B UIT E A L A MS C11E UEHIGTElN. rat te leg haaf. Hfi wees daarbij op de voor- en nadeeien, die de verschillende door hem gebezigde soorten hadden opgeleverd, als daar zjjn: de gewone vuren houten, de glazen in buisjes, de etiquetien van hard glas, van lood, zink enz., en wees, na ook het nut der geprepareerde zinken etiquetien le heb ben aangetoond, - wanneer althans het middel om ze te beschrijven, door de heercn Jentink en Cockuyt aan de hand gedaan, standhoudend bleek, ten slotte op de etiquetien van hel hout van den Djatti-boom, een product uit onze O. I. bezittingen, waarmede nu eenigen tijd op den hortus proe ven worden genomen, die, volgens hetgeen hij daarvan in natura aantoonde, uitmuntend waren geslaagd. Deze laatste mededeeliug gaf den heer Kramer aanleiding te kennen te geven, dat op "Rhijnzigt" eene kano van Djatti-hout aanwezig was, die, volgens de overlevering, reeds meer dan 100 jaren telde, en waaraan men zien kan hetgeen ook door den heer Witte was betoogd, dat dit hout. aan welke weèrsgesteldheid of temperatuur ook bloot gesteld, niet rol of molmt, maar eenvoudig afslijt. De heer Jentink voegde daar nog bij, dat, wanneer in onze overzcesche bezittingen veilingen van Djatii-hoomen van zekere afme tingen worden gehouden, deze vooral onder de Chinezen voor het maken van doodkisten gretige koopers vonden. Omtrent de vermoedelijk op 17 en 18 Maart a. s. door de afdeeling te hou<!en bollen-teritoonsteliing deelde de heer Couvée, namens de hiervoor be noemde commissie, mede, dat deze zaak bij den heer Kruyf te Sassenheim en ook bij de Haarlemsche bollcnkweekers veel bijval had gevonden, en de heer Krelage uit Haarlem aan het verzoek, om op die tentoonstelling eene voor- dragt te houden, zou gevolg geven, zoodat het zich liet aanzien dat er alle kans van welslagen was. Daar eene uitbreiding der commissie met nog twee leden haar noodzakelijk voorkwam, werden haar nog toegevoegd de heeren I). M. van der lloefl' en Mater Jr. lie bespreking van een nieuw model «Mollenval", mede door den heer Leef kens te beverwijk ingezonden, had tot resultaat dat de commissie, die zich gedurende de pauze met een onderzoek naar de doelmatigheid er van had onledig gehoudentot de conclusie kwam dat ook hij deze constructie voor den mol nog te veel gelegenheid om te ontsnappen overbleef, en zjj dus niet voortreflelijker dan de reeds bcstaanden bleek te zijn. In plaats van hel aftredend bestuurslid, den heer Speet, die volgens het reglement niet herkiesbaar was, werd met groote meerderheid van stem men gekozen de heer A. C. Kriest. Van een paar in de bus gevonden vragen: "Juffer zonder gal", komt voor in de werken vkii Vondel; //welke bloem is dal en«Hoe komt het dat sommige moerbeziCubnomendie sedert jaren vrucht hebben gedragennu niets meer dan raannel(jke bloemen voortbrengen? Wal er aan te doen om die moerbeziênboo- men weder tot hunne vorige vruchtbaarheid leregt le brengen?" gaf alleen de laatste stol lot discussie. De behandeling der eerste toch werd tol de volgende vergadering uitgesteld, omdat men vooraf wenschte te welen waar hel bedoelde in de werken van Vondel voorkwam, ten einde uit hel verband welligt tevens de oplossing le vinden. Wat de laatste vraag betreft werden, vooral door de aanwezige kweekers, omtrent de behandeling der moerbeziënboomenhunne snoe|jing en bemesting, belangrijke mededeejingen gedaan, die evenwel hier en daar nog al uiteen liepen; althans de verkregen resultaten waren zoó verschillend, dat de vergadering besloot eene commissie te benoemen om den door den vrager bedoelden boom in loco op te hemenen de daarbij waargenomen verschijnselen later mede te deelen. li'. Jentink gaf ten slotte aan de kweekers, die last van hazen of vogels hadden, een onlangs ergens aangeprezen middel aan de hand om de plan ten, zoover de hazen konden reiken, met eene oplossing van carbolzuur te bestrijken, en de zaden, alvorens ze te zaaijen, daarin te drenken. Aan het aldus besmeerde of bevochtigde zou geen haas of vogel raken. D'. Doursse Wils voegde daaraan nog den wenk toe dat de oplossing zeer ver dund moest zjjnen b. v. een gram corbolzuur op een emmer water vol doende, was. sGRAVENlIAGE, 24 December. Door Z. M. is de heer M. Coster, consul-generaal der Nederlanden te Parijs, bevorderd tot commandeur der orde van den Nederl. Leeuw. Aan den heer J. F. Mossel, voorzitter der algemeene rekenkamer in Nederl. Indië, is. op zijn verzoek, met ingang van 2 Maart 1880, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. -r- Tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Warfïiim is voor het jaar 1880 benoemd de heer J. Hakker Lz. Naar men verneemt zal de heer m'. C .1. Pickè. lid der eerste ka mer, benoemd worden tot burgemeester van Middelburg. Naar men verneemt heeft de algemeene rekenkamer de volgende candi- datenlijst opgemaakt voor de benoeming van secretaris bij dal collegie, de hh. jh'. m'. J. II. van lteenen, commies hij het dep. van waterstaat; A. E. ;j Elias, hoold-commics bij het dep. van financiën, en jh'. m'. E W. Berg, secretaris van den raad van toezigl op de spoorwegdiensten. Bjj den raad van state, aldeeling voor de geschillen van bestuur, is o. a. ingekomen een kon. besluit, houdende beschikking op hel beroep van djjkgraaf en hoog. cemraden van den Lekdijk Rovendams. tegen een besluit van gcd. stalen van Utrecht, houdende bevel tot verhooging van dijken. Hel besluit van getl. staten is gehandhaafd en het beroep ongegrond verklaard In de vergadering van den gemeenteraad van gisteren werd het subsidie voor den Franschen schouwburg voor het tooneeljaar 1880/80 wederom op i 8000 bepaald, niettegenstaande door twee leden daartegen be zwaren werden in het midden gebragl, daar tul bleek, dat het aanbod t^an de hollngés tot nu toe door Z. M. nog niet was aangenomen. Voorts was aan de orde een voorstel van burg. en weth. om liet bouwen eener school voor onvermogende!! te Scheveningen te gunnen voor de bij de aanbesteding daarvan laagst ingeschreven som van 46990, ofschoon bij raadsbesluit van 30 Mei jl. daarvoor slechts ƒ40000 was toegestaan. Met groote meerder heid. 22 tegen 9 stemmen, werd dit voorstel echter niet goedgekeurd hoofdzakelijk op grond, dat men meende, dat voor den prijs van 40000 toch wel den geschikt schoollocaal zou te verkrijgen zijn. Zooals te verwachten was, heeft de ongunstige zomer zeer nadeelig gewerkt op de exploitatie van het badhuis te Scheveningen. Uit het jaar verslag blijkt, dat gebruikt zijn 42305 buitenbaden en 5365 binnenbaden en douches. In 1878 bedroegen die cijfers 46278 (in 1876 51456) en 5365. De ontvangsten hebben bedragen 61991.51 en de uitgaven ƒ43177.44, zoodat het goed slot bedraagt 18814.07. BELGIË. Zafttrdag II. werd den burgemeester van Brussel door den gemeenteraad een dinfr aangeboden. Aan het dessert verklaarde hij dat hij dit vriend schappelijk huldeblijk niet beantwoorden zou door eeu diner aan de ge. meenleraadsliedeii aan te bieden, maar door aan 1000 behoeftigen gelegenheid te verschaften lot het nuttigen van een versterkend middagmaal. Daartoe heeft hij 1000 bons ter beschikking gesteld van het weldadigheidscomiiédtr Brusselsche pers. De werkstaking der mijnwerkers in de Borinage blijft voortdnrei, ofschoon reeds eene kleine verhooging van loon was toegezegd. De rusl werd echter nergens verstoord. ENGELAND. LONDEN, 23 December. De lord-kanselier der schatkist heeft zich Zaturdag 11. te Leeds oij de zaken in Afgauistan volgeuderwijze uitgelaten: De Indische politiek regering is een noodzakelijke politiek, daar zij niet slechts ten doel lied om Engeland eene trotsche stelling in de wereld te doen innemenmat ook om voor de geheele wereld ten zegen te gedijen. Haar politiek lied alleen verdediging en geen annexatie ten doei. Nog tot op den huidige dag wenscht de regering in Afgauistan het iniandseh gezag te handhavq om hel tot bolwerk te; doen strekken tusschen Indië en Rusland. De rest ring betreurt liet levendig, dat deze politek vergezeld is moeten gaan q bloedvergieten, tegenstand en strijd; maar zij is ook innig overtuigd, j, de eenmaal begonnen onderneming voortgezet moet worden eu wel volgq dezelfde beginselen, die van het begin van den oorlog gegolden hebben van wier eiudelijke toepassing, naar de vaste overtuiging van de regeerint het heil van Alganistan en van geheel Indië al hangt. Voor het oogenblii behoeft men zich niet beangst te maken om het lot van onze troepen Afgauistan. De regering is zich iniusschen van den ernst van den toestat bewust en zal niets verzuimenwat voor de veiligheid van het leger velde kan gedaan worden. Volgens officiële opgave bedraagt de sterkte van het Engelsche leti in Afgauistan 45000 man met 160 kanonnen. Generaal Roberts heeft 75K man in het versterkte kamp van Sherfur bij Kabul en kan zijn positie makkelijk met 2500 man verdedigen, zoodat lijj 5000 man vnoraanvallen! bewegingen over heeft. De magt der Afganeii wordt geschat op 60 a 7 strijdbare mannen. Door officieren, uit Znid-Afrika teruggekeerd, zjjn twee jeugdige Zuli medegebragt. Een dezer knapen is door een inlanterie-regiment van Plymout als regimenis-kind aangenomenhel corps officieren voorziet in de koste zijner opvoeding; hij gaal reeds school en maakt, naar men zegt. goti vorderingen. Lady Buxton, eene rjjke weduwe, zal zich het lot van di anderen jongen aantrekken. Het fonds, dat hier te lande uit vrijwillige bijdragen gevormd is li eere van de nagedachtenis van prinses Alice, wijlen de groothertogin vi Hessen zal geschonken worden aan het hospitaal en de daaraan verbomlti inrigting vt or onderwijs in de ziekenverpleging te Darmstadt, welke doo de overledene is opgerigt en onder hare zorg stond. Op deze wijze wori aan die beide liefdadigheids-instellingen een vast jaarlijksch inkomen vet zekerd. Het Engelsche stoomschip liorutsia. van Liverpool naar New-Orleatii is den 2'"11 December, 310 mijlen bezuiden Fayal, in zinkenden toestai verlaten. Negen koppen der bemanning zijn te Queensiown aangebrajl Zij vreezen dat de op zeven booten ingescheepte 180 passagiers en 54 tut trozen «ingekomen zijn. De kapitein en de tw eede stuurman bleven op he zinkende schip. Een telegram aan de Daily News van haren herigtgever te Nctt York meldt, dat de heer Edison er eindeljjk in geslaagd is eene eenvoudig ingerigte electrische lamp zamen te stellen, welke 50 ets. Nedet landsch kost en waarmede hij tegen Nieuwjaar het dorp Menlo Park vet lichten zal. FRANKRIJK. Bjj de verkiezing in het arrond. Orange is de lieer Gent, die wegem zijne benoeming tot gouverneur van Martinique voor het lidmaatschap ds kamer had bedankt, maar die. toen zijne benoeming ingetrokken was zich weer verkiesbaar had gesteld, gekozen met 6069 stemmen. Humbert zjjn mededinger, bekwam 4093 stemmen. In de fabriek van terra cotta-voorwerpen van den heer A. Vaillant le Parijs, is een buste vervaardigd van wijlen den prins van Oranje, gelijkenis moet treilend zijn. In de omstreken van Rouaan is hel ook lievig koud. De ihermomeK teekende er Zondag 20 graden onder nul. De vogels en hel pluimgediert sterven er van de koude. In sommige kelders bevriest de wijn, de flesschf springen. In een kelder gingen op die wijze 500 flesschcn verloren. Een van Lyon komende trein is Vrijdag avond bij het station Kuil sous Rivière ontspoord. Door den schok verleren bjjna al de waggons lui wielen, maar niemand heeft eenig letsel bekomen. DIIITHCI1I.AND. De tegenwoordige minister van eeredienst, die zich de gunst ili kerkelijke parijjen had weten te verwerven, door af te wijken van de rit ting van zijnen voorganger, heeft thans, nu het blijkt dal hij niet gehti met die rigting wil breken, reeds hevige aanvallen van die parijjen te vei duren. Men voorspelt hem dat hij, op die wijze .voortgaande, ai zijl vrienden zal verliezen, zonder ooit zijne vjjanden te winnen. PARIJS, 23 December. De heer Grévy w as van oordeel.dat het program® van Freycinet en de door dezen voorgestelde keus van collega's niet juii beantwoordden aan den parlementairen toestand in de kamer en den senaat Daar Freycinet hierop de opdragt afwees, heeft de president daarmede d« heer Waddington belast. Leroyer en Gresley hebben hun ontslag ingedienl Waddingion heeft Challemel Lacour ontboden, om hem de portefeuille vit binneiilandsche zaken aan le bieden. WEENEN, 23 December. Naar men aan de Pol. Cor. uit Konstanlinopil meldt, hebben de Grieksche commissarissen aan de I'orte te verstaan ven, dat. ingeval er vóór den 27!l'" dezer noch eene zitting van de cou missie gehouden was, noch bepaalde en formeele voorstellen door de Port gedaan waren, de onderhandelingen geen uitzigl boden op resultaat. JAGDALLAK, 24 December. Te Kabul heeft men in de laatste 48 nrt een hevig kanonvuur, in de buurt van Gough, gehoord. Men gelooft Latabaud heden te Kabul zal aankomen.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2