li;iüs( iii: courant. IS71K MAANDAG 22 DECEMBER. V. 301. 1 - 1 -- - - - -- STA DS- B EK IC HT Efi. BINNENLANDSC11Ë BEKIGTËN. r- lie Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgesonderd. De prijs dtr Courant is per viereiuleel jaars f3.franco p.p. /3.50, net het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk ts verkrijgbaar voor 3.50 't jaarsbuilen de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant sijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 CerUs. lie prijs der AdverleutiCn is van 1—4 regels fl.iedere regel meer 25 ceuls. BH deze Courant behoort een Bijvoegsel. BURGEMEESTER en WETUOUDEÏÏS van LEIDEN; Gezien de Verordening van den 91'" Januari 1868 (Gemeenteblad n». 1), houdende aanwijzing der plaatsen, dagen en uren voor de verschillende markten binnen deze gemeente. brengen ter kennis van belanghebbenden dat, door het invallen van den j tweeden Kerstdag, op Vrijdag den 26'1 D December e. k.de Vccmaikt niet op dien dag, maar op Woensdag tc voren, den 24"tr° dezer, zal worden gehouden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d BltANDELEB, Burgemeester. Leiden18 December 1879. E. KIST, Secretaris. BDRGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten dat het 1' suppletoir kohier van de plaatselijke directe belasting voor 1879 is goed gekeurd door de Gedeputeerde Sialett dezer provincie bij besluit van den j5,,d December jl en op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invorde ring ter hand gesteld, en dat ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. RRANDELER, Burgemeester. Leider, 20 December 1879. E KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER der Gemeente Leiden Gelet op art. 21 der wel van 4 December 1872 Staatsblad n». 134) Brengt ter kennis van de ingezetenen dat gedurende de week van 14 tot en met 20 December zijn aangegeven als door Roodvonk aangetast 19 personen; als aan die ziekte overleden 3. En geschiedt hiervan openbare afkondiging ingevolge de wet. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 20 December 1879. V. d. BRANDELER. LEIDEN. 20 December. Door heeren commissarissen van het muziekgezelschap Sempre Cres cendo is aan den burgemeester dezer gemeente ter band gesteld een bedrag tan 85 90, zjjude de zuivere opbrengst van het op Dingsdag den 9d'° December jl. gegeven concert ten voordeele der algemeene armen van Leiden. - Het getal der in bet Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 68 tot 93 volwassen personen en 8 tot 13 kinderen. - Bij kon. besluit van 14 Dec. II. is Katwijk aan Zee aangewezen als standplaats van een postkantoor, hetwelk in werking zal komen met 1 February 1880. - Als eene bijzonderheid in dit jaargetijde, kan worden vermeld, dat in de gemeente Leiderdorp bij een houder van pluimgedierte, J. C. S.niet tegenstaande de sedert lang ingetreden vorst, onderscheidene broedsche kippen zijn, die den nacht in een bijna open hok doorbrengen, en des daags, desverkiezende, door de sneeuw loopen. Eijeren zijn natuurlijk sedert lang gegaard. - De gemengde commissie voor de stenographic uit de beide kamers der slaten-generaal heelt bekend gemaakt, dat de twaalfde cursus van steno graphic den 19""1 Januarij 1880 zal geopend worden. Zij, die daaraan wenschen deel te nemen, kunnen zich aanmelden hij den heer Steger, de Ruyterstraat14, te 's Hage. - Het besluHr der Nederlandsche Juristen-Vereeniging heeft bekend ge maakt, dat voor de elfde algemeene vergadering, in Augustus 1880 te 'sHeriogenbosch te houden, de volgende ouderwerpen aan de orde van behandeling zijn gesteld: I. Bestaat er aanleiding om. hetzij tot wegneming van belemmeringen, hetzij lot versierking van waarborgen, de welsbepalingen op het beheer der goederen van minderjarigen en het toezigl op dat beheer te wjjzigen Zoo ja, welke verbeteringen komen voornamelijk in aanmerking? II. Is hel wenscheljjk dat eene internationale uniformiteit op het gebied van wis- selregt worde verkregen? Zoo ja, welke zouden van eene dergelijke rege ling de hoofdbepalingen moeien zijn, en welke pogingen zouden moeten worden aangewend otn dat doel te bereiken? - lil. Moet nevens de tucht- huissiraf (zoo deze behouden wordt) en de gevangenisstraf eene andere vry- heidsstral, //custodia honesta", in het stralregt worden opgenomen? Zoo ja van welke beginselen moet de weigever uilgaan by hel vaststellen en het bedreigen dezer straf? Door den proc.-generaal bij het gereglshof te 's Gravcnhage is berigt, dat op 6 Nov. jl. door de plaatselijke politie te Delft, op het vermoeden van valschheid. is in beslaggenomen een gulden, voerende de beeldtenis van koning Willem II en bet jaartal 1840, welk muntstuk bij uitspraak van bel uumtcollegie van 11 Dec. jl. verklaard is le zijn valsch en vervaardigd in nabootsing van echte rijksmuntspecie. De arrondissemenls-regtbank te Amsterdam gaf gisteren vonnis in de vroeger vermelde procedure tusschen de Singer manufacturing company als eischeresse en den beer A. Lövvenstcin als gedaagde. De regtbank over- woog. dat de in het geding gebragie advertentidn. waarin door den gedaagde werden te koop aangeboden en aangeprezen //veel verbeterde Singer ma chines" kennelijk de strekking hadden, niet om te doen gelooven dat de gedaagde machines verkocht volgens een systeem-Singer, doch afkomstig uit andere fabrieken, maar om het publiek in den waan te brengen dat aangeboden werden machines uit de fabriek van Singer, met aangebragte verbeteringen. Daarbij kwam bet gebruik van het behoorlijk gedeponeerd handelsmerk van de Singer manufacturing company, afgedrukt in dezelfde adverlentien. Het plaatsen der advertenliSn moest wegens deze beide om standigheden beschouwd worden als een onregtmatige daad. Diensvolgens werd de gedaagde veroordeeld tot schadevergoeding nader op te maken by staat. Z. M. de koning beeft aan de Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij, tot wederopzeggensvergunning verleend tot bet heffen van een ijsgeld van i ieder zeeschip, elk jaar van November tot Maart. De Holl. ijzeren spoorwegmaatschappij heeft aangekondigd dat te Am- sterdam van Zondag 21 December af de treinen van den Uosterspoorweg van het station aan liet Westerdok zullen vertrekken en aldaar aankomen. Aan het Oosterdok zullen zij alsdan niet stoppen. Men meldt uit Apeldoorn; Het kerstfeest zal dit jaar op het Loo met meer dan gewonen luister gevierd worden. Bij den kerstboom van II. M. de koningin zijn, naar men verneemt, de kinderen van eenige autoriteiten genoodigd en de gewone uitdeeling van hammen aan de drijvers der konink lijke jagt zal dit jaar bij wijze van kerstboom plaats hebben. Uil Renkum meldt men dat door het voortdurend wassen van het water en doorgaande sterke vorst het jjs in de rivier eene buitengewone dikte verkrijgt. Het verzenden van goederen van en naar de Betuwsclie dorpen geschiedt zonder eenig gevaar over bet ijs. Te Wijhe geschiedt de overtogt over den IJsscl ook met zwaar geladen wagens over hel ys. Te Grave gaan zwaar beladen voertuigen over de Maas en reeds is aldaar het geheele garnizoen over hel ys gegaanom aan de overzijde et ne militaire wande ling te doen. Door de gezamenlijke schippers te Zwolle zal a. s. Dingsdag aanst.* een gecoslumeerde optogt en hardrijderij op schaatsen worden gehouden. Een korporaal van het te Groningen in garnizoen liggend l"le reg. infanterie, een oppassend jongman, is in de nabijheid dier stad, door in een wak te rijden, verdronken. De ongelukkige schoot dadeljjk onder het ijs en kon niet gered worden. Volgens de Pr. Gron. C. is onlangs door den heer Poslema eene nieuwe soort van velocipède bedacht en vervaardigd, t. w. eene voor vier personen. Er is reeds eene proef mede genomendie zeer goed geslaagd is. In het nabij Venlo gelegen Gladbach hebben twee sluipmoorden plaats gehad. De eerste betrof den poelier J., welke des morgens met tal van wonden overdenkt levenloos op straat gevonden werdnog in het bezit van geld en zijn liorlogie Men vermoedt dat eenige lieden, waarmede bjj den avond te voren in de herberg doorgebragt had en van wie hij in geen al tc goede vriendschap is gescheiden, er de hand in hebben gehad. De tweede, een jong dienstmeisje, genaamd Amanda Keil uit Elberfeld, welke nog kort in betrekking aldaar was, ging Zondagavond 11. uit om water te halen, en toen zy wat al te lang uitbleef, ging men zoeken en vond haar, getroffen door twee pistoolschoten, waarvan een iu liet achlerhoofd. Hoewel niet

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1