het pnbiiek aan het gemis dezer stukken te gewennen, wordt sinds dezen zamer volstrekt niemand meer in het hofje toegelaten. Uit Boskoop wordt aan Sempervirens gemeld: Bragt de vroeg inge vallen winter voor deze gemeente reeds een groot nadeel te weeg aan de verzending van boomen en planten, die nog in vollen gang was en gestaakt moest worden, thans blijkt, dat de felle vorst aan verschillende plantsoor ten groote schade heeft toegebragt. Waarschijnlijk zullen de nadeelige ge volgen er van niet minder gevoelig zjjn dan de zoo schadelijke vorst van December 1871 geweest is. Ook van elders en uit de omstreken van Amster dam worden ons verschillende zeer ongunstige berigten van dien aard toe gezonden. D'. J. W. Felixpred. te Utrechtheeft voor de op hem uitgebragte beroeping naar de Ned. herv. gemeente te Amsterdam bedankt. Dezer dagen werd Ie Gouda een reiziger in den spoortrein gevonden, die in het bezit was van een vervalscht kaartje. Ten einde proces-verbaal tegen hem te kunnen opmaken, werd hem zijn naam gevraagd, dien hij echter weigerde op te geven. In plaats dat hij door den bij het geval te- genwoordigen policie-agent naar het polilie-burean werd gebragt, liet men hem gaan, op grond dat iemand beweerde, hem te herkennen als den steenhouwer L.van Utrecht. Deze werd gedagvaard en moest zich de moeite en koslen van eene reis naar Gouda getroosten, om daar te verne' men dat geen der getuigen hem herkende en hij met de zaak niets te maken had. Het opmerkelijkste is dat de getuigen vergoeding voor reis-en vei blijf kosten ontvingen en dc onschuldig beschuldigde niet. Omtrent het vermoeden van een moord, die te Giessendam zou heb ben plaats gehad, wordt aan de het volgende gemeld: Zaturdag ochtend kwam de justitie, vergezeld van een geneeskundige, in deze ge meente uit Dordrecht, om onderzoek te doen naar de oorzaak van den dood eener vrouw, die zamenwoonde met een neef en zonder geneeskundige behandeling was overleden. Hel vermoeden dal de dood door mishandeling zou zijn veroorzaakt is door de uit- en inwendige lijkschouwing niet be vestigd kunnen worden, en de neef. die voorloopig gearresteerd was, is weder losgelaten. Vrjjdag II., terwijl bijna al het volk te Zwolle ter markt was, is door een onbekende oorzaak brand ontslaan in het woonhuis van Jan Weterman te Wythmen. die zoo snel toenam, dal hel huis, een schuur en hooiberg van hem zeiven. zoomede een daarbij slaande schuur en hooiberg van de wed. G. van 'I Biet bijna gelnel zijn verbrand. Bij deze ramp ging een groote hoeveelheid hooi verloren en zijn 7 runderen omgekomen. Als een bewijs voor de buitengewone sterkte van het ijs dicne. dat Zaturdag een met 2 paarden bespannen wagen, met p. m. 3000 halve kilo graan beladen, den IJssei bij Kampen is gepasseerd. Bij de Zaturdag te Leeuwarden gehouden hardrijderij op schaatsen, waartoe 42 deelnemers zich hadden aangemeld, is de prijs, /130, weder behaald door (Ikke van den Berg. van Bijperkerk. De veldwachter Klaasseu te Smilde is het slag toiler van zijn ijver ge worden. Na een geheelen nacht in hinderlaag gelegen te hebben om een wildstrooper te betrappen, is hij in zoo hevige mate door de koude be vangen, dat hij spoedig bezweek. Aan het station Ueurne heeft gisteren-ochtend eene botsing plaats ge had tusschen twee goederentreinen waarbij de conducteurs Welbergen en Aquina gedood, de remmer Haenen zwaar en cenige passagiers ligt gewond moeten zijn Vrij aanzienlijke schade is aancerigt aan materieel. De weg is versperd; dit zal echter van korten duur zijn, daar krachtige maatregelen zijn genomen om de gemeenschap te herstellen. Morgen zal de weg weder vrij zijn. Te Maastricht zijn gevankelijk binnengebragt twee gevaarlijke sujet ten, die zich in de omstreken van Gulpen, onder allerlei voorwendsels en bedreigingen, aan bedelarij hadden schuldig gemaakt. Under dc gemecule Willem waren zij een huis binnengedrongen, waar de vrouw alleen was, en lieten zich van haar geld en kleeding geven. 's GRAVENIi AGE 23 December. Bij het dep. van financiën is benoemd tot adjunct-commies G. J. van Soest, thans eerste klerk bij dal departement. Door Z. M. zijn benoemd: tot burgemeester der gemeente Andcl, de heer J. II. van Ouwerkerk, burgemeester der gemeenten Giessen en Rijs wijk; lot burgemeester der gemeente Delfzijl, de heer P. J. L. Vos; tot burge meester der gemeente Ellewoulsdrjkde heer H A. Hagen, en lot burgemees ter der gemeente Domburg, dc heer J. C. Lantsheer, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Ritthem. Tot notaris te Pijnacker is benoemd de heer J G. Ravenckcand.- notaris aldaar. De heer J. W. G. Nielander, commies-verificateur der eerste categorie voor de active dienst der directe belastingen enz. te Leiden, is benoemd tot ontvanger dier middelen te Gramsbergen; de beer P. de liaan, commies- verificateur der eerste categorie van de acine dienst der directe belastin gen enz. Ie Amsterdam, is benoemd lot ontvanger dier middelen en der havengelden op Walcheren, te Veere, en aan den heer II M II. van Wessem is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der directe be langen te Haarlem. Aan den heer W. ,1. L. Grobbec is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend, als provinciaal inspecteur der directe belastingen enz. te Maastricht onder dankbetuiging voor de vele en trouwe diensten door hem aan den lande bewezen- Na afgelegd examen zijn benoemd tot surnumerair bij de administratie der directe belastingen, invoerreglen en accijnsen: P. AlevaIe Leeuwarden P. II. de Haan, te Dordrecht; B. van Houten, te Helder; jhr. W, J. de Jonge, te idem; G. J. van der Wijck, te Roosendaal; E. 11. Engels, te Te- gelen; G. G. A. Meuwissen. te idem; jhr. M. de Jonge, te 'sGravenhage; j C. J. van de Watering, te idem; E. C. F. E. van KrappendorfT, te idem; C. J. R. Bentfort, te idem; H. Edema, te idem; F. J. A. Passtoors, Maastricht; J. Hanegraail van der Colfï, te Bergum; en F: A. Rambonnei te Hellevoelsluis. Tot secretaris van den geneeskundigen raad voor Zuidholland is nieuw benoemd de heer dr. C. P. Pous Koolhaas, te 's Gravenhage. Aan den heer dr. J. J. van Renesse is, op zijn verzoek, eervol o slag verleend als leeraar aan de rijkslandbouwschool, en tot leeraar aan ij school is benoemd de heer G. Reinders, leeraar aan de rijks- hoogere ki> gerschool te Warffum. Tol leeraren aan de rijks- hoogere burgerschool te Groningen zijn noemd: voor het jaar 1880: de hh. II. M. Leopold, te Buitenpost (Act karspelen), en C. W. Nolting, te Haarlem; met ingang van 1 Januarij de hh. E. J. Sommer, te Arnhem; mr. J. A. Teilegen, te Groningen;® magtiging voor laatstgenoemde om, te gelijk met het hiervoren ver®! ambt, dat van leeraar aan de burger dag- en avondschool te Groningi te bekleeden. De lnilt. ter zee der 1' en 2e kl. A. de Brnyne en jhr. H. M. Sped man, behoorende tot de rol van liet wachtschip te Amsterdam, worden non-activiteit gesteld. De minister van waterstaat enz.zal Donderdag en die van maris Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. De eerste kamer heelt heden al de aan de orde gestelde wels-onlwg pen, waaronder de bekrachtiging van provinciale belastingenbetreflenj den ijk op de gasmeters en weegwerktuigende onteigening voor spoorweg Delfzijl—Groningen zonder discussie aangenomen, insgelijks t wet op de middelenhoewel men in de afdeelingen verklaard had zich vos te behouden bij de behandeling der staalsbegrooting voor 1880, in beschot wingen omtrent 's lands financiën te treden. De kamer is gescheiden tot 12 Januarij, lol onderzoek en daarna 1» handeling der staalsbegrooting. De politie heeft eergisler-ochtcnd op het Ledigerf, op een zolderki merlje, het lijk gevonden van een 80jarige vrouw, die blijkbaar van ellenj was omgekomen. De ongelukkige lag op een bos stroo, zonder eenigedek king, terwijl zich geen enkel stuk huisraad op de onbewoonbare karna bevond. De buren verklaarden, dat zij haar in de laatste dagen eenigvoci sel hadden moeten brengen. Naar men zegt moet haar vroeger het aanbel zijn gedaan, om in een weldadigheidsgcslichl te worden opgenomen, doel zou zij dit geweigerd hebben. UUITKNLA.NDSaiK UKIilG TlvY BELG IE. Door de commissie voor de feesten in 1880 zijn twee letterkundige prijs vragen uilgeschreven. De eerste is voor een historisch gedicht in het Franscl en een in het Vlaamsch, dat de voornaamste gebeurtenissen bezingt van hel tjjdperk 1830- 1880. Aan elk der beide bekroonde gedichten wordt eet prijs toegekend van 2500 fr. De tweede prijsvraag is voor een lierzang aan het vaderland, mede in het Franse!) en in het Vlaamsch. die bestemd is om bij den oplogt te worden rondgedeeld. De twee in dezen wedstrijd be kroonde gedichten ontvangen elk een prjjs van fr. 1000. Het hof der Brabantsche gezworenen heeft dc zaak behandeld van graaf Busson de Sampigny, voormalig Fransch officii r en ridder van hel Legioen van Eer. Deze had te Brussel, waar hij zijn vrouw, die met een der bedienden op den loop gegaan was, terugvondverscheiden pistoolschoten op haar gelost en stond teregt wegens poging tot moord. De jury sprak echter het niet-schuldig uit. In bet kolcndistrict Ie Borinage, in Henegouwen, hebben dc mijn werkers grootendeels den arbeid geslaakt. Hun getal schat men op 10000. Zij eischen verhooging van loon, maar houden zich verder rustig. EKGELAND. LONDEN. 22 December. Volgens berigl uil Calcutta van 22 Dcc. bad Goitgh gemeld dat hij een treilen had gehad met de Ghilzai's, onder Armatullaii Khan. De Ghil- Zjji's werden afgeslagen. Gough hoopte dat zij zich zouden verslrooijen. De hertogin van Marlborough heeft aan de Times een brief gezonden, waarin zij verklaart, eene nationale inschrijving te openen ten voordecle van de noodlijdenden in Ierland. De Iersche bladen verklaren zich zeer ingenomen, zoowel met dit beroep op Engelands weldadigheid, afs met de wijze, waarop dit beroep gedaan en waarop de daardoor te verkrijgen onderstand voorloopig geregeld is. Voor het centraal hof van criminele politie in Old-Baily is de zaak behandeld van de drie Polen Jankowski (Albert en Vincent), Dombrowski en de Engelsche Maria Seymour, die aangeklaagd waren van hel maken van valsche Russische roebel-banknoten, waarvan een groote hoeveelheid in hun bezit gevonden werd. De jury sprak het schuldig uit over de drie Polen, terwijl hun engelsche gezellin niet schuldig werd erkend. De drie Polen, die hun onschuld bleven volhouden, werden ieder tot 12 jaren tuchthuis straf veroordeeld. Dombrowski was. zooals uit hel verhoor bleek //kolonel" tijdens de Parijsche commune in 1871. Onlangs zag men in de haven van Plymouth uit eene daarliggend met cokes geladen sehip een dikken rook komen. Bij nader onderzoek bleek, dat de lading in brand stond, terwijl de kapitein en de geheele bemanning door den rook bedwelmd waren. De brand werd spoedig gebluscht, en eenige der personen konden in hel leven behouden worden, maar bij drie anderen waren alle pogingen daartoe vruchteloos. FltAHKRIJH, Het schitterende feest te Parijs,' in den Hippodrome gegeven ten voor- deele van de noodlijdenden door de overstrooming van Murcia en van de armen in Frankrijk, heeft 600,000 fr. opgebragt, waarbij nog komt liet

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2