cijfer door de tombola te verkrijgen. Die 600,000 fr. zijn verdeeld als volgtentreegelden 200,000 fr.verkoop van voorwerpen 100.000 fr.. ver koop van het blad Paris-Hhircie in en builen de Hippodrome 300,000 fr. Het cijfer der kosten is betrekkelijk nog al aanzienlijk, maar op een netto opbrengst van een half millioen fr. kan men rekenen. De inschrijvingen bij de Figaro voor de armen van Parijs beliepen op bet einde der vorige week 920,000 fr. -- De bisschop van Grenoble heeft aan den minister van binneulandsche zaken en eeredienst een brief gerigtwaarin bij protesteert legen de uit spraak van den raad van state, die verklaard beeft dat hij, uitvoering ge vende aan de breve van den Paus, om de kerk te la Salette tot eene kleine baseliek te verheffen, zonder magtiging der regering, zich schuldig heeft gemaakt aan ambtsmisbruik. De bisschop beweert dat de raad van state de wet verkeerd heeft toegepast, Te Versailles heeft de verpachting plaats gehad van het jagtregt in de bosschen van den staat in het dep. Seiue-et-Oise. In het geheel hebben de inschrijvingen bedragen 394.350 fr.tegen 127,712 fr. in hel vorige jaar. Uit hel onderzoek naar den dood van Elise Galmiche, wier lijk in stukken gevonden is langs de spoorslaven, niet ver van het station te Meudon, wordt opgemaakt, dat zij niet het slagtoffer is eener misdaad, maar dat zij een zelfmoord beeft gepleegd, door zich op de spoorstaven te werpen, ten einde zich door een trein te laten overrijden, of dat zij, bij ongeluk uit het spoorwcgrijtuig gevallen, door den trein verpletterd werd. Zooveel is ook zeker, dal een spoorwegwachter, eenige uren vóórdal de ledematen van het lijk gevonden zijn, het portier van een der rijtuigen open heeft zien staan, terwijl de trein in gang was. ITALIË In verschillende deelen dezes lands is de nood mede zeer hoog geklom men. De koude is bnitensewoon hevig; cr is gebrek aan levensmiddelen, ten gevolge van den slechten oogst, zoodat in vele streken de menschen honger lijden, terwijl ook werk ontbreekt. Ongelukkig, schrijft men, be staat in Italië niet die geest van aaneensluiting, welke in amlere landen in betrekkelijk korten lijd wonderen kan verriglen. Tot dusver is dan ook weinig of niets voor de ongrlukkigen gedaan. Sidert langen lijd heeft men in Italië zulk een strengen winter niet beleefd. Te Napels sneeuwde het drie dagen achtereen; in Sicilië is het zoo koud als gewoonlijk in Piëmont om dezen tijd en in de sub Alpijnsche streken is de thermometer in de laat ste dagen bijzonder snel gedaald, Indien de koude aanhoudt, zou de Po spoedig te voet kunnen gepasseerd worden, wat sedert 1334 niet is geschied. IIUIT8CIILAIVD. In de Rijnprovincie zijn gesnoeide gouden 10-markstukken in ontloop, welke zóó kunstmatig afgerand zijn dat men ze onmogelijk van de otaafge- rantle onderscheiden kan, indien ze niet daarmede vergeleken worden, Te Gladbach is een dusdanig muntstuk in beslag genomen, waaraan bij onder zoek is gebleken dat er ruim 376 miligram afgenomen was eu dat derhalve tnrk. 1.05 in waarde minder vertegenwoordigde. Naar men verneemt is de postconducteur Peter Ehrhardt, die in Sep tember jl. met een bedrag van 25000 mark voortvlugtig was, thans in hechtenis genomen. -- Het bond van Dttitsche spoorwegbesluren zal dezer dagen een prijs uitloven van 10000 mark voor bandages, zóó aan het wiel bevestigd, dat afspringen volkomen onmogelijk moet worden geacht. Naar men weet is hel springen van wielbanden, wat bij sterke vorst nog al eens gebeurt, een der meest voorkomende oorzaken van spoorwegongelukken. (lp 1 April van het volgende jaar zal de cenlraal-directie der Prnis- sische spoorwegen in werking treden. Uit Riidesbeim meldt men dat de Rjjn lot aan de Boven-Rheingau is digtgevrorenzoodat men zonder gevaar over de rivier naar Ringen kan gaan. De Mainzer /4r>z. meldt dat Woensdag een onderwijzer met ongeveer 30 schoolkinderen bij Caub door het ijs gezakt is en dat. op 9 kinderen na, allen verdronken zijn. PKR TELEGRAAF. SHEFFIELD, 22 December. De uitslag der verkiezing is: Waddy, liberaal, 14062 stemmen; Worlley concervatief, 13584 stemmen. PARIJS, 22 December. De heer Freycinel heeft voor de opdragt tot zamen- slelling van een nieuw kabinet bedankt. De heer Grévy heelt den heer Waddingion verzocht, het presidentschap bij het nieuwe kabinet te behou den. De heer Waddington heeft 24 uren tijd ter bedenking gevraagd. PARIJS. 22 December. I'e heer Waddington heeft den president der re publiek aangeraden de zamenstelling van een kabinet op te dragen aan den heer Say. LEIDSCI1E SCHOUWBURG. (Voorstelling van 22 December 1879.) «De bemoeial of eindelijk heeft hjj het tocli goed gemaakt.'' Blijspel in drie bedrijven(8 tafereelen) vrij gevolgd naar het Hoog- duitsch van Albinidoor C. J. Roobol. Wij weten niet of onze Uuitsche naburen wel altijd genoegzaam hel onderscheid tusschen een blijspel en een kluchtspel, door onze voormalige rederijkers soite cluyte genoemd, in het oog houden? Althans hetgeen wij in den laalsten tijd weieens als «uit het lluogduiisch" vertaald zagen op voeren, doet ons bijna tot eeue ontkennende beantwoording dier vraag be sluiten. Ook //De bemoeial" versterkt ons in de meening dat men het in de laatste dertig jaren in het groole Dttitsche rijk verder in het kanonnen- f gieten dan in hel blijspel-schrijven gebracht heeft en het treur- of looneel- spel meer op den weg der Germaansche letterkundigen ligt. Eene korte schets van du stuk moge onze meening rechtvaardigen. Wjj zijn nop het land"; maar in welk land wordt niet gezegd, 't Moet echter, naar de gegevens te oordeelen, een gedeelte der aarde zijn, waar een gepensioneerd ontvangersklerk iedereen in zjjn eigen huis mag lastig vallen; waar gepensioneerde ritmeesters wonen, die, ondanks in het oog vallende blijken van monomanie, niet in een krankzinnigengesticht worden opgesloten en huwelijken kunnen worden aansegaan zonder voorloopige afkondigingen. In dat land bevinden zich twee landgoederen, waarvan een door bedoelden ritmeester. Van Sparreveld genaamd, een door den rijken grondeigenaar Van Winterhof wordt bewoond. De eerstgemelde heer bezit een aardig dochtertje, Rose, die eene zeer innige liefde gevoelt voor Ivarel baron Van Bruinslein, terwijl papa reeds voor haar eene keuze gedaan heelt in den zoon eens vriends, die gelukkigerwijze denzelfden Karei blykt te zijn, want ook deze: //Karei minde Rosa teeder" en brandt van verlangen haar dit te bew ijzen .'met haar. geholpen door vier schimmels, te ontschaken aan de vaderlijke macht, wier gunstige be doeling jegens hem hij niet kent. Heelt de ritmeester last met zijn dochtertje, de oude heer Van Winter hof heeft het van zijn huishoudster, die stellig besloten heeft hem te huwen, nadat zij, met behulp van den kamerdienaar Brandt, den ouden heer van zijn eentgen neef vervreemd en gaande en komende brieven achtergehouden heelt. Het al of niet tot stand komen dier twee huwelijken, welke geslo ten zouden worden wanneer de handelende personen hun zin kregenmaakt de voorname verwikkeling van dit zonderlinge dramatisch product uit. Wij bemerken evenwel al spoedig dat de ritmeester er in geslaagd is den belasterden neel en diens gade bij Van Winterhof onder dak te brengen, tot groot verdriet van juffer Looswijk, de huishoudster in quaeslic, die, hoewel niet wetende wie het tweetal was dat zij herbergde toch een vinnigen haat legen de twee jongelieden koesterde. Tusschen deze twee gezinnen in be weegt zich de //bemoeial", die toch eindelijk alles goed maakt, wanneer hij het pak brieven, dit juffrouw Looswijk aan Brandt, die het bewaarde, ontfutselde en dat zij ten slotte niet verbrandt, maar in het water werpt opdat het zou kunnen opgevischt worden als een New-Found- lander weder uit de diepte Ie voorschijn brengt, en op deze wijze het laaghartige tweetal ontmaskert. Dit geschiedt itt hel laatste tafereel, waar dan en passant ook Karei en Rose vereenigd worden, nadat allerlei vreemde vergissingen in de identiteit van den eerstgenoemde hebben plaats gehad, waarbij al weder niet vergeten moet worden dat de ritmees ter niet eens de zoon van //zijn vriend" schynt te kennen en met eene beschrijving van gezond uiterlijk en lengtemaat genoegen nam, waar hij het geluk van zijn kind had te verzekeren. Enfin, liet vermoedelijk gemis van een //Irrenhaus" in zulk eene streek verklaart veel. Qe rollen werden over hel aleemccn goed vervuld en liet is te bejamme ren dat vooral de heer W. Van Zuylen (de bemoeial) en de datnes Faassen en 'Offel hun onmiskenbaar talent aan zulk eene farce verspilden. Ook de heer Le Gras is een Ie goed père noble, om eene zoo weinig nobele rol te vervullen als hij gisteren avond deed. Hij speelde dan ook veel te bedaard en te fatsoenlijk voor een halven dolleman, die met geweren omspringt of het' erwtenblazers waren. 1880 moge ons iets beters geven. IX GEZONDE IV. Mjjnhecr de Redacteur! Ik ben apotheker en in die kwaliteit komt het publiek, dat maar niet begrijpen wil, dat een apotheker geen gemesheer is, met lal van kwalen by ons. waarvan ik, als onbevoegde, gewoonlijk geen nota neem. Onder die omstandigheid echter, heb ik mij met een' opmerking verrijkt, die ik gaarne onder de aandacht van hel schoone geslacht zou willen bren gen. In den Iaatsten tijd is mij dikwijls door dames, van betrekkelijk jeugdigen leeftyd, gevraagd, wat ze toch konden doen tegen hel uitvallen van het haar. Daar die aanvragen zoo herhaaldelijk voorkwamen begreep ik dat er een algemeene oorzaak voor moest zijn, en toevallig viel mijn aandacht op het gevogelte, dal tegenwoordig op geen enkelen dameshoed meer ontbreekt. Ik vermoedde dat, ter conservatie van dat beestje, wellicht arseniczuur kon gebezigd zijn, en inderdaad bracht het scheikundig onderzoek, waaraan ik zoo'n vogel onderwierp, aan het licht, dat er een massa rattenkruid in voorkwam. Daar de vogel echter nog door den hoed van het haar geschei den is, durfde ik niet veronderstellen, dat deze zoo nadeelig op hel haar kon inwerken. Ik hesloot daarom een proef le nemen. Voor dat doel wik kelde ik zoo'n vogel in een stuk van een castoren hoed en bond dat pakje op den rug van een kat. Op den rug van een andere katbond ik een stuk castoor zonder vogel. Ik belemmerde mijne patiënten zoodanig in hunne bewegingen, dat ze hun bagage niet af konden leggen. Twintig dagen heb ik het laten zitten en toen ik de pakjes wegnam, was de plaats, waar het stuk castoor gezeten hadgeheel normaal. De kat echter, die het stuk castoor met den vogel gedragen had zal tot zijn dood het likteeken van mijne proefneming moeten dragen. In minder dan tijd had ik met een schuier de plek, waar het pakje gezeten had, geheel kaal. De haren, die ik wegschttierde, bleken, onder het microscoop gezien, allen een sterk verdikten wortel te hebben, belgeen ik niet zoo waarnam aan haren, die op een andere plaats uitgetrokken waren. Ik geloof dat heton- noodig is, hieraan nog iels toe te voegen, om onze dames te doen beslui ten, den vogel, die daartoe oorspronkelijk toch niet bestemd zal geweest zynvan den hoed te nemen. 21 December 1879. S.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 3