LEIDSCHE cou 1S7«. V. 307. WOENSDAG 31 DECEMBER. B E It I G T. STADS-BER1CHT EN NATIONALE MILITIE. 3Eï ten, De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50, mei het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'ijaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p, fi Cents. De prijs der Advertentidn is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. Het 1 Januari] 1880 wordt de prijs der Courant op ƒ1.50 (franco p. p. 2.in het kwartaal gesteld. Het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad blijft, als tot nu toe, ook afzonderlijk verkrijgbaar. 3'. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op artikel 19 der wet van den 19de" Augustus 1861 (Staatsblad n°. 72), betrekkelijk de nationale militie; Herinneren hen, die op den Ist™ Januari 1880 hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, en alzoo de geborenen in het jaar 1861, alsmede hén, die eerst na liet intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20,lc ingezetenen zijn geworden de verplichting tot het doen van de aangifte voor de nationale militie, in de maand Januari 1880. Zij geven daarbij kennis: datwie moet worden ingeschreven en wie voor ingezeten wordt gehoudenoin- itlircven is bij de artikelen 15 en 20 van genoemde wet, dus luidende: Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenendie op den 1,1,B Januari van het jaar hun 19dc jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1». hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overle den, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28,len Juli 1850 (Staatsblad n°. 44) hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het inde eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maan den in Nederland verblijf hield hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot cenen Staat, «aar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpenof waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van lijn 20sle, ingezeten wordt, is verplicht, zich, roodra dit plaatsheeft, ter inschrijving mn te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrijving, tolgeus art. 16, moet geschieden, dat, wie niet wordt ingeschreven, is bepaald bij art. 17, van den volgenden inhoud: Voor de militie wordt niet ingeschreven 1*. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Neder lander is 2'. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten: 3°. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont; dat, in welke gemeente men moet worden ingeschreven, te vinden is in art. 16 r wet, waarhij is verordend: De inschrijving geschiedt: 1'. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2'. van een gehuwde en van een weduwenaar in de gemeente waar hij woont; 3'. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergela ten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont; 1". van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlanderdie ter zake van 'slands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Voorts, dat, door wie de aangifte moet worden gedaan, te vinden is in art. 18, badende het voorschrift Elk, die volgens art. 15 fiehoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den 18ltn en den 31s,e° Januari. D Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, Aiijne moederof, zijn beiden overleden zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Nog doen Burgemeester en Wethouders te weten t dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voor- «iddags 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 12 Januari, voor de bewoners van de wijken 1 2 en 3, v Dinsdag »13 o o 4 en 5 o Woensdag 14 s 6, Donderdag s 15 o 7, Vrijdag 16 o o i 8 tn 9 of de buitenwijk. Eindelijk, dat de geboorte-akten, die de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, bebooren over te leggen, da gelijks, de Zon- en Feestdagen uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrij ging dier akten kan worden gedaan. Eri wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant van den 17'!enden 24-te» en den 31slen dezer maand afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 16 December 1879. v. d. BKANDELER, Burgemeester. E. KIST Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, le alinea, der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad N°. 95), lot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan F. Lohmann en zijne rechtverkrijgenden, tot het oprichten van eene manufh duur ververij in het perceel in de Krauwelsteeg N". 2. Eu geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 29 December 1879. E. KIST, Seeretaris BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden brengen ter kennis van de ingezetenen dat aan hen door eene belastingschuldige is ter hand gesteld: «een banknoot a ƒ60 en een muntbiljet a lOte zamen zev.entlg gulden, als te min aangeslagen in de plaatselijke belasting over 1879". Rurgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. RRANDELERBurgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 30 December 1879. Ter Gemeente-Secretarie is, tegen betaling van ƒ0.45, in druk verkrijg baar de Algemeene Politieverordening voor de gemeente Leiden, vastgesteld den 6del1 November 1879. BINNENLANBSCIIE BERIGTEA. LEIDEN30 December. Door de kiesvereeniging "Nederland en Oranje" alhier is voor de aan- 1 slaande verkiezing van een lid van de tweede kamer der slaten-generaal als candidaat gekozen de lieer J H. Donner, lid van den gemeenteraad alhier. Bij de heden plaats gehad hebbende aanbesteding van gebouwen, grond- en baggerwerken ten behoeve van hel stoomgemaal van Rijnland te Katwijk aan Zee heeft nog geen toewijzing plaats gehad. Ingevolge de bepalingen van het bestek hebben dijkgraaf en hoogheemraden die toe wijzing vooralsnog aangehouden. Zondau' II. is alhier de jaarlyksche wintervergadering gehouden van de Nederl. entomologische vereeuiging. Wegens ongesteldheid van den voor zitter, den heer mr. S. C. Snellen van Vollenhoven, werd het praesidium waargenomen door den heer P. C. T. Snellen, uit Rotterdam. Heden nacht heeft het bij helderen maneschijn gevroren, met denzellden wind waarmede de dooi aanving. Hieruit is storm en regen ontslaan, zooals verwacht werd, en wordt de dooi volkomener. De barometer daalt. In de vergadering van aandeelhouders der Ned. haiidel-uiaalschapp(j. gisteren te Amsterdam gehouden, waren aanwezig 63 deelhebbers, vertegen woordigende 2907 aandeelen, regt gevende op het uitbrengen van 224 stemmen. Hel voorstel van commissarissen om art. 39 te doen vervallen en te bepaten, dat de leden der direciie een door commissarissen vast te stellen jaarlijksch tractement genieten, werd met 172 tegen 30 stemmen aan genomen. De commissie le Utrecht, belast met het afnemen van het examen van apothekers bedienden, heeft in hare zitlingen van 20, 22. 23, 24 en 27 December toegelaten: mej. C. G. v. d. Schalk en de hh. H. W. Bloemink H. J. Thomas. A. F. E. Vermolen. J. W. Hunschke, A. Honig, A. F. N. v. d. Kroon, 11 Frackers, S. Boon, A. II. M. v. d. UcrghR. W. Oldeman, W. J. Schutte cn J li. v. Westendorp. Hel stoomschip Prins Hendrik, van Amsterdam naar Batavia, is op 27 Dec. te Suez aangekomen; de Prinses Marie, van Batavia naar Amster dam, kwam aldaar den 28s"° aan. liet bcrigt dat de bekende tooncelspeler Henri Morriën te Antwerpen plotseling krankzinnig was geworden, is gebleken onjuist te zijn geweest. Wel was hein de koorts in het hoofd geslagen, maar dit heeft niet het treurige gevolg gehad, dat vermeld werd. Een paar maanden geleden had te Amsterdam eene inbraak in het postkanloor plaats, waarvan, blijkens de sporen van geweld aan het slót

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1