTirardlf handel; Cochery posterijen. De heer Waddington meel voor den hem aangeboden gezantschapspif Londen hebben bedankt. Door sommige dagbladen wordt gemeld dat Bazaine zich lot dc regr heeft gewend, met verzoek heat voor een korten tijd een verbliil in Fi» rijk toe ie slaantot het regelen van eenige bijzondere aangelegeiiltedti De I niters meldt mei verontwaardiging, dat de aartsbisschop Sens, in het dep. Yonne, door den burgemeester aldaar vervolgd is. o» hij verzuimd heelt de sneeuw7 voor zijn paleis te doen opruimen en ast strooijen. He r- 1 iirelaat is tot 1 f'. boete veroordeel I. Volgens de llnulois is te Parijs, in tie rite «IeSeine, op eene eileal vliering en aan a-les gebrek lijdend, een 82-jarig man gestorven, ItrcM genaamd, die tol een der aanzienlekke en oudste geslachten in Rrilsclt-f behoorde. In zijne jeugd was deze prins lakir geweest, later had lirj eciten opstand de wapenen opgeval tegen de Ettgelschen, was als krijg vartgene naar Londen gebragthad daar vele jaren gewoond en was fl' lijk naar Parijs gekomen, waar hij nior galanteriewinkels Indische stut rijen vervaardigde. Uil Lyon meldt men dat in den nacht van Donderdag op Vrijdag! 2 ure, eenige ligtc schokken van aardbeving in die stad zijn gevoeld. BUlToC IS A Ni' D. Naar men zegt heeft de keizer een eigenhandig schrijven doen toeM. aan den heer von Piiiikammerden minister van onderwijs en ceredi» waarin Z. M hem dankt voor de wijze, waarop de minister zijne mat gelen beirrffende dc scltoolquaestie te Elbing in dc kamer van afgevaardi; verdedigd heeft. i

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2