LEIDSCHE C OIIK A ft T. ZATURDAG 20 DECEMBER. STADS-BER1CUTE1V BINNKNL4NDSCUK BKRIGTKK. iü°. .wo lie (ovrant verschijnt dagelijks. Zen- en Feestdagen uitgesonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.30 met hel Verslag der Handelingen tan den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor J.!W> 'i jaarsbuilen de expeditiekoslen. Afzonderlijke nonmei s der Courant %ijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. fi Cents, He prijs der Advertentitin is ran 1—4 regels iedere regel meer 25 cenis. Vergadering van den Gemeenteraad van Leidenop Maandag 22 December 1879, des namiddags te twee uren. 1». Benoeming van een onderwijzer l,te klasse, aan de school n°. 3 voor minvermogenden. (264) 2®. Idem van eene hulponderwijzeres, aan de school n». 2 voor minver mogenden. (266) 3®. Verzoek van J. Brouwer, om ontslag als hulponderwijzer aan de Jon gensschool lrt® klasse. (265) 4®. Benoeming van een hulponderwijzer, aan de Jongensschool der 1'" klasse. (280) 5". Verzoek van Dr. W. P. Weebers, om continuatie als stadsgeneesheer. (267) 6®. Benoeming van vier leden der Plaatselijke Schoolcommissie (269) 7°. Idem van een lid der Commissie voor de bewaarscholen (270) 8'. Idem van een lid der Commissie van Bestuur over het Ziekenhuis der Rijks-Universiteit. (271) 9'. Verzoek van het Bestuur van Rijnland, om grond te bergen in de Vroonwaieren. (268) 10®. Staat van af- en overschrijving op de begrooting. dienst 1879. (272 en 281) 11'. Voordracht betrekkelijk het verstrekken van een lokaal aan de Com missie voor de Zangscholen. (274) 12'. Verzoek van H. Edelmanom ontslag als onderwijzer in de gym nastiek. (276) 13®. Voordracht betrekkelijk de uitkeering van kapitalen der voormalige Wees- en Momboirkamers. (277) 14". Verzoek van J. A. Frank, om continuatie van de huur van den kelder ouder de woning van den stadhuisbewaarder. (278) 15®. Verzoek van hel R. K. Parochiaal Armbestuur, strekkende tot verwij dering van het U. K. Armbestuur van de Ijjst der Instellingen van wel dadigheid. (279) LEIDEN, 19 December. Gisteren ten 6 ure zyn op dr Haarlemmerstraat bjj de winkelierster de weduwe K. eenige zilveren voorwerpen gestolen, door het verbreken eener glasruit. Bij een door de politie onmiddellijk ingesteld onderzoek is gebleken dat de dader zich hoogstwaarschijnlijk naar eene andere gemeente heeft begeven. -- Gisteren namiddag ten 4 ure is onder de lloogewoerdsbrug een 11-ja- lige jongen by het schaatsenrijden door liet jjs gezakt, doch gelukkig gered. - Bij besluit van den gemeenteraad van Leiderdorp is in de vergadering van 18 dezer bepaald ombij de toenemende bevolking en het slechts aan wezig zijn van een bejaard verloskundige, zoo spoedig mogeljjk eene vroed vrouw aan te stellen, alsmede om aaustaanden Maandag eene collecte te doen houden om in den nood van de algetueene armen der gemeente zooveel mogelijk te helpen voorzien bij den zoo vroeg en vrij streng ingevallen winter. De gemeenteraad wordt hierin Ier zijde gestaan doar onderscheidene achtenswaardige inwoners, die zich daartoe welwillend hebben aangeboden, en men mag met grond vertrouwen, dat door vele inschrijvingen en bij- dragen eene niet onbelangrijke som zal worden verkregen. - Bij kon. besluit van 10 November 11. zyn goedgekeurd de statuten voor de afdeeling "Zekerheidstelling voor ambtenaren en beambten' van de Vereeniging Eigen Hulp. - Te Rotterdam is door de politie aangehouden een 16jarig meisje uit Charlois, dat dagelijks met eenen kleiueu handel ventte, en dat zich had schnldig gemaakt aan diefstal vau twee muntbilletleo, ieder groot ƒ10, beuevens een rijksdaalderten huize van eene winkelierster in de Eendracht- straal, bij welke zy bijna iederen dag aan huis kwam. Daardoor wist zij dat deze geld had geborgen in eene ladetafel, staande in de huiskamer. Eeu ocgenblik alleen zijnde heeft zij met den sleutel, die op het meubel lag, de lade geopend en het geld ontvreemd. Kort na haar vertrek werd dit door de winkelierster ontdekt en deze gaf er kennis van aan eeu agent van p<>- litiedie de diefegge in eene tapperij 'n de buurt vond en naar het politie bureau geleidde. Déar werden onder haar geld wel 2 rijksdaalders gevon den, doih geen mtintpapier, terwijl zjj ook den diefstal halsstarrig ontkende. Bij nader onderzoek echter bleek, dal zij de muntbilleitcn in haren mond verborgen had en te vergeefs beproefde ze door te slikken. Op Rozenburg brak eergisteren nacht brand uit in een huis van L. van Dijk De vlammen deelden zich mede aan de belendende gebouwen eener winkelierster Marsman. Er was weinig of niets van de inboedels gered. Dezer dagen heeft te Klaaswaal een jongeling, die kraaijen wilde schie ten met een geweer, dat veel te lang geladen had gehangen, door liet springen van het geweer zich den linkerarm geheel verbrijzeld, zoodat deze moest worden afgezet. Onder Schooien is door den veldwachter een man op den weg ge vonden, die door de koude in zoodanigen toestand was geraakt, dat hij onder het vervoer naar het gasthuis Ie Haarlem is overleden. Te Amsterdam is heden nacht het slation van den Oosterspoorweg een prooi der vlammen geworden. De brand ontstond omstreeks één unr in een bergplaats van vet en oliëngelegen aan het achtereinde van het sta tion. Door den wind werden de vlammen door geheel het houten gebouw naar voren gedrevenzoodat aan redden niet meer te denken viel. De plaulsbewijzen en de gelden werden intijds geborgen terw ijl de bijgebouwen, waarin vele goederen zijn opgestapeld, door de werking van 3 sloom - en 5 handspuiten behouden werden, -waartoe zich dan ook de pogingen der brandweer moesten bepalen. Vele goederen, nl. die met den laatslen trein waren aangevoerd, als o. a. 45 vaten boter, eenige manden met worstenz. gaven mede niet weinig voedsel aan de vlammen. De schade moet zeer groot zyn. Omtrent het gebeurde te Rottevalle meldt men nader, dat er niet kan gedacht worden aan moord door derden gepleegd, maar dat vermoedelijk de vader, in eeu vlaag van waanzin, eerst zjjne dochter en daarna zich zeiven van het leven heelt beroofd. De zoon des huizes, van eene hard- rijderij terugkeerende, vond de denr gesloten, en op zijn herhaald geklop en geroep kreeg hij geen antwoord. Toen hij daarop het raam opschoof en zoodoende iu de kamer kwam, trol hem een verschrikkelijk schouwspel: hjj vond zyn vader en zijne zuster in hun bloed badende op den vloer liggen. Nevens de zuster lagen een paar schaatsen. Men vermoedt, dat vader en dochter een hevigen twist hebben gekregen, omdat de laatste le gen 's vaders zin wilde gaan schaatsenrijden, en dat ten gevolge van dien twist de vader eerst zijne dochter en daarna zich zclven heeft vermoord. Het meisje had verscheiden wonden in den hals, eene snede links over de wangeene regisen eenedie het hoofd nagenoeg van den romp scheidde. De vader had slechts eene doodcljjke snede in den hals. Het lijk der doch ter moet bij de ontdekking reeds koud zijn geweest, dat des vaders nog min of meer warm. Het «woord'' uit volle overtuiging, bovendien voor de vuist uitgesproken, heeft steeds eene bezielende kracht. Dit bleek ons gisteren avond weêr, toen de heer W. J. van Gorkom. hoewel voor eene kleine, toch uilgelezen schaar van hoorderessen en hoorders, in 't Nut optrad. De ervaring dat zijn gehoor, zoowel vóór als na de pauze, als 't ware aan zjjne lippen hing, moet zeker wel de grootste voldoening zijn geweest, die hij zich van het vol brengen der taak, welke hrj op zich genomen had. kou voorstellen. Dat hij over de Transvaal zon spreken, zal niemand, die eeuigzius hekend is met het deel. dat hy aan de zooveel besproken lotgevallen van den ex-president dier republiekBurgers, had, bevreemd hebben, maar zeker kunnen ook velen die niet aanwezig waren, zich beklagen, deze zoo van humor als degelykc kennis getuigende improvisatie niet te hebben gehoord. 't Ligt niet in ons plan, en ook de ruimte, waarover wy te beschikken hebben, gedoogt dit niet. sprekers van gloed en warmte getuigende rede op den voet te volgen. Genoeg zij hel ditmaal aan te slippen, dat hij vóór de pauze zijn aandachtig gehoor bezig hield met een lol in bijzonderheden uitgewerkt overzigt van de geschiedenis der Trausvualsche republiek tot op het oogenblik barer annexatie onder Engelands bestuur. Konden wij daarbij niet in alles de houding van den heer Burgers, zooals die door den spreker werd voorgesteld, billijken, voor een groot deel schrjjven wij dit toe aan de ingenomenheid, die de krachtige en zoo bij uitstek intellectuele figuur van Burgers op veleneu ook op het ontvankelijk gemoed van spre ker. heeft gemaakt. Het «perfide Albion", dat hem enkele malen bij de beschouwing, hoe de annexatie werd voorbereid en voltooidontsnapte, kwam Item dan ook uit het hart, en het laat zich verklaren, hoe een man

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1