E NO Eli A WD. LONDEN, 15 December. De Russische regering moei een objectief voor een nieuwen kjjker, die op het observatorium te Pulkowa zal geplaatst worden, besteld hebben bij Alvan Clark Sons te Cambridgeport. Er zijn verschillende eischen ge steld voor dit glas, dal pl. m. 32 duim moet wezenmet een zuivere opening van 30 duim. Voor het geheele afwerken is een lijd van drie en een half jaar toegestaanen de prijs is bepaald op 32000 dollars. FRANHRIJ K. Aan het verlangen van den heer VVaddington, om ontslagen te wor den van het voorzitterschap van den ministerraad, is voldaan. Daarmede is thans belast de heer de Fraycinetminister van openbare werken. Men acht die keuze zeer gelukkig. Een plaatsvervanger voor den heer le Royer, als minister van justitie, heeft men nog niet gevonden. De heer Gatilhitr, Bonapartisiisch afgevaardigde, heeft zjjn ontslag ge nomen om de deur der kamer voor prins Napoleon open te zetten. Mis schien zou de regering hierin reden kunnen vindenden prins uit te noodigen, een uilstapje voor goed over de grenzen te maken. De Fransche academie heeft besloten den 26'° Februarij over te gaan tot het benoemen van twee nieuwe leden, in de plaats van wijlen de hh. Silvestre de Sacy en Saint-René Taillandier. De heer Martin, een Bonapartist, is in de wjjk der Champs Elyssées tot lid van den gemeenteraad gekozen. Zekere Darlhac, penningmeester van het bureau van weldadigheid in een der Parijsche arrondissementen, die door middel van valsche bons op verzonnen namen aanzienlijke sommen van het geld der armen verduisterde, is door het hof van assises van het dep. der Seine tol vijftien jaren dwang arbeid veroordeeld. De gemeenteraad van Marseille heeft besblen. de toelage van 32000 fres. aan de protestantsche scholen in te trekken en tevens, dat die scholen gemeentescholen zouden worden. Te dien einde is cene som van 52000 Ircs. op de begrooting gebragt. Op de hoogte van de baai van Biscaye zijn door kapt. John Blair van de stoomboot Thalea op 5 December'vijf mannen en een kajuitsjongen ge red, die de equipage uitmaakten van het schip Jean van Duinkerken, gaande van Port Bonso naar Granville. Volgens de beschrijving, die ge noemde kapitein van die redding gegeven heeft, moet het een verschrikke lijke nacht zijn geweest. Kort na de redding der bemanning zonk het schip, dat met zout geladen was. DDITICHLAND. De Bondsraad zal dezer dagen beraadslagen over een wetsontwerp lot wjjziging van die artikelen der Constitutie, welke over de vaststelling der begrooting handelen. De regering wil uitvoering geven aan haar plan om de begrooting des rijks telkens voor twee jaren te laten vaststellen, in de hoop, dat alle landdagen dat voorbeeld zullen volgen. In verscheidene staten zjjn tweejaarlijksche begrootingen nu reeds bekend. De klagt eener reederij te Tilsit over de behandeling harer stoomboo- ten op het Russische gedeelte van de Niemen wordt van Russische zijde van weinig beteekenis geacht. Het is waar, dat zij te Kowno wegens de dienst der stoomboot Falke jaarlijks ongeveer 700 roebels moest opbrengen; maar dalzelfde bedrag betalen aldaar ook de Russische sloombooten die op Tilsit varen, namelijk voor elke boot 500 roebels, benevens gemiddeld 200 roebels wegens accijnspliglige artikelen in de restauratie aan boord. Die gelden zijn echter geen staats-, maar eene stadsbelasting. Even ongegrond is de bewe ring dal in Pruissen van de Russische reeders geen regten worden geheven, daar toch elke boot der Russische onderneming jaarlijks te Tilsit 108 mark plaatselijke belasting moet voldoenmet en benevens het Prttissische patent- regt. De Chinesche gezant te Berlijn heelt zijne gemalin uit Peking laten overkomen en de nieuwe Chinesche gezantscbaps-secretaris heeft de zijne medegebragt. Ook onder het dienstpersoneel bevinden zich ecnige vrouwen zoodat Berlijn thans eene Chinesche kolonie bezit. Er zijn tegenwoordig in Pruissen zooveel valsche muntstukken in om loop, dal de regering te Potsdam zich genoodzaakt heeft gezien een waar schuwing tot de bevolking te rigtenten opzigte van de twee- en een- markstukken en thalersiukkendeze laatste voornamelijk voorzien van de jaartallen 1866 en 1871. De nood in Opper-Sileziê neemt steeds toe. De ellende in de kleine landsteden is nog vreeselijker dan in de dorpen. Vooral le Loslaw en te Schrau lijdt de bevolking verschrikkelijk. Te Schrau, een stadje bij Plez, huilen het spoorwegnel gelegen, wonen 600 huisgezinnen, waarvan 200 zonder eenig middel van bestaan. De burgemeester van het plaatsje verze kert dan ook, dat, indien niet binnen 14 dagen voldoende hulp komt, al deze lieden door gebrek en koude moeten omkomen. Tal van kinderen liepen barrevoets over de besneeuwde straten, terwijl de thermometer van 16 lot 21 graden beneden het vriespunt stond. Het gemis aan spoorweg verbinding maakt het kolenvervoer uit de in de nabijheid gelegen kolen- schachten dubbel zoo duur, als de prijs van de brandstof bedraagt. l'i;U TKLEGUAAF, CALCUTTA, 15 December. Eene depêche van generaal Roberts meldt, lat de vijand steeds in groot getal strijdt en voortdringt. Roberts trekt tijne troepen zanten in kantonnementen te Sherpur en verliet de hoogten loven Kabul. Aan de troepen, tot zijne versterking bestemd, is bevolen naar Kabul op c rukken. De gemeenschap is niet verbroken, maar men vreest dat de «weging zich zal uilbreiden onder de stammen. CALCUTTA, 15 December. Generaal Roberts meldt, dat hij zijne troepen nu le Sherpur heeft vereenigd. De verliezen bedroegen gisteren 17 man en 2 officieren aan dooden, 85 man en 3 officieren aan gewonden. De tele- graphische verbinding is nog open KONSTANTINOPEL, 15 December. De patriarch van Armenië berigt dat te Van hongersnood heerscht en het volk het land verlaat. De patriarch opende inschrijvingslijsten en verzoekt de Porie koren le laten uitdeelen. LONDEN. 16 December. Volgens een schrijven van generaal Roberts ver loren de Engelschen een kanon op den 14del1 dezer. Hel aantal vijanden be droeg 30000. Versterkingen waren noodig om een krachtig handelen mogeljjk te maken. WEENEN, 16 December. Het bevestigt zich dat Oostenrijk het voorstel van Rusland tot het gemeenschappelijk optreden der mogendheden bij de Porte, ten opzigte van Gusinje, heeft afgeslagen. INCiEZtdNUEN. Mag ik, Mijnheer de Redacteur, een plaatsje verzoeken voor het volgende? Maandag II. bond ik op 't Kort Rapenburg de schaatsen onder en reed onder de spoorwegbrug Leiden—Woerden door, verder op naar het Haagsche schouw. Terugkeerende werd mij echter aan genoemde brug de doorgang van daareven belet. In dien lusschentjjd, namelijk, had een man, dien ik, blijkens zijn distinctief teekenvoor een spoorwachter moest houden, het ijs vóór en onder de brug stuk geslagen; ook onder een tweede opening of specie van boog had hjj hetzelfde gedaan. Dat bedrijf scheen epidemisch althans ik zag op het erf, grenzende aan het spoorweg-terrein, meè een paar lieden bezig met uit al hunne magt het ysvan den wallekant af tot een eind ver het Galgewatcr in los te beuken en op te ruimen. Nu wensch ik te vragen: had die wachter regl, had hjj vrijheid om het ijs, waar hij maar goed vond, stuk te slaan en er, ad libitum, kapitale gaten in te maken? Zoo ja? dan meen ik toch, dat hy wel degelijk verpligt was, om door een of ander teeken (een bord of plank, bossen stroo, stokken, palen, overeind gezette schollen) voldoende te waarschuwen, te beletten, niet verder te gaan. Was ik 's avonds pas geretourneerd, ik had regelregt in het een of andere gat gereden en groot gevaar geloopen van te verdrinkeu. Zoo neen? zou in dit geval de politie niet tusschenbeide dienen te komen en verbieden dat zoo iets andermaal gebeure? Nog een vraag: waarom houdt de spoor weg-directie de brug assidu digt en laat ze de signalen, tegen regel en gewoonte, juist in dezen tijd, steeds staan op veilig"! Sints op die hoogte de spoorwegbrug is gekomen, is het ijs, het van ouds gerenommeerde ijs vermaak op hel Galgewater, bedorven. Zou het van de Maatschappij te veel zijn gevergd, als ze voor het geldelijk present, dat ze van Leiden heeft gekregen, het publiek met een genot zou gerijven, dat mogelijk om de zeven jaren toch maar ééns voorkomt? De brug op de gewone tijden open, en de schaatsenrijders zijn gebaat! G. T" AKADED11E-NIEUW». PROMOTIEN AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 16dtD December de heer Cu. W. Margadant, geb. te Rotterdam, in de regtswelenschap, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Cessie door endossement. Zitting van het Kantongerecht te Leiden van 15 December 1879. Kantonrechter Mr. W. van der Kaay. Ambtenaar van het openbaar ministerie Griffier mr. F. G. van Binsbergen. mr. P. A. van Bnttingha Wichers. Uitspraak In strafzaken. Naam en woonplaats der beklaagden. J. v. R. te Leiden W. C. te Katwijk, H. B.idem P. v. d. P.idem J. H.idem, J-R.idem, P. v. D., idem, A. v. R.idem A. J.idem C. v. d. B.te Noord wij kerhont, C. v. D. te Katwijk, A. v. D.idem, M. v. d. B.teNoord- wijkerhont J. P., idem, P. A. G. te Leiden, P. O.idem J. B.idem, IC. v. d. G., idem, Aard van het misdrijf. een vuurplaats, bestemd tot uitoefening van een be drijf, inrichten op een bovenverdieping, Leiden, tappen na gezetten tijd, Katwijk nachtelijk burengerucht, idem, idem, idem dronkenschap op straat Katwijk afschieten van pistolen, idem, vangen van een haas met wildstrik (met recidive), stellen van wildstrikken (met recidive) tweemaal stellen en twee maal zich in het veld bevin den met wildstrikken, I maal idem, delven naar konijnen zonder acte en zonder ver gunning met geladen ge weer zich in het veld bevinden (met recidive), visschen met verboden vischtuig medeplichtigheid daaraan visschen in eens anders vischwater zonder ver gunning, zich als publieke vrouw niet aanmelden tot het geneeskundig onderzoek, te Leiden, Gevallen uitspraak. ƒ5 of 2 dagen. ƒ10 of 3 dagen. 5.50 of 2 dagen, idem. 5.50 of 2 dagen (tweemaal). idem. i 1 of 1 dag. idem. ƒ20 of 6 dagen, verbeurte en vernieling van wildstrikken, idem. ƒ5 of 2 dagen (4 maal) en vcr- baurte en vernieling v. wildstr. ƒ20 of 6 dagen (tweemaal). ƒ10 of 3 dagen. 20 of 6 dagen en verbeurte van het geweer. I of 1 dag. idem. 3 of 1 dag. 2 dagen.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 3