duizendjarige lolgevallen, met gebruikmaking en waardering der latere ont dekkingen en vorderingen op liet gebied van taal- en godsdienslsludiën, van land- en volkenkunde, hoopt het kennis te verbreiden, het gemoedsleven te verhellen, het hart warm te doen kloppen voor godsdienst en leerde groot- sche roeping, die Israël in de wereldgeschiedenis heeft te vervullen, gedeel telijk vervuld heelt, helder te doen uitkomen. Naast de behandeling van soortgelijke onderwerpen, zal het orgaan ook dienstbaar worden gemaakt om zijne lezeressen en lezers in den vorm van feuilletons, nieuwstijdingen, boekbeoordeelingen, bespreking van aan de orde zijnde vraagstukken, enz. enz., in zoo verre deze met den aard en het doel van het blad overeenko men, eene afwisselendeonderhoudende en aangename lectuur aan te bieden. Het blad zal geregeld eiken Vrijdag verschijnen. -- De staatscommissie, belast met de voorbereiding eener regeling van de bevolkingsstatistiek heeft in hare bijeenkomst van Zaturdag een ontwerp van wet op het aanleggen en bijhonden van bevolkingsregisters vastgesteld. Daarbij is, naar men verneemt, de verpligling tot aangifte bij verhuizing in de gemeente mede geregeld en tevens voorgesteld alle plaatselijke verorde ningen binnen zes maanden na de invoering der wet te herzien. De grond slagen voor een algemeenen maatregel van inwendig beluur ter uitvoering der wet zijn reeds vastgesteld, en in de volgende bijeenkomst zal de com missie dien arbeid waarschijnlijk ten einde brengen. In de te Utrecht gehouden bijeenkomst van burgemeesters, gemeente secretarissen enz., ter bespreking van de wenschelijkheid der oprigting van een pensioenfonds, die door 20 belanghebbenden werd bijgewoond, is be sloten eene commissie te benoemen, die zich onledig zal houden met het onderzoek of een pensioenfonds kans van slagen kan opleveren of welke maatregelen er anders genomen kunnen worden om het iot der gemeente ambtenaren te verbeteren. De Midd. Cour. verneemt dat zich Zaturdag avond jl. in eene vriend schappelijke bijeenkomst te Middelburg een 16-tal heeren hebben aaneenge sloten tot het ondersteunen der pogingen om aan generaal van der Ileyden, den overwinnaar en onderwerper van Atjeh, een nationaal blijk van hulde en erkentelijkheid aan te bieden. Bij het examen voor apothekers-bediende, te Utrecht gehouden, zijn als zoodanig toegelaten de hh. J. flansen en W. Boele. liet stoomschip Prim van Oranjevan Batavia naar Amsterdam, is op 13 Dec. te Suez aangekomen; de Koningin Emma, van Amsterdam naar Batavia, vertrok op 14 Dec. van Suez. Te Katwijk aan Zee is tot predikant beroepen dr. A. C. J. van Maas dijk, pred. te Haarlem en te lloogcveen is lot predikant beroepen de heer Daubauton, pred. bij de Waalsche gemeente te Groningen. Te Botterdam is gisteren morgen door de gladheid van het terrein van den Rijnspoorweg een werkman tusschen de rails gevallen, juist op het oogenblik dat een trein aankwammet het gevolg dat hij eene ver wonding aan het hoofd en aan de handen bekwam. Te Gouda is Zondag nacht een hevige brand uitgebarsten in het maga- zjjn van den heer van Calz, garenfabrikant op den Kattensingel. Het vlas en garen deden de vlam spoedig toenemen, zoodat aan blussching niet te denken viel. De muren werden, nadat het gebouw was uitgebrand, omgehaald. De vroegere aannemers der werken aan het Noordzeekanaal, de hh. Lee, heb.ien aan de armen van Amsterdam 1400 en aan die van Wjjk aan Zee ƒ550 geschonken. Te 'sGravemoer is dezer dagen een man, die te veel sterken drank gedronken had, uitgegleden, achterover gevallen en op de plaats dood gebleven. Twee kooopliedcn uit Kampen hebben om de vorst en de grootc massa gevallen sneeuw 8 dagen op het eiland Urk moeten vertoeven. Zij zijn per ijsschuit naar Schokland gebragt en van daar hebben zij te voet een togt over het ijs naar Kampen ondernomen, waar zij des nachts aankwamen Door wijlen mevr. van Thije Hannes te Zwolle is aan de algemeene armen aldaar vermaakt de som van ƒ1000. Te Wanneperveen is Zaturdag II. een boerenknecht door pistoolschoten verwond aan het been en den arm, echter niet gevaarlijk. De dader, wiens boos opzet aan minnenijd wordt toegeschreven, is bekend. Naar men uit Leeuwarden meldt heelt de bekende Friesche hardrijder O. van den Berg, van Rijperkcrk, bij een wedstrijd moeten onderdoen voor een 18-jarigen Groningerlandcr. Dit verwekte in Friesland veel sensatie. Te Balk kwamen dezer dagen twee personen op schaatsen aan en verhaalden, dat zij den landbouwer 11., te llarich. midden op de meer had den achtergelaten Een edel menscbenvricnd zond onmiddellijk eenige man nen met slee en lantaarns uit. Na lang zoeken werd hij onder de sneeuw, schijnbaar bezwekengevondendoch kwam na verwarming weldra tot bewustzijn. Te Groningen is de trein, die Zondag ten 8 uur aldaar uit Holland aankomt, op een paar minuten afstauds van de stad gedeeltelijk ontspoord. Van een wagen is de wielband gesprongen. Naar wordt gezegd, betrof het een wagen met zes raderen; daaraan ntag dan wel de goede afloop van hel ongeval worden toegeschreven. De passagiers uil den ontspoorden wagen stapten in andere wattens over en de trein reed naar het station, de laatste wagens lijdeljjk achterlatende. Onder de gemeente Nederweerl heeft een vijftienjarig jongeling zijn vader, die hem over zijn late tehuiskomst verwij'ingen deed, met een pook zoodanig op het hoofd geslagen, dal men aanvankelijk voor zijn behond vreesde. De zoon werd bijgestaan door de moeder, die haren man onder de mishandeling vasthield; hij is voorlvluglig, terwijl de moeder gevanke lijk naar Roermond is overgebragt. Omtrent het spoorwegongeluk te Zwaluwe wordt aan hel llbl. het volgende geschreven door iemand, die zich in den trein bevond: Nadat de trein de brug over het llollandsche Diep gepasseerd was en het station Zwaluwe bijna bereikt had, begon de waggon, waarin ik mij met myne echt- j genoote bevond, vreescljjk te schudden en te kraken, tot hjj eensklaps oi f sloeg en wij builen kennis lagen door den hevigen schok. De-vier volgen} rijtuigen waren eveneens ontspoord, terwijl het laatste rijtuig, een baga;t wagen, ook omgeworpen werd. Toen wjj weer tol bewustzijn kwam# gevoelden wij aan al onze ledematen hevige pijn, riepen evenals onze ande lotgenooten om hulp en werden uit onze gevaarlijke positie bevrijd dg, ihet met veel moeite opentrappen van een der paneelen, dat reeds gedeeld lijk verbrijzeld was. Wat wij toen zagen was verschrikkelijk. Wel» personen waren in meerdere of mindere mate gekwetst, waarbij twee® gebroken arm. De stationschef beijverde zich zooveel mogeljjk hulp te it leenenhem komt dus de dank der passagiers toe. Niet door een verkeerde wisselstand is het ongeluk veroorzaakt, maar het is toe te schrijven 1; het breken van een as van het rjjtuig, waarin wij ons bevonden. W{ het voorste gedeelte van den trein stoomde door naar Zevenbergenten het andere afbrak aan het station Zwaluwe. Ware dit niet geschied, ramp ware niet te overzien geweest, i 'sGRAVENllAGE16 December. De waarneming der betrekking van commies van aanneming der mari te Rotterdam is tjjdeljjk opgedragen aan den gepens. luit. ter zee 2'<i P. Holtzapflel. Bjj de veterinaire dienst van het leger hier te lande is benoemd I paardenarts 2de kl.de paardenarts 3de kl. 11. C. Ittmann, van het 3Je ri huzaren. Door den minister van koloniën is de heer mr. C. U. J. W. Rink; steld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indië, en worden benoemd tot rcgterlijk ambtenaar daar te lande. Het bulletin omtrent den toestand van Z. K. H. prins Frederik.lii heden: Nacht veel beter, toestand redelijk wel. In de zitting van de tweede kamer van heden, bij het voorlga debat over de oorlogsbegrooling, verdedigde de minister in een uitvoer; en algemeen zeer toegejuichte rede, zijne plannen. Voor de eerste ver} diging is het leger aangewezen, beter geregelde schutterijen komen dan in aanmerking. Sterk bestreed bij den persoonlijken dienstpligt. Teropk sing van den kadernood zou hij o. a. onderoflicieren vergunnen te ham Met legerorganisatie bij de wet kon hij zieli niet vereenigen Alle artikel van het hoofdstuk werden goedgekeurd. Morgen wordt de vestingbegrt ting behandeld en zal de eindstemming plaats hebben. Voor de Haagsche regtbank werd beden eene vordering bepleit, I door de Haagsche assurantie-maatschappij was ingesteid tegen den zijden wer en wasscher T.handelende onder de firma T. S.te 'sllage, well vordering strekte tot teruggave eener som van /2600, die aan den gedaagi was uitbetaald als schadevergoeding na een brand, die onlangs ten zijne huize plaats had. Onder dit bedrag was eene som van ƒ1600 ter verg» ding van voorwerpen, welke de gedaagde van anderen had ontvangenoi te wasschen of te verwen. Toen nu de eischcres deze som reeds ad dagen na den brand had uitbetaald, bespeurde zij, zooals haar raadsma dit bij pleidooi te kennen gaf, dat men haar op eene leelijke wijze bedr» gen had. Bij onderzoek toch kwam zij lol de ontdekking, dat door dti gedaagde aan de eigenaars van een groot aantal goederen veel minder »i uitbetaald dan de opgegeven waarde, die hij zich door de assurantie hit laten betalen. Onder anderen had de gedaagde zich 75 laten betalen voit een costuum en welks eigenaar hij slechts 15 gegeven had, terwijl t: zich ook enkele goederen had laten betalen, die in het geheel niet verbras waren. Namens de eischeres gaf de advocaat mr. A. M. van Slipriaan Luisciusi krachtige bewoordingen zijne verontwaardiging te kennen over de handt lingen des gedaagden. De maatschappij vorderde nu hel geheele uitbetaalt bedrag als onverschuldigd terug, en wel op grond der bepaling van lui reglement dat ingeval van valsche en overdreven opgave alle regt op vet goeding vervalt. De eischeres had een tiental feiten gesteld en bood aan o® voor het geval de regtbank die door den gedaagde als niet erkend mogt I» schouwen, deze feilen door getuigen te bewijzen. Namens den gedaagde werd de vordering bestreden door den advocn mr. Jacq. van Gigch. Zonder de gestelde feiten, hetzij te erkennen, helt: te ontkennen, betooade pleiter in hoofdzaak dat liet de eischeresse rif aanging wat de gedaagde later aan de eigenaars der goederen betaald hal en of hij dezen al dan niet de volle waarde had gegeven. Wat betreft drie voorwerpen, die bleken niet verbrand te zijn, deze waren bij vei gissing op de lijst gebragt, terwijl een daarvan zeer beschadigd was. Pleite: achtte dus geene termen aanwezig tot toewijzing der vordering. Door haringvisschers zijn van de Engelsche kust Engelsche harinf netten te Scheveningen aangebragt en bij de strandvonderij opgeslagen. BUITUiNLAMlSCIIK BIGTK BELGIË. In den lUoniteur wordt gemeld, dat den 9d'0 Dec. de Italiaanse!» postwagen, dienstdoende tusschen Genua en Modena, en een gedeelte dei Italiaansche correspondentie voor België inhoudende, met bijna al de brie ven en pakketten door een brand is vernield, ontstaan ten gevolge eenet ontsporing. Te Doornik had in de vorige week het volgende plaats: De notari van Ascq bevond zich met zijn klerk in eene herberg dier gemeente, tod men hem kwam roepen voor eene belangrijke zaak. De notaris zond zijn klerk vooruit en volgde zelf eenige oogenblikken later. Onderweg, «f ceuigen alstand van de herberg, vond hij het bebloede lijk van zijn klerk, die doodgeslagen was met een ijzeren staaf. De geldzak van den ongeluk kige was verdwenen. Een inwoner van Baiseux is door de gendarmerie aan gehouden en heeft alles bekendbenevens dat hij ook de dader was eenet brandstichting, onlangs te Willems gepleegd.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2