LKiltSl'll»; courant. DINGSDAG 23 DECEMBER. V. 302. Tienjarige Toïkstelling. 1870. De ouranl verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezotulerd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50, «el het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. 3.65. Het verslag afzonderlijk is verkryghaa,* voor 2.50 'j jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke summers der Courant sijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenlién is van 1- 4 regels iedere regel meer 25 cents. STADS-BEÏUCOTEiA. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden brengen ter algeineene kennis liat op lieden een aanvang is gemaakt met de uitreiking der biljetten voor de tienjarige volkstelling en noodigen de ingezeteuen uit die biljetten zoo nauwkeurig mogelijk in te vullen, ten einde daardoor den geregelden gang der werkzaam heden te bevorderen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER. Burgemeester. 22 December 1879. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSGIIE BKIUG TEN. LEIDEN. 22 December. De verkiezing van een lid voor de tweede kamer in bet hoofdkiesdistricl Leiden, in de plaats van den heer Elout. die zijn ontslag genomen heeft, is bepaald op 13 Januarij aansl. In de zitting van den gemeenteraad van beden, deelde de voorzitter mede, dat de commissie uit de ingezetenen, tot bijstand van burg. en weth., bij de beoordeeling van de opgaven in zake de plaatselijke directe belasting, voor bel volgende jaar zal bestaan uit dezelfde leden, die dit jaar daartoe Ininne medewerking verleenden en die zich daartoe weder bereid hadden verklaard. Ook deelde de voorzitter mede, dat burg. en weth overeen komstig de wel, onderscheidene instellingen van weldadigheid hadden be zocht, die in goeden staat waren gevonden. In het bijzonder wees hij j daarbij op liet Werkhuis, alwaar liet getal verpleegden thans niet meer dan 100 per dag bedraagtdat gunstig pleit voor den toestand der behoef tige klasse. Tot onderwijzer le kl. aan de school n". 3 voor minvermogenden werd benoemd G. Gesiuk, alhier, en tot liulponderwijzeres aan de school n». 2 voor minvermogenden mej. C M. Dee, alhier. Aan J. Brouwer werd, op zijn verzoekeervol ontslag verleend als hulponderwijzer aan de jongens school 1' kl., en als zoodanig werd benoemd H. van Maanen, te Wagenin- gen. De heer dr. W. P. Weebers werd, op zijn verzoek, gecontinueerd als stads-geneesheer. Ter vervulling van vacaturen bij periodieke aftre ding, werden benoemd: tol leden der plaatselijke schoolcommissie de hh. dr. A. Iieynsius, dr. H. Boursse Wils, dr. II. G van de Saiide Bakhuy- zen en mr. F. Was, tot lid der commissie voor de bewaarscholen de heer tl'. H. Treuben tot lid der commissie van bestuur over het ziekenhuis der rijks-universiteit de lieer A. H. Eigeman. Op liet verzoek van het best uur van Rijnlandom grond te bergen iu de Vroonwaterenwerd gunstig beschikt. Een staal van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1879. werd goedgekeurd. De voordrag! betredende het verstrekken van een lokaal aan de commissie voor de zangscholen en i die belreDende de uitkeering van kapitalen der voormalige wees- en moni- boirkamers werden aangenomen. Op zijn verzoek werd aan H. Edelman een eervol ontslag verleend als onderwijzer in de gymnastiek, en op liet verzoek van J. A. Frank, om continuatie van de hmir van den kelder onder de woning van den stadhuisbewa.irder gunstig beschikt. Bij de behan deling van liet verzoek van het R, K. parochiaal armbestuur, strekkende tol verwijdering van het R. K. armbestuur van de lijst der instellingen van weldadigheid, vroeg de heer Donncr, op welken regtsgrond dat armbestuur was geplaatst onder de instellingen sub lilt. a; zijns inziens behoorde dat eerder gesteld te worden sub lilt d. De voorzitter wees, in antwoord daarop, op de beslissing daaromlrent genomen door den gemeenteraad iu 1857, maar de lieer Domier meende dat de raad thans daarover wél anders kon denken; de raad zou toch op die wijze een bestaand eonflict bevestigen. De hh. Goudsmitvan Wensen en van der Litli voerden hierover nog het woord en betoogden vooral dat de vroeger genomen beslissing rustte op een octrooi van de Staten van Holland van liet jaar 1738. De lieer van der Litli meende dat de raad ook niet geroepen was een conflict te beëindigendat alleen toekwam aan de regterlrjke magt. Bij stemming werd, overeenkomstig het advies van burg. en weth., met 15 stemmen (de hh. Bonner en Le Poole hielden zich buiten stemming) besloten aan den adressant te kennen te geven dat er geen termen bestaan om aan zijn verzoek le voldoen. Naar aanleiding dezer laatste stemming opperde de lieer llartevelt de vraagof liet zich buiten stemming honden door leden wel overeenkomstig het reglement van orde was. Volgens dal reglement moest men vóór of te- geu stemmen. Hierover ontstond «enige discussie, waaruil bleek dat vele leden van gevoelen waren dat nten ieder vrij moest laten. Volgens den heer van der Lith rustte er eene zedelijke verpligting op de leden otn hunne stem uit te brengen, voor of tegen, maar men kon daartoe niet dwingenwant men kon zich ook voor de stemming verwijderen. De heer Gock wees er op dal iu de gemeentewet daaromtrent geen voorschrift voor komt. en daaraan moest men zich toch houden. Voor het sluiten der vergadering bragt de heer de Goeje liej reinigen der straten ter sprake. Niemand mogt de sneeuw wegruimen, dan na aanzeg ging van bttrg. en weth .cn daaraan had men zich laatstelijk niet gehouden, zcodal enkele plaatsen onbegaanbaar waren. Toen nu de aanzegging kwam, wist men niet vanwaar men daartoe de noodige werkkrachten zou verkrij. gen. ten gevolge waarvan hooge prijzen werden gevorderd. Maar behalve dit, hltel er toch een groot gedeelte liggen, zooals voor ledige huizen, openingen van stralen enz. Hij vroeg, of liet niet iu hel belang der ge meen e zott zijn dat burg. en weth. de zaak in handen namenliet zou ten minste regelmatiger zijn. Eene zwarigheid zou liet misschien zijn, dat bttrg. en weth- niet te gelijk zooveel mensclien konden vinden, maar wat in andere landen gebeurt, kon ook hier plaats hebben. Wjj hadden een talrijk garnizoen, en zou het niet mogelijk zijn van dien kant hulp te ver krijgen; eene tegemoetkoming zou zeker gaarne worden aangenomen. Er mogt dan ook wel eene schikking gemaakt worden met de regering ten opzigte der rijksgebouwen; want ook daarvoor bleven de straten altijd lang onbegaanbaar. De voorzitter zeide dat hij, zoodra liet bleek dat de dooi doorging, maatregelen had genomen, die doel zonden hebben gelroflen. Er wareu reeds 70 a80 man gereed om de sneeuw op te ruimen, olschoon men door de uitgestrektheid der gemeente wel 300 man daartoe noodig had. Door de weder ingevallen vorst was liet werk echter tegengehouden. Dit was force majeure. Dat er misbruik was gemaakt van de oogcnblikkelijke behoefte, dat was zeker. Hij zou verder zijne aedaclnen laten gaan over de aangewezen maatregelen. De heer van der Litli vestigde nog de aandacht :an den voorzitter er op dat, blijkens het antwoord van den minister van binnenlandsche zaken op het sectie verslag der tweede kamer, deze geen plan had gebruik te maken van het afgestane gedeelte van de Boisot kade tot plaatsing van een akade- miscli gebouw. De minister had toch te kennen gegeven dat deze plaats zelfs te klein was voor een pharmaccutisch laboratorium. Hij stelde dus de vraag of het dagclijksch bestuur over die zaak in onderhandeling zou treden en tfvens hoe het stond met de Ruïne. Hij verlangde echter daarop niet terstond antwoord. Bij de op lieden gehouden openbare verknoping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ41, ƒ20.50, 450 en ƒ220; de hagsfe ƒ41, /20.50, ƒ420 en 2 10. Het was waarlijk een aangename avond dien de onderofïiciers-veree- niging //Door vriendschap vereenigd" Zuturdag-avond in de stadszaal haren g< introduceerden aanbood. In deze buitengewone vergadering werden twee stukjes opgevoerd, t. w. Meerderjarig, oorspronkelijk looneelspci in 2 be drijven, door C. P. J. van der Waarts (lid der vereeniging) en Hercules, kluchtspel in één bedrijf, voor rederijkers bewerkt door Leonard. Beide werden goed afgespeeld en dikwijls viel aan het spel de meeste bijval van liet publiek ten deel. Wij zouden aan onzen pligl te kort doen, als wij een woord van lof aan den schrijver van «Meerderjarig" onthielden. Het onderling verband, de intrigue en de ontknooping, is zoo degelijk en met zooveel tact geschreven, dat het niets meer dan een gepaste hulde is, hem aan te moedigen zijn talent nog dikwijls ten dienste van kunst en letter lievend publiek beschikbaar te stellen. Als gewoonlijk werd ook hier de voorstelling met een bal besloten. De vermoidelijke dader van den op laatstleden Donderdag avond ge- pleegden diefstal op de Haarlemmerstraat is door de politie heden alhier aangehouden, nadat hij te voren eenigen lijd deze gemeente had verlaten. Heden morgen is aan den Ouden Rijn, nabij de Dnllebakkersteeg, een meisje, hij lel scheppen van water, iu een bijt geratkt, doch spoedig ei cd.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1