van Maandag 22 December dS79JP. 30 fjiJTOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant De eerste kamer heeft in hare heden gehouden zitting besloten Maan- i dag aanst. een aantal wets-ontwerpen te behandelen, vvaaromlrent de eind verslagen gereed zijn. Ingekomen zijn de gisteren door de tweede kamer behandelde wets-ontwerpen en hoofdstuk JX der staatsbegrooling. Voor den hoogen raad werden gisteren de pleidooijen gevoerd in het proces tusschen het klooster der kruisheeren te St. Agatha, als eischer, en den slaat der ^Nederlandenals verweerder, waarbij het de vraag betrof, of het oude klooster der kruisheeren van St. Agatha, alsnog regtspersocnlijk- heid bezit. Aanleiding tot dit proces gaf eene van staatswege aangekon digde veiling van boomendie zich in bosschen op liet gebied van het klooster bevonden. Het klooster beweerde, dat het sinds overoude tijden als regtspersoon bestaat, als zoodanig bevoegd is lot het aangaan van bur gerlijke handelingen, het hebben van vermogen en het verkrijgen van eigen dom en bezit en onder meer heeft het civiel bezit //pro domino" van eeïiige vaste goederen in de gemeente Cuyk gelegen, liet verzocht aan de regt- bank te 's llerlogenbosch, den staat te vooroordeelen, om de stoornis in zijn bezit te doen ophouden en het daarin te handhaven. De staal betoogde tegen dien eiscli aan, dat het klooster der kruisheeren van St. Agatha niet als bestaand regtspersoon kon erkend worden en dus de bevoegdheid miste om in regten op te ireden en het niet bewezen had noch bewijzen kon, dat het de bij dagvaarding bedoelde pereeelen bezit, en dat wel bezit //pro domino". Bij vonnis der reglbank te 's Bosch van 30 Mei jl. werd beslist, dal het oude klooster zijn regtspersoonlijkheid verloren heeft, daar het in 1812 werd opgehevenen hoofdzakelijk op dien grond werd de eischer in zijne vordering niet-ontvankelijk verklaard. De voorziening in cassatie legen die vrijspraak werd thans door den advocaat mr. B. M. Vlielauder Hein uitvoe rig toegelichten door den lands-advocaat mr. G. M. van der Linden werd namens den slaat, op verschillende gronden, dit middel vvederlegd en tot bevestiging van het vonnis der regtbank geconcludeerd. Kerkvoogden van de Ned. herv. gemeente alhier hebben met dank baarheid berigt dal, door tusschenkomst van graaf van Hogendorp, is ont vangen een gift van ƒ5000 ten behoeve van het fonds voor de restauratie der Groole kerk. HU IT EN IA N DSC I1E HERIG T E ËXGELA LONDEN, 19 December. Volgens berigten van den onderkoning van Indië acht drze de stelling van generaal Roberts veilig. Zoo de vijand Item in zijne positie wil aan tasten, zou hij gevoelige verliezen lijden. De vijand zal spoedig moeten heengaan om leeliogt te zoeken, maar het zal hem zeker aangemoedigd hehbendat Kabul verlaten is. Ook zal hij daardoor in staat zijn zich lan ger op de been te houden en bel zal eene aansporing voor de Alghaansche stammen zijn om de lijn van gemeenschap met Indië te bedreigen. Er zijn brieven van Azmaioeilah-Khan en Bairam onderschept, die in allerlei bijzon derheden treden omtrent een aanval op Kabul en die de Kugianis aansporen tot opstand. Dergelijke brieven zijn ook aan de Sjinwaris, de Mahmunds en de Afridis gerigt Generaal Gough meldt uit Jttgdalak dat al de stam men, die hem van Kabul scheiden, in opstand zijn gekomen en dat het dus voor hem onmogelijk is zonder versterking naar generaal Roberts op te rukken. Generaal Bright kan wel eenige versterking zenden, maar acht het ongeraden de lijn van gemeenschap te verzwakken. Versterkingen, be staande uit 1% regiment infanterie, eene batterij artillerie en een regiment cavallcrie zjjn van Pesjawer naar generaal Roberts vertrokken, en eene reserve-divisie van één Brilsch regiment en drie inlandsche regimenten ca- vallerie, drie Britsche en zeven inlandsche regimanlen infanterie en drie batterijen artillerie wordt aldaar gevormd. De Times geeft hare verbazing te kennen over den plotseling veran derden staat van zaken in Afganistan. Het blijkt thans, dat de regering hier in hooge mate in het donker heeft getast. De best ingelichte grens- ambtenaren, de bekwaamste generaals vergissen zich volkomen ten aanzien van den werkelijken toestand en zien plotseling al hun berekeningen falen door combinatiën en bewegingen, waarvan zij eerst iets booreu als het ge vaar niet meer te vermijden is. Een waarschuwing acht het blad dringend noodig, niet om een blaam te werpen op de staatsdienaars voor bun ligt- vaardigheid, maar om te voorkomen, dat overijlde plannen worden beraamd voor toekomstige politieke overeenkomsten in dit onbegrijpelijke en nood lottige land. De ontslagen pachter, die aan lord Fermoy eenige dagen geleden te Limerick met een knuppel een slag toebragt, zoodat hij bewusteloos ter aarde viel, is tot vijf jaren tuchthuisstraf veroordeeld. llel Victoria-station van de Metropolitan district railway te Londen is dezer dagen verlicht met eleclrische lampen, die baar licht ontleenen van een toestel, welke anderhalve mijl van daar verwijderd is. lie Daily News doet uitkomen, dat deze goed gelukte proelneming de eerste in hare soort is en dat zij begrijpen doet, hoe Edison heeft kunnen beweren geheel New- York mettertijd te kunnen verlichten met electrisch licht met betrekkelijk weinig locstellen. De lezers in het Brilsch museum klagen echter over on gestadigheid van het electrisch licht. Omtrent den strijd tusschen Chili en het vereenigd Peru en Bolivia zijn uit Valparaiso nadere berigten ontvangen. Een strijdmagt der geallieerden, 11000 man strerktrok noordwaarts van Noria, om zich aan te sluiten bij eene versterking van 5000 manonder het bevel van den president van Bolivia, en tastte op 21 Nov. een Chilisch corps aan van 6000 man, in eene versterkte stelling te Dolores, bij Agua Santa. De zware stukken der Chilianen rigtten groote verwoesting aan onder de gelederen van den vijand, wiens ruiterij driemalen eene charge deed om de stukken te veroveren en mede te voeren, doch telkenmale vruchteloos. Des avonds kwam de achter hoede der Chilianen opdagen en besliste den slag. De geallieerden werden teruggeworpen en hun kamp, met 13 stukkenwerd genomen. Verscheidene gewonden officieren, o. a. de Bolivaansche generaal Vilegos, werden krijgsgevangen gemaakt, en een ander generaal der geallieerden sneuvelde. Ook de verliezen der Chilianen zijn groot. F tl A li II IJ Si. De kamer van afgevaardigden heeft besloten eene commissie te be noemen, die in last heeft te onderzoeken, of de wreede slraflen in Nieuw- Caledonie, waarover zoozeer geklaagd is, inderdaad toegepast zijn. De regering had verklaard, dat zij geen bezwaar tegen het voorstel heeft. Het geïllustreerde blad Paris-,Wurcieten behoeve der noodlijdenden in Murcia uitgegevenis thans verkrijgbaar gesteld. Bij wijze van opdragt behelst het eenige zinsneden van Victor Hugo over //Broederschap." Het frontispice is eene teekening van üoré, voorstellende het tooneel eeuer overstrooming, daarop volgt het stukje van Hugo en daarna bijdragen van Dumas. msgr. Mermillod, Laboulaye, Coppée, Feuillet, de Bornier, Zorilla, maarschalk Canrobert, Adeline Patti, Jules Simon, Offenbach, Sarah Bern hardt, Daudet, Louis Blanc, Naquet, Henri Grérille, Zola énz. Voorts antographen van verschillende voorname personen. Er zijn vier verschillende uilgaven van 1, 3, 20 en 100 fr. Door den gemeenteraad van Parijs zijn, in weerwil van de tegenkan ting van den prefect der Seine, de posten betreffende het onderhoud der kerken en de eeredienst op de begrooling der stad met 32 tegen 6 stem men verworpen en is voorts de prefect uitgenoodigd, geestelijke broeders en zusters, die tot dusver kosteloos gehouwen der gemeente, eene huurwaarde van 300,000 fr. vertegenwoordigende, bewoond hebben, ten spoedigste daar uit te zetten. In dezelfde zitting is een aanvullings-crediet van 900,000 fr. toegestaan voor het wegruimen van de sneeuw. De gasthuizen te Parijs zijn zoo vol, dat men tusschen de bedden draagbaren heeft moeten plaatsen om de zieken op te nemen. Daar het on mogelijk is aan al de aanvragen om opneming te voldoen, is er sprake.van, de niet opgenomen zieken in hun woningen te laten verplegen. In verschillende departementen rigten de wolven groote verwoestingen aan, vooral in Lozère, Cantal, Tarn-et Garonne en Aveyron. De wolven komen zelfs tot onder de muren der steden. In vele plaatsen is een gere gelde jagt georganiseerd, Nog erger dan het verschijnen der wolven, schrijft menis het dal tegenwoordig vele dolle honden rondloopen. Te Ablon, nabij Uonfleur, heeft eene ontploffing plaats gehad in eene fabriek van dynamiet. De directeur der fabriek is gedood en drie werk lieden zijn gewond. De muren van het gebouw sprongen met een gewel digen slag uiteeu. Drie aangrenzende gebouwen zijn gansch en al vernield. De slag was zoo hevig, dat honderden vensterruiten op een afstand van meer dan twee kilometer verblijzeld werden. Zelfs te Havre heeft men dien gehoord. Te Madrid had zich eene commissie gevormd om den Franschen ge zant aldaar eene serenade te brengen, als een blijk van erkentelijkheid voor hetgeen in Frankrijk wordt gedaan voor noodlijdenden in Murcia. De mi nister van oorlog en de kapitein-generaal te Madrid hadden hunne mede werking toegezegd, maar de minister-president Canovas is tusschenbeide getreden en heeft aan de commissie medegedeeld dat de zaak geen voort gang kon hebben, daar zij alligt in eene republikeinsche manifestatie zou kunnen ontaarden. Deze handelwijze heeft vrij algemeen afkeuring ge vonden. 1 T A 3J I E. Volgens de Pongolo is de toestand in Italië ook verre van rooskleu rig. In Rome werden bakkersknechts aangehouden en hunne korven ge plunderd, en de dieven lieten zich gewillig door de karabiniers gevangen nemen, zeggende, dat zij in de gevangenis ten minste voedsel zouden krij gen. Te Ravenna is eenige dagen geleden een opstandje uitgebarsten, dat eerst gestild werdtoen het gemeentebestuur werk en hulp beloofde. De ellende is algemeen, maar de liefdadigheid doet wat zijkan In verscheidene steden vormen zich comité's, waarbij alle staatkundige of godsdienstige ver schillen vergeten worden, om collectes te houden, volksgaarkeukens op te rigten. soep, dekens, meel en andere benoodigdheden uit te declen. In Calabrië. bij Rossanno, werd dezer dagen de markies Mattucci, een der rijkste edellieden uit die streek, door vier bandieten aangevallen en meegevoerd, zonder dat men verder iets van hem vernomen heeft. BFITTSCSILiA.Srj». In de kamer van afgevaardigden is de regering geïnterpelleerd over den toestand in Opper-Silezië. De minister van financiën erkende dat de nood in de laatste vier weken is toegenomen ten gevolge van den harden winter en de lyphttsziekle. De regering zal een crediet aanvragen en alles doen om de ellende te verminderen, hetzij door het verstrekken van arbeid, hetzij door uitdeeling van levensmiddelen. De regering acht het ook haar pligt eene herhaling van dergelijke rampen te voorkomen en zal daarin voorzien door de streek weer in verbinding te brengen met het algemeen verkeer, den landhuishoudelijkcn toestand te verbeteren en de bronnen van verdiensten te vermeerderen. Een koopman te Keulen maakte er zijn werk van om op valsche namen waggons kolen te bestellen en in ontvangst te nemen zonder beta ling. In drie gevallen is het hem gelukt, doch eindelijk werd het bedrog ontdekt en is hij thans onder aanneming van verzachtende omstandigheden tot 8 maanden gevangenisrtraf veroordeeld. PER TELEGRAAF. ROME, 19 December. Men acht het zoo goed als zeker, dat de keizerin van Rusland eerstdaags naar Sicilië zal gaan. CALCUTTA, 19 December. Generaal Gough heeft op 17 dezer Togdallah verlaten, zich naar Kabul begevende. Op 17 dezer is de gemeenschap met geueraal Gough tot stand gekomen. De stammen bieden geen ernstigen tegenstand. ST. PETERSBURG, 18 December. De politie van Moskou heeft bij een photograa! hel portret gevonden der vrouwdie met haren man het huis bewoonde, waar de laatste aanslag tegen het leven des keizers werd voor bereid. De vrouw was daar bekend onder den naam van ülga Lupakinowe. Door deze ontdekkingen zullen, naar men hoopt, andere nasporingen wor den vergemakkelijkt. Ook is gebleken, dat de eigenaar van het huis, zoo mede de vrouw, eenige dagen vóór den aanslag verdwenen en vervangen waren door twee andere personen, van wie er een als monnik was gekleed. ilKtBEll IE-XIEF W PROMOTIEN AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. 20 December: De heer G. II. Bast, geb. te Hoorn, in de reglsweten- schap, na verdediging van zijn akadcmiscli proefschrift: Iets over mis drijven bij verkiezingen. De heer M. E. Kronenberg, geb. te Deventer, in de regtswelenschap, na verdediging van zijn akademisch proefschriftlets over bankbreuk ver gelijking van de wet van 10 Mei 1837 Stb. n°. 21) met het ontwerp- strafwetboek van 1875 en dat van 1879). De heer U. P. Boissevain. geb. te Amsterdam, in de klassieke letteren, na openbare verdediging van zijn akademisch proefschriltDe re militari provinciarnm IJispanicarum aetate imperatoria. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 5